S jakými unikáty jste se setkali?

DISKUZE » O knihách


Alix
Alix 28.05.2015 v 00:19

Nojo, nějak se musíme smířit s tím, že doba pokročila, my budeme pamětníky a začneme říkat, že za našich časů to bylo jiné a lepší.

Lector
Lector 28.05.2015 v 07:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 28.05.2015 v 12:05

Lector: asi máš pravdu, ale to taky není vina jen těch dětí ale spíš co jim rodiče dovolí. Ačkoliv... taky jsme si našli kličky smyčky jak vidět i zakázané. Pamatuju se jak nám naši zatrhli Angeliku a sultána a přitom když se na to dneska dívám, je tam dohromady prd.

Mimochodem když jsem kupovala tu trilogii Jurského parku a zmínila se že to mám pro dceru, tak mi prodávající napsal že rodiče jako jsem já by si býval jako kluk přál :-))

Koka
Koka 29.05.2015 v 13:10

Můj příspěvek nejspíš nebude takový unikát, jak zakladatelka vlákna možná zamýšlela, ale přesto jej sem uvedu: V antikvariátu jsem narazila na malinkatou tenoučkou knížku básní Ludvíka Kundery Tolik cejchů z roku 1966, vydaná v Edici současné poezie. Básně jsem si přečetla na místě, moc mě, kromě jedné, nazaujaly, ale zaujalo mě věnování vepsané do knížky. Zní takhle:

Za výborný prospěch věnuje Základní devítiletá škola v Praze 10, Vršovicích, Vladivostocká ul. 17. V Praze dne 15.6.1967.

Považuji za pozoruhodné a následováníhodné, že "základka" dávala chytrým deváťákům za odměnu sbírku soudobé poezie!

reader.007
reader.007 29.05.2015 v 16:11

Koka: věnování knih za vzorný prospěch byl za mých školáckých let celkem obvyklý jev, jak je to dnes nevím, ale dcerka dostala knížku na rozloučenou ze školky, za vyznamenání v 1. třídě na rozdíl ode mne nic...

Tak vezmu ty kuriozitky vážně, hrabu hledám a zmíním něco malého milého co mám já. Je to malá knížečka Dickensovo dětství od Johna Forstera které vydal Václav Pour, Praha - Vršovice a vytiskl (a to je právě ta zvláštnost) Karel Kryl v Kroměříži v roce 1945, tedy otec všeobecně známého a milovaného písničkáře téhož jména. Osudy této tiskárny a vůbec celé rodiny nebyly nijak veselé, koho by zajímaly podrobnosti, koukněte a vzdělávejte se:
http://www.kryl.kat.cz/knihtiskarna/knihtiskarna_historie.htm

Koka
Koka 29.05.2015 v 20:21

reader.007 - za kuriozitu nepovažuji věnování knihy žákovi školy, ale fakt, že jde o věnování sbírky poezie soudobého básníka. Asi jsem to nezdůraznila dostatečně. I za mých časů byly knižní odměny bežné, ale obyčejně jsem dostávala něco "mravoučné", nějaké hezké příklady dobrých skutků, budování, průkopnictví, vynálezů, historie a pod.


reader.007
reader.007 29.05.2015 v 20:55

Koka: taky mám pár takových doma po dědovi :-) Je pravda že výběr je to zvláštní, na osvícenost ve školství nevěřím, spíš bych to tipovala na přebytky z tiskárny

newtory
newtory 06.06.2015 v 19:33

Toto bude trocha od veci, ale čo už. Pamätám si, ako som sa niekedy v decembri v roku 1981 vybral v Prešove do kina na FK. Hrali Útek z planéty opíc.Zle som si vyrátal čas začiatku predstavenia a prišiel som o dve hodiny skôr (motal som sa po meste, všetko už bolo zatvorené a neustále som sa pozeral na hodinky).Bolo to moje prvé klubové predstavenie a tak som si musel kúpiť preukaz na projekcie FK (bol december, takže som zakúpený celoročný preukaz mohol použiť ešte maximálne 2-3 krát). Oveľa zaujímavejšia bola premietaná kópia filmu. Dabing bol francúzsky, vysvetľujúce titulky boli po rumunsky. V poslednom rade v sále sedel pán s megafónom a prekladal dej filmu do češtiny.

Koka
Koka 06.06.2015 v 19:39

newtory - pekná historka! Myslím, že účinok toho jazykového babylonu musel dobre súznieť s tým filmovým žánrom. Nakoniec - čo sa dá čakať, že na planéte opíc budú hovoriť po slovensky? :=))

newtory
newtory 07.06.2015 v 01:06

Ako s češtinou som nemal nikdy problémy, mám ju veľmi rád, veď som federálne dieťa a je to moja druhá prirodzenosť, ono bolo skôr absurdné to, že tá kópia bola v dvoch pre mňa nezrozumiteľných jazykoch a oni nenašli v celom meste nikoho, kto by tú absurdnú situáciu zachránil, až musela zasahovať "Praha".

Joura
Joura 18.06.2015 v 13:10

Dostala se mi do ruky nádherná kniha o Josefu Václavu Myslbekovi z roku 1954,kterou napsal
V.V. Štěch,je tištěná na kvalitním papíru hlubotiskem ,je v brožované vazbě 1.vydání ,neznáte někdo jeí dnešní cenu?Dal bych ji do bazaru ,Dík za odpověď

blackholesun32
blackholesun32 18.06.2015 v 14:51

Doma mam Absolutniho hrobare podepsaneho od Vitezslava Nezvala, Verejnou ruzi od Paula Eluarda z roku 1936 (nebo tak nejak; dneska se prodava v anticich okolo 3 000,--), Spojite nadoby od Andre Bretona s ilustracemi od Toyen, etc. Vtipne na tom je, ze vetsinu techto knih navic spojuje stejne Ex Libris.



Vložit příspěvek