Knihy ktoré chýbajú, alebo manuál pre vydavateľov.


Agi
Agi 29.07.2011 v 12:38

Jestvujú knihy, ktoré zháňate márne, pretože vyšli dávno, v nízkych nákladoch
a tie sa beznádejne rozobrali?
Reedície ktorých kníh by ste uvítali? /Aj keď sa vydavateľstvá veľmi sporadicky
inšpirujú požiadavkami čitateľov na nové vydania kníh, občas sa to udeje -
a tak trebárs vo Vyšehrade o mesiac vyjde Pagnol - Jak voní tymián./

Alix
Alix 30.07.2011 v 11:29

Pchu Sung-ling " Zkazky o šesteru cest osudu ". Bohužel jsem ji půjčila a vím, že už se mi nikdy nevrátí!

Dell
Dell 30.07.2011 v 14:37

Alix, tuto knihu jsem nedávno koupila za pár korun na Aukru. Ještě se dá sehnat.

Alix
Alix 30.07.2011 v 15:31

Dell, díky za info, tam jsem se zapomněla podívat!

Azizi
Azizi 30.07.2011 v 23:53

Tom Sharpe - všetky knihy, ktoré už od neho už v minulosti v ČR vyšli, ale aj tie, ktoré ešte nevyšli...
Stephen King - 4 roční doby, Dlouhý pochod

herdekfilek
herdekfilek 31.07.2011 v 01:30

Zcela hnusně na trhu chybí od Jelinekové Pianistka. Koupit? Ty jo, to spíš objevit další kontinent, větší prvavděpodobnost.


newtory
newtory 11.08.2019 v 16:15

Tak som občas rozmýšľal, prečo je niektorých kníh na "trhu" dostatok (asi dosť subjektívne) iných nie. Je zvláštne, že niektoré neustále vychádzajú v nových vydaniach (aj keď v antikvariátoch sú pomerne dostupné) iné nie.
A tak mi dnes napadlo založiť vlákno, kde by uživatelia DK písali svoje postrehy súvisiace s touto "nerovnováhou" v ponuke a dopyte.
Mne napríklad hneď príde na myseľ Michael de Montaigne a jeho nesmrteľné a nadčasové "Eseje". Kniha ktorá obstála v skúške času je v antikvariátoch (nehovoriac o nových vydaniach) takmer neviditeľná.
Zaujímavé je, že nikdy (teda aspoň pokiaľ viem) nebola vydaná kompletne celá. Vždy vyšiel len výber, otázkou na ktorú nepoznám odpoveď je, či by jej to "uškodilo", alebo naopak prospelo. Mám na mysli niektorých autorov (často neznámych EDDA etc) kedy "zostručnenie" diela zlepší jeho vyhliadky u čitateľov za predpokladu, že neublíži originálu (nemám teraz na mysli tie Disney edície, keď zo zmysluplného celku urobí vydavateľstvo 40 - stranový elaborát pre nečitateľov) ale napríklad Thomasa Maloryho: "Artušova smrt" v originálu asi najbližšom vydaní Joty, má 1.244 strán, ale v Odeonskom vydaní edície Živá díla minulosti (ktorej asi nikto nebude vyčítať nedostatok serióznosti) má "len" 600 strán.
Alebo taký Andrej Platonov, niektoré jeho knihy sa nedajú zohnať vôbec, iné ťažšie až ťažko. Pritom je považovaný za výnimočného spisovateľa v kontexte ruskej/ sovietskej éry.
https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/andrej-platonov-17718
P.S. Toto vlákno by mali primárne čítať vydavatelia a prispievať doň uživatelia DK, alias menšina čitateľská.

Text příspěvku byl upraven 11.08.19 v 16:24

encyklopedie
encyklopedie 11.08.2019 v 17:29

newtory , dobré téma ....jinak špatné ......
Toto vlákno by mali primárne čítať vydavatelia ????? Když se podívá vydavatel na zdejší databázi a řekne si,. že vydá nějakého Platonova ....tak po pohledu do zdejších "čtenářů" to okamžitě zabalí a žádnou knihu nevydá .... jako vydavatel bych si řekl - vždyt to nikdo nečte
/u jedné knihy 1, u druhé 1, u třetí žádný ..... těch 100% u jedné knihy od jediného čitatele není žádné vodítko....... Dám ti konkrétní příklad .... jako bývalý knihovník jsem pořád s některými nakladateli v kontaktu ....občas něco navrhnu k možnému přeložení /občas se něčeho dočkám, ale to jen díky tomu, že navrhovaná kniha se líbí také nějakému překladateli ....
Za hlubokého komunismu vycházel Saturn ....a tam se sem tam objevila sovětská sci fi - dobrá sovětská sci fi.... a když vyšla celá OSADA - Kir Bulyčov /ne zprzněný, zkrácený paskvil/ ..... později jsem navrhl nakladatelství k vydání další zprzněné /znovu krácené/ sovětské knihy - od Guljakovského Smrtící mlha a Dlouhé svítání na Enně ....
z Tritonu mi odepsala redaktorka, že Guljakovskije nebudou dávat do výhledu vydaných knih /nic víc, nic míň.../ ...až později mi napsal překladatel, že v redakci o této knize mluvil a bylo mu řečeno, že na DK není moc povzbudivé hodnocení a skoro žádné komentáře /dva/
...... tak bych tuto databázi nikam moc necpal.... nelze se podle ní orientovat....

Text příspěvku byl upraven 11.08.19 v 17:38

newtory
newtory 11.08.2019 v 17:45

Som realista, nečakám zázraky. Sú to len kvapky, ale aj kvapky vody permanentne dopadajúce na kameň v ňom dokážu vyhĺbiť otvor.
Neverím, že toto vlákno zmení vydavateľské plány, ale ak aj nemôžeme veci zmeniť, môžme o nich minimálne diskutovať a diskusia je tiež začiatok niečoho. Možno len toho, že si uživatelia všimnú niektorých autorov a aj ich knihy a siahnu po nich. Oživí to komentáre, pridá to hodnotenia...ľudia si tie knihy všimnú v knižnici, možno ich budú hľadať v antikvariáte, možno keď si ich prečítajú objavia sa odvolávky na ne v iných diskusiách, možno som optimista a možno... má veľa podôb.

Text příspěvku byl upraven 11.08.19 v 17:46

Janadvorackova
Janadvorackova 11.08.2019 v 18:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 11.08.2019 v 18:35

Ale ja mám na mysli konkrétne knihy, konkrétnych autorov, ktoré už boli niekedy vydané a viac sa na ne "nedostalo". Knihy ktoré ľudia zháňajú, nie masovo (nie je to Kaufland) ale predsa. Knihy ktoré už boli preložené, autorské práva (prekladu aj pôvodného diela) na mnohé z nich sú už "preležané". Jestvuje dopyt, (často horibilné, alebo len nerealistické ceny) ale len minimálna ponuka.

Koka
Koka 11.08.2019 v 19:27

Dovolím si citovat ze slavného díla Eberhardta Hauptbahnhofa Nedokončený kalendář:
"Čtěte knihy, nic vám to neudělá! V dnešní době čtení už není žádný přepych! Dnes umí číst každý IDIOT! Zkuste to i vy! Nakladatelství SHŮRYZONT vydává knihy i pro vás!"
- to je v mých očích jediný případ, kdy vydavatel správně dovedl odhadnout čtenářské potřeby :=()

Text příspěvku byl upraven 11.08.19 v 19:46

newtory
newtory 11.08.2019 v 19:43

Vidíte, opäť dobrý príklad, vynikajúca kniha. Vydaná pred 25 rokmi,
https://www.databazeknih.cz/knihy/nedokonceny-kalendar-na-tento-rok-a-vsechny-roky-pristi-55306
beznádejne vypredaná a v antikvariátoch nedostupná:
https://muj-antikvariat.cz/hledani?q=Nedokon%C4%8Den%C3%BD+kalend%C3%A1%C5%99&search_sub=Hledat
Celé je to len o tom, pripomenúť si knihy ktoré "za to stoja" a z nejakého dôvodu nie sú. Aj keď s tými celkom prvými dvoma autormi ktorých som spomenul na začiatku vo vlákne je to o dosť horšie a svojim spôsobom je to podľa mňa "ťažší kaliber".

Text příspěvku byl upraven 11.08.19 v 19:46

Janadvorackova
Janadvorackova 11.08.2019 v 19:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Janadvorackova
Janadvorackova 11.08.2019 v 20:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 11.08.2019 v 20:07

1. Nepísal som, že to nejakého vydavateľa k niečomu prinúti, to si vôbec nemyslím.
2. Nefňukám, len premýšľam a diskutujem o chýbajúcich knihách.
Ak máte nejakú relevantnú položku, ktorú bezvýsledne zháňate a je to podľa Vás "ťažký kaliber" napíšte sem o nej : ...............

Janadvorackova
Janadvorackova 11.08.2019 v 20:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 11.08.2019 v 20:10

Nie, ja ho mám doma pre istotu dvakrát (kdyby něco) ale asi sme niekomu dali tip. Vidíte a to som tiež spomínal vo vlákne, pozrite si príspevok o 17:45.

Janadvorackova
Janadvorackova 11.08.2019 v 20:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 12.08.2019 v 08:24

Tak vlákno je natolik absurdní, že si mohu přisadit svou knižní platonickou touhu:

Jsem přesvědčená o tom, že o nové vydání přílohy slovenského literárního časopisu Fragment z roku 1997 - http://www.frg.sk/benn_stratene.htm
může stát tak max. 5 magorů mého literárního i osobnostního typu.

Ale co bych si tu nezaplakala, když možu, že?
:-)

Eicherik
Eicherik 12.08.2019 v 11:17

Lords of Chaos - Moynihan Michael :-)

Black metal: Evolution of the Cult - Patterson Dayal :-)

Text příspěvku byl upraven 12.08.19 v 15:58

ijcro
ijcro 12.08.2019 v 22:08

Jako wishlist Ježíškovi dobrý, nic ve zlém. :)

Jen mě překvapuje, že v době e-knih tohle už někdo dávno neuchopil. Asi se na tom nedá (dost) vydělat :(
A to mi někdo říkal, že každá kniha si svého čtenáře najde :)

newtory
newtory 12.08.2019 v 22:23

To je len taká bútľavá vŕba, ale nie každý to pochopil. Taký Montaigne to je niečo ako "Biblia" našej civilizácie ale nikde sa nedá kúpiť (ja ho našťastie mám aj keď ako som už písal doteraz boli vydané len výbery) a to už je pekných pár rokov.

Gobineau
Gobineau 13.08.2019 v 03:32

newtory, pekna tema, a takato spatna vazba urcite nezaskodi... na druhej strane:

Jeden z mojich oblubenych spisovatelov je Bulhar Jordan Radickov - https://www.databazeknih.cz/autori/jordan-radickov-11421 .

Jeho knihy vychadzali v nakladoch 2,000 - 4,000 vytlackov. Je to celkom pochopitelne - kto by len tak kupil knihu od zasiteho Bulharskeho autora? Okrem knihy pre deti, My Vrabcaci, sa zhanaju relativne tazko.

Mozno je to sucast romantickych spomienok na minulu dobu, ale vtedy sa bolo k dobrej knihe treba prepracovat. Ja som kedysi staval pred antikvariatom na Venturskej od tretej hodiny rano aby som kupil Kafku alebo Freuda alebo Nietzscheho.

V porovnani s tym, sledovat ponuku na muj-antikvariat par mesiacov kym sa najde kniha ktoru hladam, to je malina.

JáJejí
JáJejí 13.08.2019 v 06:49

pro Gobineau:

Já teď objevila současného bulharského autora Georgi Gospodinova, zatím tedy jen jeho knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/fyzika-smutku-396093
a jsem naprosto nadšená!



Vložit příspěvek