Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 28.05.2019 v 14:28

...a ještě něco z českých luhů a hájů
Antoním Mazáč před časem překvapil s thrillerem Letargie..... dnes se bude o mě pokoušet infarkt u duchařiny "Tři kříže"
Bolest, která přetrvává po odchodu milované partnerky, je dlouhotrvající. To ví moc dobře i Lukáš Mahler, otec tří dětí a člověk na prahu nového života. Nový vztah se i přes přízeň potomků zakládá křečovitě, starosti převyšují radosti.
Když se mu doslova přes noc objeví vedle domu starý kamenný kříž, nemá pro to vysvětlení. S křížem ovšem přichází něco temného. Něco, co obestře jeho rodinu a dům pavučinou hrůzostrašna. Pokud chce zachránit sebe a své blízké, nemá jinou možnost než nahlédnout do nepříjemné minulosti a sáhnout si až na netušené dno psychických sil....

Text příspěvku byl upraven 28.05.19 v 14:28

encyklopedie
encyklopedie 07.06.2019 v 10:32

..a zase Naďa Horáková
Hrob třinácté panny
Lada Nevrtalová přijíždí do malé vesnice, aby převzala dědictví po své svérázné pratetě Anně. Starý dům je však velmi nevhodné obydlí pro mladou dívku – stojí na samotě, navíc v blízkosti opuštěného hřbitova opředeného podivnou historií. Lada se brzy přesvědčí o tom, že pověry mají na venkově stále pevné kořeny a že na nich opravdu může něco být. Podivné, téměř hororové události, které se kolem Lady dějí, vyústí až ve vraždu a v ohrožení života se ocitá i ona sama… Výjimečný detektivní román plný strhujících zvratů od jedné z nejlepších současných autorek a scenáristek............
určitě vyzkouším

Text příspěvku byl upraven 07.06.19 v 10:34

Eicherik
Eicherik 08.06.2019 v 12:18

Také vyzkouším. :-)

encyklopedie
encyklopedie 08.06.2019 v 12:19

Eicherik....jenom upozorňuji, že to není novinka, už to jednou vyšlo

denib
denib 08.06.2019 v 16:20

encyklopedie: Dívala jsem se na Osudnou smyčku. Je to dobrý a navíc i zajímavě natočený s tím skákáním v čase. Mám ráda tvoje tipy na české TV krimi inscenace. Díky :-)

encyklopedie
encyklopedie 08.06.2019 v 17:09

denib....stačí, když aspoň jednoho zaujme .....


encyklopedie
encyklopedie 09.06.2019 v 10:40

denib .....tahle detektivka no - nic moc, ale herecký koncert L.Peška, kdy hraje slepého
Zlý dům
https://www.youtube.com/watch?v=yuczv3M1SSg

denib
denib 09.06.2019 v 11:45

díky, mrknu na to

encyklopedie
encyklopedie 12.07.2019 v 12:37

....dívám se na dvě české detektivky, které vydalo mé oblíbené nakladatelství
Luděk Kubát
Krvavé peníze
Bývalého příslušníka mírových sil OSN Richarda Hraběte požádá německý kolega, aby předal výkupné za jeho unesenou dcerku. Protože mu je Richard zavázán za záchranu života, samozřejmě prosbě vyhoví. Netuší ale, že se pouští do nebezpečné akce, únosci totiž operují i na druhé straně státní hranice…

Kniha je ze série Petr Beránek a Šárka Jermanová
Před tím vyšly tyto knihy
[1] Stvůry
[2] Poslední zastávka Peklo
[3] Symfonie smrti

Ladislav Beran
Kriminálka na tahu
...již 15 kniha ze série Mach a Studnička
Jenže tohle jsou povídky...... tak asi ne

encyklopedie
encyklopedie 22.07.2019 v 20:05

Eicherik si poznačil jednu knihu z 30.týdne novinek....ale nějak tam nevidím u něho nového Bergmana - Sněžný měsíc od M. Klevisová ............ a máme tady vraždu v Beskydech

Eicherik
Eicherik 22.07.2019 v 20:10

encyklopedie: Tam než se prolouskám. :-D To je už "šestka" a já jsem teprve u "trojky". :-D

encyklopedie
encyklopedie 13.08.2019 v 17:22

Petr Bým nám napsal třetí detektivku ze série "Kapitán Brandl a poručík Kotrba"
SÉRIE:
[1] Vražda v secesní vile
[2] Vražda v dívčí garsoniéře
[3] Vražda na svatbě - Násilná smrt jednoho z hostů na svatbě dcery vlivného podnikatele vyvolá mimořádný ohlas – také proto, že na místě byl redaktor bulvárního deníku a přímými svědky vraždy byli i dva nejvyšší představitelé pražské kriminálky. Vyšetřování se logicky ujímá jeden z nich, kapitán Petr Brandl. Zpočátku se zdá, že půjde o triviální případ, jehož osou je klasický milostný trojúhelník…
...vychází v mém oblíbeném nakladatelství MOBA, v edici Původní česká detektivka ...

encyklopedie
encyklopedie 13.08.2019 v 21:25

...možná by bylo v tématu - postižená knižní detektivka1948-58 dobré napísat, jak byl v těchto létech postižen český detektivní film....

vladomach
vladomach 15.08.2019 v 13:39

To je přesně můj případ. Nemám rád veskrze žánr detektivní, jak ho ztvárňují v tv, avšak knihám se nebráním.

encyklopedie
encyklopedie 15.08.2019 v 13:53

vladomach .....moc tvému příspěvku nerozumím, my totiž mluvíme o úplně něčím jiném ...
my máme rádi detektivní filmovou tvorbu /i tu TV/ ...... postížený film - to je jiné téma

vladomach
vladomach 15.08.2019 v 13:58

Já reagoval na celé vlákno.

encyklopedie
encyklopedie 17.08.2019 v 14:33

denib....ještě jsem si vzpoměl na jednu TV detektivku /nevzpomínám moc děj...../
Nikdo neměl diabetes ......hrál tam mladý Roman Zach nějakého doktora co "vyšetřoval" úmrtí /vraždu/ v nemocnici ......jinak si pamatuji kulový

denib
denib 17.08.2019 v 15:51

encyklopedie: díky, najdu si to

encyklopedie
encyklopedie 27.08.2019 v 10:17

....přídávám k přečtení českou detektivku
Petr Bým
Vražda v dívčí garsoniéře
Vražda mladé ženy, nalezené v jejím pražském bytě, se zpočátku jeví jako jednoduchý případ - kriminalisté mají hodně důvodů považovat ji za čin sexuálního devianta. Všechno ovšem změní překvapivé svědectví partnerky muže, kterého policie pokládá za pachatele. Další vyšetřování zavádí kapitána Brandla a poručíka Kotrbu do nejrůznějších prostředí, počínaje světem velkého podnikání, přes luxusní zdravotnické zařízení, až po dětské divadlo. Postupně začíná být zřejmé, že původní verzi musí vyšetřovatelé opustit. Skutečné pozadí případu je jiné, a tak jako velmi často v něm jde především o peníze.
...moje oblíbené nakladatelství Moba.....
MOBA to je /spíše byl/ nejhorší propagátor české detektivky....ted už se trochu lepší, ale když začaly...to byla jedno lůzrovská kniha za druhou .... tam vytiskly všechno ....kdo měl ruky a nohy ten psal....

Text příspěvku byl upraven 27.08.19 v 12:56

encyklopedie
encyklopedie 04.09.2019 v 08:59

..... knihkupec a příležitostný soukromý vyšetřovatel Matěj Mlynář je zpět .....
Martin Stručovský
Zavátá sněhem.......
Pod sněhem se mohou ukrývat různá tajemství. Jenže tohle navždycky převrátí svět Matěje Mlynáře vzhůru nohama.
Život knihkupce a příležitostného soukromého vyšetřovatele Matěje Mlynáře se stabilizoval. Daří se mu vzdorovat démonu alkoholu, užívá si plnými doušky vztahu s Pavlou Královou a poprvé od smrti své manželky je doopravdy šťastný. Jenže když zmizí dívka, kterou Mlynář znal od jejího dětství, náhle stojí před jednou z nejtěžších výzev života: má dodržet slib daný milované ženě, anebo pomoct bližnímu, který ho potřebuje?
.....určitě přečtem a podpoříme českou detektivku....... první kniha Bez duše, nebyla vůbec bez duše.....

encyklopedie
encyklopedie 16.09.2019 v 22:56

Veronika Černucká nám tu kdysi dělala pěknou paseku .....
Moje "oblíbené" nakladatelství MOBA vydává další detektivku "první" dámy českého zločinu
"Autogram pro vraha"
Sofie Hradecká má přezdívku Královna romantických příběhů. Čtenářky ji zbožňují, její příbuzní a kolegové nenávidí. V den svých narozenin oznámí změnu závěti a následující den je nalezena mrtvá. Vražd je v tomto příběhu mnohem víc a soukromá vyšetřovatelka Tara má plné ruce práce. Podaří se jí rozmotat klubko intrik, lží a falešných stop?
....tak co? Jdeme do ní?

denib
denib 17.09.2019 v 16:57

encyklopedie: Koukám, že ta vyšetřovatelka Tara je série. Kdybych to chtěla zkusit, začnu asi prvním dílem, ale zatím mě to moc neláká ...

encyklopedie
encyklopedie 17.09.2019 v 17:12

denib...co ti mám říct?.... její první povídková kniha byl propadák.... a navíc tady sama ze sebe zkusila udělat hvězdu .....takže tahle Verunka se mi tak trošku /jak to napsat/ zprotivila.... mám už nějaké její knihy ve čtečce ale taky jsem se neodhodlal je zatím číst .... měl bych být galantní a dát ji šanci ......

trevize
trevize 17.09.2019 v 17:33

Já teda Taru četl celou - chce to spíš brát jako humor než detektivku - pak to má i něco do sebe - alespoň mě se ty "humorné stránky" téhle série docela líbily (Tedy zatím jsem nečetl tu nejnovější)

Text příspěvku byl upraven 17.09.19 v 17:34

encyklopedie
encyklopedie 17.09.2019 v 17:45

trevize...tobě se dá věřit ....tak to vyzkouším



Vložit příspěvek