Komentáře, hodnocení


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 11:28

No, můžeš začít a motivovat ostatní, Presedo :)

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 11:32

Ale jak si přejete, ozvalo se ze sluchátka a PanPredseda sáhl do šuplíku "Může se hodit": https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/recenze-zaujateho-ctenare-tajemstvi-vcerejska-87930

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 11:35

Sem myslela něco nového, ale co, můžu si za to sama. Nenapsala jsem to...

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 11:38

Přiznám se, že teď jsem to delší dobu zanedbával. Více času jsem věnoval jiným svým zájmům na úkor čtení a tedy i psaní komentářů a recenzí.
Mám v této oblasti několik "dluhů", které se mi snad podaří "splatit".

alekis
alekis 20.01.2023 v 11:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 20.01.2023 v 11:56

PanPredseda: Recenze nepíšu a nepsala bych, protože vím, že kvalitní recenzi bych nenapsala a ani by mě nad tím nebavilo trávit čas.
Mám problém i s komentáři, většinou se mi je psát nechce. Ale pořád si říkám, že tam, kde dávám méně hvězdiček, že bych mohla něco napsat.


PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 12:12

Alekis, jen aby mi ijcro nevytknul, že je recenze příliš subjektivní a málo profesionální... ;-) O:-)
(Pardon, ijcro, ale věřím, že pro můj žertík budete mít pochopení.)
---
keri.H: I Vám děkuji za odpověď.

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 12:18

@PanPredseda:
Vaše recenze je vzhledem k obsahu knihy až příliš shovívavá. :)

Zrovna tuto knihu (a má dlouhou historii, její první jeskynní střípky se začaly psát už někdy v roce 1982) jsem nabízel spoustě nakladatelství zhruba šest let, a to dokonce pod různými názvy (ale nikdo si toho nevšimnul, takže se na ni ani nepodívali).

ijcro
ijcro 26.01.2023 v 06:56

@PanPredseda:

V minulém roce jsem oslovil dobrý tucet literárních webů, kde recenze vycházejí a svým způsobem informují, odrazují nebo různým způsobem hodnotí zaslané texty nebo knihy, komiksy, sbírky atp.

Odpověděly mi dvě redakce. Zaslal jsem knihy, ale "něco" jako recenzi zveřejnila madam Langerová z webu Kultura21 (https://www.kultura21.cz/literatura/24064-tajemstvi-vcerejska-recenze).

Zjistil jsem, že je tedy docela potíž někoho seriózního (nemyslím tedy zrovna kritika) oslovit, protože se jim do rádoby recenze nechce, nebo nemají čas, nebo je dílo nezaujme, nebo vůbec neodpoví. Důvody mohou být různé, asi záleží na subjektu, který je osloví. Některé recenze, především zavedených nakladatelství, vyznívají spíš jako informace z reklamního letáku; ne že by byly úplně podbízivé, ale ukazují dílo v poněkud lepším světle s nějakým podprahovým sdělením v dovětku (rozhodně stojí za přečtení, neuděláte chybu, atp.). Naopak mnohá, individuálně zaslaná dílka, kdy autor sám osloví recenzenta, emotivně dokáží strhat do posledního řádku (přísný recenzent si spíš všímá gramatických a stylistických chyb než myšlenek, které text nese, nebo je nadmíru expresivní a nebere si servítky). Není to časné a není to ani pravidlem, ale tu a tam se něco takového objeví a je to fakt depresivní.

Adhara
Adhara 27.01.2023 v 13:30

ijcro: Na jednej strane chápem, tiež si tým prechádzam. Na druhej strane ale z vlastnej skúsenosti viem, že ak je niekde priveľa gramatických a štylistických chýb, nedá sa sústrediť na myšlienky. Často ich tam dokonca kvôli chybám nie je ani vidieť.

PanPredseda
PanPredseda 29.01.2023 v 13:04

Ad ijcro:
Podle toho, jak jste to napsal, jsem se domníval, že "něco" jako recenze od paní (či slečny) Langerové Vaše dílo brutálně ztrhá.
Ale mýlil jsem se a s textem Jany Langerové vcelku souzním.

ijcro
ijcro 29.01.2023 v 20:21

@PanPredseda:
Negativní reakce od několika, řekněme zkušených redaktorů pevného postoje, nebyly díky bohu úplně veřejné. Dát na ně, to bych už nikdy nic nevydal :/

alekis
alekis 31.01.2023 v 21:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Nlua
Nlua 22.06.2023 v 12:05

Me asi na komentarich/ hodnoceni nejvic prekvapuje, ze se celkem hodne diskutuje, pokud nekdo negativne ohodnoti, okomentuje neco z kanonu, jedno, zda z ceske nebo svetove literatury. Ja beru komentare a hodnoceni na databazi jako naprosto subjektivni vyjadreni kohokoli a nijak me nezarazi, pokud se nekomu nelibi Maj nebo Vlny nebo cokoli - a je jedno, zda svuj dojem kdokoli nejak zduvodni. Vecnou argumentaci podlozene nazory cekam od literarniho kritika apod., ale ne od uzivatelu databaze. Spis mi prijde pitomy neco chvalit jen proto, ze je to prece "klasika".
A nic spatnyho nevidim ani na hodnoceni "odpad". Proste je to jedna z moznosti na stupnici, tak proc ji nevyuzit.

Text příspěvku byl upraven 22.06.23 v 12:27

ijcro
ijcro 22.06.2023 v 16:33

Já mám pocit, že žádní literární kritici ani nejsou

ijcro
ijcro 28.07.2023 v 10:43

Líbí se mi, kolik nových sebemrskačů se zde nově vyskytlo, čtou knihy, které nesnáší od autorů, o kterých nic neví, a to snad jen proto, aby jim mohli dát dobrou radu (ideálně i těm zesnulým) a případně i vlepit nízké hodnocení. Fakt super!

(ale veselé počtení to není, jasná paní)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.07.2023 v 10:50

Ijcro: asi jsem zaspala. To tady nebylo pořád? Termín určení času "nově" není pravdivý. I kdybychom zaspala...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.07.2023 v 11:11

Měla jsem ráda jednu autorku, dokud jsem z ní nevyrostla a nedošlo mi, že svou optikou vytváří v hlavách lidí falešné bludy a překrucuje realitu.

Bohužel mám doma ještě její některé knihy nepřečtené. Nechtěla jsem to vytahovat, ale v návaznosti na předchozí příspěvek Ijcra, mám otázku:
Znamená to, že bych ty ostatní knihy neměla číst?
Jako takhle, jsou to bláboly, u kterých se nemusí přemýšlet, jinak to emočně nezasáhne, je to ploché, povrchní, za dvě hoďky sežrané.
Co tedy potom dělat? Vyhodit to do modré popelnice? Do knihobudky bych to nedala, mrtvé zvíře by se taky mělo odvést do kafilérie. Když to přečtu, budu v očích obdivovatů za hatera, protože v jejich očích je kritika automaticky hate, a za sebemrskače v očích náhodného kolemjdoucího. Ano, hezky se to ukazuje právě na podobných autorech. Dost lidí je čte právě proto, že jim řeknou, že je to špatný. Problém je v tom, že dost lidí si tuhle knihu naštěstí nekoupí.

A vy mi poraďte, co by jste udělali vy na mém místě. Vlastně mě to docela zajímá. A když nic, taky nevadí :)

Což je rozdíl od například filmů, který když si nepůjčíte na uložto, tak to berou statistiky, že jste to viděli, a kvalita není pro ně důležitá. Já osobně si myslím, že třeba v případě filmu 365 dní to je 50/50, a že polovina jsou recenze typu "udělejme si z toho legraci".

Tohle je tak velký pytel návazností, že nefungují vytahovat náhodně názory, protože se k výsledku nikdy nedosteme. Každý jsme jiný. Každý se u čtení baví něčím jiným. Jediný problém je: když jde poznat, že to nečetl, jenom dělá vlny. Až potom je za mě čas to řešit. Tedy, zasmát se tomu v soukromí, ne rozebírat to veřejně. I když...každého baví něco jiného...

Je to jenom takový postřeh a zároveň zamyšlení. Ano, téma považuji za zajímavé, ale zároveň si myslím, že to nikdy nedáme dohromady úplně kompletně. A to je možná dobře :)

Text příspěvku byl upraven 28.07.23 v 12:01

Witchann
Witchann 04.04.2024 v 09:42

Srdečně zdravím všechny knihomoly!
Dovoluji si lehce zneužít této diskuze, kde si mojí poptávky třeba nějaká ochotná duše všimne.
Hledám recenzenty pro svoji prvotinu ´Barvy empatie´. Odkaz na knihu: https://www.databazeknih.cz/knihy/barvy-empatie-532162
Více info na mém blogu: SLOVOŠLENKY
Anina Perpello
Díky za pozornost a mějte krásný den!

Text příspěvku byl upraven 04.04.24 v 11:27



Vložit příspěvek