Posloucháte při čtení hudbu?


paulhunter
paulhunter 30.07.2011 v 10:52

Hodně lidí si při čtení pouští "do pozadí" hudbu, na druhé straně jsou zase čtenáři, kteří by se při hudbě nedokázali vůbec soustředit.

Já osobně patřím do druhé skupiny. Jakmile bych si pustil hudbu, tak bych jí jedním uchem pořád vnímal a klesala by pozornost u knihy. Nevím, proč bych dělal dvě věci naráz, ale je zase pravda, že některý druh hudby dokáže navozovat tu správnou atmosféru.. třeba ambient.

Jak jste na tom vy?

Alix
Alix 30.07.2011 v 11:19

Neposlouchám při čtení hudbu, ruší mne to! Hudba je pro mne důležitá u filmů, ale při čtení nene!

termitlada
termitlada 30.07.2011 v 11:28

Hudba mi při čtení vadí. Zvlášť když je to český interpret. Ne že bych měl něco proti domácí tvorbě. Ovšem se sebezapřením dá se i tohle překousnout. Domácí klid je ideální pro četbu. Hudba je ideální na poslech. Pak jsou ještě i jiné věci, ale ty se netýkají knih.

Minas
Minas 30.07.2011 v 11:35

Pokud nemusím, tak si ke čtení hudbu nepouštím. Pokud už si ji pustím, nejlepší jsou pro mne rockové balady, akustické skladby, instrumentálky. Převážně tedy hudba obsahující málo mluveného slova. Nedokážu se soustředit hlavně u české hudby, protože odvádí mou pozornost od knihy a co se týče televize, je to ještě horší - u ní dokážu číst jen v opravdu výjimečných případech.

Co jsem vysledoval alespoň u mých přátel, tak mužská většina nedokáže číst u televize, kdežto u žen je tomu právě naopak.

bares43
bares43 30.07.2011 v 16:26

Sice si u čtení hudbu pouštím, ale většinou jen nějaké soundtracky a nejlépe pouze instrumentály. U české hudby bych asi číst nemohl )...

black.susi
black.susi 31.07.2011 v 10:03

Většinou si pouštím hudbu nebo aspoň televizi, jsem člověk, který nesnese ticho. U čtení mi nevadí skoro nic, mamka kdysi říkala, že když se začtu do knížky, tak mi může o hlavu třískat talíře a já si toho nevšimnu.


Vojta
Vojta 01.08.2011 v 11:20

Já naopak ticho při čtení upřednostňuju. Párkát jsem experimentoval i s hudbou a stala se zajímavá věc. Když jsem četl Harryho Pottera 7 bratr si pořád dokola pouštěl "Pretty Woman", když tuhle písničku někde hrajou, tak si vzpomenu na Harryho Pottera.

Brambu
Brambu 01.08.2011 v 20:56

Mě též při čtení vadí hluk. Což je pro mě samotnou překvapení, protože nemám ráda ticho. Ticho je pro mě až příliš ubíjející, ale při čtení ho jaksi upřednostňuji, takže žádná televize, žádné rádio, ani nikterak podobný elektrospotřebič, vydávající jakýkoliv zvuk, nejraději bych vypnula i sousedy a ztlumila i ruch a hluk pocházející z ulice (kdyby to šlo)...
Jen ticho a klid a písmenka utíkající před mýma očima a příběh odehrávající se uprostřed knih a někdy i mimo ně...

Mayanea
Mayanea 01.08.2011 v 21:48

Jak kdy, záleží taky na charakteru knihy, jestli je to něco na jedno odpoledne nebo nějaká těžká ráže. Když hudbu, tak se mi spíš hodí jenom instrumentální nebo vážná, jsem totiž zvyklá zkoumat texty písniček, což mě pak vytrhává ze čtení. Ale když se začtu, tak můžou padat i trakaře, já od knížky nevstanu a chytat je nepůjdu.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 01.08.2011 v 23:00

Zajímavá otázka.
Jsem muž, tedy vývojově lovec, takže nedokážu dělat více věcí najednou. Hudbu si přesto občas ke čtění pouštím. Ačkoli ji při čtení příliš nevnímám, dokáže někdy zajímavě podkreslit atmosféru. Třeba při čtení Kantosu Hyperionu jsem poslouchal Music Of The Spheres od Mika Oldfielda a musím říct že to byla perfektní volba! Teď to mám s Hyperionem taknějak spojený a když to poslouchám, jsem v tom skvostném světě zpět. Proto samozřejmě i při psaní komentu ke Kantosu tohle album hrálo a naladilo mě na tu správnou notu.

Když už tedy hudbu u čtení poslouchám, tak vážnou. Často mě sama kniha navede na to správné - občas čtu a najednou prostě musím pustit Requiem od Mozarta. Jindy je to pravé Jízda Valkýr od Wagnera. Prostě občas přijde uvědomnění že k čtené pasáži sedne něco konkrétního a pak si to pustím a to při čtení běhá mráz po zádech.

Teď mě ještě napadá jedna ksvělá věc která by se hodila k Sinuhetovi (v době kdy jsem četl bohužel ještě album nebylo na světě) Karl Sanders - Saurian Meditation. Instrumentální ambient kde se Sanders vyřádil úplně jiným způsobem než v Nile, ještě víc egyptsky :-D

e-Lisbeth
e-Lisbeth 02.08.2011 v 13:12

Posloucháte při čtení hudbu? - NE

Lauralex
Lauralex 02.08.2011 v 21:41

Vlastně by mi hudba při čtení ani nevadila, ale já si vždycky hned začnu zpívat to, co zrovna poslouchám, takže bych se ke čtení ani nedostala. :D

Sierra88
Sierra88 06.08.2011 v 09:44

já, poslouchám hudbu při čtení a ne děla mi to problém ze soustředěním. Jen když neposlouchám nějakou tvrdou hudbu nebo českou to mně muže rozházet při čtení. Nejčastější poslouchám trip-hop,jazz ale i sem tam punk rock :). Mně rozhodí, když mně někdo otravuje při čtení nějakýma pitomostma.

sabanka
sabanka 19.08.2011 v 12:38

jak kdy

Nikoleta'
Nikoleta' 23.08.2011 v 16:29

CO A JAK, s klidnou a utahanou hudbou nemám žádný problém to mě vůbec nevadí. ale ostatní se vypíná. U čtení potřebuju, maximální klid a ticho, popravdě nedokážu dělat dvě věci najednou, takže jsem štastná když můžu poslouchat hudbu která se pomalu ztrácí a číst najednou.

Bella125
Bella125 27.08.2011 v 12:21

já nikdy, protože bych se vůbec nemohla soustředit na knihu a pořád bych musela poslouchat jedno... buď jedno, nebo druhé, ale dohromady nikdy:)... při čtení mi vadí i tichý zvuk, vůbec se nemůžu soustředit

Megii
Megii 27.08.2011 v 19:44

Já poslouchám. Nechápu to, když jiní nedokážou číst i poslouchat zároveň, ale jsem žena a ty dokážou dělat víc věcí najednou :).

meggy248
meggy248 28.08.2011 v 16:19

niekedy, keď ma tá hudb a neruší

Text příspěvku byl upraven 26.09.11 v 15:53

herdekfilek
herdekfilek 30.08.2011 v 01:32

Jsem asi také žena.

eraserhead
eraserhead 30.08.2011 v 20:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

stm01
stm01 30.08.2011 v 23:26

Já jsem sice chlap,ale při čtení běžně poslouchám hudbu.V práci (během zákonné přestávky) když hraje rádio a doma když si sám pustím něco oblíbeného přes mp3 a je mi jedno jestli je to Škwor,Kabát či
Simon & Garfunkel nebo hity 50 let.

Terry300
Terry300 13.09.2011 v 13:12

Z části poslouchám, ale hudba musí být uklidňující a relaxační. Nejlépe když to je symfonie a vážná hudba :)

Pajuska12345
Pajuska12345 13.09.2011 v 18:40

Jestli poslouchám hudbu při čtení? Jak kdy. To je podle nálady... To asi pro každého. Třeba když je ta knížka opravdu poutavá, tak tu hudbu ani nevnímám, zažiju se do té knížky tak, že nevnímám nic. Ale když poutavá není a já jsem si umanula, že ji dočtu, tak se musím dost soustředit a ta hudba by mě vyrušovala.
Když tu hudbu přece jenom mám, tak jedině nějakiou tichou, ne tak výbojnou... klidnou.. :)

Lea
Lea 30.09.2011 v 12:15

Hudbu poslouchám při čtení vždycky, když nemám kam zalézt a někdo si doma pouští televizi a tak podobně. Když čtu, stejně hudbu nevnímám, ale mám dobrou zvukotěsnou kulisu. Stejný postup preferuju i při psaní.

sheylka
sheylka 01.10.2011 v 02:04

Někdy puštěnou hudbu mám, ale je to spíš jen kulisa, moc ji nevnímám.. :) Všimla jsem si, že když mne ta knížka moc nebaví, tak u toho hudba vyloženě ruší - nemůžu se pak soustředit ani na jedno. Ale jinak mám ráda klid...



Vložit příspěvek