Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy

DISKUZE » O knihách


mhutani
mhutani 10.05.2014 v 14:43

Niki, mezi knihami a filmy bývají veliké rozdíly, ale možná by ti mohlo pomoct něco jiného, to jsou audioknihy. Je to vlastně jako bys knihu přečetla, jen ne v písmenkách, je načtená někým hlasem - není to rozhlasová adaptace, kde bývají změny, vynechávky, krácení apod., prostě je to stejná kniha přečtená tak jak je. Tam se ti nemůže stát, že by tě to mystifikovalo, jako upravený děj filmu.

Audioknihy se probírají taky tu, a skvělý přehled v nich má například pajonek:
http://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/audioknihy-51/str-3#new

alzbetakocka
alzbetakocka 22.05.2014 v 10:28

Dobrý den, nevíte náhodou jestli film Sousedi byl natočený dle knižní předlohy? Fakt jsem si jeho drsný humor užila při předpremiéře filmu a ráda bych se podívala i po knize, jestli existuje. Jinak komedii Sousedi rozhodně doporučuji, pořádná dávka humoru po dlouhé době, podle mě, bez kvalitních komedií. Kdo by měl zájem se podívat na recenzi, tak ta zde: http://www.csfd.cz/film/319726-sousedi/

Liana
Liana 23.05.2014 v 07:52

videli ste niekto už sfilmovanú divergenciu? Zase raz je kniha neporovnateľne lepšia ako film, ale čo ma najviac prekvapilo, bol úplne iný záver vo filme ako v knihe.

CHB-SPQR
CHB-SPQR 23.05.2014 v 17:16

Nevím, těch je hodně, ale asi Narnie, Hunger Games, Divergence a Vampírská Akademie, Hostitel, Beautiful Creatures, Nástroje smrti: město z kostí, Hvězdy nám nepřály a mnoho dalších - je jich hodně . Akorát mě štve, že ve filmech je to všechno splácané a nenavazuje to tak jako v knížkách...

Text příspěvku byl upraven 02.08.14 v 15:20

pajonek
pajonek 27.06.2014 v 22:39

kurecpalec, smazal se mi nedopatřením celý příspěvěk !!!!!
zítra obnovím , ted jsem se teda hodně na.......štval

Dudu
Dudu 27.06.2014 v 23:00

...věřím - člověk si s tím dá dost práce, aby nakonec zjistil, že výsledek je v luftu.

Text příspěvku byl upraven 27.06.14 v 23:00


Viki9
Viki9 27.06.2014 v 23:19

... pro mne jednoznačně film (tedy seriál) Byli jednou dva písaři ... Flaubertovu knihu Bouvard a Pécuchet se mi nikdy nepovedlo dočíst, zato tenhle seriál mohu vidět pořád dokola ...

HTO
HTO 27.06.2014 v 23:49

Poklad na Stříbrném jezeře.

Aksel
Aksel 28.06.2014 v 07:55

Ponorka (das Boot)
lit. předloha: Lothar-Günter Buchheim, řežie Wolfgang Petersen

Kniha není vůbec marná, ale filmové zpracování je naprostá špica. Zejména ta nesestříhaná, téměř pětihodinová verze. Hutnou, stísněnou atmosféru uvnitř lodi by takhle kniha nepodala.

Dudu
Dudu 28.06.2014 v 07:56

Opravdová kuráž je o trochu lepší než její knižní předloha.

Atuin
Atuin 28.06.2014 v 08:57

Madisonské mosty

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 11:04

...sleduji na webu různé diskuze - a jedna je "lepší film, než kniha" Včera jsem napsal celý příspěvek, který jsem si omylem smazal, tak ted po částech budu přidávat ....
1.Mario Puzo - Kmotr (Godfather)
Exelentní kniha /byla samozřejmě vybrána jako nejlepší román 20.století/. A proč ji tedy srovnávám s filmem?
Brilantně natočený film, zachovává děj knihy, skvělé herecké výkony podmazány dokonalou hudbou, dělají z toho filmu skvost...
mám-li hodnotit film a knihu
100% kniha a 100% film /ale přece jen ten vizuální projev se více vryje do paměti, takže film o čtvrt procenta více .........

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 11:25

2. William Goldman - Princezna Nevěsta (The Princess Bride)
...a znovu : výborná kniha a skvěle zachovaný děj a tento děj je přesto ve filmu zábavnější a humornější. Tohle je filmová romantika, tohle je jeden z nejlepších milostných příběhů na plátně !! A taky trošku horrorová pohádka kouzelně zpracovaná...........
Moje hodnocení
kniha 100%
film 100% a zase o čtvrt procenta je film lepší

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 11:30

...jo,jo - Das Boot /TV mini serie z roku 1985 - 6 epizod /, která šla kdysi na pravděpodobně OK3 mám na kazetách - vynikající !!!!!!

Text příspěvku byl upraven 28.06.14 v 11:31

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 13:49

....a ted příspěvek, který možná "rozbouří" diskuzi...tady asi ne
.....nějak nemusím mistra Tolkiena ....Hobbita jsem ani asi na po stoosmdesáté nedočetl ..... pána prstenů /trilogii/ s hodně odřenýma ušima, nějak jsme si s tímto pánem nesedli, asi proto, že jsem se k jeho knihám dostal, až jsem koupil svým dětem....a to už jsem měl skoro .....dost /hihihi
3. J.R.R.Tolkien - The Lord Of The Rings trilogy (2001-2003)
...puntičkáři pláčou, znalci románů též.....já NE. Protože nejsem knižní FANBOYS, tak filmy u mne na celé čáře vítězí!!!
Hodnotím pouze filmovou trilogii - 90%

Text příspěvku byl upraven 28.06.14 v 14:03

Dudu
Dudu 28.06.2014 v 13:56

Pajonku, to je ale odvážný příspěvek... za takové se posílá směr Mordor(bez zpáteční jízdenky)-hihi
Ted trochu odbočím : Zajímalo by mě, zda film Spojenec(Denzel Washington, Clive Owen) má svou knižní předlohu.

Alienor
Alienor 28.06.2014 v 13:57

Čo sa týka Tolkiena, mám to síce naopak (tzn. knihy sú rozhodne lepšie) ale filmy sú dosť podarené. Chápem, že človek, ktorý nemusí poetické opisy a nevrní blahom nad zvukomaľbou slov uprednostňuje filmy. Ale chcela by som vedieť: čo sfilmovaný Hobit, ako sa ti páči ten?
Inak, ja mám radšej sfilmovaný Hviezdny prach, s knihou som si akosi nesadla.

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 14:12

Dudu, Spojence jsem viděl, nepřipomíná mi to žádnou knižní předlohu .... ani ji neznám a navíc z knih neznám ani postavu detektiva Keith Millera....
Alienor - začnu jinak ...Hobita jsem nedočetl, ale poslouchal jsem ho jako třídílnou rozhlasovou hru /je tam plejáda českých hereckých hlasů .... doposlouchal..... a zase žádné nadšení ....kdybych neměl vnoučátka, kterým jsem Hobita stahoval a koukal tedy s nimi, tak jsem ho dodnes neviděl - pěkně uděláno...ale nic pro mne...

Alienor
Alienor 28.06.2014 v 14:20

pajonek - Medzi Hobitom a Pánom prsteňov je dosť veľký rozdiel. Hobit je detská kniha a PP ocenia skôr dospievajúci a dospelí. Ja považujem Hobita za celkom zaujímavého, ale rozhodne nie som taká nadšená ako z PP. Vnímam tam dosť veľký rozdiel. A myslela som, či si videl FILM Hobit a či sa ti páčil (sú to síce už 2 filmy a má byť ešte jeden, ale hodnotiť sa už dá).

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 14:23

Alienor
cituji sám sebe - kdybych neměl vnoučátka, kterým jsem Hobita stahoval a koukal tedy s nimi, tak jsem ho dodnes neviděl - pěkně uděláno...ale nic pro mne...
TOHLE JE O FILMU
..a k tomu dospěláckému PP .... mě už to nikdy nechytne , ale já už jsem starej, možná už blbej , ale na druhou stranu, za 17 pracovních dní jdu důchodu !!!!!! a to je velká výhra, že jsem se vůbec dožil /hihihhi

Alienor
Alienor 28.06.2014 v 14:31

Filmového Hobita nemusím ani ja, je to priveľmi holywoodske, bombastické a akčné. Aj tu je kniha lepšia. :) Ja som sa k PP dostala až ako dospelá, tesne po dvadsiatke, chytilo ma to veľmi a drží ma to už ďalších 20 rokov.
Blahoželám k dôchodku, ktovie, či za pár rokov nebudeme musieť pracovať do smrti...

Text příspěvku byl upraven 28.06.14 v 17:04

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.06.2014 v 14:43

Pajonek: Asi jsem ještě větší barbar nežli ty, poněvadž já jsem nepřekousl ani Pána Prstenů. Vonehdá jsem začal a protrpěl celou tu cestu přes les až do tý vesničky jak tam potkaj Aragorna...pak jsem to vzdal. Ale hodlám tomu ještě dát šanci v autě. Společenstvo teď vyšlo nekrácené jako audiobook, tak si myslím že touhle formou bych to zvládnout mohl.

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 16:53

4. Charlotte Brontë - Jana Eyrová (Jane Eyre)
Román Jana Eyre je klasika, kterou nemusíme představovat / až tak, že bych já chlap tomuto románu moc fandil, tak to NE
Román byl několikrát zfilmován, někdy věrněji, někdy mimo hřiště, ale podle mého názoru žádná adaptace nebyla věrnější než film z roku 1944 od Roberta Stevensona. A hlavní úder síly tohoto filmu tkví v herectví Orsona Wellse !
Takže zhruba z dvaceti známých zpracování má tohle 100%
Kniha pokulhává na ještě chlapských 70%

marlowe
marlowe 28.06.2014 v 16:57

Ani nevíte, Pajonku a MM, jakou jste mi udělali radost. Už jsem si myslel, že jsem nějakej úchylnej.
Ani já jsem totiž nedokázal Pána prstenů přečíst. (A Hobita jsem zvládl jen proto, že mi jej vnutil kamarád – a bylo mi blbý mu ho vracet nepřečteného.)
Filmové zpracování Prstenu se mi líbilo.
………
Pajonku, seš lepší! JÁ nastupuju na důchod až za 107 dní!!!

pajonek
pajonek 28.06.2014 v 17:01

5. Bret Easton Ellis - Americké psycho (American Psycho 2000)
Skrze výmluvný Ellisův román - doba 80.let někdy nudně až zdlouhavě popisovaná,
a zase pro mne nic moc, tenhle světově uznávaný román mne nijak nechytil...
Zato film, ten má břitkou jiskru, zdlouhavost povídání z románu je vybroušeno do jednoduchosti až se leskne ......
Film 100%
Kniha 80%



Vložit příspěvek