Pár nápadů na vylepšení webu


siena
siena 16.08.2021 v 19:00

Skeeve, opravdu? A ty, rádoby psychologické rozbory, ty ubohé nejsou? To, že někdo vtahuje do diskuse uživatele, bez jejich vědomí, to je nejspíš vrchol etiky... A to všechno jen kvůli tomu, že jsem ráno napsala, že bych nerada, aby se z DK stal zásilkový obchod. Vážně projev neštěstí, který je ještě nakažlivým...

Text příspěvku byl upraven 16.08.21 v 19:26

Skallarix
Skallarix 16.08.2021 v 19:27

Tak oslovení "nějaká Dilina" jen proto, že se dotkne dotyčného cizí komentář.. Pak jo, vážně a opravdu.

Eldar80
Eldar80 17.08.2021 v 00:18

Chtěl bych vám všem poděkovat za diskusi. Hodně mě to pobavilo. Díky.

kollektor
kollektor 17.08.2021 v 23:32

Vylepšil bych Databázi knih eliminací zapšklých bab.

kapr
kapr 19.08.2021 v 12:37

Tak váhám, kam to mám napsat. Z témat diskutovaných poslední dobou to nakonec vyhrálo Pár nápadů na vylepšení webu. Ještě jsem vážně zvažoval téma Vzhled stránek DK, který současný přístup často taktéž kazí. Pravděpodobně by docela dobře sedělo i téma Lidé kteří zde záměrně škodí.
O co mi jde. Poslední dobou se vracím ke knihám Ignáta Herrmanna.
Četl jsem si anotaci Před padesáti lety - II. díl.
https://www.databazeknih.cz/knihy/pred-padesati-lety-ii-dil-288066
Ta vypadá takto:
Autorovy vzpomínky na Prahu poslední třetiny 19. a první třetiny 20. století. Vzpomínky postihují řadu oblastí dnů všedních i svátečních. V tomto druhém díle se, mimo celé řady dalších témat, autor zmiňuje o pražských pivovarech, tržnicích, o studentském životě, o trzích mikulášských i vánočních o pražských hradbách i něk...celý text
Po kliknutí na "celý text" se zobrazí zbývající, skrytá část anotace, tedy:
terých starých kriminálních případech.
Vždy jsem se pozastavoval nad četností ohlasů návštěvníků DK pozastavujících se nad proklikací politikou často nevhodně použitou na stránkách.
Domnívám se, že ono tlačítko ...celý text je v případě této anotace aplikováno chybně. Správné by bylo dodržení určité míry odpovídající zdravému selskému rozumu. Samozřejmě kvalitní propracovaná anotace, která návštěvníkovi stránek publikaci doopravdy přiblíží může být poměrně značného rozsahu. V tomto případě ale jde o zkrácení textu o pouhopouhých 38 pozic, v to počítány i mezery a závěrečná tečka.
Myslím si, že krátit tak stručnou anotaci o polovinu poslední věty je do značné míry paradox. Obávám se, že příště se mi po kliknutí na ...celý text
objeví třeba již i jenom ona pouhá závěrečná tečka, označující konec věty!
Já oné politice rozumím, je však třeba se držet řešení působících prakticky a elegantně, neboť tupý nůž, který nepůjde nabrousit zpravidla brzy poletí do koše.
S podobnou politikou jsem se již před časem setkal na stránkách zive.cz.
Samozřejmě na ty stránky chodím dál. Ale, kliknu na 1.podstránku, zvážím zda mne téma doopravdy tolik zajímá. Pokud ano, kliknu na 9.podstránku, a znovu zvážím mám-li tomu svůj čas věnovat.
Samozřejmě čas od času mne téma zaujme, a poctivě proklikám všech 10 či více podstránek. Jenom k tomu dochází čím dále tím řidčeji. Naposledy, přiznávám, je tomu dnes již několik let, ...celý text
a pozvolna se orientuji spíše na jiné, převážně zahraniční zdroje.
U české a slovenské literatury je situace poněkud složitější, přesto často hledám, a tu tam i nacházím náhradní řešení.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.08.2021 v 13:10

Kapr: občas to vyjde i na tečku na konci poslední věty v anotaci. (Čili to není vaše zděšení budoucností, ale už prozkoumáná realita současnosti některých anotací.)

Když je robot nějak nastaven, funguje podle toho, ne na základě zdravého rozumu. Zda to je dobře nebo špatně, ať rozhodnou čtenáři sci-fi ;)

Ale zkracovat anotace, aby funkce nebylo třeba a anotace byla vidět celá, je špatná cesta. Tedy za mě. Nejsem mluvčí nikoho. Anotaci buď někdo napsal nebo přeložil. A měla by být shodná s tím, co je u knihy...

Kdyby byla vidět celá, asi se nic nestalo pro nás, ale ten kdo tomu rozumí, vám určitě odpoví něco jako "rozhodí to šablonu"....

Text příspěvku byl upraven 19.08.21 v 13:14


Marthas
Marthas 20.08.2021 v 15:17

To Didula: Hlavně, že váš komentář je čistě sluníčkový, že, když se tak ráda obklopujete šťastnými lidmi, nepřijde vám existence na netu ubíjející? Slyšela jsem, že na internetu se pohybuje dost lidí, co jsou enormně neštastní či osamělí, to musí být opruz, že je musíte snášet, že? Opravdu jsem alergická na tyhle žvásty o negativně nabitých jedincích a to už od ZŠ, ale nebojte věřím na karmu. Jakmile jsem zblikla svoje jméno, prověřila jsem si uživatelku čili vás, a zjistila, že od roku 2013 má přečteno pouhých 74 knih a podle toho, co čtu zde v diskusi, tak to byl snad do nedávna skoro prázdný profil. Opravdu oceňuju, že si po dlouhých letech někdo všiml, že na DK existuji, bohužel jste to byla vy. Díky bohu máme stále ještě demokracii, takže mi nikdo nediktuje, co mám kam psát. Hmm, každý má stále právo vyjádřit svůj názor, mám ho já, máte ho vy, bohužel, bohudíky. A to, že pokaždé neskáču nadšením nad změnami na DK ještě díky.... neznamená, že jsem méně hodnotná uživatelka než vy? Váš profil je dostatečně vypovídající sám o sobě.

Terror
Terror 20.08.2021 v 16:53

Kapr: V rozklikávání delších textů bych problém neviděl. Pokud by se totiž limit pro skrytí textu zrušil, vznikla by roláda. A rolovat třeba přes tři stránky, než se dozvím, kolik má kniha stran, je, přiznejme si to, opruz. Zvláště na chytrých telefonech…

A teď trochu mimo téma. Diskuze zde na DK celkem sleduji a občas mne i svrbí prsty, abych se zapojil. Nakonec si to však rozmyslím a raději si jdu ven dát čvaňháka. Proč? Důvod je pomalu již v každém diskuzním vlákně! Je jedno, kdo začne, je jedno, čeho se jeho příspěvek týká… Během několika hodin se tento nešťastník stane terčem kritiky, nesouvisejících narážek a někdy i výsměchu. Nevím, co některé uživatele vede k těmto útokům. Napadá mne jenom snaha o vlastní zviditelnění a možná touha „pokecat si“ za každou cenu. Často se tak diskuze zvrhne v intelektuální masturbaci, kterou dotyční dokazují svou myšlenkovou „nadřazenost“ nad tím ostatním póvlem… Jenom by mne zajímalo, jak se jim takové příspěvky píší s jednou rukou v rozkroku…
Na každém diskuzním fóru, kde jsem doposud působil, se takoví jedinci našli. Ovšem tady mi jejich počet začíná nahánět hrůzu. A přitom jsou zde uživatelé, jejichž příspěvky si vždy rád přečtu, a které jsou buď zajímavé nebo vtipné (v lepším případě obojí), jenomže jsou ukamenovány balastem masturbátorů.
Chybí mi tady parta. Parta lidí se stejným pohledem a nadhledem, parta, kde se dá normálně diskutovat, kde jsou si všichni rovni a spojuje je láska ke knihám…
A teď si jdu dát toho čvaňháka… :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2021 v 17:07

Nevím, zda je dobře napsaná anotace, která se "musí rolivat přes tři stránky" :/ stále je to text, který je někde na knize. Vešlo by se to tam? (To jenom techniká vsuvka). Ale je pravda, že občas, když není oficiální anotace, a někdo v sobě najde skrytého grafomana, je to vidět :D v tom případě toho člověka začnu obdivovat, pokud nenapíše spoiler ;)
Ale je to pravda. Hlavně nepraktické, protože když skočím do jiné záložky, samo se to schová :(

Terror
Terror 20.08.2021 v 18:52

S těmi třemi stránkami jsem samozřejmě uplácal z buráku kokos. Ale je pravda, že některé anotace, ať už ze snahy nebo z pohodlnosti, obsahují například všechny názvy povídek v knize obsažených. To potom ořech roste...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2021 v 19:00

Teror: to je pravda, hlavně starší antologie, to beru jako vzpomínku na doby, kdy se nevedly povídky. Ale pokud kniha obsahuje eseje, povídky i novely, musí se to dát do anotace, aby všichni věděli, co kniha obsahuje, když každá část nejde do "část díla"...

Terror
Terror 20.08.2021 v 19:18

Tak si představme hypotetickou situaci. Máme tady knihu esejů. Jejich názvy nemůžeme dát do "část díla", jelikož tam na to není škatulka. Tak jich všech padesát osm vypíšeme do anotace? Nestačilo by napsat: Jedná se o knihu esejů, týkajících se (třeba) rozmnožování mimozemských jednobuněčných křemíkoidů?

Jo, když už jsme u "částí děl", jak v seznamu poznám, že se jedná o povídku, báseň nebo pohádku? Teď jsem třeba upravoval Kingovu Mlhu, kde jsem označil dvě práce jako básně, ale vidět to nikde není... (Třeba se to už někde řešilo, ale nenašel jsem to...)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2021 v 19:25

Nikde to vidět není. Taky jsem myslela, že to někde zobrazeno bude nebo počtově budu na profilu vidět, kolik a čeho toho má autor na svědomí. Ale pokud není zaškrtnuto, paradoxně uložit nejde :/
A proč ne? Pokud těch 58 věcí po jednom názvu neodentruju, tak to tolik prostoru nezabere :) ale pokud kniha obsahuje víc útvaru, je to ideální řešení. Tedy, z mého pohledu...

Terror
Terror 20.08.2021 v 19:29

Není? Hm, tak to je na prd, paní Vílková... :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2021 v 19:31

Jo, bohužel, pane Terrore... :D

Text příspěvku byl upraven 20.08.21 v 19:33

Naias
Naias 20.08.2021 v 19:41

Je to vidno po rozkliknutí:
Báseň od: Stephen King
Z knihy: Mlha
https://www.databazeknih.cz/povidky/paranoia-zaklinadlo-232
https://www.databazeknih.cz/povidky/pro-owena-243

Povídka od: Stephen King
Z knihy: Mlha, Hodina děsu
https://www.databazeknih.cz/povidky/textovy-procesor-bohu-235

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2021 v 19:47

Ty kráso, Naias, dík! Beru všechno zpátky, je to tam vidět. Od téhle změny jsem přecetla dost povídek, ale nikdy jsem na to nedobrejlila. Asi ta šedá světlá skoro jako bílá. Stěžovala bych si, že to stojí za prd, protože ta barva vůbec není vidět, ale nechci bejt za toho, co všechno bere negativně a hejtí. Ale boha jeho, tuhle barvu tam dal kdo?!?

Terror
Terror 20.08.2021 v 20:26

Díky za informaci, Naias. Jo, je to tam. Ale vidět to fakt není... :D
A když už jsme v tomhle vlákně - Nešlo by to dát jako info do seznamu částí děl? Když už tam je rok vydání originálu...

Naias
Naias 20.08.2021 v 21:16

Ja by som tam rada videla meno autora. Pri antológiách je strašne otravné všetko rozklikávať, aby človek zistil, ktorí autori tie poviedky napísali.

LordSnape
LordSnape 22.08.2021 v 17:23

Ahoj, omlouvám se, zdali už to tady padlo, ale už není dostupné pro mě k vidění, které knihy a autory jsem zde přidal?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.08.2021 v 17:25

Lorde, koukni do statistik na svém profilu ;)

Text příspěvku byl upraven 22.08.21 v 17:25

LordSnape
LordSnape 22.08.2021 v 17:31

@Lenka Ouu, jsem vemeno! Moc díky. :-)

Macvosik
Macvosik 09.09.2021 v 11:38

Chcem sa opýtať či by nebolo možné pridávať do Zoznamov ku jednotlivým knihám aj nejaké kratšie texty? V prípade nejakého rebríčka (napr. 10 najlepších...) by napríklad mohlo ísť o číslo (od 1 do 10), prípadne by tam mohol byť nejaký kratučký zdôvodňujúci komentár. A možno som len takú funkcionalitu neobjavil (alebo nie je žiadaná), neviem. Uvedomujem si, že toto je problém len pri rebríčkoch, takže vo výsledku by tu asi išlo o nejakú funkcionalitu týkajúcu sa vytvárania rebríčkov.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.09.2021 v 11:44

Macvosik: v kategoriích na všem profilu lze napsat soukromou poznámku. Ta se vám sice nepřenese, pokud knihu dáte časem do seznamu, ale můžete jí tam zkopírovat. Takhle jsem dotaz pochopila. Pokud špatně, sorry za reakci

siena
siena 09.09.2021 v 11:47

Když už byly zmíněny Seznamy... občas by neškodilo, kdyby jejich stvořitel alespoň ty opatřil nějakou poznámkou, proč... :)



Vložit příspěvek