Nová záložka "Vydání"


kurcatovium
kurcatovium 07.07.2012 v 10:24

Nevím jestli jsem v tom sám, ale připadá mi, že některé nové "funkce" jsou spíš krok zpátky. Třeba přesunutí vydání knihy pod záložku z původního umístění v pravém sloupci - může mi někdo vysvětlit, v čem je tato funkce lepší než původní řešení? Krom toho, že je to takhle méně přehledné a ztěžuje orientaci? Kdyby aspoň v rámci jednotlivých záložek (Bazar, Vydání, Recenze, ...) zůstávaly viditelné bibliografické údaje (rok vydání, počet stran, ...), nicméně takhle, jak je to teď, je to opravdu domrvené do mrtě.

Dan
Dan 07.07.2012 v 11:12

Myslím, že to, zda kniha vyšla ve dvou nebo v sedmi vydáních, většinu lidí až tak nezajímá, proto jsem to upravil, aby tato informace nebyla tak výrazně viditelná.

Pokud jde o bibliograf. údaje, to by asi zůstávat ve všech záložkách mohlo - promyslím to.

paulhunter
paulhunter 07.07.2012 v 12:04

Co se týče těch vydání, tak souhlasím s nynějším provedením. Je to přehlednější, neboť není pravý sloupec tak roztáhlý dolů v případě knih, které mají spoustu vydání. Souhlasím s tím, že na první pohled musí být vidět ty nejdůležitější informace - tedy ty bibliografické, počet a obálky dalších vydání už tolik ne. A koho ta vydání zajímají, tak si jen klikne o jednou víc.

eraserhead
eraserhead 07.07.2012 v 18:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 07.07.2012 v 18:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

knihomoli
knihomoli 08.07.2012 v 17:54

souhlasím s eraserhead.


kurcatovium
kurcatovium 08.07.2012 v 20:19

Jsem rád, že nejsem sám, komu tenhle krok připadá spíše zpět nebo minimálně stranou. Prakticky jsem na tom jako eraserhead - hledám knihu abych si ji přidal do knihotéky a jup, prakticky vždy musím kliknout jednou navíc. Jasně, jeden klik navíc nikoho nezabije, ale s takovouto logikou bychom se nikam nedostali.

Zdendin
Zdendin 08.07.2012 v 20:38

Jedná se samozřejmě, jednoznačně o krok zpět a o krok k horšímu. Souhlas s eraserhead a kurcatovium. Je přece fajn mít všechny informace o knize pěkně před sebou a nemuset dál něco někde doklikávat a dohledávat. Počet a náhledy vydání je rozhodně jedna z důležitých info. Komu tohle safra mohlo vadit? Pokud budete razit strategii méně je lépe a je to přehlednější, tak nakonec zůstane jen název knihy a ostatní bude schováno pod dalšími záložkami. Připadává vám to přehlednější? Mě NE

pistalka
pistalka 08.07.2012 v 22:01

Ne že by mně na tom nějak výrazně záleželo, ale taky se mi to předtím zdálo lepší.

kurcatovium
kurcatovium 08.07.2012 v 23:03

No, je to jak to říká Zdendin. Za chvíli tu s takovýmhle přístupem skončíme s názvem knížky a zbytek se bude muset přes porůznu poschovávané záložky muset rozklikávat. Náběh tu je na to už teď víc než slušný. Ale proč? Proč schovávat kolikrát velmi přínosné informace na úkor komentářů nebo diskuse? Vypíchnu tu pár věcí:
1) Schované vydání, už tu o tom padlo dost. Tenhle krok zkrátka nepochopím.
2) Série - opět se musí rozklikávat, přitom v pravém sloupci je pořád místa dost, klidně by tam mohl být vložen jeden odstavec s dalšími knihami ze série.
3) Více bibliografických údajů (nakladatelství, překlad, ...) - jak jinak než na rozkliknutí. Přitom ušetřených pár pixelů je využito k zobrazení komentářů, samozřejmě pouze za předpokladu, že nějaké jsou. Jak úžasný a přínosný to krok.
4) Celkově by rozvržení stránky klidně sneslo více změn. Pravý sloupec je teď dost nevyužitý a pokud ano, tak nepříliš rozumně. Proč ukazovat zrovna několik náhodně vybraných knih autora? Proč je tam obrázek autora, když je jeho jméno (jako odkaz) už hned pod názvem knihy? Atp. Myslím, že by nebylo od věci popřemýšlet nad přidáním ještě jednoho sloupce, třebas vlevo, a trošku ucelit informace. Například do levého sloupce zajímavosti, něco o autorovi, bazar, ... a do pravého nechat informace o dané knížce, sérii, případně podobné díla, ...
5) Je mi jasné, že to tu stejně nikdo moc nečte a tím pádem nebude žádná reakce, paulhunter to rozcupuje a nebude z toho zase nic. Nakonec vlastně nebude zbytí a bude nutno přejít ke konkurenci, s nastolenými trendy to ani nebude nijak bolet.

pet-kyval
pet-kyval 08.07.2012 v 23:24

Popravdě, vůbec jsem si nějaké změny nejdříve nevšimla. Až když jsem chtěla sjednotit dvě vydání a najednou to druhé zmizelo a mě vůbec nenapadlo hledat nějakou záložku uvědomila jsem si, že je něco špatně. Jistě, je to z části o mé nepozornosti, ale pokud to hned nepadne do oka ani člověku, který tu už je nějaký ten pátek a strukturu profilů knih má jaksi v oku, asi bude něco v nepořádku. Hned mě napadlo, že se stala nějaká chyba na DK a ne, že je někde nějaká záložka. A nejspíš bych u té chybné domněnky na nějaký čas i zůstala, kdyby tu nebyla tato diskuze, která mě na změnu upozornila. (Pozn.: Informace byla nejspíše v pravidelném mailu, ale ten otvírám jen jednou za uherský rok. To je ovšem můj problém.)

Yunnan
Yunnan 08.07.2012 v 23:25

No, musím se také přiznat, že se mi to původní řešení líbilo víc. Stalo se mi totiž, že jsem málem začal přidávat další vydání knihy, protože jsem v pravém sloupci žádné jiné vydání neviděl a přitom jsem věděl, že kniha má několik vydání. A byť to tlačítko bylo přímo na očích, tak jsem ho napoprvé prakticky "neviděl".

Yunnan
Yunnan 08.07.2012 v 23:26

Ha, koukám, že pet-kyval byla rychlejší :o)), tak pardon :o).

pet-kyval
pet-kyval 08.07.2012 v 23:28

Tak to jsem ráda, že nejsem sama. :D

kurcatovium
kurcatovium 09.07.2012 v 00:42

Osobně si v současném rozložení nedokážu rozumně představit ani doplňování údajů u knih... To je klikání a klikání, že by se z toho člověk po.

Text příspěvku byl upraven 09.07.12 v 11:19

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 10:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 09.07.2012 v 10:35

Mne osobne sa viac páči, keď sú vydania skryté. Ale to bude asi tým, že mne na vydaniach nezáleží. Ani sa mi nikdy nechcelo vkladať iné vydanie rovnakej knihy, prišlo mi to také zbytočné... Ale to je samozrejme individuálne, každý to berie inak. No a čo sa týka tých údajov ku knihe, tam som si už nie celkom istá. Takto je to vizuálne asi krajšie a prehľadnejšie, zas na druhej strane chýba mi trochu ako to bolo predtým... Taktiež ak by boli všetky údaje hneď viditeľné, bola by to myslím väčšia motivácia pre ľudí tie údaje doplňovať. Pravdu povediac ani mne sa nechce moc doplňovať údaje, ktoré sú zakryté a len málo ľudí (ak vôbec) si ich niekedy odokryje. Asi by sa mi viac páčilo, keby boli všetky údaje o danej knihe hneď viditeľné.

Zdendin
Zdendin 09.07.2012 v 12:19

Tak to já zase skryté údaje okamžitě když najedu na knihu musím rozkliknout, protože si říkám co zajímavého tam o knize je? Je vázaná nebo s přebalem? Kdy vyšel originál? Proč to schovávat, ničemu to schování přece nepomůže. Stejně tak proč schovávat další vydání knih. Ano možná na to nekoukají všichni, ale těm co na to nekoukají to přece nijak nevadilo. No a těm co chtějí mít všechno přehledně před sebou toto schovávání komplikuje život. Klik sem, klik tam. Chci omrknout nějakou knihu a za chvíli se naklikám víc než když hraju Diablo.

Text příspěvku byl upraven 09.07.12 v 12:20

Dan
Dan 09.07.2012 v 14:26

Ať už jde kdykoliv o jakoukoliv změnu, vždy se najdou lidé, kterým se nebude líbit a nikdy se nezavděčím všem - to musíte uznat.

Vysvětlím Vám, proč k úpravám dochází:

Domnívám se, že bych našel spoustu lidí, kteří ani netuší, že vůbec kniha může vyjít ve více vydáních. Běžného většinového uživatele zajímá hlavně obsah knihy, její hodnocení, názory ostatních uživatelů na tuto knihu a třeba rok vydání.

Chodí mi kvanta e-mailů a ptám se různých lidí, takže věřte, že změny neprovádím jen tak slepě bez rozmyslu.

K čemu je pro běžného člověka informace, v jakém nakladatelství kniha vyšla? Narazí na knihu, která ho zaujme, přečte si o čem je, mrkne na hodnocení, na názory lidí a pak si ji třeba koupí v nějakém knižním eshopu.
Myslím, že minimálně 90ti % lidí je úplně jedno, kdo knihu přeložil, kdo ji dělal ilustrace atd.. Na druhou stranu tyto stránky dělám i pro tu menšinu, kterou tyto informace rovněž zajímají a tak je u knih pěkně evidujeme, ale přijde mi logičtější vyjít vstříc 90ti % lidí, než těm 10ti, když ti si údaje dokáží najít a rozkliknout. Kdybych rovnou zobrazoval všechny údaje, bylo by to možná pro několik málo lidí fajn, ale pro většinu uživatel, pro lidi, kteří vidí tyto stránky poprvé, nebo kteří na ně chodí, ale nemají potřebu se registrovat, by to bylo nepřehledné, tím jsem si prostě jistý.

Minas
Minas 09.07.2012 v 14:34

Je otázka jestli preferovat skryté informace, aby ostatní šlo lépe vidět a nebo mít na stránce "vše", ale muset scrollovat myší.. já bych se přikláněl k té druhé variantě.. možná bych ty vydání udělal spíše, že se bude pevně zobrazovat třeba 10 vydání a kdyby ta konkrétní knížka měla vydání více (jako Babička), tak by u toho mohlo být rozklikávátko Zobraz více vydání.
Co se týče palců, taky mi bylo milejší vidět je rovnou v profilu bez klikání.. s předešlými příspěvky tedy naprosto souhlasím :)

Určitě bych byl rád za Danovu zpětnou vazbu, aby to od nás nebyly jenom výkřiky do tmy. Třeba křičí jen ti, kterým se to nelíbí a naopak: mlčí ti, kterým se to líbí. To už musíme nechat na Danovi, protože mu důvěřuji v tom, že tohle vše dělá pro nás - běžné uživatele :))

EDIT: že já vůbec něco píšu, Dan byl samozřejmě rychlejší, takže můj příspěvek vyznívá do ztracena :P

Text příspěvku byl upraven 09.07.12 v 14:36

Zdendin
Zdendin 09.07.2012 v 15:27

Kuře měl pravdu stejně se vše smete ze stolu i když nikdo nenapsal, že se mu nový styl líbí. Dobrá, když tedy není možno přesvědčit danielsona o tom, že stará verze byla lepší a že schování informací není přínos, tak mám návrh, který by vše mohl vyřešit a udělat radost i ostatním. Bylo by složité udělat podobný systém jako je třeba na seznam.cz? Myslím konkrétně to, že pokud se zde člověk přihlásí, může si na domovské stránce nastavit jestli a kde uvidí počasí,emaily,kurzy měn, jaké zprávy jsou pro něho důležité a v jakém sloupku, či okýnku je chce mít... zkrátka si poskládá informace a zprávy tam kde mu vyhovují. Nevím jak by tato věc byla v praxi složitá, ale jistě by si pak každý mohl na databázi zobrazit všechny vydání, mít defaultně nastaveno rozrolování všech údajů. Pokud sleduji knihu, která patří do série dalších knih, dal bych si nalevo, nebo napravo zobrazení dalších knih série abych měl vše pěkně před očima a nemusel to dál dohledávat atd. Na druhou stranu bych si třeba ve sloupku přidal info o autorovi apod. Snad rozumíte co tím myslím a nepíšu to moc chaoticky. Zkrátka každý by si upravil podle nějaké šablony databázi k obrazu svému. Nikdo by pak nekřičel to mi tu chybí a jiní by zase nekřičeli je to přeplácané.

PS-Pokud by toto bylo složité, tak co hodit alespoň do nastavení vypnutí a zapnutí nové změny. Myslím tím pokud někomu(i mě) vadí schování dalších vydání, která dříve byla normálně zobrazena, zaklikl by, že nechce novou úpravu a jel by po staru kde mu to víc vyhovovalo.

elfos
elfos 09.07.2012 v 16:18

Představa Databáze knih rozcupované na kousíčky, a uživatelů, kterým se DK zobrazuje každému jinak, mi přijde tak hrozně roztříštěná, až jsem se z toho orosila. Tohle mi v tom vedru nedělejte :-) .. I představa klikátka starší/nová verze je mi divná - někde už jsem to kdysi viděla, bylo na výběr, než to nakonec sjednotili. Taky nelíbí.

Mám Databázi knih ráda, a jsem pro to, aby se všem lidem zobrazovala stejně, aby zůstala jednotná a čistá. Ať už s vydáními vpravo, nebo pod záložkou. Ta vydání jsou i pro mě nezvyk, ale vím, že si na ně zvyknu a přejdou mi do krve. Těch drobných změn tady už proběhlo více, DK se stále rozvíjí - a je moc dobře, že se Danielson téhle databázi tolik věnuje a neustále ji upravuje a vylepšuje -, a jsem si jistá, že kdyby se teď vzhled databáze změnil na ten úplně původní, že by se mi (a nikomu z nás) nelíbil. Tím chci říct, že to chce dát tomu šanci a sobě čas si zvyknout. A věřím, že za čas nám ani nepřijde, že nekoukáme napravo, ale klikáme na Vydání. Já třeba nevidím ráda e-knihy, a už mě neruší, nevnímám je tu.

Samozřejmě, tahle debata o vzhledu DK a hledání, co je nejlepší, je dobrá, jen debatujme, hledejme, pišme své názory (s trochou skromnosti ovšem.. ne megalomansky..), ale pokud jde o variabilní skládanky typu každý pes - jiná ves, musím se ozvat a hlasovat proti. Protože - abych to ještě upřesnila.. mám Databázi knih ráda, a beru ji takovou, jaká je (a jsem zvědavá, jaká bude dál, jak budou drobné změny a úpravy pokračovat).. líbí se mi tu.

Dodatek: A stále je tu toho tolik co dělat! ..

paulhunter
paulhunter 09.07.2012 v 16:23

Souhlas s elfos.

Zdendin: kdyby se všechno smetlo ze stolu, jak sám píšeš, tak by se Databáze knih nehnula z místa a nerozvíjela se. Neříkám, že všechny, ale většina změn proběhla v rámci přání uživatelů, takže Dan jednoznačně dělá Databázi pro uživatele. My, kteří jsme tu na DK delší dobu, to rozhodně můžeme posoudit objektivně.

A to, že se neozvali ti, kterým se to líbí, je dáno také faktem, že vždy a všude najdeš spíše komentáře lidí, kteří jsou s něčím nespokojení.

kurcatovium: co jsem rozcupoval? Napsal jsem na to svůj názor, stejně jako může kdokoliv jiný.

Text příspěvku byl upraven 09.07.12 v 16:25

marrra
marrra 09.07.2012 v 16:54

Já rozhodně souhlasím se zobrazením vydání pod záložkou. Pro mě jako běžného čtenáře jsou vydání naprosto nezajímavá informace. Databazi knih používám stejně jako např. csfd.cz. Pokud váhám, zda si nějakou knížku chci přečíst, tak si zobrazím detail knihy a zajímá mě pouze hodnocení a komentáře, případně anotace knihy. Všechno ostatní kolem mě vysloveně ruší.

Samozřejmě zavděčit se všem není možné. To, že se některé informace přesunou pod záložku mi přijde jako výborný kompromis jak pro ty, co tu chtějí hodně informací, tak pro ty, kterým stačí základní údaje.

Vrátím se zpět k těm filmům, je to hodně podobné. Porovnejte:
1) http://www.csfd.cz/film/4713-pan-prstenu-dve-veze/
2) http://www.fdb.cz/film/32722-pan-prstenu-dve-veze-the-lord-of-the-rings-the-two-towers.html

Kde si raději přečtete info o filmu?

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 18:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek