Počet hvězdiček


Elisa.Day
Elisa.Day 15.11.2011 v 14:29

Jelikož se zde hodnotí počtem hvězdiček a ne procenty, nestálo by za úvahu přidat ještě jednu hvězdičku tak, aby byl systém hodnocení sedmistupňový? Tzn. jedna hvězdička pro absolutní odpad, pět pro lepší či horší průměr a jedna navíc pro absolutní špičku - takové ty knihy, co vás prostě dostanou.
Takhle když jako jediná ohodnotím knížku, která se mi líbila nastane jedna ze dvou situací:
a) dám jí 5 hvězdiček, čímž dostane 100 % a v mém seznamu přečtených knih se zařadí po bok těch několika knih, které mi vzali dech a kterým bych klidně dala 200 %, kdyby to šlo, pro ostatní pak také vypadá jako opravdu výborná.
b) dám jí 4 hvězdičky, čímž dostane 80 % a tím zapadne do takového toho průměru a pro ostatní pak může vypadat téměř nezajímavě.

Kdybych mohla hodnotit procenty, dala bych jí třeba 90 nebo 95 %, protože byla opravdu hezká, ale nebyla to prostě ta bomba, kterých má každý v přečtených jenom pár. Kdybych mohla hodnotit škálou sedmi hvězdiček, dala bych jí šest - ta poslední by byla jen pro opravdu skvělé knihy.

sam198
sam198 15.11.2011 v 16:30

U těch TOP knížek je to taky problém. Jinde jsem to rozlišoval 80/90/95/100 (100 jsem ale myslím nikdy nedal nebo možná jednou) ale tady to těžší. Není pět jako pět :)
Jo a myslím že žádná změna nebude :)

Jakubisko
Jakubisko 15.11.2011 v 18:48

Samozřejmě že nebude...už proto, že by se zpětně muselo ručně upravit neskutečné kvantum hodnocení a to samozřejmě není možné.

paulhunter
paulhunter 15.11.2011 v 18:54

Ano, opravdu nebude - nad takovou věcí by se dalo přemýšlet na začátku projektu, ale ne teď, kdy DK běží tři roky a za tu dobu se tu nashromáždilo více než 200 000 hodnocení.

Fuchsie
Fuchsie 08.08.2012 v 09:44

Stalo se mi, že jsem (coby nováček ) z neznalosti šáhla na tu prázdnou hvězdičku - absolutní odpad - u mého oblíbeného autora a teď nevím, jak to napravit . Pomůže mi někdo ?? Chtěla jsem dát plný počet. Díky

paulhunter
paulhunter 08.08.2012 v 09:49

Stačí jen najet na příslušnou knihu a znovu kliknout na odpovídající počet hvězdiček - a hodnocení se upraví. Anebo se dá taky v pravém sloupci "Hodnocení mých známých" smazat své hodnocení pomocí křížku a hodnotit znovu.


for-com
for-com 25.09.2012 v 11:04

Systém hodnocení podle hvězd mi taky nepřijde moc šťastný, ten rozptyl mezi jednolivými hvězdami je totiž poměrně velký. Je mi jasné, že předělávat se to už nebude, ale napadlo mě, jestli by nešlo přidat takové "doplňující" okénko, kde by si uživatel sám pro sebe (ale samozřejmě i pro ostatní) upřesnil své hodnocení (právě v těch procentech), které by neovlivňovalo žádným způsobem to současné hodnocení, jen by ho doplňovalo.

eraserhead
eraserhead 25.09.2012 v 20:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

for-com
for-com 26.09.2012 v 08:34

eraserhead: problém to samozřejmě není, ale ne každý má potřebu ke každé knize psát komentář. A upřímně komentář jen s procenty mi přijde zbytečný.
Fajn, byl to jen návrh, nikomu ho nenutím. Jen jsem pár let byla zvyklá hodnotit procenty, takže mi to chybí.. a ano, pro mě rozdíl mezi knihou, které dám 85% nebo 95% prostě je:) Každý nejsme stejný;)

eraserhead
eraserhead 26.09.2012 v 09:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

for-com
for-com 26.09.2012 v 09:21

Nemá cenu se hádat. Zvyk je železná košile, mně zatím hodnocení procenty přijde jako nejlepší, Tobě evidentně ne. Ano myslím si, že komentář by měl být mnohem obsáhlejší, než dvě čísla, to je můj názor. Počkám si, co k tomu řeknou moderátoři a pak se podle toho zařídím:) Hezký den Ti přeji:)

eraserhead
eraserhead 26.09.2012 v 12:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gnomo
Gnomo 26.09.2012 v 12:46

Ahoj, i mě by se více líbilo hodnocení %, ale přizpůsobím se.. Kniha, která se mi líbí, dostane 5*, kniha se mi líbí méně 4*, ale co kniha, která není za 5*, ale je lepší, než za 4*, dostane u mě tedy 5* (ano, chybí mě větší rozptyl), totiž pozice 1*,2*,3* už jsou také obsazeny, to celé jak je nastaveno nyní, zkresluje hodnocení. Zkreslení narůstá s počtem hodnotících uživatelů, které je pak naopak v % (celkové hodnocení u knihy), což se může zdát zvláštní. Na druhou stranu, hodnocení samo o sobě je stejně zavádějící, protože má každý svůj osobní "žebřík" hodnocení. Když pročítám některé komentáře, třeba "HTO", je vše s 5*, nebo naopak 0* (z toho lze vyvodit všelico). Závěr ať si každý udělá sám...
No, je to trošku urejpaný komentář, tak ho berte s nadhledem :-)

for-com
for-com 26.09.2012 v 19:54

eraserhead: tak to se omlouvám:) Hlavně ta první reakce na mě působila trochu "agresivně", tak proto ta poznámka o tom hádání;) Naprosto beru Tvé námitky a mnohdy s nimi i souhlasím. Je mi jasné, že vždycky se najde někdo, kdo bude s daným stavem nespokojený (ať už se jedná o hodnocení pomocí procent či hvězdiček). Jde mi právě o to, že jsou zde lidé, kterým současný stav nevyhovuje (nebo ne tolik), tak by nebylo špatné dát jim i tuto možnost: hodnocení podle hvězd by zůstalo (počítalo by se z něj výsledné procento), jen by byla možnost doplnit ho právě tím procentem a kolonka pro komentář by zůstala tomu, čemu je primárně určená:)
Ad procenta: Ano ten rozdíl tam samozřejmě je, i u těch 78% a 82%:) Logicky je kniha hodnocena vyšším procentem z nějakého důvodu pro hodnotitele lepší, sice o chlup, ale je:) nemám ani tak problémy s těmi nižšími hodnoceními, ale to v podstatě za mě vysvětlil Gnomo (takže díky:))
Jinak abych to nějak uzavřela. Sto lidí, sto chutí, každý k hodnocení přistupuje jinak, někomu to vyhovuje takhle, někomu ne. Jen jsem chtěla dát návrh na alternativu pro ty, kteří by rádi hodnocení spíše procenty, protože s hvězdičkami mají nějaký problém (nebo jim to tolik nevyhovuje). Tím pádem by se to nemuselo celé překopat a zároveň by to mohlo uspokojit ty, kteří by raději něco jiného. Nebo třeba možnost u knihy udělat si poznámku (viz. k tomu co si napsal, nač někdy použiješ kolonku komentář).
Počítám s tím, že to nejspíš neprojde, ale chtěla jsem to alespoň zkusit:)

HTO
HTO 26.09.2012 v 21:54

Gnomo: když se mi kniha líbí, je pro mě nemožné hodnotit jinak než pěti, tož tak.

Dell
Dell 27.09.2012 v 08:55

Připojím se do diskuze, už kdysi se to tady probíralo a stále - jako už tehdy - mám pocit, že mi těch šest možností nestačí. Ani za ta léta jsem si nezvykla. Procentní hodnocení zase pokládám za příliš (jak už bylo výše hezky řečeno) zapeklité. Pro mě by bylo ideální (nebo každopádně dostačující) mít 11 možností. Ten skok mezi 80 a 100% je na mě opravdu velký.
Asi se shodneme na tom, že není nutno řešit 78-82%, ale 80, 90, v tom už vidím podstatný rozdíl.
Nečekám, že se to změní, ale kdyby přece, nijak by to dosavadní hodnocení nenarušilo, protože by byla alternativa za všechny položky. Jen by přibyly mezistupně.

Dan
Dan 27.09.2012 v 15:41

to Dell. Musím oponovat tvé větě: ,,...nijak by to dosavadní hodnocení nenarušilo..." - to by rozhodně narušilo. Když by odteď bylo nejvyšší hodnocení 10 hvězd a doteď bylo 5, tak by to celé současné hodnocení rozhodilo.

Dell
Dell 27.09.2012 v 16:02

Danielsone, tak to ber jen jako naivní představy neprogramátorů, že by se dalo X zaměnit na Y v celé databázi. :-)

Dan
Dan 27.09.2012 v 18:01

Když nad tím tak přemýšlím... teoreticky by to šlo přepočítat, že by se každé současné hodnocení zdvojnásobilo :-) ale zatím není rozhodně v plánu s hodnocením hýbat.

Lomax
Lomax 28.09.2012 v 09:02

Já mám pět hvězdiček rozděleno stejně jako na databázi ČSFD:



* Odpad
** Nic moc
*** Dobré
**** Výtečné
***** Excelentní

Ovšem každé hodnocení je třeba brát trošku s rezervou. Co člověk,to jiný vkus a jiný názor.

Text příspěvku byl upraven 28.09.12 v 09:03

asam
asam 28.09.2012 v 09:36

Nic nechci změnit. Je to vyhovující. Proč to komplikovat.

Minas
Minas 28.09.2012 v 09:47

Když to tak vezmu, tak užívám vlastně v naprosté většině případů hodnocení pouze 3* - 5*

5* - výtečná kniha
4* - kniha se mi líbila, ale něco ji chybělo k dokonalosti
3* - kniha se mi líbila, ale měla pořádné nedostatky.. případně kniha se mi nelíbila, ale věřím, že ostatním by se ještě líbit mohla

0* - 2* neužívám, ale když už to jednou za uherský rok na mě přijde, tak k 0* se není třeba ani vyjadřovat, 1* za snahu autora vůbec něco napsat a 2* že se s trochou snahy dálo dílo vůbec dočíst.

Ono to bude hlavně tím, že si vybírám knihy do kterých se pustím a není to jako v případě filmů úplná cesta do neznáma. Tedy za předpokladu, že si nevyberu knihu s nízkým hodnocením, abych se na vlastní oči přesvědčil, že hodnocení je oprávněné :)

elfos
elfos 28.09.2012 v 10:26

Taky mi šest stupňů pro hodnocení bohatě stačí a naprosto vyhovuje.

Mám to podobně jako ostatní:

5* - líbí moc
4* - líbí, s nějakou drobnou výhradou
3* - průměr
2* - podprůměr, nelíbí
1* - nelíbí dost hodně
odpad - fujtajbl

Přičemž neřeším, že tahle kniha se mi líbí o chlup víc (nebo o osm procent, to je fuk) než tamta, obě dostanou pět hvězdiček. A ty, které se mi líbí úplně nejvíc, ještě přidávám do doporučených knih, aby o ten zážitek nepřišli ani ostatní čtenáři. :-)

pet-kyval
pet-kyval 28.09.2012 v 14:03

V tomhle nechci žádné inovace. Je to jen nadstandardní zbytečnost. :)

Navíc představa, že bych pak musela předělávat všechna svá hodnocení, mi spíše vyvolává husí kůži než nadšení.

paulhunter
paulhunter 28.09.2012 v 17:49

Taky si myslím, že ta škála je dostatečná. Netřeba jakkoliv měnit. Ono by to ani nebylo vhodné.



Vložit příspěvek