Vánoční shledání

Povídka od: Andrew Caldecott

Z knihy: Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů

Popis není zatím k dispozici.

Originální název:

Christmas Re-union


Rok vydání originálu: 1947

Komentáře (2)

PanPredseda
30.12.2021

Povídku jsem si přečetl dvakrát a při druhém čtení raději nahlédl i do anglického originálu. Napoprvé mi ten příliš otevřený konec vadil a povídku jsem považoval za průměrnou, ale pak její konec a otázky, které nechává otevřené, začaly dráždit mou představivost a touhu přijít věcem na kloub. Přestože jsem tomu, co se v povídce odehrává na kloub zatím nepřišel tak, abych některou z verzí, co se mi honí hlavou, považoval za nezvratnou (a nejsem si jist, zda je to vůbec možné, totiž zda do ní sir Andrew Caldecott ukryl něco, co je klíčem k jedinému správnému řešení), povídka se mi líbí čím dál víc a považuji ji za velmi dobrou.
(Pro čtenáře neznalé angličtiny může být problémem překlad, ale snad alespoň základní slovní hříčku pochopí i oni.)
---
Přidáno: Pokud by chtěl někdo debatovat o otevřeném konci této povídky, napsat své vysvětlení toho, co se v povídce událo apod., může zavítat do této diskuse: https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/dila-s-otevrenym-koncem-ci-skrytym-vyznamem-5584

Kozel
12.12.2021

Tahle povídka, zahrnutá v antologii Šťastné a hrůzostrašné, svým způsobem z šestice povídek vybočuje. Celkem okatě. Vznikem je povídka nejmladší a konceptem dává znát, že patří do první poloviny 20. století, kdy je spousta věcí spíš neřečených než popsaných a je ukončena závěrem, který vyznívá celkem useknutým dojmem a vyvolává pocit otázek než uzavřeného příběhu. Zda je to dobře nebo špatně je otázkou vkusu. Ačkoliv povídka, kde Santa - jak tomu má být - je postavou tajemnou a kouzelnou, není vůbec špatná, stylem se mi přece jen trochu vzdaluje a je spíš jednohubkou, která sice zachutná, avšak příliš nezasytí.