Pár nápadů na vylepšení webu


knihomol5555458
knihomol5555458 14.06.2017 v 18:53

Marthas:díky

kapr
kapr 15.06.2017 v 04:21

Právě jsem narazil na jeden paradox. Měl jsem zapnutá upozornění na knižní obálky. Ale funguje to tak, že kdokoliv si tam zadá nový tip - své nové hodnocení, přijde mi na to upozornění. Naproti tomu, když je vyhlášeno další kolo nepřijde mi nic. Faktem je, že celkem o nic nejde. Na druhé straně soutěž vybraných obálek vypovídá leccos o vkusu, o tom co se líbí těm co se toho účastní. Má to ale něco společného s blogem? Já osobně bych si zaškrtl upozornění na skutečné nové blogy i upozornění na soutěž obálek. Ale to jaksi nelze. Naproti tomu mi chodila upozornění, kdokoliv do soutěže vlastním názorem přispěl. Mne (a u každého dalšího to asi bude stejné) zajímají v tomto případě upozornění dvě, první na vyhlášení nového kola, (abych se nezapomněl zúčastnit) a druhé, na jeho uzavření a vyhlášení výsledků, (abych se mohl seznámit s tím jak jsem v porovnání s ostatními uspěl, a především KDO měl stejný vkus jako já). Ta ostatní upozornění spíše zbytečně obtěžují a jak je zde mnohými neustále opakováno - zatěžují systém.

kapr
kapr 16.06.2017 v 05:46

OK ale upozornění na NOVÝ zapnout zřejmě nelze. (Jinak díky za reakce - odpovědi.)

pobijecmuch
pobijecmuch 16.06.2017 v 08:37

Po několika změnách a vylepšení na DK si myslím, že je čas něco udělat i s rubrikami – Populární knihy a Knižní novinky.
Navrhuji u Populárních knih započítat u jednoho uživatele pouze jedno kliknutí – otevření knihy za 24 hod. Všichni víme, a není to žádné tajemství, že pokud mám zájem, aby moje oblíbená kniha byla na titulní straně tohoto webu, tak ji jednoduše odklikám. Viz. dnes do rána – Kraj, jímž táhla válka. Vždy se podivuji, že přes jednu noc se tu úplně neznámá kniha dostane do popředí zájmu tolika čtenářů.
Přiznám se, že je to pro mě záhada.
U rubriky Knižní novinky navrhuji, aby se na titulní straně objevovaly pouze knihy, které vychází v 1. vydání a předpokládá se, že budou vyhledávané velkým počtem čtenářů.
Mně totiž absolutně nezajímá, že včera byla vydána nějaká učebnice gynekologie, nebo příručka začínajícího učitele.
Nevím, jak by se to dalo technicky ošetřit, ale možná by mohl každý den některý z moderátorů ty novinky vytřídit a nabídnout uživatelům na titulní stranu to nejlepší z nejlepších. Snad by konečně na DK , vždy jednou za měsíc, konečně zmizelo, že nejnovější knižní novinky je dvacet sešitů Harlekýnek. :-)

kapr
kapr 16.06.2017 v 08:56

Já se o novinky ve skutečnosti prakticky nezajímám. Přesto informace například o nově vydaných turistických průvodcích po ČSR v rozsahu 1925, nebo po územích těsně přiléhajícím k tomuto prostoru, nebo o mapách, především v měřítku 1:25 000 bych docela uvítal.
Zpravidla to dopadá stejně jako s obchodními letáky končícími v poštovní nebo mailové schránce. Protože není možné si nastavit typy produktů o které mám zájem, tak mne to míjí, ne, že by to nebylo vůbec užitečné nebo zajímavé, ale na to prostě času nezbývá, a život zase není tak dlouhý.

elfos
elfos 16.06.2017 v 10:24

Pokud jde o Knižní novinky na úvodní straně, vidím to opačně. Zobrazují se tam nejčerstvější knihy, které vyšly, a to podle pořadí jejich vložení na DK. Což mi připadá v naprostém pořádku. Všimla jsem si ale, že některé knihy se do té "nejnovější čtyřky" nedostanou, nezobrazí se tam. Už si nepamatuji, u které to bylo knihy, ale stalo se mi, že jsem vložila novou knihu, která ten den vyšla (tedy s nejnovějším datem vydání), a přesto se nezobrazila na hlavní straně jako nejčerstvější. Mám pocit, že to byla kniha ne zrovna z masově sledované kategorie, a tím jsem si to tehdy vysvětlila, že asi jsou některé kategorie - ty méně "atraktivní" pro většinu čtenářů - vyloučeny ze zobrazení v Novinkách. Možná se mýlím a není to tak, ale připadalo mi to tak, a všimla jsem si toho nezobrazení víckrát, u různých knih.

Tím chci říct, vidím to opačně než pobiječ. Myslím si, že by se v Novinkách měly zobrazovat všechny novinky bez ohledu na to, do jaké kategorie patří, ať je to Gynekologie nebo cokoliv jiného. Prostě čerstvě vyšla, tak je na chvíli, než ji převálcují novější knihy, v nejčerstvěji vydaných novinkách - rovně pro všechny.


pobijecmuch
pobijecmuch 16.06.2017 v 11:27

elfos - v jednom s tebou mohu souhlasit, a to, že před půl rokem sem vložený literární trhák, se jako knižní novinka na titulní stránce DK nemusí vůbec objevit.
Mně příspěvku šlo, ale zejména o Populární knihy a až potom o Novinky.

Text příspěvku byl upraven 16.06.17 v 11:28

elfos
elfos 16.06.2017 v 12:18

U Populárních knih nejsem proti. Myslím, že tohle se dá řešit různě - a i to "naklikání si" nevydrží moc dlouho - mám pocit, ale nevím to jistě, že se to s půlnocí nuluje, a pak se tam na chvíli objeví i netrháky, na které nad ránem někdo náhodou klikne. Třeba elfos, když opravuje nějakou knihu, a párkrát na ni při doplňování a kontrole klikne. ;-) Ale jakmile se probudí den a víc lidí si začne zobrazovat knihy, které je zajímají, tak se do Populárních dostanou ty, které zajímají hodně lidí a klikají na ně.

Ty Populární knihy mohou mít různé varianty řešení jejich zobrazování (a výpočtu "popularity"), nechávám na systematičtějších mozcích než je ten můj chaotický, jaký vymyslí a navrhnou / zrealizují. :-)

Text příspěvku byl upraven 16.06.17 v 12:30

pobijecmuch
pobijecmuch 16.06.2017 v 19:33

tsal - no, já nevím, proč dáváte do svého příspěvku takový důraz, ale toto vlákno se jmenuje - Pár nápadů na vylepšení webu. Snad tedy můžu zde napsat svůj návrh na změnu. Také děkuji.

Text příspěvku byl upraven 16.06.17 v 19:46

ritterqa
ritterqa 23.06.2017 v 09:27

A jdu opět otravovat s "chybějícími údaji". Jaký problém byl, když ty odkazy byly schované v "Novinky na webu"?

pobijecmuch
pobijecmuch 23.06.2017 v 10:39

Děkuji, že jsme se opět vrátili k jednoduchému názvu - Kolektiv autorů. Těch sto všelijakých kolektivů autorů - od každého žánru, bylo opravdu zoufalé.

elfos
elfos 23.06.2017 v 11:51

Jen jsem zvědavá, pobiječi, jak si prohlídneš (a všichni další včetně mě taky) těch více než 9000 knih pod jedním kolektivem autorů, které teď nejdou zobrazit. TOHLE je zoufalé.

R.E.M.
R.E.M. 23.06.2017 v 12:10

Souhlasím s elfos - hledat jakoukoliv knihu pod "kolektivem autorů" je nesmysl. Jediným významem v tom případě je, že když znám název knihy, tak se dočtu, že ji napsala halda nebo dvě haldy autorů, ale pro autorské vyhledávání je kniha ztracená.

pobijecmuch
pobijecmuch 23.06.2017 v 12:16

Proč bych si měl prohlížet 9000 knih? Co mně zajímá, tak si tu najdu.
Když už se sem ty různé názvy kolektivů vkládaly, tak to mělo být opravdu podle zde dostupných žánrů, a ne, že si každý uživatel vymyslel svůj kolektiv.
Podle mně v tom byl jen chaos.

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 12:18

elfos
elfos 23.06.2017 v 12:30

Třeba proto, abys našel inspiraci, co si přečíst (z různých oblastí), nebo proto, abys ty knihy zkontroloval, doplnil, upravil u nich co je potřeba, nebo proto, aby sis připomněl, jé, tuhletu knihu jsem kdysi dávno četl a šupl si ji do Přečtených - důvodů je mnoho.

Ty kolektivy jsem v drtivé většině zaváděla já postupně podle toho, jak vyvstala potřeba - došla jsem ke knihám na nějaké téma, kdy autorem byl kolektiv autorů, tak jsem je zkontrolovala, přidala k nim tematický kolektiv autorů, příp. dohledala a přidala další knihy kolektivu autorů na stejné téma (kuchařky, knihy pro děti, literaturu faktu, hudbu, encyklopedie........), a ačkoliv jsem jinak chaotický tvor, tohle jsem dělala pomalu, pečlivě a systematicky. Podle mne v tom chaos nebyl. A bylo to tříděno podle témat daných knih.

Ani se mi k tomu nechce vyjadřovat, od včerejška jsem smazáním těch tematických kolektivů a znepřístupněním knih k jakémukoliv nakládání s nimi pod jedním kolektivem autorů strašně zklamaná. Ale vyjádřila jsem se, aby to bylo jasnější.

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 12:31

elfos
elfos 23.06.2017 v 12:35

A samozřejmě, pobiječi, prohlížet si je nemusíš, nechceš-li. Ale určitě by se našli lidi, kteří by si je prohlíželi, včetně mne.

pobijecmuch
pobijecmuch 23.06.2017 v 12:40

elfos - vcelku tě chápu, že jsi tomu věnovala určitý čas, ale ty jsi moderátorka a měla by jsi vědět lépe, proč se to takto upravilo zpět.
Budu se opakovat, ale já jsem nepochopil, proč se tu najednou objevily názvy kolektivů, když takové žánry tu vůbec nemáme.

elfos
elfos 23.06.2017 v 13:59

Pobiječi.... ten zmařený čas mi nevadí, ráda s tím začnu znovu od začátku, je to něco, co má smysl. Ale tematické kolektivy autorů byly smazány a jsou zakázány, Zbyl tu jeden nefunkční kolektiv autorů a v něm pohřbených 9.320 knih, které nejdou u autora zobrazit (až na pět kousků v pravém sloupci a knihy pod sériemi) a pracovat s nimi, a já to nemůžu dát do pořádku. To mě trápí.

siena
siena 23.06.2017 v 14:53

Ono se sice venku ochladilo, ale zdá se, že má hlava dlí stále v tropech:-) Nějak jsem nepostřehla kam píšu, půjdu překopírovat...Ale jsem ráda, že to byla jen má "slepota":)

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 15:04

kapr
kapr 27.06.2017 v 08:16

Vybral jsem si knihu, kterou si chci koupit od uživatele mimo mé bydliště. Když už tam pojedu, rád bych se podíval, co ještě jiného dotyčný nabízí. Je toho hodně, a tak to probírám po žánrech. Bohužel je toho i tak velice mnoho. Rád bych si jeho nabídku setřídil, ať už všechno dohromady, tak i jedenotlivý vytipovaný žánr podle ceny, vzestupně (knížky které nejsou příliš prodejné, ale mne by třeba mohly zajímat), i sestupně (to co prodávající považuje za své perly, a pro mne by to, za nabízenou cenu vyjimečně mohlo být ještě zajímavé). Nemělo by to snad dát mnoho práce, jen zapojení třídění, které už v systému figuruje do příslušného menu. Děkuji.
Jinak se chci ještě jednou přimluvit za přepínač mezi obrázkovým a textovým zobrazením u všech výběrů.
Při prohlížení velkého počtu položek by to práci značně usnadnilo.

siena
siena 27.06.2017 v 10:28

kapr, rýpnu si, číst už je pak budete sám...:)

Text příspěvku byl upraven 27.06.17 v 10:59

kapr
kapr 27.06.2017 v 12:02

No už dobře zvládám mimo hůlkového A i Béčko, a někdy si už poradím dokonce i s Céčky.
siena snažím se aby mi systém byl k užitku, a když cítím, že mi ZBYTEČNĚ přechází zrak, a bolí ruka od rolování s myší tak se snažím aspoň protestovat. Občas je to jako když krájíte (pokoušíte se krájet) chleba opačnou stranou čepele.

knihomol5555458
knihomol5555458 29.06.2017 v 20:34

Na profilu knihy bych ocenil možnost kdyby tam byly vypsány seznamy ve kterých se kniha nachází mohl bych tak najít bezva seznamy knih s bezva knihami.

Text příspěvku byl upraven 29.06.17 v 20:34

Avathar
Avathar 30.06.2017 v 20:18

Zdravím.

Môžem vedieť prečo bola kniha Přes ploty zlúčená so slovenským vydaním?
http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/pres-ploty-neodstranena-posta-341710

Áno, majú rovnaké názvy a sčasti aj obsah. Lenže česká verzia je výrazne rozšírená (porovnajte prosím počet strán), ide teda de facto o inú knihu s iným obsahom, ktorá teda môže dostať iné hodnotenie - ktoré ale už udeliť nemôžem (ak som hodnotil slovenské vydanie). Tento jav som si už všimol. Napríklad kedysi vyšla na Slovensku zbierka poviedok Georgesa Pereca -
http://www.databazeknih.cz/knihy/co-je-to-tam-na-dvore-za-moped-s-chromovanym-kormidlom-123189

Napriek tomu bola zlúčená s českým vydaním rovnomennej novely. Lenže české vydanie obsahuje LEN tú jednu novelu, nejde teda o ďalšie vydanie tej istej knihy. Rovnako ako v prípade Přes ploty.

Nie je možné v podobných prípadoch tie knihy nejako odlíšiť? České vydanie výberu z poézie XY môže mať rovnaký názov ako slovenské vydanie - ale výber tých textov (teda obsah) je odlišný. Nejde teda o tie isté knihy.

LordSnape
LordSnape 30.06.2017 v 22:39

@Avathar Směruj to sem a on to někdo opraví. http://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6/prosim-o-opravu-146/str-36#new



Vložit příspěvek