Také kroutíte hlavou, když stojíte před knižním regálem? Tu doleva. Tu doprava.

DISKUZE » O knihách


kapr
kapr 08.07.2017 v 17:07

A není to způsobeno ani tak kvalitami knih v regálu uložených, ale spíše Vaši snahou rozluštit popisy na hřbetech knih.
Po tom co proletím v knihovně takových dvacet, třicet regálů, vždycky mne začíná chytat amok, a ten krk už také začíná bolet.
Zamysleli jste se někdy proč jsou nápisy na hřbetech knih jednou tím, a jindy zas oním směrem?
Kdysi se tvůrci map dohodli, že až na velmi vzácné a odůvodněné vyjímky ve kterých je praxe řešena odchylně a je vyznačen směr k severu výrazně na ploše mapy, tak ve všech ostatních případech je horní strana mapy orientována vždy k severu.
Ne tak knižní vydavatelé, jednou tak, a jindy přesně naopak. Čím se to řídí vůbec netuším. Přesto mi to často a hodně pije krev.
Nemáte proboha někdo, alespoň jeden z Vás, o tom třeba jen malé tušení?
A vůbec, co si o tom myslíte Vy?

encyklopedie
encyklopedie 08.07.2017 v 17:47

...mezi regálama v knihovně jsem se pohyboval skoro 40 roků....před čtyřmi léty jsem "odevzdal" poslední svou knihovnickou štaci mladší kolegyni.... ted jsem vlastně jen jeden ze čtenářů /ale stále mám jakási privilegia/.....do knihovny chodím skoro každý týden pro další a další knihy.....ale mezi regálama jsem nebyl vybírat celé ty čtyři roky.....

Marthas
Marthas 08.07.2017 v 18:53

To kapr: Vnímám to obdobně, což o to, v knihovně jsou knihy přelepeny zvětšenými iniciálami příjmení autora, takže většinou stačí projít pár regálů pod tímto písmenem ale v knihkupectví. To je teprve sranda.-))

woodward
woodward 09.07.2017 v 07:42

A co teprve když mám zařadit knihu do vlastní knihovny. Když člověk vyjímá knihu z knihovny, jaksi automaticky čeká, že když ji vyndá za hřbet, otočí ruku tak, aby hřbet v dlani směřoval dolů, a povolí sevření prstů, kniha se rozevře tak, že je možné ji číst (písmo není vzhůru nohama). Pokud se snažím při ukládání knih dodržet toto postavení, zjistím, že nápisy na hřbetech jsou "různosměrné", jak to popisuje Kapr. Musím ale přiznat, že už před několika desítkami let jsem rezignoval a strkám knížky do knihovny halabala, jak mě to v danou chvíli napadne.

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2017 v 08:56

...jasan woodward - biblioteca bordellisimo, to je potom radost, když po roce a půl najdeš hledanou knihu ....

woodward
woodward 09.07.2017 v 08:58

tak zlý to zase není, jakejs takejs systém v tom je, ale abych bazíroval na tom, jestli jsou nápisy na hřbetech shora dolů nebo naopak, to už nedělám.


encyklopedie
encyklopedie 09.07.2017 v 09:12

..já už žádný systém nemám, přesto se v té několikatisícové knihovně dokonale vyznám.... ale opravdu jsem jednou hledal knihu rok a půl... celou tu dobu jsem ji měl na očích, tak metr od počítače, kde denně pracuji, nebo jenom sedím a ...

Gerty
Gerty 09.07.2017 v 21:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 09.07.2017 v 22:38

mám dve knihy relatívne blízko seba - a ide každá iným smerom. Ale zatiaľ môžem hýbať hlavou a krkom. Mohlo by sa to rozšíriť pri informácii o knihe, či je pravotočivá, alebo ľavotočivá. Občas môžu ísť písmenka na chrbte odhora dolu.

bytost
bytost 10.07.2017 v 13:35

Já nemám knih tisíce, ale i tak se mi občas stane, že některou koupím 2x a to proto, že ne všechny knihy hned čtu. Koupím a založím s tím, že ji prostě musím mít, ikdyž času na čtení je tak zoufale málo...:-)Kroutit hlavu mi nevadí, mám udržovanou krční páteř díky masérce na kterou nedám dopustit..:-)

tatjana1737
tatjana1737 12.07.2017 v 16:27

Ve vlastní knihovně mám ráda řád, takže knihy si skládám tak, aby nápisy byly stejným směrem a kroutit jsem nemusela (mám hypermobilní klouby a neustále prokřupávání při hledání konkrétní knihy by nemuselo být rodinným příslušníkům po chuti). Ovšem nyní mám v knihovně relativně čerstvě perlu - jednu z knih o Angelice od Anne Golon, jejíž hřbet byl nalepen vzhůru nohama. Tzn. při čtení ji musím držet obráceně a pokud ji chci mít stejnosměrně s ostatními díly, rozhodně se mi nepodaří dosáhnout toho ideálního stavu, který popisuje Woodward.

pavlinda
pavlinda 14.07.2017 v 13:25

Řekla bych,že pravdu má Gerty s tou poslední větou.

JanPřemysl
JanPřemysl 15.07.2017 v 10:27

Děkuji za tuto diskuzi. Celá léta se s dcerou( mimochodem jednou z mnoha uživatelů Dk,) přeme o to jak správně v domácí knihovně uchovávat knihy . Mnohaletý spor neskončil jejim stěhováním do vastní domácnosti a protože naše obě knihovny obsahují pár stovek knih,vedeme spolu nekončící rodinnou diskuzii jak přehledně a správně doma skledovat knihy. Podle autora,nebo podle žánru,případně podle velikosti,aby knihovna vypadala úhledně?

kapr
kapr 15.07.2017 v 19:31

Vypíchnout zvlášť žánry, kterým někdo z vás dává do určité míry přednost - třeba detektivky, a takové, které mezi beletrii určitě nebudete chtít zařazovat - například zeměpisné atlasy, učebnice jazyků, ... zbytek, až na mimořádně vybočující formáty abecedně dle příjmení autor/a/ky.



Vložit příspěvek