Jaká kniha / autor by neměla chybět v žádné knihovně?


newtory
newtory 22.01.2016 v 22:03

Názov vlákna je taký sugestívny, že približne "presne" to, čo napísal woodward mi neustále behalo mysľou zakaždým, keď som tam zablúdil. 5 hviezdičiek.

Text příspěvku byl upraven 22.01.16 v 22:04

cupakabra
cupakabra 24.01.2016 v 12:13

Slečně Erilenně bych vřele doporučil strhující román ze světa otravného hmyzu Broučci. (http://www.databazeknih.cz/knihy/broucci-2521?c=all). Je to velmi zajimavý počin, jemuž nechybí správný spád, avšak se mě zdá, že na některých místech je autor poněkud tendenční. I přes tuto výtku musím napsati, že se slečně Erilenné bude autorova prvotina líbit, jelikož oproti Bibli má dílo hloubku. Z pohledu odborného lze dílo charakterizovati následujícím výkladem: Děj se točí kolem prapodivných vinkulací broučků, jež intenzivně a kognitivně se snaží o splácení své anuace. Jeden z broučků při těchto podezřelých machinacích onemocněl, a jeho věrní spolupracovníci mu poskytli dobrou profylaxi. Nemocný brouček se mylně domníval, že stačí jen kurativa. Ale jeho souputníci moc dobře věděli, že se jedná o úchylnou adoraci. Vše končí happyendem kdy reliabilita ostatních broučků byla dostatečná a náš malý hrdina byl vyléčen a machinace mohlY pokračovat dál. Happyend nakonec dopadl špatně, jelikož přišel někdo s RepelenT(D)em(C) a broučky vyhubil. Jaké ponaučení si odnést z tohoto velkolepého díla plného freneticky strhujících zvratů? Nic. Domnívám se, a věřím, že autorka tohoto vlákna mně dá za pravdu, že autor knihy se snaží vyjádřit avatizmus. Tento originální guláš všeho možného a nemožného eskaluje v parciální metafyzický konglomerát. I když přiznávám, že do určité míry může kniha fungovat jako stimul pro další retenci.

Text příspěvku byl upraven 25.01.16 v 15:48

Erilenne
Erilenne 25.01.2016 v 15:37

Panu cupakabra bych doporučila projít si ještě jednou jeho sofistikovaný komentář, ne tedy, že bych chtěla být dehonestující.
Je tristní používat elementárních generátorů pro stochastické procesy.
Slečna Erilenné bude samozřejmě následovat rady milého pána a Broučky, po tak pregnantním nástinu, zařadí.

woodward
woodward 31.01.2016 v 14:14

Erilene: nevím, jak jste s tím zakládáním knihovny daleko, ale s těmi Broučky bych to neuspěchal. Mně se to nelíbilo ani když jsem byl malej.

Měla byste začít "od začátku".
Bible a Homér, nějaká ta řecká a římská klasika +Josephus Flavius. Potom trochu renesance - Dante, Erasmus, Boccacio, Chaucer atd., a potom je to už dost na vás. Podle toho, jak velkou máte knihovnu, protože:

Shakespeare, Defoe, Byron, Kipling, Dickens, Galsworthy, Shaw, Wells, Wilde, Scott, Stevenson, Ransome, Orwell, Amis, Wain, Sayers, Christie,, Forester, Conrad, Monsarrat atd.atd.atd...

Dumas, Hugo, Villon, Verne, Moliere, Baudelair, Verlain, Rimbaud, Daudet, Aymé, Maurois, Merle, Chevalier,Leroux, Simenon, Pagnol atd....

Hemingway, Faulkner, Heller, Cooper, Wilder, Twain, Saroyan, O'Henry, Steinbeck, atd...

Goethe, Mann, Feuchtwanger, Remarque, Rilke atd...

Lampedusa, Moravia, Eco atd...

Tolstoj, Puškin, Dostojevskij, atd...

A taky. Cervantes, Sienkiewicz, Moberg,Joyce, Jókai, Dűrrenmatt, Azevedo, Márquez atd.atd....

A samozřejmě: Jirásek, Němcová, Havlíček, Čapek, Bass, Poláček, Jirotka, Škvorecký, Hrabal, Erben, Nezval, Seifert, Holub, Neruda, Svěrák+Smoljak, Suchý, V.Neff, Běhounek, Štorch, Vachek, Werich, Hoffmeister, Branald atd.atd.atd.atd...

A tohle všechno je jenom základní náčrt oblasti, ve které je třeba se rozhlídnout. Spousta autorů tam chybí protože jsem si na ně nevzpomněl nebo je sám nečtu - ale vám mohou třeba připadat důležití. Pokud rozměry vaší knihovny nestačí, čeká vás bolestné rozhodování.

Text příspěvku byl upraven 31.01.16 v 14:15



Vložit příspěvek