Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.04.2021 v 19:43

JO, u povídky je dovětek, že je to dějově jednoduchý celek, kde je na začátku daný charakter a nedochází k jeho budování. To na tu wiki buď napsal někdo, kdo nikdy nečetl žádnou povídku. Nebo hodně hodně špatná práce google translator :D

jirin@
jirin@ 15.04.2021 v 19:52

ijcro - souhlasím. Zde jsem uvedla jen jako zajímavou informaci uvedenou ve zmiňovaných zdrojích. Nikoliv jako závazný parametr, podle kterého bychom se měli řídit. Jak je uvedeno v jednom zdroji: Pro účely ocenění Ceny Nebula byla povídka definována jako literární dílo do 7500 slov.

PanPredseda
PanPredseda 15.04.2021 v 20:01

Já bych to dělil podle toho, co čtenář při čtení přikusuje ;-)
Četl jsem si noveletu,
k tomu jedl omeletu.
Kdybych četl povídky,
mlsám Jojo medvídky.

siena
siena 15.04.2021 v 20:02

elfos, problém bude tam, kde se jen mazalo, kde nenapadlo do anotace vložit...

siena
siena 15.04.2021 v 20:05

jirin@, tím číselným odkazem, jste mi připomněla některé zdejší uživatele... tedy, dělit literaturu dle počtu slov. Snad už "dožiju" ve starém světě příběhů:)

elfos
elfos 15.04.2021 v 20:17

Ano, sien, mazání je velká škoda, říkám to pořád. Naštěstí to většinou není nenapravitelné. Ty úpravy a doplňování údajů na DK jsou nepřetržitý, stále živý proces (a asi nejen v mém případě i proces radostpřinášející).


ijcro
ijcro 15.04.2021 v 22:30

@siena:
Počet slov není zase tak preferovaný parametr (to snad jen na on-line literárních serverech), to spíš počet normostran nebo rovnou znaků (ale jenom tam, kde to lze napočítat, u tištěných knih to je jistě problém).

Ono je to spíš opravdu o tom vnitřním, subjektivnějším dělení textu, a pak se rozhoduje jestli je to delší povídka (vydaná samostatně), krátká novela (přifařená k románu) nebo miniaturní noveleta (v sadě povídek). Někde si na nic nehrajou, zdá se jim to krátké, je to povídka, to dá rozum, máloco je román jako třeba Ivanhoe... ;)

Mě se nikdo nikdy neptal na počet slov, které jsem napsal, ani nikoho nezajímal počet stránek (ale když se řekne, že tahle knížka má dvě stě a támhle ta pět set, tak to pro představu rozsahu asi stačí - a počet stran se obvykle v tiráži udává, ne?).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.04.2021 v 22:34

Dan Simmons, spisovatel, učitel, a sám neví:

"Dlouhé povídky...mám podezření, že jde většinou o novely nebo možná novelety, ale vždycky zapomínám, jak se tyto útvary počtu slov dělí, a proto jim prostě říkám "dlouhé povídky"...."

Jeho následné rejpání do knihy Stařec a moře mě potom hodně bavilo ;)

siena
siena 16.04.2021 v 07:24

ijcro, já vím, ta má poznámka byla myšlená v žertu. Já si jen u ní vzpomněla na některé uživatele, jak tu vedli svůj boj za početní parametr na různé zdejší funkce.

Bětužka
Bětužka 18.04.2021 v 16:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

EmaKnizkova
EmaKnizkova 18.04.2021 v 16:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 18.04.2021 v 17:15

Nejsem si jist, zda by pro pouhé ukázky z knížek nebyly potřeba souhlasy autorů, aby nedošlo k porušení Autorského zákona.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.04.2021 v 17:17

A nestačí si u prodejce přečíst ukázku? U nových to je v podstatě automaticky, starší, to je horší. Chápeme proč...
Chlapec prěcedů má pravdu :)

Koka
Koka 18.04.2021 v 19:54

Beta.Knizkova a EmaKnizkova - to je tatáž osoba, nebo jsou dvě? Ale ono je to vlastně jedno ... zde už nic nepřekvapí :=)

Představa, že z ukázky čtenář pozná, "jestli ta kniha bude dobrá nebo ne" , je - promiňte - naprosto naivní, bláhová a tak trochu zavání čtenářskou nezkušeností. Myslím, že i z těch nejúžasnějších, celosvětově uznávaných, kritikou kladně hodnocených a čtenářsky populárních, vyhledávaných knih bych vám dovedla vybrat ukázku na nerozeznání podobnou slohu žáka zédéeš, zavánějící nudou, prázdným tlacháním a pod.

A opačně - i v nejblbějších, řemeslně nezvládnutých, myšlenkovo prázdných či přímo nelidsky reakčních knihách se najdou leckdy celé odstavce "hodné tesat do kamene".
V posledních letech se rozmohla praxe, že vydavatelé dávají na zadní stranu obálek "ukázky" a dělají to obyčejně tím stylem, jako když televize dávají ukázky příštích filmů: vyberou co nejdramatičtější, nejbrutálnější, nejakčnější scénu - a pak se často ukáže, že celý ten příběh je o něčem zcela jiném ...
Prosím, nechtějme ukázky ...

encyklopedie
encyklopedie 18.04.2021 v 19:57

nakouknutí do profilu, čího?
Moje sestra je Beta.Knizkova,můj tatínek je TataKnizek a maminka MamaKnizkova!
Doma máme kruh a já na něm cvičím...
Moc mě to baví!

Koka
Koka 18.04.2021 v 20:02

Ahá, už to vidím - jsou to sestry. Hezké sourozenecké souznění :=)

ijcro
ijcro 18.04.2021 v 20:03

Dokonce celá rodinka ;)

PanPredseda
PanPredseda 19.04.2021 v 08:23

Bětce a Emě bych doporučil číst zde na Databázi knih komentáře ke knihám (a z nich si vybírat takové, které mají hlavu a patu a onen uživatel knihu četl a zamyslel se nad ní) a dále pak recenze. A takové komentáře a recenze můžete psát i samy (u komentářů vidím, že se již snažíte).
Obávám se, že ukázky sem vkládat nepůjdou (ale u knížek, které jsou v prodeji, jsou dost často k nalezení právě na e-shopu).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.04.2021 v 10:52

Super by bylo, kdyby údaje povídek fungovaly stejně jako u knih. Zrovna jsem upravila anotaci povídky. Schválení moderátora? Ne. Hezky se to uloží.
Tak bacha na to, až se budete snažit s anotací povídky na dvě stránky. Což je podle mě to nejtěžší na světě (kromě komentáře k ní), aby vám to někdo nepřepsal na "Bla bla bla bla bla blabla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla."
Má na to požehnání nastavení databáze.
Za ten rok, co jsem to tady psala naposled se, koukám, nezměnilo vůbec nic.
A jdou úplně v klidu přepisovat i názvy povídek. Třeba i na: "Bla bla bla bla bla blabla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla." ;)

Text příspěvku byl upraven 19.04.21 v 10:53

PanPredseda
PanPredseda 19.04.2021 v 10:59

Já takhle měnil název povídky a to dokonce nadvakrát, podle mne to však mělo smysl. Jednalo se o Kuttnerovu povídku, která se v originále jmenuje The Twonky, česky ve sbírce Čarovný svět H. K. vyšla jako Twonka. Zaboha jsem ji u knížky neviděl, až pak mi došlo, že to bude povídka Harmonizátor.
Takže první změna na Harmonizátor / Twonka a pak jsem se rozhodl být "sobec" a udělal jsem z toho Twonka / Harmonizátor.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.04.2021 v 11:03

PanPredseda: je dobře, že to jde, ale když opravím knihu, musí to někdo schválit. Do povídka si můžete psát, co chcete. Teda pardon, do části děl, ať nejsem rasista na pohádky a básně :D

A myslím, že v tom vašem případě, by vám to schválili tak jako tak ;)

Text příspěvku byl upraven 19.04.21 v 11:05

PanPredseda
PanPredseda 19.04.2021 v 11:07

Souhlasím s Vámi, protože kdyby se se mnou rozhodl někdo o onu povídku "přetahovat", tak bychom se na tom mohli točit donekonečna. (Jako ti dva Mexičani v jiné Kuttnerově povídce...)

Finskej
Finskej 23.04.2021 v 15:11

Popravdě, vůbec nechápu, proč v nastavení webu chybí nastavení, které by šlo zaškrtnout a autoři a knihy, k nimž člověk napíše komentář, by se pak (po zaškrtnutí toho nastavení) NEvkládali automaticky do sledovaných a člověku by NEvyskakovala pořád upozornění. Kdo tohle nedomyslel, nebyl génius, věru ne. Odsledovávat ručně pořád něco je dost otrava, když je jeden aktivnější.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.04.2021 v 18:38

https://www.databazeknih.cz/nejnovejsi-komentare?typ=tales

Asi by to chtělo přejmenovat záložku, když se teď komentáře dávají nejenom k povídkám.

Části děl se to pojmenovalo.

A taky přejmenovat cestu:
https://www.databazeknih.cz/dnesni-povidky

Nového člověka by to mohlo, sakra, hodně zmást!

ijcro
ijcro 23.04.2021 v 21:16

Docela by se mi v některých případech hodilo okomentovat konkrétní komentář u knihy
:)



Vložit příspěvek