Čtecí krize


Leniiis
Leniiis 22.12.2015 v 17:10

Ahoj lidi. Poslední dobou mám pocit,že mě žádná knížka nebaví, nesoustředím se na písmena, prostě to nějak nejde. A to je u čtenářky jako jsem já fakt divný..stává se někomu taky? Rady jak zase najet na tu správnou čtecí vlnu? :-)

kenedu
kenedu 22.12.2015 v 17:43

Jo, přesně to se mi stává a já to mám z přečtení:-). To znamená, že toho čtení bylo už moc a dám si od čtení pauzu, třeba týden a zas je to dobrý.

Koka
Koka 22.12.2015 v 18:09

Leniiis - to bude něco "ve vzduchu", protože pociťuji to samé. Žádný delší příběh nezvládám, čtu už jen malé útvary - povídky, básně, krátké novely, publicistiku, a přitom na mě čeká několik "klád" - dlouhých románů, navíc vypůjčených!!!
Kenedu dobře radí - dát si čtecí dietu, pořádně se vyhladovět, pak rozumně probrat, do čeho se pustit, aby hlava po té absenci písmenek nebyla najednou zahlcena "tlustým od šunky", a ono se to podá. Tedy doufám, že se to podá a že ještě si něco pořádného, dlouhého a spletitého přečtu.

Kiwisska
Kiwisska 23.12.2015 v 09:23

Někdy to tak taky mám. Místo knihy zvolím seriál a pak se můžu zase pěkně začíst.

tester
tester 23.12.2015 v 13:55

Nejen knihami je živ člověk.

ELBA
ELBA 23.12.2015 v 14:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


studienka
studienka 23.12.2015 v 15:26

Mne sa to tiez prihodilo toho roku a netusim cim to je, vzdy prave v case vianocnom ma knihy bavili najviac, vzdy to bola kniha od utleho detstva ktora mi rozziarila oci a tohto roku stagnujem. Zeby uz bolo vsetko napisane a nebavia ma tie pribehy, ktore su dookola tie iste ? Nehovorim len o romanoch a aj o detektivkach. Snad sa to zlepsi, tak aspon dufam :-)

Leniiis
Leniiis 23.12.2015 v 17:00

studienka- no je možný, že to je tím vánočním shonem, člověk má víc povinností, větší shon a myšlenky pořád někde jinde..:-)

studienka
studienka 23.12.2015 v 22:42

Leniiis - je to mozne, snad sa to coskoro zlepsi, mam 4 knihy pod stromcekom a tesim sa na ne takze uvidime, dam vediet :-)

tester
tester 24.12.2015 v 04:42

Čtecí krize může vzniknout i z přesycení četbou. V knížkách už pak nelze najít něco podstatně nového a přitažlivého co by stálo za přečtení, co by čtenáře lákalo. Co by mu dalo něco nového s čím se ještě nesetkal. Pokud má něco čtenář mít z četby skutečný zážitek musí příběh prožít a to je náročné na vcítění, psychiku, čas atp. Povrchní přeskakování ze stránky na stránku, jedním okem tam a druhým ven čtenáři nepřináší žádný zážitek. Láska a nenávist, poctivost a zlodějna, život a vraždy, válka a mír, tajemno ve sklepeních, pyramidách atp. a fantastické příběhy všeho druhu atp. jsou v podstatě témata ztvárňovaná různým způsobem v knížkách. Proto čím drsnější příběh a čím větší fantazie, tím větší úspěch u mnoha čtenářů přesycených četbou. A tím větší prodejnost.

Text příspěvku byl upraven 24.12.15 v 16:25

tester
tester 25.12.2015 v 10:12

Nenutit se do čtení. Dostáváte se do další vývojové fáze. Přestanete si kazit oči a začnete meditovat. Časem dosáhnete nirvány. Nic to nestojí a meditujete si podle svých potřeb a svého vkusu. Ze čtenářské larvy se stává samostatná nezávislá duchovní bytost. To je dar pod stromeček. Od koho? Hádejte-uhodnete a bude vám vše jasné.

Azizi
Azizi 25.12.2015 v 10:38

Ja to tak mávam periodicky. Sú obdobia, kedy ma čítanie až tak nebaví a obdobia, kedy by som čítala najradšej neustále. Ja mám takú skúsenosť, že tak ak to samo príde (to "nečítacie" obdobie), tak to aj samo odíde :)

Alzbetta
Alzbetta 25.12.2015 v 18:50

Taky se mi to stává.A zrovna teď mám takové období. Potřebovala bych dočíst knížku,ale je to špatný. Je to asi ten předvánoční shon a nějaká únava, či co:)) Buď po dvou stránkách usínám,nebo čtu a čtu a myšlenky mi lítají úplně někde jinde.Potřebovala bych dát pauzu ,ale jsem asi 80 stránek před koncem,tak to chci vydržet.Potom si dám oddych, i když nerada,protože mám nachystané další a další knížky.. :)))

draga
draga 25.12.2015 v 20:25

jj mám to ted asi půl roku ne a ne se začíst, ale když mě to pak chytne tak čtu jak o život...snad to zase přijde a držím palce aby i tobě :) D.

Text příspěvku byl upraven 25.12.15 v 20:25

newtory
newtory 26.12.2015 v 20:05

Aj ja to mávam, ale vždy to nejako rozchodím. Objaví sa nová zaujímavá kniha a ono to prejde...Vždy to chce čas. Nemá zmysel znásilňovať to.

eraserhead
eraserhead 26.12.2015 v 20:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

sunflower95
sunflower95 27.12.2015 v 13:31

Já čtu celý život, jednu knihu za druhou. Po maturitě jsem ale rok knihu nevzala do ruky. A když vzala, po 10 stránkách jsem zjistila, že netuším, co čtu. Měla jsem 3 měsíce volno a ani jednu přečtenou knihu. Prostě to nešlo. Na VŠ (studuji literaturu) máme seznam povinné četby, který se snažím postupně plnit, ale ze čtení jsem radost vůbec neměla. Málokterá kniha mě zaujala a bavila, musela jsem se přemlouvat, abych o knize přemýšlela a dočetla ji. Chuť do čtení jsem dostala až teď před Vánoci, kdy jsem od kamarádky dostala knihu k narozeninám. Byla to Dívka ve vlaku, která je oproti textům po roce 45 tak jednoduché čtení, že jsem ji přečetla za tři dny. Bože, jak já byla ráda, že čtu něco takového! Vrátilo mi to chuť do čtení a teď si vyhledávám nové knížky, nové autory, vracím se ke svému milovanému S. Kingovi... A jde to :) Zjistila jsem, že nelze číst pořád jen náročnou, silně umělecky zaměřenou literaturu, je důležité to prokládat i věcmi, které dají mozku pohov :)
Přeji, ať se chuť do čtení vrátí, je skvělé zjistit, že zase umíme číst :)

newtory
newtory 27.12.2015 v 15:59

No hej na VŠ a ešte dlho po jej ukončení sa to čítalo zľahka, ale čas beží a chuť aj rýchlosť sa vytráca...
Za to sa zas otvárajú iné netušené svety...

Jakahol
Jakahol 13.07.2016 v 21:03

Už druhý měsíc mám čtecí krizi. přečetla jsem jen jednu a půl knihy. Máte někdo nějakou radu jak se z toho dostat? vůbec se mi číst nechce a to mě čtení vždy bavilo a čeká na mě asi dvacet skvělých knih.

Viki9
Viki9 13.07.2016 v 22:16

Otázka je, co je příčinou tvé čtecí krize. Zda je to všeobjímající chandra týkající se všeho, nebo opravdu jen zatuhnutí ve čtení. S chandrou nepomohu, na zadrhnutí bych pár rad měl:
- vybočit z žánru (šáhni po něčem úplně mimo témata co čítáváš)
- odlehčit (super jsou dětské knížky)
- změnit dobu a místo čtení (knihu před spaním vyměnit například za čtení v metru)
- prostě chvíli nečíst a dát si klidně dva měsíce voraz ;-)

Jakahol
Jakahol 13.07.2016 v 22:51

děkuju :)

woodward
woodward 13.07.2016 v 23:00

Jakahol: čtení není robotárna. když se ti nechce, tak nečti, jdi do kina, nebo pivo, jeď na vejlet nebo prostě dělej co tě napadne. Hlavně si neplánuj, že tohle nebo tamto MUSÍŠ přečíst. Nemusíš. Mně se stává každou chvíli, že si třeba vyberu v knihovně knížky a doma zjistím, že na většinu z nich nemám náladu, tak se mi tu válej třeba čtrnáct dní a pak se třeba zase nálada změní.

Ulriška
Ulriška 14.07.2016 v 00:52

Já se také vždy jednou za čas "přečtu". Pokaždé to zatím odeznělo. Zrovna teď spíše brouzdám po DK a přidávám do Chystám se číst jeden titul za druhým. Už aby na ně došlo!

cecetka
cecetka 14.07.2016 v 09:45

Jsem na tom podobne. Mam nachystano nekolik knih, ale nejde to. Pomaha mi na par dnu nebrat knihu do ruky anebo naopak se se synem zacist do detske literatury. Dospely clovek je az prekvapeny, jak krasne, zabavne a poucne detske knihy jsou.

OciVelkeZelene
OciVelkeZelene 17.07.2016 v 18:54

Takou krizi mám skoro pořád.......... :]]



Vložit příspěvek