Poraďte knihy podobného typu


klarkys
klarkys 11.01.2012 v 20:55

Ahoj všichni...přečetla jsem všechno od Kinga, něco čtu pořád dokola, ale už mě to moc nebaví....chtěla bych číst něco podobnýho, stylem psaní i obsahem, ale neznám žádné takové autory. Je tu někdo, kdo by mi poradil? Díky moc, Klarkys

Azizi
Azizi 11.01.2012 v 21:17

Tak to mňa zase King moc nezaujal... Vlastne iba jednou knihou, ostatné ma sklamali.
Autori, ktorých mám rada a o ktorých si myslím, že by ti mohli vyhovovať sú Michael Crichton a Dan Brown :)

MartyMcFly
MartyMcFly 11.01.2012 v 21:35

A to jsem myslel, že je skoro nemožné Kinga přečíst (smích). Inu, když je trpělivost a odhodlanost, i to jde.

paulhunter
paulhunter 11.01.2012 v 21:43

Tak King má hlavně velkou čtivost, takže přečíst od něj 30 knih třeba není žádný problém. Sám jsem jich dal během roku asi 32.

pistalka
pistalka 11.01.2012 v 22:06

Těžko říct, nikdo nepíše jako King.

MartyMcFly
MartyMcFly 11.01.2012 v 22:12

Ale jo, píše. Jenže to je právě kámen úrazu - King je pojem, zřejmě nejlepší (nebo pro někoho jeden z nejlepších) současných spisovatelů hororu, píše už skoro 40 let, snad i půlka jeho knih/povídek byla zfilmovaná, zkrátka je to takový vzor.

A tak jsou autoři, co se snaží psát jako on (zejména pro některé začátečníky to platí). Ale zas tak dobře Kinga neznám abych řekl kdo a jak, ale myslím že to existuje.

Potom tu je tento list, trochu jsem googloval:
http://www.hcpl.net/read/stephen-king-read-likes


ale je fakt, že jeho styl je unikátní (hlavně čtivost).

Text příspěvku byl upraven 11.01.12 v 22:12


MartyMcFly
MartyMcFly 11.01.2012 v 22:24

Takže King jako takový je unikát, ano. Ale jsou autoři co ho imitují, nebo píší podobně.

Woro
Woro 11.01.2012 v 22:57

Zkusil bych spíše experimentovat, nedat na jednu dvě rady, ale vyzkoušet od pár autorů 2-3 díla na ochutnávku (nemusíš hned číst celou bibliografii každého autora ;-) ) , a to i u těch autorů, kteří se Kingovu ať projevu, tak výběrem témat a žánrem, blíží třeba jen málo.
Nemám toho moc za sebou, ale osobně bych, co se hororu týče, doporučil D.Koontze (Intenzita, Přízraky) a H.P.Lovecrafta. Od posledně jmenovaného jsem sice zatím nic nečetl, ale předchází jej mnohá doporučení, i když se zaměřuje spíše na fantasy a sci-fi.

Text příspěvku byl upraven 11.01.12 v 22:58

MartyMcFly
MartyMcFly 11.01.2012 v 23:24

Lovecraft, mohu jen doporučit. Pro mě nejlepší hororový autor první třetiny 20. let, taková přirozená evoluce Edgara Allana.

Jedna citace:

Stephen King called Lovecraft "the twentieth century's greatest practitioner of the classic horror tale."

Stephen King o Lovecraftovi řekl: "nejlepší praktikant hororů z 20. století" (to practicioner neumím přeložit líp).

klarkys
klarkys 12.01.2012 v 11:31

Díky za příspěvky...ještě bych dodala, že fantasy a sci-fi mě moc neberou, takže to si ráda odpustím:-) Třeba sérii Temná věž jsem nečetla, to mě nechytlo, jinak všechno....Vím, že nikdo nepíše jako King, nicméně předpokládám, že je tu někdo, kdo čte podobný žánr...:-) Díky všem:-)

black.susi
black.susi 12.01.2012 v 11:37

Ahoj, kdo píše podobně to fakt těžko říct, ale pokud jsi nečetla tak zkus určitě Hilla (Kingův syn), bohužel má zatím pouze dvě knihy. Dále dobré horory/thrillery má Dean Koontz a taky mě napadá Peter Straub, který napsal s Kingem Černý dům, ale zatím jsem od něj nic jiného nečetla, tak nevím.

black.susi
black.susi 12.01.2012 v 13:55

Mam dotaz k tomu Lovecraftovi, přemyšlela jsem, že si něco od něj zkusím přečíst, ale teď jsem se dívala a on má snad všechno jenom povídky, napsal i nějaký román? Osobně totiž povídky moc nemusím, na mě jsou moc krátké.

endtitles
endtitles 12.01.2012 v 15:05

Lovecraft, to jsou hlavně povídky, max novely (Volání Cthulhu, V horách šílenství, Případ Dextera Warda)..

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 12.01.2012 v 15:33

Jen bachaa na doporučení toho Browna. V souvislosti s Kingem dost nešťastné doporučení. Sám jsem přečetl také vše co v ČR od Kinga vyšlo, tedy zatím kromě Černočerné tmy, a od Browna tři knihy. Nic rozdílnějšího být nemůže. Zatímco King mě ani při padesáté knize nenudil, Brown píše dle jedné šablony tak že nudí už při druhé knize a při třetí má člověk pocit že už to dvakrát četl.

Azizi
Azizi 12.01.2012 v 20:33

Metal Messiah: Tak ono je to určite aj individuálne. Mňa Brownove knihy nenudily. Zdajú sa mi prepracovanejšie, úžasne pretkané realitou, nie je to všetko len fikcia. A najmä na rozdiel od Kinga ma Brown skutočne dokáže šokovať. Ale úplne chápem, že to niekto môže vnímať opačne...

King mne osobne moc nevyhovuje (resp. jedna jeho kniha, ktorá je ešte k tomu myslím pre neho skôr netypická - Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona), takže samozrejme by som neodporúčala nič podobné aj keby som o niečom takom vedela. Vybrala som autorov, ktorých diela sú podľa môjho názoru napínavé a čtivé (čo je si myslím pre mnohých ľudí King) - aby bolo jasnejšie, podľa akého kritéria som ich vybrala :) Ja som vlastne tiež iba hádala, čo by sa mohlo klarkys páčiť, istotu určite nemám a uvedomujem si, že tie kritériá sú možno nedostačujúce.

Text příspěvku byl upraven 12.01.12 v 20:38

klarkys
klarkys 12.01.2012 v 20:39

Všem děkuju, určitě vyzkouším všechny, co jste tu jmenovali, chtěla jsem jen tip, nemám moc známých co čtou, tak se ptám tady:-)
Žádný speciální kritéria nemám, jen aby to bylo čtivé, napínavé(Kinga jsem dala jako příklad, protože ho čtu ráda, vím, že nemá moc srtovnání) a nebylo to sci-fi ;)

vincek1
vincek1 12.01.2012 v 20:56

Kinga jsem také četl, ale mohla bys zkusit něco z jiného soudku. Mě se například líbil román Havran krvavé oko od Kristiana Gilese není to sice horor, ale spíš historický román se spoustou krve. Teď jsem právě dočetl knihu Trofej od C.J.Sansoma, výborně napsaná historická detektivka ze 16.století. Doporučuji, protože je to čtivé a napínavé jak jsi chtěla.

Hudis
Hudis 06.06.2012 v 22:02

Právě sem dočetl tuto knihu a dost mě zaujala. Kdyby znal někdo podobnou knihu, kde je jako tady prolnutá fikce a pravdivými fakty, byl bych moc vděčný. A nemusí to být pouze enviromentální pozadí. Díky

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 06.06.2012 v 22:26

Hudis: Říše strachu je bomba a jsem rád že nejsem sám kdo to docení. On M.Crichton je v tomhle do jisté míry unikátní. Než knihu začne psát a napíše ji, nastuduje problém tak, že je o něm pak schopen sofistikovaně přednášet na prestižních univerzitách (konkrétně právě třeba Říše strachu a globální oteplování). Svá tvrzení která jsou součástí čtivého příběhu má natolik podloženy, že jeho beletristická kniha hraničí s odbornou literaturou takovým způsobem že bývá odborníky citován.

Nedokážu doporučit nic jiného než opět Crichtona - o něco méně čtivé, avšak problému se do stejné hloubky věnující "Příští" s tématem Biotechnologií, Genetiky a zvráceností moderní soukromým sektorem podporované vědy jako takové. Z podobného soudku - genetika - je naopak neskutečně čtivý "Jurský Park" a pokračování "Ztracený svět" varující před vědou v rukou zábavy a přesvědčení člověka o svém božství a ovládnutí složitých systémů.
Další, obdivuhodně detailně zpracovaná kniha autora je "Let číslo TPA 545" z prostředí vyšetřování letecké katastrofy, beroucího si na paškál především obludnou moc bulvárního tisku a také strategii Číny se svým nerespektováním patentů.
Opět navážu tématicky, "Vycházející slunce" se zabývá nebezpečím přístupu různých kultur k obchodu. Nanotechnologiím, biotechnologiím, informatiky a zneužití, respektive vymknutí se kontroly jejich kombinace se věnuje další zdařilý technothriller Kořist.
A v neposlední řadě musím doporučit stejně jako Jurský Park vysoce čtivý a dobrodružný "Proud času" s tématem cestování časem zpracovávající opět na vědecké bázi myšlenku, co může znamenat nepatrná změna minulosti pro současnost. Proložit to Kořistí, případně čistě tykadlovskou Koulí v případě že navadí sci-fi a emzáci.

Shrnu-li to, rozhodně čtivý Jurský Park a Proud času. Poté na čtení náročnější Let číslo TPA 545 a Příští.

Hudis
Hudis 06.06.2012 v 23:45

No díky předem za vyčerpávající odpověď... Mě se právě líbí to, že si najdu na netu ty jeho data a hle, opravdu je to tak, jak to píše. Bohužel to nejde s proudem, tak na netu najdu hlavně oficiální verze. Určitě si všechny knížky, co si mi doporučil přečtu.

Nevim proč, ale ten Jurský park mě nějak odrazuje kvůli filmu. Mám to jako film o dinosaurech a to moc nemusim. Ale snad se spletu.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 07.06.2012 v 17:24

Můžeš být rozhodně jen mile překvapen. Dinosauři tam sice jsou, ale od filmu se to liší velice. Dává to mnohem větší smysl, je to dobrodružnější a vědečtější.

Lomax
Lomax 07.06.2012 v 19:22

Říše strachu patří do zvláštního žánru "techno-thrillerů".
Podrobnosti o žánru a další romány (včetně Crichtona) najdeš zde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Techno-thriller

Informace v češtině ke stažení zde:
lvisingr.czweb.org/stazeni/Techno-thrillery.doc
(okopíruj do adresního řádku)

Text příspěvku byl upraven 07.06.12 v 19:36

Hudis
Hudis 07.06.2012 v 22:11

Lomax : děkuju, díval sem se na nějaké knížky od těch autorů a některé vypadají zajímavě. Časem po nich určitě sáhnu

Mesič
Mesič 03.09.2012 v 21:48

Dobrý večer, ráda bych Vám napsala 3 své nejoblíbenější knihy, sice jsou žánrově rozdílné, ale všechny mě moc bavily. Pokud by Vás napadly knihy s podobnými tématy, bylo by to super :-)
Merle - Malevil
Henri Charirére - Motýlek
Jarmila Loukotková - Navzdory básník zpívá
a vlasntě ještě jedna - Den tryfidů od Johna Wyndhama :-)
Děkuji moc

Alix
Alix 03.09.2012 v 22:49

Motýlka napsal Henri Charriére. Wyndham napsal Den Trifidů.

Od Loukotkové bych mohla doporučit Není římského lidu, to je ze starého Říma, pak možná Medúza, to je ze současnosti. Pak možná Marťanskou kroniku od Raye Bradburyho.



Vložit příspěvek