Nová záložka "Vydání"

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


paulhunter
paulhunter 09.07.2012 v 18:45

"Já měl za to, že jde o databázi, ve smyslu, že shromažďuje jednotlivé knihy, jednotlivá jejich vydání a pokud možno co nejvíce informací o nich. Pokud jde jen o tom, co jsi zmínil a o to, že se díky těmto "běžným uživatelům" bude měnit podoba Databáze knih, tak podle mě začne hezky brzo ztrácet svou databázovou funkci."

Nic z toho se ale přece nemění. Všechny informace zůstávají - jediné, co se změnilo, je způsob zobrazení. A když píšeš, jestli vadily ty malé obrázky, tak vadí, že se kvůli tomu musí kliknout na záložku "Vydání"?

kurcatovium
kurcatovium 09.07.2012 v 19:16

paulhunter: Samozřejmě, že to kliknutí navíc vadí. Je to nepohodlné a nepraktické! Tento a podobné kroky navíc vyloženě zabíjí zmiňovanou databázovou funkci, kterou zmínil eraserhead (s kterým naprosto ve všem souhlasím). Když se člověku hází klacky pod nohy, jakou asi bude mít motivaci s doplňováním informací a údajů, které pak budou někde zahrabané a uvidí je jen pár "zvídavých uživatelů" (mezi řádky pánů zodpovědných se nabízí pojmenování "remcalů" nebo ještě horší)?

Jsem sám komu připadá, že se DK kloní víc a víc k facebookoidní-pseudo-databázo-sociálně-zmršené věci bookfan?

Ale je mi to jasné, je potřeba nabrat co nejvíc uživatelů a nedej Bože, aby je tu někde něco plašilo. A těch pár remcajících debilů si zvykne...

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 19:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

paulhunter
paulhunter 09.07.2012 v 19:25

kurcatovium: tak když to s těmi "debily" vidíš takhle, tak to asi nemá smysl řešit. Chápu, že to kliknutí navíc vadí, ale tolik negativní kritiky? Co třeba ocenit funkce, které jsou tu dobré? Nebo zvážit, proč k těm změnám došlo vůbec?
A už vůbec nechápu to přirovnání k facebooku.

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 19:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 19:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


paulhunter
paulhunter 09.07.2012 v 19:36

Myslím, že by bylo rozumné tomu dát aspoň čas a nenadávat hned na změnu ve vydáních.

Já se samozřejmě také řadím k uživatelům, kteří mají rádi co nejvíce informací o knize. Nicméně chápu důvody, proč se tyto informace například schovají pod záložky a nemám s tím žádný problém. Jako náročnějšímu uživateli mi nevadí si kliknout na požadovanou záložku.. protože vůbec nepotřebuju vidět všechny informace naráz. Líbí se mi, že na první pohled jsou zřejmé ty nejdůležitější informace a zájemci si na zbytek snadno a rychle najedou.

Text příspěvku byl upraven 09.07.12 v 19:36

kurcatovium
kurcatovium 09.07.2012 v 19:37

paulhunter: Jasně, takže abych mohl něco zkritizovat, je potřeba nejprve trochu vlézt do zádele a cosi jiného pochválit, byť to s daným tématem vůbec nesouvisí. Excelentní nápad! Tohle diskusní vlákno je jasně pojmenované a týká se zejména nového přesunutí vydání z pravého sloupce pod záložku a je mi líto, ale zde opravdu není co chválit.

Samozřejmě obecně s chválou problém nemám. Není to tak dlouho, co mi v určitém prohlížeči nefungovalo vyhledávání a po jednom emailu Danielsonovi bylo vše snad během jednoho dne opraveno. V takovém případě byla chvála na místě a poděkování za pozitivní přístup na sebe nedalo dlouho čekat...

eraserhead: Jako bys mi četl myšlenky. Sám bych to ale takhle jednoduše nesepsal.

paulhunter
paulhunter 09.07.2012 v 19:47

kurcatovium: OK, vidím, že to nemá cenu dále řešit. Řekl jsem o tom svoje a myslím, že bychom se už jenom naváželi. Lézt do prdele není nikomu třeba, ale spíše uvážit, co za tak silnou negativní kritiku tolik stojí a co ne. Ale všichni tu mají možnost vyjádřit se a nesouhlasit, takže prosím.

kurcatovium
kurcatovium 09.07.2012 v 19:48

Ono je očividně jedno jakou formou a jak silně se bude kritizovat, protože na výsledku už se stejně nic nezmění...

Zdendin
Zdendin 09.07.2012 v 20:16

Jen chci ještě podtrhnout co napsal kurcatovium a eraserhead to vážně shrnul výborně. Sám bych to lépe nevystihl. Kéž by se připojilo více lidí a vše se vrátilo k původní přehledné formě. Bohužel mi přijde že se ozývá pouze pár jedinců a věřím, že ostatním to vadí také. Jen prostě ani nevědí, že jde reagovat, nebo nevědí kde. Jiní si prostě řeknou je to škoda, ale skousnou to(ale proč to dělat?). Já nekritizuji proto abych naschvál rejpal. Databázi mám rád, jinak bych tu netrávil tolik času. Jen prostě když vidím takovouhle botu, tak mi je líto kam se to začíná stáčet. Spousta nových funkcí se mi líbí, ale tohle schovávání vážně databázi dle mého a dle dalších poškozuje. Dál nemá cenu zatím psát už se opakuji i tak jen tedy aby bylo jasno:

-Ano ten jeden klik navíc mi vadí, doufám,že zmizí a prosím už nic neschovávejte a nekomplikujte, nekažte a jen zlepšujte.

To-paulhunter: Změnám bych dal šanci, pokud bych byl navážkách o jejich kvalitách, ale já tady opravdu žádné plus nevidím. Ztrpčuje mi to brouzdání po databázi a proto se ozývám s kritikou.
HAWK ... prozatím

elfos
elfos 09.07.2012 v 20:18

Také se hrdě hlásím k menšině, kterou zajímá kolem knih všechno. :-) A tahle databáze (a to mám s čím srovnávat) neustále a neochvějně směřuje k tomu, aby v ní byly co nejúplnější a nejpřesnější informace o každém českém či slovenském vydání knih a jejich autorů. Je to vysoký cíl, a jsou tu pro to nastaveny jedny z nejlepších podmínek. To je obrovské plus oproti ostatním všeobecným knižním databázím (Legii a Pitaval teď pomíjím, ty jsou díky Knedlemu taky úžasně vymakané, jsou to ovšem databáze specializované na sci-fi a detektivní literaturu). Jasně, je tu moře práce s doplňováním těch informací - tím, že knihy mohou vkládat volně všichni uživatelé, je tu spousta lidí, kteří vloží knihu způsobem autor a název knihy, s trochou štěstí ješté kategorie a rok vydání. Takže, je co doplňovat.

Proto mě překvapuje tahle.. skoro už VÁLKA o obrázky vydání knih napravo, nebo pod záložkou. Myslím, že sem píšou lidi, kteří mají knihy rádi a opravdu chtějí mít tuto databázi co nejúplnější. Což je jim tu naplno umožněno, stačí nasměrovat svou energii na to, co mě zajímá. A jestli jsou při tom obrázky napravo nebo pod záložkou není až tak velký rozdíl. Mně už se dnes párkrát podařilo jít rovnou do záložky, než čučet nejdřív doprava :-) .... jde jen o zvyk.

Je to změna, ano, a jsou lidé, pro něž je to nezvyklé, nebo se jim to dokonce nelíbí (a jsem přesvědčena, že i mezi protestujícími jsou ti, kdo si ani neuvědomují, že je to jen zvyk, "šok" z nového, nikoli že by se jim to opravdu tolik moc nelíbilo - být to takhle od začátku DK, ani by je nenapadlo proti tomu protestovat nebo to chtít měnit ;-) ........), ale Dan už se k tomu vyjádřil. Považuje to za dobré pro Databázi knih a udělal to takhle. Tak to je holt takhle, a jde se dál.

A ještě k jedné výtce, co tu padla. Pro mě nejsou žádné informace o knize tady "odsunuté do pozadí". Pokud tady ty podrobnější informace jsou (protože jsme je sem přidali), stačí hrábnout a mám je. Koho to opravdu zajímá, tak si tu ty informace (včetně vydání knih) zobrazí jak na dlani. Neupozadněné a nezapadlé. Karta knihy má určitou strukturu a je velmi snadné (uživatelsky přátelské se tomu říká, že) se v ní orientovat.

Tak jsem se vypovídala a obšťastnila vás ;-) svým náhledem na věc, a teď jdu zase doplňovat ke knihám údaje a informace, které tu chybí.

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 20:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kurcatovium
kurcatovium 09.07.2012 v 20:26

Proč si zvykat na něco nového, pokud to starší fungovalo a fungovalo to lépe? Hrách na zeď...

elfos
elfos 09.07.2012 v 20:45

Vzpomněla jsem si teď, jak jsem kdysi v začátcích Databáze knih (kdy ještě ani nebyly tyhle Diskuse, jen jedna hromadná pro všechno) chtěla, aby se kategorie Poezie rozdělila na Českou poesii a Světovou poesii. Dan mi to tenkrát zamítl, prostě napsal, že tohle ne. Tehdy jsem to tak neviděla, dnes jsem ráda. Protože je plno knih, v nichž jsou básně českých i světových autorů, a takhle jsou všechny pohromadě a zařazené přesně. A pro lidi, kteří poesii milují, je nějaké případné zařazení (občas obtížné) do dvou kolonek místo do jedné nepodstatné. Fakt tomu dejte šanci a čas, lidi.

eraserhead
eraserhead 09.07.2012 v 20:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 09.07.2012 v 23:55

Hm. Moje troška do mlýna: osobně by se mi líbilo, kdyby vpravo byly obrázky vydání, dejme tomu dva řádky nejnovějších (protože některé knihy byly samozřejmě vydány moc a moc-krát) s nějakým tím „zobrazit všechna vydání".

Jednak se jako správný don Quijote nevzdávám naděje, že lidé se chtějí a budou chtít vzdělávat, jednak se mi to líbí esteticky a taky osobně – vidím tam knihy, milé přátele. Jsem z těch, kteří mají od jedné knížky klidně i víc než deset vydání, pokud mají daný titul rádi nebo pokud je jiné vydání ilustrované někým zajímavým a tak dále. Uvědomuju si, že jsem v drtivé menšině – ostatně jako čtenář poezie patřím mezi lidi málem považované za zralé pro blázinec – ale přeci jen, tohle snad není takový problém, mít tady aspoň JEDEN (to neřvu, to prosím) jeden řádek obrázků jiných vydání? Jakkoliv mi klikání nevadí, protože je to pro mě otázka zvyku.

Nehledě na to, že po kliknutí na vydání se zobrazí 13. a další zvláštně posunuté vinou reklamního panelu. Snad by aspoň šlo upravit tady toto? Kdo by se před dvaceti lety nadál, že něco takového napíšu: tedy zarovnat to do řádků podle reklamy.

Yunnan
Yunnan 10.07.2012 v 10:47

Ano, souhlasím s HTO, také se mi ta stránka líbila graficky mnohem více s těmi malými obrázky vydání knih, byla paradoxně více přehlednější, více toho o knize vypovídala. Po rozkliknutí tlačítka vydání se celá stránka "rozhodí".
A opravdu by stačily jen dva řádky, pokud je vydání hodně a zbytek řešit tlačítkem "více".

Také totiž patřím do té "10% menšiny", kterou zajímají veškeré informace o knize, navíc jako knihkupec používám Databázi denně v práci, kde mi značně ulehčuje život.

Dan pro nás toho dělá opravdu hodně a je potřeba ocenit jeho práci, ale tohle byl, z mého pohledu, krok ne úplně ideálním směrem.

Dan
Dan 10.07.2012 v 12:57

Jsem trochu zklamaný, protože jsem vždycky rád za zpětné reakce a většinu úprav provádím právě na přání uživatelů... Proto mě teď mrzí, že jsem podle některých přesunutím vydání z pravé strany do záložky "vydání" v podstatě "zničil" nebo započal "zánik" celého webu, alespoň tak na mě Vaše reakce působí...

to eraserhead: Píšeš: ,,...Já měl za to, že jde o databázi, ve smyslu, že shromažďuje jednotlivé knihy, jednotlivá jejich vydání a pokud možno co nejvíce informací o nich...." - tak to přesně je a také bude!! Ale abychom mohli mít shromážděna všechna ta data, bude ku prospěchu věci, když je tu bude vkládat čím dál více lidí a naopak k našemu potěšení, když je tu bude také vyhledávat čím dál více lidí, proto se snažím stránky zpřehlednit a udělat tak, aby se v nich orientoval každý jedinec.

Ještě připomenu, co psal marrra:

,,Porovnejte:
1) http://www.csfd.cz/film/4713-pan-prstenu-dve-veze/
2) http://www.fdb.cz/film/32722-pan-prstenu-dve-veze-the-lord-of-the-rings-the-two-towers.html

Kde si raději přečtete info o filmu?"

- odpovězte mi prosím, i ty eraserheade na výše uvedenou otázku.

Na Facebooku jsem dal anketu, zde mrkněte na současné výsledky z 200 provedených hlasů: http://www.databazeknih.cz/img/docas/ank.jpg
Nepřijde mi tedy tak nepochopitelné, že se snažím první čtyři body z ankety vykreslit tak, aby byly na první pohled přehledné a viditelné a naopak nechci směřovat stylem, který by z detailu knihy tady na webu udělal to, co je vidět výše na odkazu u fdb.cz proto je taky web fdb.cz 10x menší než web druhý, protože je prostě nepřehledný a neintuivitvní.

eraserhead
eraserhead 10.07.2012 v 14:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dan
Dan 10.07.2012 v 14:45

Díky, takhle si představuji rozumnou konverzaci.

Na zmiňovaných Csfd / Fdb je právě vidět ten rozdíl ve zobrazení pouze toho nejdůležitějšího vs. zobrazení všech informací, které uživatelé nepotřebují nutně ihned vidět.

Sám jsi uznal, že další vydání pravděpodobně zajímá mizivé procento uživatelů.
Základem jednoduchosti a přehlednosti pro většinu uživatelů je právě zobrazení pouze těch informací, které chtějí vidět a pokud možno vůbec nic navíc.

Ano, bylo vpravo pouze pár obrázků, ale každá věc, která na stránce je a uživatele nezajímá, podvědomě ruší.

Schovávat něco dalšího není v plánu...

Text příspěvku byl upraven 10.07.12 v 14:46

eraserhead
eraserhead 10.07.2012 v 14:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 10.07.2012 v 15:59

No, já se přidám – vždy ovšemže s tím, že tohle je skvělý projekt, za který jsem nesmírně vděčný, což doufám víš, Dane; taky Databázi propaguju, kudy chodím – eraserhead napsal to, co já, ovšem líp: že totiž by zde mohla být snaha uživatele vzdělávat. Dámy a pánové, uvědomme si, že my tady patříme k drtivé menšině, která čte (a já svým příspěvkem ještě naznačil ghetto uvnitř ghetta, abych tak řekl!), což nemyslím nijak elitářsky, ale prostě tak, že čtení na rozdíl od sledování hlavuvymejvacích seriálů vyžaduje hodně zvědavosti, myšlení a člověka kultivuje, už tím, že mu poskytuje rodnou řeč v nezprzněné podobě. I z tohoto punktu nemůžu přijít na důvod, proč tady nemít aspoň jeden řádek dalších vydání s možností otevřít si všechna, nejen proto, že nebyl ničím nahrazen, ale hlavně proto, že nechápu, jak mohou další vydání rušit! Bylo přece krásné vídat tolik Púů!

Text příspěvku byl upraven 10.07.12 v 16:08

kurcatovium
kurcatovium 10.07.2012 v 17:44

Ad fdb vs csfd: Zde bych problém rozhodně neviděl v nadbytečnosti údajů u fdb, ale v nepovedeném grafickém provedení. Rozhodně nemůžu říct, že by mě těch pár informací navíc (třeba seznam herců se jmény rolí apod.) nějak rušil, ba spíš naopak bych ho rád viděl i u csfd, kde by mohl být trochu vkusněji zakomponovaný. Je to myslím zářný příklad, že peníze "jsou cítit". Csfd se pohybuje v úplně jiné rovině než fdb, takže pro ně není problém si zaplatit kvalitnějšího grafika/designéra, kdežto fdb se nejspíš spoléhá na pár nadšenců, kteří to sice myslí dobře, ale jak je vidět, úplně to nefunguje.

Druhá věc - anketa na facebooku. Tohle snad nemyslíte vážně, že ne? Facebook nevedu (moje chyba, tohle neberu jako mínus), takže nevím jak ankety přesně vypadají, ale podle všeho se jedná o výběr jedné možnosti. A pokud tomu tak skutečně je, bral bych výsledek 7 hlasů pro další vydání jako dost zásadní věc. Pokud totiž 7 lidí z 200 uvede další vydání jako nejdůležitější věc, kolik dalších by si to zakliklo třeba na 2., 3. nebo 4. místě? To už by nebylo těch ušmudlaných 3,5%, ale lezlo by to do značně jiných hodnot... Tomuhle se říká manipulace s daty, můžeme to v podobné formě vidět třeba před každými volbami :-)

Text příspěvku byl upraven 10.07.12 v 17:52

Zdendin
Zdendin 10.07.2012 v 17:59

Chtěl bych jen zareagovat na danielsonuv předchozí příspěvek. přirovnání CSFD/Fdb mi při řešení problematiky schovávání informací na databázi knih nepřijde na místě. Ano stránky Fdb jsou hnusné, na tom se shodneme snad všichni. Ale nemyslím, že je to tím, že je v okně filmu přehršel informací. Spíše je špatně udělaná celá stránka a info na ní jsou proste špatně poskládané, že to ve výsledku vypadá hnusně. To by bylo k tomuto přirovnání. Teď ta anketa, také jsem na ní koukoual a nepřijde mi fér se na ní odkazovat. Ptáš se tady jaké informace vás nejčastěji zajímají. Né jaké informace vám vadí. Jaké informace chcete ukrýt. Nebo jestli si uživatelé myslí, že je databáze přeplácaná a je třeba info poschovávat. Zde by byl výsledek jistě zcela jiný. Chápu, že se snažíš databázi vylepšovat a zatím se to dařilo výborně, ale jsme jen lidi a ne vždy je každý krok ten správný. Přijde mi, že jako vzor pro databázi, začínáš brát CSFD. Tyhle stránky mám rád a také je velmi často používám, ale to neznamená, že jsou bezchybné. Databáze mi připadala v tomhle ohledu lepší přehlednější, teď již bohužel právě tím schováváním ztrácí kouzlo. Ale jsem rád, že zde můžu vyjádřit svůj názor a tím (snad) pomoci naklonit vývoj svých oblíbených stránek správným směrem.

PS- Díky eraserhead, že tu píšeš. Se vším 100% souhlas.



Vložit příspěvek