Najlepšie a najhoršie sfilmovaná kniha


Adhara
Adhara 04.03.2019 v 11:14

„Kniha je lepšia“ – v tomto mi dá za pravdu asi väčšina knihomoľov. Ale nemusí to byť pravidlo. Poznám hŕstku kníh, ktorým film pomohol, alebo sa im aspoň vyrovnal. A zase knihy, pre ktoré sú filmy podľa nich vysoko škodlivé. Moje príklady:
Najlepšie sfilmovaná: Zelená míľa. Kniha bola nemastná-neslaná, ani som ju nedočítala.
Najhoršie sfilmovaná: Uf, ťažká konkurencia... neviem sa rozhodnúť medzi Harrym Potterom 3 a Vesmírnou odyseou. Druhá menovaná síce de facto nie je sfilmovanou knihou – film a kniha vznikali súbežne, čo naozaj nechápem. Lebo kniha je nádherne zrozumiteľná, má atmosféru, napätie, emócie... kým po zhliadnutí filmu nečitateľ knihy nemá tušenia, na čo sa pozeral.
A čo vy?

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 11:30

...jenom poznámka k filmu 2001 : Vesmírná odysea
Arthur C. Clarke jednou řekl: "Pokud chápete 2001, selhali jsme. Chtěli jsme položit více otázek než odpovědí."
Přesně v tomhle duchu natočil S.Kubrick tenhle film /otázky/.... v mnoha žebříčcích scifi filmů jednoznačně zařazen na první místo .... i já ho tam řadím....

Jossie
Jossie 04.03.2019 v 11:52

To je těžká otázka a velmi subjetivní - mně se velmi líbilo zpracování Jména růže (kniha se mi hrozně nelíbila, ale chápu, že tu budou mraky lidí, kteří knihu milují a vidí to jinak) a pak prakticky jakékoli zpracování Nebezpečných známostí - to mi přijde, že se nedá číst. Také Motýlek se mi líbil víc nebo Atlas mraků.
O horších zpracováních nemá cenu psát, těch je prostě hrozně moc :)

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 12:01

....k příspěvku výše....nesrovnávám knihu a film/napsal jsem jen o filmu ....já vůbec žádnou knihu s filmem nesrovnávám... kniha je kniha a film je film ....jsou to dvě různá díla...

Jacck
Jacck 04.03.2019 v 12:13

vynikající zfilmování měli Space Odyssea, Jméno Růže, Smrt v Benátkách (Visconti), To (od S Kinga)
Hellraiser film byl dokonce lepší než Hellraiser povídka. Podobně film Total Recall byl nejspíš lepší než povídková předloha
špatně zfilmovaný byl třeba Running Man, a taky I, Robot

siena
siena 04.03.2019 v 12:31

Menší připomenutí...i zde se najdou další tipy...
https://www.databazeknih.cz/diskuze/o-knihach-7/filmy-a-tv-serialy-natocene-podle-knizni-predlohy-1563/str-1


Lector
Lector 04.03.2019 v 12:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 04.03.2019 v 13:03

Tvorcovia filmu I, Robot mali fantázie na rozdávanie. Z knihy ponechali názov a pár mien a zvyšok si vymysleli.

Adhara
Adhara 04.03.2019 v 13:35

encyklopedie: No, ja mám dojem, že film, ktorý dá viac otázok než odpovedí, by vedel natočiť každý. :-)

smazenaryba
smazenaryba 04.03.2019 v 13:52

Zaujimava tema na didkusiu, zabita
tym, ze Kubrickova Odysea je oznacena za najhorsiu filmovu adaptaciu knihy. Zlych adaptacii knih je viac ako hviezd, ktore uvidi Dave Bowman po vstupe do monolitu. Tvrdit ze prave filmova Odysea je...nuz, nie vsetko comu clovek nerozumie by mal hned odsudzovat. Howg

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 14:29

Adhara, ty "Autorka vedeckej fantastiky a vyštudovaná molekulárna biologička" napíšeš takovou blbost? .... omlouvám se, ale nic jiného na tvůj předešlý příspěvek nejde napsat...

Adhara
Adhara 04.03.2019 v 16:14

encyklopedie: Máš aj nejaké argumenty, alebo len urážky?

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 16:21

Adhara...ber můj příspěvek jak chceš...pokud to tak vidíš, tak třeba jako urážku ....se mi svět nezboří....a řekl bych, že ani ten tvůj

alekis
alekis 04.03.2019 v 16:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 04.03.2019 v 16:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 04.03.2019 v 17:05

Chcel by som este trochu konstruktivnejsie nadviazat na toto nie prave stastne zacate vlakno.

Medzi tri najlepsie filmove adaptacie knih povazujem Vesmirnu odyseu, Osvietenie a Mechanicky pomaranc. Vsetky tri od Kubricka.

Vsetky tri su opradene kontroverziou, vsetky tri sa nie celkom zhoduju s predlohami. Vsetky tri su nekompromisnymi kreativnymi viziami Kubricka. A preto su take dobre.

King si po nespokojnosti s Kubrickovym spracovanim natocil Osvietenie sam. Vysledok bol prinajlepsom priemerny. Co sa tyka filmarciny aj vysledneho dojmu, Kubrick je mu na mile vzdialeny.

Film a kniha su drasticky rozdielne media kde doslovny prepis nielenze nefunguje, on priam nieje realny. K obom treba pristupovat rozdielne. A to uz ako z pohladu tvorcu, tak aj z pohladu konzumenta. Na spojenie tychto dvoch svetov treba obrovsky kumst a vzdy budu dva nespokojne tabory. Ti ktori sa nechaju omamit velkym platnom a busenim aparatury a ti ktori budu plakat kde sa stratil Tom Bombadil.

Najidealnejsie je byt sucastou tretieho tabora a uzit si oba svety. Ak stoja za to. Odysea, Osvietenie (Kubrickove), Mechanicky pomaranc, vsetky su dobre. Aj ako knihy, aj ako filmy. Kazdy posvojom.

Tolko mojich par drobnych na tuto temu.

Btw. Treti HP bol ako film z celej serie imho najlepsi. Knihy som necital.

alekis
alekis 04.03.2019 v 17:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 04.03.2019 v 17:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 17:17

alekis... příspěvek Hanka_Bohmová mířil do mých řad... o zacpání huby .... znáš mne, je mi to jedno ....svůj názor jsem řekl - napsal a vždycky řeknu - napíšu

Adhara....srovnávat Kubricka s každým, je urážka geniality tohoto režiséra

...a uf doft
_______________________________________

Text příspěvku byl upraven 04.03.19 v 17:20

Adhara
Adhara 04.03.2019 v 17:17

alekis: Určite som toto vlákno nezaložila s tým, že hľadám objektivitu. Je to na každého názore, hoci aj v kultúre niečo možné merať je... Každopádne som nechcela spustiť flamewar, len pridať ďalší priestor na čitateľské názory, podobný, aký dávajú témy v duchu Aká je vaša najobľúbenejšia kniha alebo Aký je vás najobľúbenejší spisovateľ.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 04.03.2019 v 17:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 04.03.2019 v 17:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 04.03.2019 v 17:24

Hanka_Bohmova ...tak se omlouvám...vztáhl jsem to na sebe, že chci zacpat "hubu" někomu s jiným názorem.........to je obrovská nevýhoda webového psaní .....ledasco jde jinak pochopit
......a jsou potom zbytečné problémy

smazenaryba
smazenaryba 04.03.2019 v 18:31

Alekis - to sa tyka iba spominaneho Harryho Pottera. Toho som videl len ako film.

alekis
alekis 04.03.2019 v 18:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek