Pravidla pro vkládání autorů


Bonda
Bonda 08.10.2015 v 20:51

Nepodařilo se mi dohledat, jací autoři do databáze patří. Ohledně knih je tu jasné pravidlo, že by kniha měla mít ISBN, že? A jak je to s autory?
Zdálo by se mi možná dobrým kritériem, zda má autor svůj autoritní záznam v Národní knihovně (databáze AUT). Ale jak jsem experimentálně zjistila, toto pravidlo tu neplatí (vložila jsem autora, který má identitu v Národní knihovně, a byl smazán).
Díky za každou informaci nebo názor.

elfos
elfos 08.10.2015 v 21:35

Asi nerozumím dotazu? Patří sem autoři knih, které sem patří. Tedy autoři, kterým vyšla v češtině či slovenštině nějaká kniha nebo povídka v antologii vydané v češtině nebo slovenštině.... K tomu není potřeba stanovovat nějaká pravidla, to je logické.. Než sem je kniha vložena, musí být nejprve vložen její autor a k němu pak může být přidána jeho kniha.

Bonda
Bonda 08.10.2015 v 21:50

Aha, je to jednoduché, ale kupodivu mě to nenapadlo. Můj autor (už nežijící básník) publikoval jen časopisecky, takže sem tím pádem nepatří. Škoda. Kdysi jsem právě ty básně (v Literárkách nebo v Tvaru, nevím už) četla a zaryly se mi do pocitů i paměti. Pak jsem na jeho jméno po letech narazila v nějakém rozhovoru... a pak si ho vyhledala v databázi Národní knihovny... ale to je nadbytečný příběh. Je to typický básník outsider, proklatý básník, ty verše měly právě tuhle sílu. Odpovědi rozumím, díky.

Text příspěvku byl upraven 08.10.15 v 21:51

elfos
elfos 08.10.2015 v 22:06

Tak to mě mrzí. Že mu nevyšla kniha, ani mu nevyšly některé jeho básně knižně. Ale aby úplně nezůstal stranou a ztracen, máme tady diskusi s básněmi, kam patří básně, které čtenáře - včetně Vás - něčím zaujaly, bylo by milé, kdyby se objevil aspoň tam, určitě by to potěšilo další čtenáře včetně mě:

http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/pod-kvety-skoricovniku-1154/str-1

A pak je tu ještě její sestřička diskuse, ve které lze upozornit na zapomenuté nebo opomíjené básníky, diskutovat o poesii atd. - tam by se jistě dal dát mj. rozhovor s tímto básníkem, příp. pár slov o jeho životě, pokud je to známo...... aby se s ním měli možnost seznámit i další čtenáři:

http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/nad-kvety-skoricovniku-1163/str-1

*
(Mimochodem, Pod květy skořicovníku je jedna z nejhezčích diskusí tady na Databázi knih co znám..)

Text příspěvku byl upraven 08.10.15 v 22:14

Bonda
Bonda 08.10.2015 v 22:17

No vida, tyhle možnosti jsem neznala, díky! Propátrám to.

pavlinda
pavlinda 08.10.2015 v 22:23

Bonda-o koho se jedná?


Bonda
Bonda 08.10.2015 v 22:42

Jakub Třešňák.

pavlinda
pavlinda 08.10.2015 v 23:01

Bonda-díky.

ojakub
ojakub 15.01.2016 v 13:05

Ahoj, rád bych vložil knihu Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her: stručná verze pro nenáročného čtenáře, citace (viz citace.com) zde:
Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her: stručná verze pro nenáročného čtenáře. V Tribunu EU vyd. 1. Brno: Tribun EU, 2014, 130 s. Knihovnicka.cz. ISBN 978-80-263-0720-4.

Jen mi není jasné, když je autorem NFPK (Nadační fond proti korupci), zda tedy takového autora a knížku vůbec mohu přidat? Děkuji za odpověď! :)

luci75
luci75 15.01.2016 v 13:13

ojakub: zařadila bych ji pod kolektiv autorů. A NFPK bych napsala do poznámky.

ojakub
Bonda
Bonda 20.01.2016 v 02:56

Ještě bych se ráda zeptala, jak je možné přidat knihu, která nemá autora, ale pouze editora, korporativního autora (tj. instituci) nebo není autorství uvedeno vůbec. Děkuji.

Bonda
Bonda 20.01.2016 v 03:02

Aha, on to řešil také kolega hned nade mnou. Ale přesto pro úplnost: je ještě nějaká jiná možnost než kolektiv autorů?

Naias
Naias 20.01.2016 v 07:52

Ak ide o antológiu, môžeš dať ako autora „*antologie“ a pridať ako ďalšieho autora aj editora. Tak ako je to pri tejto knihe.
http://www.databazeknih.cz/knihy/pozemstane-a-mimozemstane-17714

elfos
elfos 20.01.2016 v 08:10

Také tu je autor neznámý, pokud se jedná o dílo, u něhož není autor znám (pohádky, mýty, eposy atd.).

http://www.databazeknih.cz/autori/neznamy-6344

woodward
woodward 20.01.2016 v 09:12

Ono se to tady pytlíkuje všelijak. Některé knihy mají autorů víc, nebo dokonce hodně (např. Dějiny Španělska) a v hledáčku se objeví jenom ten, který je uveden jako první - ti ostatní se ukážou až po rozkliknutí. Ale v podstatě pokud existuje kniha v českém nebo a slovenském jazyce a má nějakého autora, obojí lze vložit. Když je autor neznámý, napíše se "neznámý", což třeba u Bible vyvolává občasné diskuse.
A pokud jde o ISBN - to se samozřejmě týká jenom novějších knih, kde byl nějaký kód ISBN přidělen. A i když člověk ISBN nezná, i tak lze knihu vložit.

Text příspěvku byl upraven 20.01.16 v 09:14

Bonda
Bonda 20.01.2016 v 20:36

Díky všem!

Alizon
Alizon 07.02.2016 v 11:21

Je možné vložit autora jehož kniha se v češtině teprve připravuje k vydání? Knihu zároveň ještě vložit nemůžu protože ještě nevím ISBN. Vložila bych ji tedy později, její český název už byl v popisku u autora. Jednoho autora jsem takto vložila, administrátor přidal nějaké info a změnil autorce fotku. Autorka tu 2 dny byla a teď zmizela. Znamená to že byla smazána protože neměla "zatím" přirazenou knihu?

elfos
elfos 07.02.2016 v 11:43

Alizon, je to pravděpodobné.. Pokud je sem vložen nějaký autor úplně bez jakéhokoli díla, knihy, povídky nebo účasti v antologii, a moderátorovi se nepodaří k němu ani žádné jeho dílo vydané v češtině nebo slovenštině dohledat, bývá smazán.

Alizon
Alizon 07.02.2016 v 12:12

Škoda. Evidentně si s tím dal ještě někdo práci po mě. Myslela jsem že to byl jeden z moderátorů. Tak mě to zmatek. Takže počkám až kniha vyjde nebo budu vědět ISBN a autorku vložím nebo doplním informace potom.

Alizon
Alizon 07.02.2016 v 12:14

Tak mě to zmatlo ne zmatek. Píšu z mobilu.

Bonda
Bonda 07.02.2016 v 12:45

Škoda, že tu nemůžou být autoři, kteří zatím nejsou přeložení do češtiny (v knižní podobě), ale vyšly jim třeba překlady v časopisech nebo jsou všeobecně známí.

Naias
Naias 07.02.2016 v 14:58

To preto, že toto je databáza kníh, nie databáza autorov.

Bonda
Bonda 07.02.2016 v 15:38

Tomu nerozumím. Myslíte podle jména? Fakticky je tu přece obojí: databáze knih i databáze autorů (což je skvělá věc). A navíc jsou propojené.

eraserhead
eraserhead 07.02.2016 v 16:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek