Pár nápadů na vylepšení webu


Naias
Naias 13.06.2019 v 11:05

Dovolím si pochybovať, že by u nejakého autora mohli byť stovky antológií, nech už napísal poviedok hocikoľko. To by každá poviedka musela vyjsť v inej antológii.

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 11:08

LordSnape
LordSnape 13.06.2019 v 12:05

Naias a Siena. Jenže tady je ten problém. Povídka může být v x antologiích a proto je dobré v rámci katalogizace ji přidat a k ní autora napříč antologiemi. Tam se pak u ní zobrazí, kde se ještě objevila. V případě hltačů antologií to pomáhá, aby nečetli povídku 7x třeba.

Takže drahá Sieno, pokud dáš autora k antologii jen v rámci "seznamu", vůbec tomu nepomůžeš. Autoři v rámci záhlaví by měli být pouze editoři. Jestli to nechápete, je mi vás líto.

Já povídky doplňuju pravidelně + nechávám odmazat i ty debilní seznamy. Co děláte vy?

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 12:07

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.06.2019 v 12:23

Jinak k povídkám. Většinou skutečně lze doplnit, až tím, kdo knihu četl. Proto mě vždy naštve, když vidím u knihy komentáře, jak jsou ty povídky bezva a nejspu doplněné (někdo byl línej). I kdyby to znamenalo jenom název a jméno autora (i já sama jsem minule ke povídkam psala komentář, kde nebyla anotace, protože jsem měla problém s napsanim obsahu bez vyzrazení děje, když to má třeba jenom šest stran, takže jsem chybějí anotaci fakt nedoplňovala).
A souhlas s Lordem. Na mě je argument "ať má autor zatím nějakou knihu" málo. Napsal povídku, povídka tady ještě není, tak by jeho jméno nemělo v téhle databázi figurovat. Jestli ho tady někdo chce mít za každou cenu, ať si doplní povídky. Potom onen pojem antologie neplní svůj účel :(
A jelikož jsem nějakou dobu zpátky měla trochu krizi a zvládla číst jenom povídky, propojenost povídek se mi hodila víc než dost.
Já to beru jako svou "povinnost" tady. Že pokud narazím na povidkovou knihu, kde nejsou povídky, doplnit. Už jenom proto, abych mohla napsat komentář k té povídce, ne ke knize. A potom fuj se seznamem pryč.

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 12:24

siena
siena 13.06.2019 v 12:25

LordeS, dneska se již vesměs ochladilo, tak prosím, uber...
Ano, povídky mohou být v různých antologiích. Také jsem to byla já, spolu s dalšími, která na tehdejší "vylepšení", kdy zmizel přehled, kde všude povídky vyšly, upozorňovala. Stále jsme to tu dokola připomínali, až konečně došlo k nápravě.
Otázku, kdo tu co dělá tedy si nech laskavě od cesty. Dovolila jsem si jen říct, že si myslím, kdy vkládat autory má smysl, a myslím si to i nadále. Možná jste, LordeS, Lenka.Vílka, v místní hierarchii výš, než já, to samozřejmě nevím, ale jinak tu snad můžeme mít argumenty všichni nějaké...

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 12:33

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.06.2019 v 12:36

Takže já vím, že nějaký autor napsal povídku a najdu jí kdy je a autora, že je jeho jméno u knihy jako autora. Alespoň. To je divný argument. Nejsi autor, tak vyfič. Udeláš jednu výjimku, potom druhou atd. ... proto se vymyslel pojem antologie, popřípadě její seskladatel.
A myslela bych si to v mínus deseti, plus deseti i plus třiceti. A že prej já jsem hnusná v diskusi, se říká...ha ha ha

LordSnape
LordSnape 13.06.2019 v 12:37

Na tomhle se neshodneme. Je to úplný nesmysl tam uvádět autory jako telefonní seznam, když tam mají jen povídku... Zvláště, pokud jde o bichli třeba s dvaceti autory. Autorem knihy antologie povídek je editor! To on dává dohromady autory a vybírá povídky. Nechápete? Problém no. Ale tak já tady už na vše rezignoval, je mi to buřt, tak si dělejte co chcete. Argumentujete úplně mimo. "Je lepší tam mít něco než nic" je jak strategie "dělám to sice na hovno, ale aspoň něco dělám."

Nejsem v žádné hierarchii. jen jsme tohle už řešili milionkrát a beru platné to, že jako autoři jsou uváděni editoři. Pokud si chcete vydupat s některým z moderátorů změnu, tak ok. Svědčí to jen o dalším strmém vývoji DK...

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 12:41


siena
siena 13.06.2019 v 13:02

Tak znovu, LordeS., ...nechci si nic vydupávat, jen jsem reagovala na slova jedné uživatelky, že je něco hloupost. Že tu není sama, a že i jiným, nejen tomu jednomu moderátorovi, to jako úplná hloupost nemusí připadat. To bylo celé...Takže kdybys do toho nezačal vytahovat své zdejší zásluhy, nezačal tím vlastně říkat, že nikdo jiný se nemá co ozývat, mohlo to u toho skončit:)

Ano, editor je ten, kdo je autorem knihy. A to nejen u knih povídkových, ale například u různých sborníků, u knih s historickými esejemi, apod. To také zde bylo dlouho nejasné, různě se pohled měnil. Jen mi přijde zkrátka lepší, když tu bude alespoň zmínka v přehledu autora, že má příspěvek i v nějaké knize...
A i když to není úplně srovnatelný problém, přesto, narazila jsem na jednu konkrétní knihu...ta vyšla za minulého režimu, autory jsou tři, jinak známí a zde i uvedení, pánové, kteří ji dali dohromady pod jakýmsi "pseudonymem". Ráda bych byla, kdyby se dala tato kniha dohledat v jejich zdejších profilech. Mám tedy k tomu pseudonymu, dopsat ještě i jejich jména? Případně i pseudonym, pod kterým psali za minulého režimu? Nebo to nechat být s tím, že tu bude kniha takto samostatně, a že až po rozkliknutí člověk zjistí, kdo do ní přispěl? A nejedná se o povídky, ale o eseje a úvahy nad naší historií, takže tu samozřejmě nejsou ty jednotlivé příspěvky samostatně uvedené...Nebo k těm autorům dopsat tento pseudonym?

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 13:03

jirin@
jirin@ 13.06.2019 v 14:15

siena - s největší pravděpodobností se jedná o knihu Češi v dějinách nové doby, kterou sepsali tři autoři pod společným/kolektivním pseudonymem Podiven.

Se společným (kolektivním) pseudonymem je to složitější než s pseudonymem, který používá pouze jedna osoba.
Pokud by se u každého ze tří autorů uvedl v profilu pseudonym Podiven, pak by se do záznamu konkrétní knihy musel vložit také třikrát. Pro každého ze tří autorů zvlášť, aby se ve výpisu každého z nich titul objevil. Vypadalo by to ovšem divně a spíše by to mohlo vypadat jako chyba (= pro uživatele nepřehledné a s největší pravděpodobností by časem žádali o smazání triplicitního údaje v záznamu knihy).
Češi v dějinách nové doby (1848-1939)
od: Podiven (p), Podiven (p), Podiven (p)

V tomto a podobných případech nelze v DK uplatnit pravidlo uvedené v nápovědě, které se vztahuje pouze na jednu konkrétní osobu a její pseudonym:
"Píše-li autor pod pseudonymem, přidejte ho pod skutečným jménem a příjmením (pseudonym k němu přiřadíte následně)".

Zmiňované dílo je i v NK vedeno pod společným pseudonymem:
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&;doc_number=001255368&local_base=NKC
Pokud se nemýlím, tak u jednotlivých autorů, pokud vyhledáme v NK, také tento titul u nich nenajdeme.

V souladu s autoritami NK a též LC, odkud přebírá autority nejen NK, ale i jiné knihovny, pokud už nesdílejí data s NK, má kolektivní pseudonym v DK svůj vlastní profil a autorství díla je připsáno tomuto společnému pseudonymu.
Aby se zcela neztratily vazby mezi kolektivním pseudonymem a autory, kteří jej použili, jsou v DK informace uloženy v životopisech profilů - a to jak v profilu kolektivního pseudonymu s odkazy na jednotlivé autory, tak i v profilech jednotlivých autorů je vložen odkaz na společný pseudonym.

Jinak to v DK asi vyřešit nelze. Jiné řešení než výše popsané jsem pro DK zatí neobjevila, protože zde nemáme navzájem propojený systém odkazů, jakým disponuje např. plně automatizovaný integrovaný knihovní systém Aleph.

siena
siena 13.06.2019 v 16:26

jirin@, však s tím také nic nedělám. Jen jsem si zrovna na tuto knihu vzpomněla, když už se tu probírá antologie, editor, jednotlivý autor. Protože kdo nezná přesný název knihy, či zmiňovaný pseudonym, dost těžko knihu hledá. Takže mi přijde, i když se to jeví jako nesystémové, od uživatelů jako určitá lenost, i když mi zrovna v kontextu DK nepřijde lenost jako slovo adekvátní, nikomu tu přeci žádná povinnost není uložena, lepší, když už se u povídkových knih doplní i jen ti jednotliví autoři. Že je to potom alespoň nějaké vodítko, kde všude se mohu s autorem potkat...

hannah2000
hannah2000 23.06.2019 v 11:08

Měla bych jen malou připomínku/nápad ke komentářům ke knihám.
Nebylo by možné, aby se v přehledu komentářů - v sekci komunita - zobrazovaly i ty starší? Stejným způsobem jako se třeba zobrazují příspěvky v diskuzích - dole by bylo doplněno stránkování. Komentáře, je jedna z možností, jak se přes ty zajímavé dostat na nové tipy na čtení.

Text příspěvku byl upraven 23.06.19 v 16:46

YMM
YMM 23.06.2019 v 12:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

IVANA0123
IVANA0123 25.06.2019 v 12:58

Dotaz - nešlo by u sérií - hlavně detektivek, které spojuje stejný detektiv - někde označit, jestli je mezi jednotlivými díly přímá návaznost a nebo jsou to samostatné případy na sobě nezávislé? Kdy prostě radši od prvního dílu a kdy je to úplně fuk? Často mi nejsou schopni poradit ani v knihkupectví a toto bych ocenila.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2019 v 13:28

Ivana0123: nápad dobrý. Ale asi by to záviselo na tom, zda doplní uživatelé a zda správně. Pokud by tam byla nějaká kolonka na to. A kdo určí, zda je to stále "a" nebo už "b"? Ve většině příběhů je buď na začátku opakování minulého dílu nebo se celou sérií táhne červená nit (ať už pracovní nebo osobní), přestože mohou být případy knih oddělené.

Možná by se ale knihy primárně měli číst od prvního dílu a basta! Já si takhle počkala na knihu Synové člověka. Prostě nezačnu číst někde uprostřed. Nehledě na "a" a "b" vašeho návrhu.

Jiný případ je, pokud je série vydavatelstvím zprzněna vydáváním dílů na překáčku (au, Jack Caffery, kde pokud nečtete za sebou, tak jste v háji) nebo vydáním od dílu, kterým autor prorazil. Třeba Davida Rakera jsem si vážně neužila, protože jsem neznala souvislosti minulých dílů, když nejdřív vyšlo od dílu čtvrtého.

Ale není zlaté pravidlo detektivkáře číst od prvního dílu?
(A porušit to jenom v krajní nutnosti? Třeba že už máte na dovolené všechno přečteno, tak v knihkupectví vezmete první knihu a ona se z toho vyklube vynikají série. Což se jednou stalo mě a je to pro mojí psychiku strop.)

Já nečtu jenom příběh vraždy. To dnes zvládne každý. Já čtu příběhy lidí. Zajímá mě i to kolem. Kdo tohle nemá, asi by informaci ocenit. Ale i tak bude závislý na tom, kdo co označí, bez kontroly, bez jistoty... :(

A jo, v knihkupectví vám bohužel neporadí. Do knihkupectví musíte přijít a mít naštudováno, co chcete, protože tam se pomoci nedočkáte... :(

IVANA0123
IVANA0123 25.06.2019 v 17:15

S tím vším s vámi souhlasím. Taky jsem ten typ, který to raději bere postupně, ale pokud nechci mít doma pouze knihy - což by bylo sice fajn pro mě, ale nežiju sama - tak si občas knihy půjčuju v knihovně a tady se občas dočkat nějakého dílu, pokud je všechny vůbec mají, je prostě problém. Tohle jsem třeba řešila u mého oblíbeného Dominika Dána. Knih spousta a v knihovnách max. 10kusů, pokud tedy člověk nežije třeba v Praze, tam by to asi nakonec vyběhal, tak má smůlu. Takže, třeba tady je taky lepší držet lajnu, ale pokud se nezadaří, tak se svět neboří, pže i tak má kniha hlavu a patu.
Otázkou je, jak správně píšete, kdo by to rozhodoval. Mně by třeba stačilo, kdyby u sérii bylo místo, kde by se dalo zatrhnout - třeba někde vedle hvězdiček hodnocení- jde číst mimo řadu a kdyby to tam mělo čtenářů víc, tak je jasno. Možná krkolomné, ale třeba někoho napadne něco jednoduššího. A když nic, tak jsem to aspoň zkusila.

Text příspěvku byl upraven 25.06.19 v 17:16

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2019 v 17:37

Ani tady nebudu psát, kolik mám rozečtených sérií detektivek. Nebýt tady na databázi, tak nemám přehled. A dost mám taky jenom z knihovny. Ale když o tom přemýšlím, sama mám problém u dost z nich říct, zda na sebe navazují či ne. Třeba navazují, ale z dvanácti dílů je nutné číst za sebou jenom třetí a čtvrtý. Kdyby hned první člověk napsal "Hej lidi, je to tak a tak." nebo něco zaškrtl, bylo by to ok. Ale když se do toho nikomu nebude chtít? V tom vidím ten hlavní kámen úrazu. Plus, že občas je těžké určit, jestli je to navazující nebo ne :(

IVANA0123
IVANA0123 25.06.2019 v 17:51

Jak jsme říkala, aspoň jsem to zkusila. A za sebe zkusím do svých komentářů na konci dávat aspoň zmínku já - dá se číst i mimo řadu v sérii...i když i já to mám radši postupně :-). Třeba to někdo ocení.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2019 v 17:53

Nápad do není blbej. Jenom dost závisí na ostatních a jejich přístupu k věci. Někdo je pečlivý. A někdo....

Nočnípták
Nočnípták 25.06.2019 v 21:37

Lenka.Vílka - že v knihkupectvích neporadí? Pokud je to opravdové knihkupectví, kde jsou zaměstnáni knihkupci - tam mě poradí vždycky. Ovšem tam, kde zaměstnávají asistentky prodeje - tam se rady těžko dočkáte. Tam jsem teda přestala nakupovat.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2019 v 21:46

Nočnípták: možná to je dobou, možná městem. Už jsem si několikrát na prodavačku hrála já sama, protože mám základní info zde z databáze i o knihách, které třeba i nečtu, ale ona jako zaměstnanec ne. Ano, je u nás jenom dobrovský, což je "knihkupectví", ne knihkupectví. Nevím, jak je to v dobrovskem teď, ale když jsem tam dělala, o trochu déle v kanzelsbergru, ne ve své rodné díře, přehled o novinkách jsem musela mít. Tedy, přišlo mi správné mít ho. A nejenom o novinkách.

Text příspěvku byl upraven 25.06.19 v 22:20

siena
siena 26.06.2019 v 17:31

10. dubna
Do detailu knihy dolů (úvodní záložka Komentáře) nasazeno testovací zobrazení 4 dalších knih, které si zobrazili uživatelé před nebo po této knize. Algoritmus postupně zpřesňuje výsledky doporučení. (ad Novinky na webu)

Mohla bych se zeptat, jak ještě dlouho se bude testovat "Doporučujeme"?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.06.2019 v 17:43

Siena: já na tohle odpovědět nemohu, ale...dost dlouho se mi ukazovala kniha Hračka. Dnes ráno jsem koukala a kniha byla mezi oblíbenými na domovské stránce. Asi na to zvědavě kliklo víc a účel splnilo.
Též by mě zajímalo, jak dlouho to bude trvat, co z toho vzejde. A to hlavní. K čemu mi to bude :( já mám své oblíbené a reklama (či co to je) z doporučujeme mě neovlivní. Akorát se vždycky naštvu, protože takhle se na stránku stránku vejde míň komentářů a tudíž se musí další rozkliknout. Což o to, to spaluje kalorie, ale ráda bych věděla, proč si je nespaluju kvůli čemu a jak...nevím...přínosnému?

A jupí, swingers, sádlo máslo a zpověď feťačky je pod knihou o Krtečkovi...nevím...přínosná?
(Mají to tam všichni nebo jenom já? :( fňuk...)

siena
siena 26.06.2019 v 17:51

Lenka.Vílka, se slovem reklama bych byla velmi, velmi opatrná...

Ano, mají. Pan Kotleta se zobrazuje pod všemi knihami! Stejně, jako před časem jiná kniha, na kterou tu upozornila jedna zdejší maminka. A právě tento zvláštní úkaz mne přivedl k napsání komentáře a položení dotazu...

Text příspěvku byl upraven 26.06.19 v 17:56

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.06.2019 v 18:36

Siena: já právě nevěděla co a jak. Já Kotletu četla, takže v mém zobrazení bych to pochopila. Ale ty ostatní knihy, viz posun Hračky, protože na to lidi prostě klikli, nebýt to tam, nenapadne je to, mě trknul, a zeptala jsem se taky. Ale ladí se to už dlouho. Protože i když tady mám mít něco, co není pro mě, tak ať to alespoň funguje pro ostaní. Což mě teď překvapilo, jak to ostaním (ne)funguje...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.06.2019 v 19:05

Ještě dodám, že pokud by systém ukazoval knihy, které se doporučují konkrétnímu čtenáři vzhledem k tomu, co přečetl, a ne plošně doporučoval, tak je to ok. Ale není ok, mimo jiné, že mi systém doporučil knihu, kterou jsem už přečetla. Polovina knih je stále stejná a druhá se mi střídá, a většimu těch postupně se střídajících knih jsem už četla. Tak co mi to doporučuje? :( nechápu :(

kapr
kapr 28.06.2019 v 08:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pravděpodobně nebudu jediný, kterého řady, někdy i celé stránky těchto také informací přivádějí často přímo k zoufalství.

Povšiml jsem si, existuje skrývací a rozbalovací funkce, která je schopna všechny identické "příspěvky," pokud následují těsně po sobě sbalit do jediného, doplněného znakem " V ". Teprve po jeho rozkliknutí, se všechny takto skryté příspěvky rozbalí.

Opravdu bych se přimlouval za to, aby takováto, nebo podobná funkce byla na DK aktivována.

Text příspěvku byl upraven 28.06.19 v 08:57



Vložit příspěvek