Díla s otevřeným koncem či skrytým významem

DISKUZE » O knihách


PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 07:02

Narazili jste na díla (ať už celé knihy, či třeba jen povídky), která vás donutila přemýšlet, co se vlastně ve skutečnosti v díle odehrálo, ale autor to nepopsal naplno, jen naznačil?
Snažili jste se tomu přijít skutečně na kloub a hledali, zda v díle není nějaká indicie, která je na první pohled skrytá, nebo jste jen nechali pracovat svou fantazii a tu verzi, kterou vám nabídla, zvolili jako dokončení či vysvětlení příběhu?
Máte zájem se s ostaními podělit o vaše vysvětlení takových příběhů, byť to povede k příspěvkům, které budou obsahovat spoilery? (Pokud sem budete dávat příspěvek se spoilerem, označte ho prosím hned na začátku.)

PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 07:14

A abych byl i konkrétní, tak před pár dny jsem přečetl povídku Vánoční shledání od sira Andrewa Caldecotta (https://www.databazeknih.cz/povidky/vanocni-shledani-78149), která má konec otevřený do takové míry, až mi to napoprvé vadilo, ale pak to ve mně probudilo zvědavost.
Další z povídek, která mi utkvěla tím, že je v ní kombinace syrové pravdy u jedné postavy a nejasných náznaků u postavy druhé, je povídka Bulbjerg od Naji Marie Aidt (https://www.databazeknih.cz/povidky/bulbjerg-72662).

alekis
alekis 30.12.2021 v 10:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 10:16

Nejsem předseda DK.
Kdysi dávno jsem byl předseda třídy. :-)

PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 10:17

Jinak pro angličtiny znalé je na Internetu volně dostupný originál povídky Vánoční shledání, o které píšu výše: https://gutenberg.net.au/ebooks14/1403341h.html#ch12

alekis
alekis 30.12.2021 v 10:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2021 v 10:31

Třeba zrovna mnou poslední čtená: Zbraň od Frederica Browna.
Jako bych řekla, že na podobném principu funguje většina starších povídek. Dvě stránky, ale myšlenek za dvě stě, které nutí člověka hodně dlouho potom přemýšlel. Přijde mi, že se to víc daří právě tomuhle formátu. Pokud nepočítám ty zamyšlené přesahové sci-fi, kterým ostatní říkají nabubřelé :D

PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 20:20

Snad se tu časem potká někdo první s někým druhým nad tím samým dílem a začnou spoilovat a debatovat...

PanPredseda
PanPredseda 30.12.2021 v 20:27

Jistým způsobem nechává konec otevřený i povídka Lidé od vedle od Pauline C. Smithové (ze sbírek Lupiči mrtvol či Hrůzný stařec), i když nejspíš každému čtenáři vyvstane na mysli jako nejpravděpodobnější jedno a totéž vysvětlení událostí z příběhu.

denib
denib 31.12.2021 v 11:11

Přečetla jsem knihu Malý kamarád od Donny Tartt. Výborná kniha o asi dvanáctileté dost svérázné dívce, která hledá vraha svého bratra a chce ho zabít. Také má svým způsobem otevřený konec.

SPOILER: Rozhodne se, kdo je tím vrahem, aniž by měla nějaký důkaz a vlastně se nikdy nedozvíme, jestli tím vrahem byl nebo ne. Spíš ne. A taky ho na konci zatknou za vraždu někoho jiného a já se celkem obávám, co s tou dívkou bude, až ho jednou pustí. Má na ní totiž pořádnou pifku.

majík1
majík1 31.12.2021 v 13:16

Propast- Jitka Ludvíková

PanPredseda
PanPredseda 01.01.2022 v 10:23

Teď jsem si vzpomněl na povídku Letní hosté od Shirley Jacksonové (sbírka Tichá hrůza). Co myslíte, že se stalo po Svátku práce?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.01.2022 v 11:09

Hmm....po přečtení téhle povídky jsem dlouho nevěděla, kdo jsem a kde jsem. Je to strašně na fantazii čtenáře, řekla bych. Úplně stejný pocit jako po dočtení povídky Ptáci :)

Text příspěvku byl upraven 01.01.22 v 11:59

denib
denib 01.01.2022 v 11:58

Skvělá povídka. Myslím ty Letní hosty...

Text příspěvku byl upraven 01.01.22 v 11:59

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.01.2022 v 12:24

Když už jsme u Shirley. Jsem zvědavá na Loterii. Mělo by to být stavbou podobné. U mě běžná praxe. Začnu číst antologii kvůli jedné povídce a skočí to tím, že se zamiluju do dalších deseti autorů :D

denib
denib 01.01.2022 v 12:26

Já na povídky moc nejsem. Občas si nějakou povídkovou knihu přečtu, ať už antologii nebo od jednoho autora. Ale nevyhledávám to moc často. Povídka většinou skončí dřív, než se do příběhu vžiju. Ale jsou výjimky.

PanPredseda
PanPredseda 01.01.2022 v 13:24

Lenko, Loterie je podobná v tom, že skoro až do konce je "zlatý hřeb" pointy popsán spíše v náznacích, ale konec je určitý a jasně popsaný a čtenářově fantazii je ponecháno jen málo.
My jsme teď dokoukali seriál Dům na kopci, který je řekněme inspirován románem Shirley Jacksonové, ale bohužel to vypadá, že knížku budu shánět jen obtížně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.01.2022 v 13:25

PanPredseda: koukni do vydání, vyjde znovu ;)
Chystám se na Hlas krve, tak dík za info :)

Text příspěvku byl upraven 01.01.22 v 13:25

PanPredseda
PanPredseda 01.01.2022 v 13:28

SPOILER pro Lenku: Až si přečteš předmluvičku-medailonek před Krysami ve zdech, tak jistou část můžeš vztáhnout i na Loterii.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.01.2022 v 13:29

PanPredseda: jaj, teď se těším ještě víc :)

PanPredseda
PanPredseda 01.01.2022 v 13:37

Já děkuji za info, že Dům na kopci znovu vyjde.

ijcro
ijcro 02.01.2022 v 17:25

Někdy je knížka s mírně otevřeným koncem (ale aspoň jedním uzavřeným nosným tématem) lepším příslibem než příběh na pokračování, který se sice tváří podobně, ale přitom je to jen mostík do jiného příběhu (občas tu v komentářích vídám ty nesmělé stesky nad výplňovými díly sérií).
Přečetl jsem SILO a tam je příslib pootevřeného konce. Takže budu muset dát ještě TURNUS a PRACH :)

denib
denib 02.01.2022 v 17:44

ijcro: Turnus se ve skutečnosti odehrává ještě před Silem. Ale je to dobrá série.

PanPredseda
PanPredseda 04.01.2022 v 20:40

Pokud sem zavítá někdo, kdo četl mnou výše zmiňovanou povídku Vánoční shledání, rád bych znal jeho názor na vysvětlení událostí z povídky. (Já jsem si vykonstruoval vysvětlení detektivní, které se obejde bez nadpřirozena.)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.01.2022 v 23:05

PanPredseda:
https://www.databazeknih.cz/knihy/loterie-a-jine-povidky-487755
V Argu se zamysleli! Už bylo na čase!



Vložit příspěvek