Dostupnost knih pro každého?


tester
tester 22.10.2015 v 17:46

Čtenáři v místech kde není v blízkosti ekonomicky dostupná vědecká knihovna jsou čtenářsky vyloučená skupina. Pokud si chtějí knížku nedostupnou v místní knihovně vypůjčit musí zaplatit poštovné 50Kč za meziknihovní výpůjční službu. Za cestovné do knihovny by dali mnohem víc a ještě ztratí čas cestováním. Takže vidláci jsou ještě víc uvidlovávaní. Pak se s nimi v diskuzích na databázi bavte. Patřím mezi postižené. Jak v diskuzích vypadám? Raději bych měl držet ústa. Jsem vlastně bezknihovec a způsobil jsem si to sám tím že bydlím ve vidlákově. Nemůžu rozvíjet svůj talent !!!

tester
tester 22.10.2015 v 18:26

Jisté je že tento server se podílí na zvyšování počtu čtenářů. Z právní kontinuity po roce 1968 vypadla bezplatná meziknihovní služba. Vím, že co si neudělám to nemám. Požádám poslance Marka Bendu aby se podíval pod stůl a službu do dnešního zákoníku zase šoupnul. Na každém kroku vidíme v mediích LIDÉ ČTĚTE !! Použiji svoji komunikační dovednost a pana Bendu ve věci aktivuji. Je to můj favorit. Podám hlášení jak to dopadlo. Pokud máte nějakou radu-sem s ní. Dík.

tester
tester 23.10.2015 v 05:35

Prokazatelně se jedná o diskriminaci čtenářů, kteří musí platit za meziknihovní výpůjční služby oproti těm, kteří mají universitní knihovny snadno dostupné, čili za půjčení knih neplatí nic. Stát to může vyřešit tím, že tuto službu předá nějaké agentuře, což se dělá vždy když stát neví kudy kam a nepříjemné záležitosti se chce zbavit. Také by se to dalo vyřešit tak, že by všichni za půjčování platili stejný poplatek.

tester
tester 23.10.2015 v 08:18

Advokát chudých-jak na to. Poslal jsem na příslušný krajský úřad požadavek abych nemusel za meziknihovní službu platit, protože na dotace přispívám z daní tak jako všichni ostatní občané a nic se mně z dotací na knihy nevrací. Dotuji ty, kteří to mají do vědecké knihovny blízko a nemusí nic platit.
Mají to tam a uvidíme co odpoví. pokud to bude negativní zjistím kdo může změnit zákon a budu postupovat demokraticky dál. Líná huba holé neštěstí. Neaktivní občan zhouba státu a za všechno může špatná komunikace a neinformovanost. Kraj určitě o této nespravedlnosti neví a nikdo ho o to doposud nepožádal. Zvyšují tím čtenost knih.

tester
tester 23.10.2015 v 09:53

Nedělám si iluze. Když může být nižší DPH na knihy aby lidi četli, můžou být zrušené poplatky za meziknihovní výpůjční službu. Chápu že nemám takový lobistický potenciál jako prodejci knih atp.
Poslancům nemám co nabídnout. Ti mně (a nejen mně) ovšem vědomě zhoršují přístup ke kultuře a vzdělání. Zákony jsou zboží a dají se koupit.

Lector
Lector 23.10.2015 v 10:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


tester
tester 23.10.2015 v 19:06

Proč bych něco rozšířoval.? Kdo něco chce ať si to vyřídí sám. Co si neudělám to nemám, za mně nikdo nic neudělá. Politici k aktivitě občany vybízejí.

Lector
Lector 23.10.2015 v 22:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 24.10.2015 v 08:26

Ale na co lidé čtou? Co z toho? Jen proto aby si třepali brzlíkem a adrenalinovali? Co výchova k sounáležitosti s trpícími, solidarita s čtenářsky vyloučenými čtenáři z čtenářsky vyloučených lokalit universitních knihoven a odstranění nespravedlnosti. Zde je krásně vidět jak četba vůbec na zlepšování čtenáře nefunguje. Jsou zde spíš odrazující reakce. Kde je vyjádření oprávněnosti mého požadavku, kde je podpora, kde je aspoň "držíme ti palce snažíš se o dobrou věc"? Takže to vypadá na čtení pro čtení, které nezanechává ve čtenářích žádné pozitivní stopy vcítění, pomoci atd. Jen když teče z knížek krev a je tam desítky mrtvol a násilí. To je hlavní smysl četby. Mnohde a mnohdy se zdůrazňuje pozitivní vliv četby na zkvalitnění člověka. A proto by se prý mělo číst. Vypadá to, že jsem na špatné adrese. Diskutéři vypouštějí romantické růžové bubliny nadšení nad přečtenými knihami, ale jinak nic. Jedním uchem tam, druhým ven nejkratší cestou. Odborníci recenzují a nic, někdy i podle obalu knihy. Přes srdce a svědomí nejde nic. Je to pouhý čtenářský průjem, jen tak na oko. Do rozvoje osobnosti čtenáře asertivita nepatří? http://www.mujvztah.cz/asertivita/

Text příspěvku byl upraven 24.10.15 v 12:07

tester
tester 25.10.2015 v 09:42

.........a já myslím, že se snažíte o věc nepodstatnou...pro mne vidláka je to věc podstatná. I pro ostatní vidláky, kteří žijí ve čtenářsky vyloučených lokalitách. My chceme mít knihy doma bez toho aniž bychom platili 50Kč za vypůjčení knížky z universitní knihovny do které to máme daleko. Není to jisté, ale někdo to snad dokáže pochopit. Opakování matka moudrosti a podle absence reakci je to velice náročné na bednu. Ale moc velké naděje si nedělám a asi budu jako malé rezavé kolečko fungovat v probíhajícím programu degenerace národa.

tester
tester 25.10.2015 v 16:18

... jedno dopoledne nedalo dojet tam i zpět.....pro nepracující vidláky s nulovým jízdným místo vycházky dobré. A v sobotu ne!! Já to řeším systémově. Bez poplatku.

tester
tester 26.10.2015 v 14:48

Nemilé je že meziknihovní čtenáři jsou čtenářsky vyloučení z přístupu ke knihám. Zavinili si to ale sami tím, že si nezvolili jiné bydliště. Teď natahují ruce po společnosti. Na vsi si chovají králíky a ještě by chtěli půjčovat knihy zadarmo. Není divu že jsou v hledáčku síajej a jiných přidružených služeb. Takové tema také v žádné knize nebylo-lov čtenářů rozvracejícíh dálkově spamem universitní knihovny neoprávněnými požadavky. Je vůbec nějaká detektivka nebo horor na tema knihovna atp.? Děkuji za pomoc.

tester
tester 26.10.2015 v 14:58

Má-li diskriminace čtenářsky vyloučených vidláků pokračovat je nutné aby nedělali nic. Aby byli ticho a ani nekvikli. Jinak se do nich pustí inkvizice. Jen tak lze stav vyděšené čtenářské vyloučenosti udržet na věky.

Text příspěvku byl upraven 26.10.15 v 17:03

tester
tester 27.10.2015 v 03:33

Sborník "Současnost literatury pro děti a mládež 2014" - to by mně zajímalo a jak se k tomu dostanu když nebydlím v místě vědecké knihovny? Musel bych tam zajet nebo si zaplatit poštovné. A o tom to je. Informovaný a tím pádem chytrý může být jen někdo. A jak zde potom vypadám? A proto chci bezplatnou meziknihovní výpůjční službu. Tento požadavek je ale důkazem mé nevědomosti plynoucí z mé nevzdělanosti, protože jsem od sečtělých vzdělanců s nadřazenou jízlivostí poučován že to není možné. Díky jim za osvětu. Horují za povinnou četbu a až se někdo rozečte tak nemá rovný přístup ke knihám. Místo toho aby pro to něco udělali tak můj požadavek znevažují. A co děti až se nám rozečtou a narazí na bariéru čtenářské vyloučenosti? Neodrazuje to také někoho od četby.

Text příspěvku byl upraven 28.10.15 v 13:34

tester
tester 28.10.2015 v 13:59

To Moserová - co udělala proto aby byly knihy dostupné všem čtenářů zdarma? Nic, jen si hraje důležitě na detektiva. Asi nepatří mezi ty, kteří vyzývají celý národ aby četl. Vyzývatelů je milion na všech úrovních, od vlády až po školní uklízečky, ale aby se zasadili za to, aby bylo půjčování všech knih i z vědeckých atp. knihoven pro všechny zadarmo není nikdo. Kecálky a pštrosy nemusím. Ta naše povaha česká stále funguje.

kní
kní 28.10.2015 v 14:14

Testere, máš pravdu v tom, že je to nespravedlivé, ale obyvatelé malých měst nebo vesnic mají zase oproti těm z velkých či univerzitních měst jiné nevýhody - žijí v hlučném a více znečištěném prostředí, např. Pokud nechceš zbytek života promarnit ublíženým stěžováním si a trucováním, a nechceš se ani přestěhovat, co třeba si koupit čtečku a půjčovat si knihy elektronicky. Myslím, že postupně tato služba zahrne všechny knihy, po kterých zatím marně toužíš.
http://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/

Makropulos
Makropulos 28.10.2015 v 14:59

To tester: Já už tomu přestávám rozumět. Na několika místech tu diskutuješ o nedostupnosti knih pro lidi z malých obcí. Myslím, že se v tom neorientuji asi správně, ale i to tu už možná někde zaznělo, ale existuje možnost výpůjček e-knih, kde se najde opravdu hodně titulů - e-reading a různé krajské knihovny - ale je to asi taky za poplatek. ¨
Už jsi tu - nebo jinde - několikrát napadl diskutující - "Co udělali pro to, aby byly knihy dostupné všem čtenářům zdarma -
1. nevím proč zdarma
2 CO JSI PRO TO UDĚLAL TY?
Tak si u vás v obci otevři knihovnu, třeba :-) a půjčuj ZDARMA.

tester
tester 28.10.2015 v 18:24

to binysek.....jediné řešení je, aby nebyly dostupné takové knihy zdarma nikomu... aby každý platil....RICHTIG !! .A teď si přečteme úpění postižených. Těch kteří bydlí v dosahu vědecké knihovny. Proč by i oni? Nejzručnější zdejší sofisté se do toho opřou anebo pro ně bude ponižující na takový urážlivý požadavek reagovat. Je to zřetelné a prokazatelné hrubé napadení jemnocitu zdarma si půjčujících čtenářů.

R.E.M.
R.E.M. 28.10.2015 v 19:34

Půjčování zdarma? V městských a obecních knihovnách se platí příspěvek, na školách se platí také určité příspěvky, i když není přesně vyjmenované, že jdou na knihy... Přiznávám, že jak to funguje ve vědeckých knihovnách netuším. Nevyužívám a barbarsky mi to zatím ani nechybí.

No a stoprocentní spravedlnost neexistuje, ať už se jedná o půjčování z vědecké knihovny, dojíždění nebo možnosti mít zahrádku u domu.

Text příspěvku byl upraven 28.10.15 v 19:36

tester
tester 31.10.2015 v 02:53

Oblíbený citát..... Přiznávám, že jak to funguje ve vědeckých knihovnách netuším

R.E.M.
R.E.M. 31.10.2015 v 23:31

Uznání o oblíbenosti citátu mě těší, ale jde jen o prostý fakt. Na citátech ještě zkusím zapracovat, ale patrně nemám talent. :)

Text příspěvku byl upraven 31.10.15 v 23:40

tester
tester 03.11.2015 v 06:19

Na skutečně ROVNÉM přístupu k fondům i vědeckých atp. knihoven se pracuje od roku 2011.
http://www.knihovny.cz/
Zatím je to ve fázi průzkumu možnosti řešení. http://www.knihovny.cz/pro-uzivatele/
VIZE knihoven v roce 2020
Klient říká--V krásné, přívětivé a pohodlné knihovně rychle obsloužen příjemným, kvalifikovaným, očividně spokojeným a motivovaným personálem nebo z POHODLÍ domova bez ohledu na národnost či handicap, v kteroukoliv denní či noční dobu získám požadovanou službu.

tester
tester 03.11.2015 v 16:27

Zajímá mně statistika počet přímo vypůjčených knih u výpůjčního pultu a počet knih půjčených přes meziknihovní výpůjční službu a odhad kolik knih nebylo přes tuto službu vypůjčeno k vůli placení poštovného? To si už hodně vymýšlím. Částka zaplacená za poštovné musí být známá. Snížení cen knih snížením DPH-v podstatě dotace, nemůžou využít lidé s nižšími příjmy, protože si knihy stejně nekoupí. Čili snížení DPH je výhodné a použitelné jen pro lidi s vyššími příjmy, ale to je tak u víc věcí.

tester
tester 25.01.2017 v 14:26

Čtenáři kteří musí používat meziknihovní výpůjční služby jsou finančně postihováni za to, že nebydlí v místě velkých knihoven, nemají snadnou dostupnost do VKOL Olomouc
Meziknihovní služby z­ fondu VKOL – pro knihovny
Poštovné za 1 zásilku v rámci ČR 50 Kč
http://www.vkol.cz/cs/dokumenty/knihovni-rad-v-plnem-zneni/cenik-vkol/clanek/cenik-sluzeb/
Částka 50Kč by měla být vyžadovaná po každém uživateli knihovny bez rozdílu. Jinak je celé knihovnictví vychytralý paskvil bez prvků solidarity a je to zvýhodňování některých uživatelů knihoven na úkor těch, kteří musí za výpujčení platit poštovné. Za totáče se za meziknihovní služby NEPLATILO !!!!
http://ukr.knihovna.cz/koncepce-rozvoje-knihoven-cr-na-leta-2017-2020/
...... Zachovaly si vysoký stupeň společenské důvěry jako bezpečné, nediskriminační prostředí.......že knihovna veřejné prostředky nejen spotřebovává, ale zároveň produkuje počitatelné společenské blaho, násobně převyšující prostředky vložené...... JAK PRO KOHO. Pan Vit.Richter@nkp.cz byl požádaný aby se k věci vyjádřil-možná že o postihu těch co platí 50Kč za poštovné neví. LÍNÁ HUBA-HOLÉ NEŠTĚSTÍ

Text příspěvku byl upraven 25.01.17 v 14:43

Lector
Lector 25.01.2017 v 14:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek