Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy


Seraphin
Seraphin 08.05.2013 v 00:20

Teď jsem dočetla Černého hřebce od Anny Sewellové a je to stejně dobré jako film (spíš obráceně).

kní
kní 08.05.2013 v 10:40

Krásný film Sólista - knižní předlohu si bohužel nedám - není přeložena do češtiny.

Text příspěvku byl upraven 09.05.13 v 17:18

Koka
Koka 08.05.2013 v 16:52

Za nepřekonatelně kongeniální považuji filmovou verzi Kmotra, jistě i díky tomu, že M. Puzo se podílel na scénáři a že si s F. F. Copolou "sedli".
Tesně za ním je v mém řebříčku zfilmování románu Marcela Pagnola Živá voda - Jean od Florety, Manon od pramene, i když zde se už filmaři nedrželi věrného převyprávění, ale scénář napsali "na motivy" kníhy. Právě proto, že film používá jiné vyjadřovací prostředky než literatura, jsou filmové adaptace literárních děl dělané většinou jen "na motivy". A proto je tolik čtenářů po shlédnutí nespokojených a diváků po následném čtení překvapených.
A ještě abych nezapoměla: Doktor Živago!

kní
kní 05.07.2013 v 09:51

Koralínu doporučuju.
Knihu jsem četla až poté a nějak si tentokrát nevzpomínám, jestli se mi líbila víc nebo méně. Asi stejně.
http://www.csfd.cz/film/105807-koralina-a-svet-za-tajnymi-dvermi/

Obecně ale raději čtu knihu až po filmu. Adaptace knihy na film zpravidla vede k osekání a zúžení, vynechání některých vedlejších dějových linií, zkrátka filmová řeč je jiná a málokterá kniha se do jednoho filmu vejde. Proto pro mě často je přečtení knihy, podle které vznikl film, dalším objevem a obohacením.

Text příspěvku byl upraven 05.07.13 v 09:53

pecka02
pecka02 05.07.2013 v 11:50

v poslední době http://www.csfd.cz/film/290618-charlieho-mala-tajemstvi/ a pak taky už zmiňované Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle nebo třeba Přelet nad kukaččím hnízdem...mám ráda i Forresta Gumpa nebo Klub rváčů, ale u těch jsem nečetla knihu

MonisPop
MonisPop 07.07.2013 v 19:21

Mám nejraději trilogii Pána prstenů a myslím, že se jim film podle knihy povedlo natočit na jedničku. U Hobita už je to trochu horší, protože si přimýšlejí různé věci, ale stejně je to také skvělý film.


tyzik.cejka
tyzik.cejka 21.09.2013 v 16:02

záhada hlavolamu 1993

Val
Val 10.10.2013 v 18:14

Rozhodně Harry Potter.

Dudu
Dudu 01.11.2013 v 15:57

Vzpomněl jsem si na Tajemnou řeku, kde hraje L. Fishburne. Skvělá kniha, skvělý film. Jedna zajímavost : Knihu do češtiny překládal známý hudebník R. Křestan.

Lector
Lector 20.11.2013 v 19:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tenax
tenax 20.11.2013 v 20:16

Docela mě na této diskuzi překvapuje minimum filmů naší provenience. A přitom takové filmy jako Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Vynález zkázy, Kladivo na čarodějnice, Postřižiny nebo Lectorem zmiňovaná Markéta Lazarová jsou geniální, jen je nikdo většinou nedokázal vytáhnout z toho našeho malého rybníčku (až na Ostře sledované vlaky, díky Oskare).

Koka
Koka 20.11.2013 v 20:49

Lector, tenax, díky za připomenutí toho, co - protože to máme doma - zůstává nepovšimnuté nebo nedoceněné. Proto přiložím: filmy Spalovač mrtvol, Morgiana či Petrolejové lampy J. Herze, ale třeba i dávná televizní inscenace Mannova Maria a kouzelníka - to byla a zůstane kvalita, povyšující literární předlohu do nové dimenze.

orisi
orisi 21.11.2013 v 08:51

Karlík a továrna na čokoládu , asi sem věčné dítě .

Azizi
Azizi 21.11.2013 v 09:20

orisi: U mňa tiež! Staršie spracovanie som nevidela, ale na tom pod Burtonovou réžiou som bola aj v kine a musím povedať, že je to jeden z mojich najobľúbenejších filmov vôbec. http://www.csfd.cz/film/135983-karlik-a-tovarna-na-cokoladu/
Knižku som čítala už dosť dávno, ešte pred filmom a tiež sa mi veľmi páčila. Podľa mňa už to spojenie takých mien ako Roald Dahl, Tim Burton, Johnny Depp, Helena Bonham Carter... bolo predzevesťou, že to bude geniálne.

No a naposledy ma absolútne okúzlila sfilmovaná Gaimanova Koralína. Knihu som nečítala, ale film ma teda dostal, úžasné spracovanie. http://www.csfd.cz/film/105807-koralina-a-svet-za-tajnymi-dvermi/

Text příspěvku byl upraven 21.11.13 v 09:32

orisi
orisi 21.11.2013 v 09:43

Azizi - To mě velmi těší , ano myslel jsem Burtonovu verzi . Johnny Depp je ve filmu kouzelný .

Text příspěvku byl upraven 21.11.13 v 09:44

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 22.11.2013 v 22:58

U mne zcela jistě vede Pýcha a předsudek od Joe Wrighta, kterého mám velmi ráda. Dokonale vystižená kniha, Keira jako Lízinka mi sedla a i otec a matka Bennetovi byli přesní, jak jsem si je představovala, především Donald Sutherland mne potěšil.

Dále jako je tu již několikrát psáno Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Mlčení jehňátek, Tajemná řeka, Podivuhodný případ Benjamina Buttona a v poslední době především Prokletý ostrov, další Wrightovina Pokání a Vánoční koleda s Jimem Carreym.

Pokud mohu, tak ještě pochválím seriály a to Hercula Poirota, s Davidem Suchetem. A také Sherlocka s Cumberbatchem, který je sice převeden do nynější doby, ale na rozdíl od jiných zfilmovaných děl necítím toliko, že by byl až tak zprzněn.

Text příspěvku byl upraven 22.11.13 v 23:08

Dudu
Dudu 23.11.2013 v 07:08

Stejně špíca špícovatá za poslední léta je Opravdová kuráž.

helenkan
helenkan 05.12.2013 v 18:47

Pýcha a předsudek s Keirou.Pan Darcy tam byl užasnej.:) Jen mi trochu vadilo v českém dabingu,že si Benetovi tykali.
Zelena míle,Tajemna řeka.

chromanna
chromanna 07.01.2014 v 16:02

Z chystaných premiér vběhne 16. 1. do kin Zlodějka knih (http://www.csfd.cz/film/346598-zlodejka-knih/)! Jsem zvědavá, zda "překoná" předlohu (http://www.levneucebnice.cz/p/zlodejka-knih/)

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 23:36

helenkan
helenkan 10.01.2014 v 18:14

Ještě jsem si vzpomněla Zápisník jedné lásky, Milý Johne, P.S.Miluji tě, Poslední písen:)

Raksa.A
Raksa.A 10.01.2014 v 19:30

Já si vzpomněla na Zápisník majora Thompsona. Doporučuji obé!

pajonek
pajonek 10.01.2014 v 19:35

Raksa.A....a jak to parádně načetl Jirka Lábus !!!!!

Raksa.A
Raksa.A 10.01.2014 v 19:42

To ani nevím! Kde se to najde?

javirgo
javirgo 10.01.2014 v 22:37

Já tedy po každé knize, která mě zaujme , hned sháním film. Takže je toho spousta. Rozhodně se přikálním k těm už tady jmenovaným , jako třeba Shawshank, Kmotr, Zelená míle, Pýcha a předsudek . U mě ale vedou Bídníci, obzvlášť starší verze s Gabinem , Vojna a mír, Cirkus Humberto.
Z toho novějšího se taky docela povedly Pilíře země.

Viki9
Viki9 11.01.2014 v 12:01

… pročetl jsem a nejméně pod polovinu zde jmenovaných filmů bych se mohl podepsat, že jsou pro mne minimálně stejně dobré, jako jejich knižní předloha … je ale i pár filmových zpracování, která dle mého o mnoho knihu převyšují … například český seriál Byli jednou dva písaři je mnohem podařenější počin, než samotná literární předloha, z které volně vycházeli ...



Vložit příspěvek