Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


marlowe
marlowe 14.03.2019 v 09:09

První díl byl výbornej...

encyklopedie
encyklopedie 18.03.2019 v 10:45

...příprava na čtení? ...možná, asi, snad....ale téma mne zaujalo /vychází 23.4.
Mejdan jako řemen
... a mrtvola v kufru
Martina Frühaufová, Daniel Weber

Magistr Ervín Kalač, zaměstnanec pojišťovny, žije poklidným, dalo by se říct i nudným životem. Jak se tedy mohlo stát, že je dnes v jeho bytě tolik cizích lidí? Kde se tady všichni vzali? Nikoho z nich přece nezval! A dokonce tady mají večírek! Večírek, na jehož konci najde Ervín v kufru svého auta… mrtvolu. Vyšetřování se ujme zdatný rutinér major Šinták. Ale ani on, ani jeho tým, se nestačí divit.

bagel
bagel 18.03.2019 v 12:25

Píšu si, jejich poslední detektivka se mně dost líbila.

encyklopedie
encyklopedie 21.03.2019 v 11:09

...další kousek z české detektivky ....třeba zase někoho zaujme.........
Martin Jaroš
Dívka ve tmě
Setkání s mladými zlatokopy a nález deníku v opuštěné chatrči přivedou Evu na skvělý nápad – vydá se po stopách tajemného zlatokopa 0.0. z deníku a natočí dokument o neštěstí, které jeho kamarádům přineslo rýžování zlata. Jakmile se však o svůj dokumentární záměr podělí se svým strýčkem – majitelem internetové televize, který o záhadu projeví neobyčejný zájem – zlatá horečka se najednou stane tím posledním, čeho by se mladá dobrodružka měla bát

encyklopedie
encyklopedie 27.03.2019 v 17:12

....todlencto určitě číst nebudu ...ale kdo má rád českou detektivku a dobu začátku 20.století, si možná přijde na své....a třeba je tu někdo ze Štramberku...
Lucie Hlavinková
Apatykář
Příběh románu se odehrává roku 1908 ve Štramberku. Hlavním hrdinou je mladý František, který sem přichází po studiích a dvouleté praxi v otcově pražské lékárně. Jeho život obsahuje několik tajemství, která ho velice tíží a postupně vycházejí najevo. I ve zdánlivě poklidném městečku, kde se chtěl věnovat studiu přírody a trochu se zotavit po nemoci, však narazí na mrazivou záhadu. Nejbohatší muž města stále nemá dědice, protože jeho děti umírají jedno po druhém už v prvním roce života. Pronásleduje rodinu opravdu kletba, nebo jde o zločin?
Velkou roli v napínavém detektivním příběhu hraje genius loci Štramberka, půvabného města ve svérázném kraji.

marlowe
marlowe 28.03.2019 v 09:39

To vůbec nevypadá špatně...


encyklopedie
encyklopedie 28.03.2019 v 13:15

....kdo si chce zavzpomínat na starší detektivky psané v područí našich rudých bráchů .... tak určitě neudělá škodu, když nakoukne na spisovatele Zdeňka Lahodu .... jeho detektivky s inspektorem Láskou stojí za přečtení ....už názvy knih jsou sympatické
Hon na medvídka
Past na krásného tygra
Láska a smrt odvážného střelce

marlowe
marlowe 28.03.2019 v 15:31

Mohu jedině potvrdit - inspektor Láska je sázka na jistotu.

encyklopedie
encyklopedie 04.04.2019 v 18:17

..jedna z novinek české detektivky
Jitka Ludvíková
Sedmnáctka
Martinu Vaňkovou všichni znají jako hodnou holku ze slušné rodiny, která by jen tak z domova neodešla. Proto je její zmizení pouhý týden po oslavě sedmnáctých narozenin pro všechny šokem. Začíná pátrání a jednou ze stop je sám vyšetřovatel Pavel Matouš z pražské kriminálky, který s Martinou strávil poslední večer. Co se však stalo, si nepamatuje. Až když je nalezeno mrtvé tělo její kamarádky, začíná se Matouš pomalu rozpomínat. Postupně se vynořují další důkazy a on si není jistý, zda tento případ nebude znamenat konec jeho kariéry.
............jinak má ještě sérii dvou detektivek "Monika Hrubešová"

encyklopedie
encyklopedie 11.04.2019 v 10:48

...další česká detektivka
Eicherik...knihu jsem neměl v rukách...ale mám audioknihu
Jiří Březina
Promlčení
Mladý policista Tomáš Volf narazí při zkoumání promlčených vražd na podivné úmrtí, k němuž došlo v roce 1991 v zastrčené osadě Pasečky u rakouských hranic. Když se k jedné složce s podezřelou smrtí připojí druhá, rozhodne se Tomáš vyzpovídat člověka, který se tehdejšího vyšetřování přímo účastnil: bývalého úředníka ministerstva vnitra....................

Eicherik
Eicherik 11.04.2019 v 18:58

encyklopedie: Z Promlčení jsem byl doslova nadšenej. Výborná kniha. Březina se mi zdá dobrej. :-)

encyklopedie
encyklopedie 15.04.2019 v 13:26

...celkem dobrá hodnocení /neznám/ má česká spisovatelka Naďa Horáková, skoro u všech detektivek nad 80% .....nějak tuším, že tahle se už na gauč se mnou nevleze ...co tak vyzkoušet vy ostatní?

9413
9413 16.04.2019 v 10:13

Naďa Horáková je výborná :-) Čte se jedním dechem.

encyklopedie
encyklopedie 19.04.2019 v 11:00

...další kousek české detektivky
Iva Procházková
Nekompromisně
Smrt nepohodlného novináře otevírá dramatický příběh odehrávající se v průběhu jediného týdne těsně před volbami do Evropského parlamentu.
Komisařka Marta Stará dostává svůj první velký případ. Jak si nenápadná a trochu nejistá kriminalistka poradí s mimořádně spletitým vyšetřováním?
Od nájemných vrahů vedou stopy strmě vzhůru až k nejvyšším špičkám mafie, vrcholné politiky, ale i do studentského prostředí. V popředí se ocitá ctižádostivý politik Štěpán, jeho žena Anežka a devatenáctiletý, radikálně smýšlející syn Richard. Otce a syna zásadně rozděluje nejen odlišný pohled na svět, ale také Štěpánovo dávné tajemství. Mezi nimi se potácí úzkostná labilní matka.
Osudy hrdinů se proplétají, vražd přibývá. V napínavém současném příběhu se mísí prvky detektivky, thrilleru a rodinného dramatu, který přesahuje hranice Prahy i Česka.

encyklopedie
encyklopedie 26.04.2019 v 15:33

...porád se točíme kolem zahraničních thrillerů, tak dnes si dáme jeden kousek z domácích luhů a hájů .....
Martin Goffa je zase na dobré cestě nás pobavit /Goffa je ted absolutní špička české detektivky, a vo tom to je...........
Primární důvěra: Úhel pohledu
9.díl v sérii Miko Syrový
Detektiv Miko Syrový se po zatčení svého nejbližšího kolegy a přítele ocitá sám uprostřed bouře. Ještě těžší, než najít skulinu v neprůstřelných důkazech, je připustit si, že by se mohly zakládat na pravdě. Každým svým krokem totiž jen odkrývá další nepříjemná tajemství a pozůstatky minulosti.
Když už se však Miko pomalu začíná smiřovat s neodvratným, díky podivnému telefonátu od neznámého muže pochopí, že k poznání skutečnosti někdy stačí jen změnit úhel pohledu.

encyklopedie
encyklopedie 29.04.2019 v 11:31

Miloš Urban zase řádí ....a hodně kouše
KAR, nejnovější detektivka od M-Urbana....
V Karlových Varech dojde k obludné vraždě: žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu. Nebylo prokázáno, že by se ti dva znali. Po nějaké době se stane událost podobná: na golfovém hřišti zabije muž ženu její vlastní odpalovací holí, uhryže a pozře její prsa a poté vběhne pod auto. Nikdy předtím se neviděli. Do Varů, svého rodného města, se po dlouhé době vrací Julián Uřídil. Ne na stálo a ne jako lázeňský host, ale na anonymní pozvání jako autor knih, v kterých se odehrávají podobné zločiny. Minulost, na niž chtěl zapomenout, když kdysi odešel do Prahy, se mu však ve Varech spolu s dalšími kousavými vraždami vrací jako bumerang. Souvislost mezi množícími se případy nenachází, zato se nepochopitelně ocitá v jejich bezprostřední blízkosti. Tak, jak byl pozván on, teď musí pozvat do varů na pomoc člověka, kterého už nikdy nechtěl vidět.
vyjde 30.4.

encyklopedie
encyklopedie 03.05.2019 v 16:31

Eicherik ....koukám, že jsi Déšť od Sáry Saudkové lupl za pět hvězd...
Tak tě určitě potěší další její detektivka - Špína za nehty, kterou tentokrát napsala s M.Čermákem....
Dynamicky a uhrančivě vyprávěný příběh úspěšného architekta Karla a uznávané fotožurnalistky Kláry, kteří mají už ledacos za sebou, ale to největší peklo je teprve před nimi. Milostný a kriminální žánr a živý, velmi úderný jazyk propůjčuje knize nebývalé napětí a pikantnost. Napětí, nevěra, tvrdý byznys, nečekané zvrat

.....i já se těším .......................

Eicherik
Eicherik 03.05.2019 v 19:53

encyklopedie: Déšť mě lákal a Déšť mě potěšil. Anotace ke Špíně za nehty je taková mdlá, tak ještě nevím. :-) Možná jsem už zmlsanej. :-D

Text příspěvku byl upraven 03.05.19 v 20:01

encyklopedie
encyklopedie 03.05.2019 v 20:39

Eicherik, nevím z čeho jsi zmlsaný... já jsem dal k Saudkové jen část anotace .....po přečtení celé anotace knihu rozhodně přečtu .....

encyklopedie
encyklopedie 10.05.2019 v 11:36

Stanislav Češka nás "poctil" další, už dvanáctou detektivkou se soukromým očkem Standou Berkou
Smrt ve Stuttgartu
Dvanáctý příběh soukromého detektiva Standy Berky začíná na lodi Stuttgart na Brněnské přehradě, kde Berka zase jednou navštíví jejího kapitána Jendu Horna, svého dlouholetého přítele. Cesta uplyne klidně a bez problémů. Jenže na konečné zastávce lodní dopravy ve Veverské Bítýšce oba kamarádi zjistí, že jediný cestující, který se spolu s nimi vyskytoval na horní palubě lodi, už není mezi živými. Zdánlivě zemřel přirozeně, dokud ovšem profesorka Motlová při pitvě neobjeví vpich jehly v mužových zádech a nezjistí, že byl otráven. Případ si přebírají detektivové Berkova přítele plukovníka Motla z brněnské mordparty…

...koho by zajímalo co je vše s Berkou :
[1] Starožitná smrt
[2] Hořká smrt
[3] Mnohomluvná smrt
[4] Arcibiskupova smrt
[5] Krutá smrt
[6] Smrt expremiérky
[7] Smrt z minulosti
[8] Láskyplná smrt
[9] Smrt poctivého lichváře
[10] Smrt malé blondýnky
[11] Smrt vilného cizince
[12] Smrt ve Stuttgartu
.....a dodal bych, že tohle jsou detektivky tak na tři čtvrtiny detektivního plynu....

encyklopedie
encyklopedie 14.05.2019 v 17:39

V nakladatelství MOBA připravují jubilejní třístý titul edice Původní česká detektivka.

Památný třístý příběh byl nyní svěřen do rukou mladé autorky a právničky Jitky Ludvíkové. Jmenuje se Sedmnáctka a vypráví příběh dívky, která po oslavě svých sedmnáctých narozenin zmizí a nikdo netuší proč – snad s výjimkou vyšetřovatele Matouše z pražské kriminálky.

denib
denib 14.05.2019 v 20:36

encyklopedie: Myslela jsem, že Mobu nemáš rád...

encyklopedie
encyklopedie 14.05.2019 v 20:44

denib....nemám! Těch pár dobrých knih to celé nezachrání........

encyklopedie
encyklopedie 20.05.2019 v 11:03

...musel jsem přidat do chystaných českou detektivku Jana Vavříka - Případ Kláry P.
Zaujala anotace i dva komenty ........
A protože neznám, tak vyzkouším....

encyklopedie
encyklopedie 27.05.2019 v 21:08

.....zase přidávám do hledáčku něco českého
Michal Vaněček
Iluze pravdy
Strhující thriller z nedaleké budoucnosti. Šéf odboru kybernetické kriminálky, plukovník Marek, se chystá na odchod do penze. Těší se na klidné časy na svém statku v Posázaví. Před odchodem na odpočinek si nechá ještě odoperovat koleno u svého kamaráda ze studií. V nemocnici se však dějí podivné věci. Dojde k náhlému výpadku elektřiny, následně Marek dostává jiné prášky, než má.............................................



Vložit příspěvek