Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2022 v 18:52

Bylo parné léto, já ležela u bazénu a spálila jsem se. Taky byl důvod. Začetla jsem se. Ten den jsem přečetla šest knih ze série. I když, kdo ví, zda by komiks každý nazval knihou. Ale...říká se tomu průměr. Tím chci říct, že není nesmysl každý den přečíst jednu knihu. Jenom na ten plán, třeba u mě, nejsou peníze :(

Hana H.
Hana H. 16.01.2022 v 19:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kapr
kapr 17.01.2022 v 21:14

Vidím, že prakticky všichni reagují na počet přečtených knih. Jsou ty, které pokud je chcete považovat za přečtené, tak je musíte přečíst od první do poslední stránky. Jsou ale také ty, které používáte jako příručky, a ve skutečnosti z nich znáte dejme tomu jen 5 - 10%. Jsou i krátké stručné publikace menších formátů. Prostě mám na mysli všechny knihy, které jste za celý svůj dosavadní život gramotně použili. A těch může být podstatně více, než si vůbec uvědomujeme. To jen k té debatě o počtu knih.
Spíše mne zaujalo, že vůbec nikdo nereagoval na můj návrh učinit z pofidérního žebříčku obsahující z poloviny autory, kteří jsou aktuálně v módě - na vrcholu popularity, a z druhé poloviny ty, kteří napsali hodnotná nadčasová díla.
Obě kategorie považuji za přínosné. Přesto si myslím, že možnosti takového žebříčku jsou jeho současnou podobou naprosto nevyužity.
Moc bych si přál, aby informace, které jsme my všichni uživatelé DK do systému vložili, začaly konečně sloužit nám všem. Mnozí sem přišli náhodou, a pokud se vrátili, tak jen několikrát. Pro další se DK stala užitečným nástrojem.
Není to 13 na houpačce, není to ani Miss republiky. Je to nevyužitý poklad. Poklad, který může sloužit každému z nás k mnoha naprosto rozličným cílům. Ta data stačí jenom zpracovat a vytvořit, dotvořit systém, který umožní přístup k takovým informacím které potřebujeme, a v takové formě v jaké je potřebujeme.

ijcro
ijcro 18.01.2022 v 08:48

@kapr:
Na DK jsou jen pevná kritéria pro výběru, žebříčky a filtry, která uživatel neovlivní a i vaše data jsou vlastnictvím DK. Takže záleží jen na provozovateli DK, jestli vás vyslyší a nějaký nástroj či extra filtr zpřístupní.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2022 v 11:07

Kapr: Myslím, že vím, proč nikdo nereagoval. A to: nebylo proč a nebylo na co.
Prostě je na tom vidět, co se čte nejvíc. Je to realita dnešní doby. Za dvacet let bude žebříček vypadat úplně jinak. Je to přirozený a jde si to jako vlny v oceánu. Pořád stejně a potom...

Napadá mě přirovnání k anketě Zlatý (Český) slavík. Tam se ceny taky nedávají za kvalitu a za popularitu. Kvůli ceně za kvalitu musíte jinam. Prostě odraz oblíbenosti v dané době...

Text příspěvku byl upraven 18.01.22 v 11:57

PanPredseda
PanPredseda 18.01.2022 v 17:35

"Spíše mne zaujalo, že vůbec nikdo nereagoval na můj návrh učinit z pofidérního žebříčku obsahující z poloviny autory, kteří jsou aktuálně v módě - na vrcholu popularity, a z druhé poloviny ty, kteří napsali hodnotná nadčasová díla."
Tu myšlenku už jste nadhodil (možná v jiné diskusi) dříve, a já doufal, že upadla v zapomnění. Protože nápad, cituji "Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih." považuji za velkou hloupost.
(Na druhou stranu bych se nebránil tomu, aby se ze Sta nejlépe hodnocených knih šlo dostat na Tisíc nejlépe hodnocených knih a klidně i 10000 nejlépe hodnocených knih.)


Eldar80
Eldar80 18.01.2022 v 21:09

Mě se některé kaprovi nápady náhodou líbí. A podle mě by těch žebříčků mohlo být víc. A taky větší počet míst. Jenže je to jak píše ijcro.

PanPredseda
PanPredseda 19.01.2022 v 09:26

Abych podpořil svůj názor, proč kaprův nápad cituji: "Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih." považuji za hloupost, zeptám se:
Jak k tomu přijde takový Remarque?
Je Jiskra života dílem zásadnějším a nadčasovějším v porovnání s románem Na západní frontě klid, který je v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih o jednu příčku za zmíněnou Jiskrou života?
Nebo jak by se určovalo jako jedinou knihu by v onom kaprově žebříčku daný autor měl?
A psal Remarque jen vynikající knihy?

siena
siena 19.01.2022 v 11:51

Jestli mohu, co by mohlo určitě pomoci ve zlepšení výběru knih, tak je to kombinace žánr/štítek, štítek/štítek ve vyhledávači.

denisa2180
denisa2180 24.01.2022 v 10:12

Dobry den, bylo by skvěle, pokud by bylo možné vidět hodnoceni knih již v seznamu, nikoliv pouze po otevření detailu. Nyní clovek musí otevřít knihu za knihou, aby se takovou docela zásadní věc dozvěděl...

kapr
kapr 27.01.2022 v 13:17

PanPredseda
Měl jsem na mysli vznik dalšího žebříčku, nikoliv likvidaci toho stávajícího - tak, aby si každý mohl vybrat co hledá. Poctivě přiznávám, občas se děsím představy dne kdy vyjde překlad 101. pokračování ságy H.Pottera.

PanPredseda
PanPredseda 27.01.2022 v 14:12

Ad kapr "Poctivě přiznávám, občas se děsím představy dne kdy vyjde překlad 101. pokračování ságy H.Pottera."
To bych se spíš bál toho, že mne na ulici za bílého dne sežere šavlozubý tygr.

PanPredseda
PanPredseda 07.02.2022 v 08:09

Protože se zde objevilo toto diskusní vlákno: https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/how-will-cash-app-refund-stolen-money-in-case-of-loss-or-scammed-5612/str-1
bylo by vhodné zvážit ochranu proti takovému diskusnímu spamu.

elfos
elfos 07.02.2022 v 08:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 07.02.2022 v 08:28

Děkuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2022 v 08:34

Což neřeší problém. Ale furt lepší něco nahlásit na smazání, až tady někdo bude, než čekat na schválení nového vlákna, aby se zobrazilo po schválení, než tady někdo bude.
Ale co si budem...tak 90% nově založených vláken je zbytečně (aby bylo vidět v přehledu nebo někdo nezkusit hledat, zda to už tady není) nebo významově duplicitně.
Ale i tak, stále je první varianta lepší...

PanPredseda
PanPredseda 07.02.2022 v 12:48

Ano, Lenko, máš pravdu, že to problém neřeší systémově. Ale jak píšeš dál, systémové řešení by mohlo mít svá ale (a pravděpodobně je i mělo).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2022 v 12:53

PanPredseda: no právě .... :(

siena
siena 19.02.2022 v 07:37

Když na DK máme knihy politologické, knihy věnující se tématům, které jsou s politikou spojené, knihy společensko-sociální, o čem by se měla vést diskuze u nich? O čem by bylo u těchto knih společensky přijatelné hovořit? Proč v komentáři u knihy, a zcela samozřejmě a ne nijak překvapivě, je možno vyjadřovat své politické preference, proč v diskuzních příspěvcích je toto zapovězeno? A kdy je to zapovězeno i v komentáři? Kudy vede ta hranice, od které je mazáno? Samozřejmě, když to nejsou příspěvky explicitně porušující uvedené v podmínkách DK...

Text příspěvku byl upraven 21.02.22 v 16:57

arcs
arcs 21.02.2022 v 16:55

Jako nováček bych se chtěl jen zeptat, jestli má tato diskuze opodstatnění, tj. jestli se web vyvíjí a autoři ho vylepšují? Celé je to tu trošku staršího designu i funkčnosti, takové hranatě nepohodlné, pomalé listování nekonečným stránkováním po pár kouscích. O vylepšení tu to přímo volá a žadoní. Tak se jen ptám, jaké jsou naděje?

siena
siena 21.02.2022 v 16:58

arcs, jak bych to jen v krátkosti řekla... opodstatnění jak kdy, vyslyšení jak koho:)

Eldar80
Eldar80 21.02.2022 v 19:29

arcs: Dalo by se říct, že ano. Občas se dělají nějaké úpravy. Z mého pohledu často k horšímu jako úplně nesmyslné prohození povídek a podobných knih. Třeba budete mít dobrý nápad, který půjde snadno uskutečnit. Že je celá diskuse směšná na úrovni 90. let se zde řešilo už před 9 lety.

LordSnape
LordSnape 22.02.2022 v 11:02

@arcs Je to jako "klasický korporát". Lidi, co to používají, se neposlouchají, místo toho se řeší kraviny, namísto úprav, které by byly ku prospěchu většiny. Občas ale lůzu nakrmí tím, že udělají něco, co fakt chtěli. A občas to něco i zruší pro "nepoužívanost". Ale ve výsledku tam jsi ze zvyku nebo, protože konkurence ti nevyhovuje.

reader.007
reader.007 23.02.2022 v 11:56

arcs: skoro se bojím zeptat, ale - jaké Vylepšení máte konkrétně na mysli?

A jestli jste to dosud nepoznal, tak tenhle web je v podstatě jen platforma pro prodej reklamy, i když tu najdete celkem slušnou katalogizaci česky a slovensky vydaných knih od... no v podstatě od té nejstarší co sem kdo vložil, takže zhruba od poloviny 19. století.
Diskuze jsou tu víceméně trpěny z milosti aby sem vůbec někdo chodil (a reklama se zobrazovala). Nějakou výraznou literární osvětu tu nečekejte, pokud se neobrátíte konkrétně na některé místní čtenářské (někdy i knihovnické) matadory...
Suma sumárum spíš se tu navzájem inspirujeme k nacházení nových (i starších) čteníhodných počinů...

Dan
Dan 23.02.2022 v 12:24

Databáze knih není žádný korporát ani platforma pro prodej reklamy, ty pomluvy si prosím příště odpusťte. Díky.

to arcs: Databáze knih je živá a dokonce si troufám říci, že živější než kdy dříve. Od rána do večera se pracuje na spoustě věcech, jen ještě vydržte ;-) a budete-li mít nějaký nápad na vylepšení, dole na stránkách je odkaz Napište nám, kde jakýkoliv nápad uvítáme.
Zatím se můžete třeba zapojit do soutěže o nej povídku, z níž vznikne zajímavá kniha, jejíž kompletní výtěžek půjde na dobré účely ;-)



Vložit příspěvek