Historická fantasy


VikJav
VikJav 30.07.2017 v 23:42

Milí čtenáři, nedávno jsem narazil na knihu Stín černého hvozdu od Miroslava Lince (Míla Linc). Knížka mě velmi učarovala svou jednoduchostí a zároveň poutavou zábavností. Zalíbil se mi i svět, ve kterém se příběh odehrává. Je to vlastně obyčejný stredověký venkov, kde se nevyskytuje téměř žádná magie. Středověké taverny, bardi zpívající nad korbelem piva, zasněžený hvozd a spory, které lidé řeší pouze mečem. Rád bych se vás tedy zeptal, zda-li nevíte o nějaké další knize či knihách, které by odpovídaly mému popisu. Zkrátka méně nebo témeř žádná magie a víc mečů, cti a středověkého prostředí. Děkuji předem za pomoc. Viktor

Atuin
Atuin 31.07.2017 v 08:47

Tomuto popisu odpovídá mnoho knih z žánru fantasy, ale mě napadla jediná ( snad proto že vy sám jste jí nezmínil), Píseň ledu a ohně...

VikJav
VikJav 31.07.2017 v 11:24

Děkuji za kometář. Sám jsem četl píseň ledu o ohně opakovaně a stále čekám na dopsání, což se, myslím, nikdy bohužel nestane. Četl jsem i sérii knih o Zaklínači, kde byl krásně vyobrazený středověký život, ale i zde se poměrně hodně vyskytovala magie. Chtěl jsem poradit knihu, která by mě zavedla do středověkého světa obyčejných putovníků s meči u pasu, kteří prochází krajinou, v noci přenocují v menší vesnici a jdou za dobrodružstvím.

PumpkinGold
PumpkinGold 31.07.2017 v 22:49

Co třeba série Stín krkavce (Píseň krve, Pán věže, Královna ohně), autor je Anthony Ryan.

Smrť
Smrť 31.07.2017 v 23:23

Barbar Conan.

VikJav
VikJav 01.08.2017 v 09:37

Děkuji za tip. Stín krkavce vyzkouším. Moc děkuji.


Hanzman
Hanzman 01.08.2017 v 12:14

VikJav - Zaklínač je sice fajn, Sapkowski vytvořil krásný slovanský fantasy svět, ale husitská trilogie od Sapka (Narrenturm, Boží Bojovníci, Lux Perpetua) by vám sedla jak se říká: "jako prdel na hrnec". Doporučuji!

VikJav
VikJav 01.08.2017 v 16:24

Děkuji za příspěvek o husitech, zapíšu si to hned na seznam knížek. Na příspěvek o Barbaru Connanovi jsem nereagoval, protože jsem ho chápal jako ironický.

Jacck
Jacck 01.08.2017 v 16:41

řekl bych že dobrodružná historická četba vyhovuje tvým požadavkům mnohem líp. Sice tam není magie, ale je tam spousta dobrodružství
http://www.databazeknih.cz/knihy/ivanhoe-5513
https://www.databazeknih.cz/knihy/spisy-henryka-sienkiewicze-ohnem-a-mecem-9949
https://www.databazeknih.cz/knihy/krizacka-trilogie-cesta-do-jeruzalema-41327

VikJav
VikJav 01.08.2017 v 21:04

Děkuju za příspěvek, Ivanhoe jsem četl a moc se mi líbil, ale zároveň jsem přeci jen špetku tajemné fantasy, která se klene nad celým příběhem, mírně postrádal.

tsal
tsal 01.08.2017 v 21:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Alienor
gladya
gladya 02.08.2017 v 18:24

Možná by Vám sedla trilogie Platnéř, jednoduchý středověk je i Hraničářův učeň, ovšem to je čtení pro děti.

A ještě mě napadlo, že zadání docela vyhovuji i Vondruškovy historické detektivky.

Text příspěvku byl upraven 02.08.17 v 18:29

VikJav
VikJav 04.08.2017 v 15:48

Mockrát všem děkuji za pomoc! Ihned se vrhnu na Juraje Červenáka a vyzkouším i serii Platnéř! Knih je až až... děkuji všem za cenné rady :)

tatjana1737
tatjana1737 05.08.2017 v 19:36

Červeňákův Černokněžník je variace na Zaklínače, tam té magie je docela dost (ne, že by to i tak nestálo za přečtení!), ale Báthory nebo Stein s Barbaričem už více odpovídají popisu, přestože je to spíše novověk než středověk :-). Sapkowského husitskou trilogii také doporučuji a ještě mne dle popisu napadla trilogie o Merlinovi od Mary Stewartové (1. díl Kouzelník Merlin, 2. díl Meč krále Artuše, 3. díl Okouzlený kouzelník). Přestože je o nejslavnějším kouzelníkovi, magie v ní moc nenajdeme :-).

tatjana1737
tatjana1737 05.08.2017 v 19:36

A zmiňovaný Hraničářův učeň je taky dobrý, spíše cílený na mladší čtenáře, ale svět, který Flanagan vytvořil je moc hezký, má své zákonitosti a přitom tam nenajdeme žádného kouzelníka, který by měnil lidi ve vepře a kameny ve zlato :-).

tatjana1737
tatjana1737 05.08.2017 v 19:38

A ještě doplňuji humoristickou fantasy Johna Moora.

Alma-Nacida
Alma-Nacida 10.08.2017 v 13:21

Sapkowského Husitská trilogie rozhodně ano, jsou to moje oblíbené knihy a popisu odpovídají na 100%. Hraničářův učeň je fajn, ale spíš pro starší děti - četly jsme s dcerou, když jí bylo asi 12. Bez magie, ale jinak pro mě jedna z nejlepších sérií, je Uthred od Bernarda Cornwella. Od něho se mi líbila i trilogie Hledání svatého grálu a chystám se i na Sharpa. Jasná fantasy je od Petry Neomilnerové Zaklínačka Lota, která se hodně inspirovala Zaklínačem, ale její knihy jsou drsnější a víc o sexu a v pozdějších dílech se to i hemží upíry, což osobně moc nemusím. Hodně se mi líbil taky Yorran od Dobšenského.

Kakiko
Kakiko 01.10.2017 v 20:43

Já za sebe doporučuji rozhodně série Svět bez bohů a Kronina Netesaného trůnu, sama jsem zatím stejně dobrého, až na již zmíněnou SOIAF, nečetla.
Pokud byste ještě někdo věděl o dobré historické fantasy, napište prosím. Nemám ráda magii, snesu jí vážně minimum. Miluji rasy podobné lidem inspirované Indiány, Mongoly apod.. Romancí taky neopovrhuji, ale ať to není nic na způsob YA, kde jde v podstatě jen o to, s kým hlavní hrdina skončí. Tak kdybyste někdo o něčem takovém věděl, sem s tím. :)

VikJav
VikJav 16.05.2018 v 00:42

Všem děkuji za super tipy, pár knížek jsem přečetl a jsem vážně nadšený. Ale samozřejmě téma je otevřené i nadále, takže kdyby, prosím, někoho napadly další knížky, tak pište.
Středověk, fantasy, krčmy, malé poloopuštěné vesnice, pár potulných hrdinů, bardi etc... Téměř jako obyčejné dobrodružství z prostředí dračího doupěte. Děkuji Viktor :)

Kakiko
Kakiko 16.05.2018 v 09:11

Říká ti něco Pán Ledové zahrady? Je to něco mezi fantasy a scifi. Lidé objeví planetu, která je na úrovni středověku. Hlavní hrdina se vydává po stopách výzkumného týmu. Má to skvělou zápletku, humor a nepředvídatelné události. Určitě doporučuji. :)

tatjana1737
tatjana1737 16.05.2018 v 09:41

Svého času jsem četla Morressyho Kedrigerna, ale to mi bylo asi 12náct :-). Tehdy to byla moje první fantasy a byla jsem nadšená - dospělý čtenář, který má za sebou Martina a jiné majstrštyky asi tak vydřený nebude. Ale pořád to považuji za pěkné čtivo. A nevím, jestli jsem to nezmiňovala, ale z komiksů doporučuji Thorgala.

mojimir586
mojimir586 09.02.2020 v 10:24

Skvělá česká historická fantasy vyšla letos v Albatrosu. Je to sice hlavně pro děti, ale na své si přijde i dospělý čtenář. A kdo se zajímá o Kelty, bude nadšen. Je to o cestování v čase a celé se to odehrává v Nasavrkách v archeoskanzenu, takže si můžete následně udělat do těchto míst s vašim dítětem výlet (pořádají se tu zajímavé akce) a dobu železnou si pěkně ohmatat.
https://www.databazeknih.cz/knihy/osianuv-cestovni-kotlik-aneb-s-kelty-nejsou-zerty-416826

eva-lupen
eva-lupen 10.02.2020 v 14:33

Co takhle série Témeraire? Není tam teda žádná magie a středověk taky ne, ale historické to je a draci jsou fantasy, ne? ;-)



Vložit příspěvek