Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 29.04.2018 v 09:43

Poslední Neffova "nedetektivka" je Temperament Petra Bolbeka /1934/
https://www.databazeknih.cz/knihy/temperament-petra-bolbeka-145693

...a zase naprosto neznámá .......
Ve třinácti kapitolách sledujeme peripetie Petra Bolbeka, který je podobně jako Ibrahim Skála hrdinou tak trochu proti své vůli, neboť odhalit chystaný zločin a zároveň se sám zcela náhodou zaplést do případu, který s dalším zločinem souvisí, původně neměl v úmyslu. Spouštěcím mechanismem nečekaných příhod jsou opět všudypřítomné náhody, pro které má Neff v závěrečné čtrnácté kapitole s příznačným názvem Rozuzlení na rozdíl od autorů triviální četby zcela logické vysvětlení....................

encyklopedie
encyklopedie 30.04.2018 v 18:31

...řekl bych, že další česká detektivka dostane šanci!
Video s jeho rozhovorem u mne po dlouhé době zabodovalo.... a zvláště ta část .... jak bych řekl i já ....hledám zažloutlé detektivky, čím zažloutější, tím lepší ....zkrátka na těch jsem vyrostl /díky bohu oproti ostatním/ .......
https://www.youtube.com/watch?v=ecyFB4klG0E&;index=21&list=PL35IqLRAUZkwPYsOPUOOrw_9w6t_fH94H

Letargie od Antonína Mázáče se zkrátka bude číst..... přítele "přátel" staré detektvní školy nemůžu opomíjet ..............
https://www.databazeknih.cz/knihy/letargie-353874

Text příspěvku byl upraven 30.04.18 v 18:31

encyklopedie
encyklopedie 30.04.2018 v 21:56

.....tak a jedeme dál v české detektivce ...... možná někoho zaujme jméno
Třešňák, Zdeněk
...někdy píše pod Kenneth Westley
Jeho doménou je původní česká detektivka, která vychází ze současné společenské atmosféry a aktuálních témat................

encyklopedie
encyklopedie 01.05.2018 v 10:46

....a další, kdo dostává šanci. Proč? protože je to rodačka ... Lenka Chalupová
narodila se v Přerově, kde žije.....a píše detektivky
Lenka Chalupová vydala detektivku z Přerova
Staré křivdy z minulosti, které měly zůstat navždy zapomenuty, se připomenou s krutou naléhavostí. Čtenáři nové detektivky Tyrkysové oko spisovatelky Lenky Chalupové se vrátí prostřednictvím děje do třicátých let minulého století, kdy v Mostní ulici v Přerově vyráběla šperky ze zlata a tyrkysu babička hlavních hrdinek.
Před Tyrkysovým okem vydala román Ledové střepy, který je o nevěře. Zpočátku působila jako banální milostná zápletka, ale nakonec skončila tragicky. Pomněnkové matky jsou zase o ženách, jimž se záhadně ztratily jejich děti. Hlavní hrdinkou detektivky Utopená byla scenáristka, kterou osudově dohnala její minulost. Vosí hnízda zase vyprávějí o sektě, jež unášela lidi a převracela naruby život mnoha rodinám. Prvotina Neříkej mi vůbec nic je pak o mladé ženě, která musela nést trpké následky života s úspěšným mužem.............

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 15:20

encyklopedie
encyklopedie 01.05.2018 v 11:03

.....další, kterého jsem četl a pořád se chystám na další ....když v důchodě toho času není, zoufale málo ...
Jaroslav Kuťák
Žije a pracuje jako spisovatel a překladatel v Hradci Králové. Studoval germanistiku na Humboldtově univerzitě v Berlíně a poté prošel mnoha různými zaměstnáními - televizní editor, dělník, správce fotbalového stadionu, správce webu, majitel cukrárny, šerif ve westernovém městě pro děti. Kuťák je rekreační fotbalista a šachista, profesionální golfista, miluje doutníky, víno a staré pohlednice. Publikoval více než 150 detektivních příběhů.
Pracuje i jako překladatel, přeložil do češtiny většinu z první stovky série Perry Rhodan.
Příběhy Jaroslava Kuťáka byly v ČR třikrát nominovány na cenu "nejlepší detektivní příběh roku". Jeho detektivní román "Území trestu" byl oceněn jako nejlepší český detektivní román roku 2000.
Pro psaní westernů používá pseudonym N. C. Marshal.
Nejsou to bestsellery, ale třeba Sklepy architekta Hellera jsou hodně čitelné. Tajuplná detektivka se mi líbila.....
A detektivka Území trestu - Thriller, který je inspirován filmem Základní instinkt a je určitou parodií na západní knihy tohoto žánru......tak ten si přečtu po létech jako první ..... a protože ho nemám "oznámkovaný" hned tam jdu šoupnout 5 hvězd ...
I když já ho raději v těch westernech...

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 11:03

encyklopedie
encyklopedie 01.05.2018 v 11:55

..jak jsem již psal, dlouhé roky jsem zkoušel číst současné, původní české detektivky a výsledek ? Dlouhou dobu jsem jenom prskal a vztekal se.....
Návrat způsobil Martin Goffa ...a já začal hledat současnou českou detektivku a přidávat do čtečky.....tak se tam objevila kniha, detektivka od Vojtěcha Steklače - Jak se vraždí v Česku .....
Zajímá ho především prostředí zločinu a proměny vztahů, k nimž dochází nejen ve vražedných kauzách, ale i v citovém životě ústřední dvojice kriminalistů, která tyto případy vyšetřuje. Rychlý dějový spád a cynický humor spojují jak vznešené lékařské prostředí, tak prostředí pražské galerky. Detektiv se jmenuje Arnošt Váně. Má svůj reálný předobraz a autor si s ním moc užil a zažil. Zpočátku mu věřil, když tvrdil, že jeho příjmení je nesklonné. Teprve časem pochopil, že Váně, kromě toho, že ho jeho profese obdařila značnou dávkou cynismu a smyslu pro černý humor, je také velký mystifikátor. Soudí, že i v Praze se zločinu daří stejně dobře jako třeba v Las Vegas.

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 11:55


MichelleS
MichelleS 01.05.2018 v 15:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 01.05.2018 v 15:20

MichelleS - aspoň někoho něco zaujalo ....

Eicherik
Eicherik 01.05.2018 v 19:34

Jiří Březina - (série) Policista Tomáš Volf
Zatím mám za sebou první díl Promlčení a jsem uchvácen. Pustím se i do druhého dílu s názvem Polednice. :-)

kapr
kapr 01.05.2018 v 20:59

Tuzemské detektivky jsem vždy téměř zcela ignoroval. Nemám co nabídnout. Matně si vzpomínám na Sérii CL od Fikera, a asi bych mohl zmínit i Ludvíka Součka:
https://www.databazeknih.cz/knihy/martin-andel-pripad-baskervillskeho-psa-pripad-ztraceneho-suchoplavce-pripad-certa-c-4-85103

Vzhledem ke svým neznalostem na poli tuzemských, tedy i slovenských detektivek, jsem za toto vlákno všem minulým i budoucím přispěvatelům dvojnásob vděčný.

Především pak za tipy na ty slovenské, o kterých z let před rokem 1989 už vůbec nic nevím.

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 21:14

Paulett199
Paulett199 01.05.2018 v 21:04

Z českých detektivek toho moc neznám, nejvíc se mi líbí už zmíněná Prošková, tu jsem četla celou. Prostě Horác.... :-).
Ale našla jsem si tu pár věcí, které mě zaujaly, takže zkusím, co naše knihovna nabídne a pustím se do toho.

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 21:05

Eicherik
Eicherik 01.05.2018 v 21:07

Série Martin Anděl od Ludvíka Součka je taková netradiční detektivní série, ale mně se moc líbí. :-)

Text příspěvku byl upraven 02.05.18 v 22:21

Raksa.A
Raksa.A 01.05.2018 v 21:32

Mně taky. Nezapomeň na Případ Jantarové komnaty.

encyklopedie
encyklopedie 01.05.2018 v 22:03

kapr, o těch slovenských detektivkách tě budou muset informovat naši slovenští čtenáři..... já ve slovenštině čtu, i detektivky, ale jen tak starou Zelenou knižnici - a to hlavně zahraniční ...... jenže bejvávalo, to co česky nebylo, už prakticky všechno je...
jedinou slovenskou knihu, kterou ještě přečtu a je napsána ve stylu "alá Bond" je vynikající parodie Roger Krowiak..... a to je bezesporu nejlepší slovenská "konina" jaká kdy byla napsána.....tam se nedá jít níž než na mých oblíbených 321%

Text příspěvku byl upraven 01.05.18 v 22:07

encyklopedie
encyklopedie 02.05.2018 v 19:41

...a nenapíše nic, a nenapíše nic .....protože jedeme dál v české detektivce, dovolím si ocitovat komentář jednoho čtenáře, který leč české detektivce rozumí, tak mlčí jako hrob /promiň marlove.....
Dalším spisovatelem, kterého připomeneme je Antonín Winter
cituji marlowa:
Jednoznačně nedoceněný autor. S čistým svědomím tvrdím, že „Herodesův stín“ i „Sázka na třináctku“ jsou skvostně napsané detektivky. O obou románech lze říci totéž: skvěle postavený příběh, neopakovatelná atmosféra, výborný jazyk. Jasně, není to žádný Jeffery Deaver, při jehož knihách se vám ježí vlasy na hlavě, ale Winterovy detektivky se mohou pochlubit docela jinými přednostmi: solidností, uvěřitelností, poctivostí ve vyprávění – tedy něčím, co v knížkách musíme hledat s lucernou...
Souhlasím ....................

encyklopedie
encyklopedie 02.05.2018 v 21:59

.......koukám co přidat dalšího k české detektivce
Tak se zatím zmíním o jedné knize. Četl jsem ji naposledy v době vydání /1969/
Jedná se o knihu, která je řazena mezi detektivky. Přečtu a určitě o ní nenapíšu že už mě nenadchla ......
Pavel Hejcman /jeden z pár spisovatelů, které znám osobně z knihovny/
Píseň Juditina
Drama ženy, manželky izraelského diplomata, která jako dívka přežila holocaust, po letech pátrá po souvislostech z minulosti vedoucích k únosu a vraždě jejího manžela a nakonec bere spravedlnost do svých rukou.....

encyklopedie
encyklopedie 03.05.2018 v 09:04

.....další představovaný spisovatel detektivky tady nemá o sobě nic. Tak aspoň něco málo...
Luděk Kubát pochází z Klášterce a je vyučený jako malíř porcelánu a keramiky v místní porcelánce, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu. V 80. letech chodil do výtvarného kroužku působícího v kulturním domě, účastnil se několika kolektivních výstav v Klášterci a blízkém okolí a k 60. narozeninám mu galerie Kryt uspořádala první samostatnou výstavu.

V současnosti se věnuje také psaní detektivních románů, které se odehrávají i v Klášterci a jeho okolí. Jeho prvotina vyšla v brněnském nakladatelství MOBA a setkala se s velkým úspěchem, v únoru letošního roku vyšel jeho další román.

Četl jsem obě jeho detektivky. Ta první - Stvůry, kde se představuje výtvarník Ctirad Karafiát se četla tak akorát ....
ta druhá Poslední zastávka Peklo, to už je jíné kafíčko....
V kláštereckém zámeckém parku je nalezeno tělo mladé dívky a vedle ní podivný vzkaz pro policii. Vyšetřování se opět ujímají kriminalisté Petr Beránek a Šárka Jermanová. Oba policisty čeká zběsilý hon na vraha, který za sebou nechává další oběti. Na scénu, stejně jako v předchozím románu Stvůry, přichází teď už blízký přítel policistky Jermanové výtvarník Ctirad Karafiát
...a tady /jak jsem "nepřítel" soudobé české detektivky/ dávám 100%

Text příspěvku byl upraven 03.05.18 v 09:07

marlowe
marlowe 03.05.2018 v 16:28

No, dostal´s mě, parde…
Encyklopedie, nemusíš se vůbec omlouvat, páč máš úplnou pravdu. Ale když už jsi mě vyprovokoval, chtěl bych ti tu za všechny, "kteří jenom čtou a mlčí" (protože nechávají mluvit zkušenějšího) poděkovat za tohle téma – myslím, žes spáchal moc záslužnou věc. Protože platí-li obecná pravda, že ne všechno nové je dobré, platí i fakt, že ne všechno staré je špatné.

Člověk vlastně ani nemá moc co dodat. Na českou detektivku OBECNĚ mnozí nazírají skrz prsty – ale může si za to tak trochu i sama, především svou současnou nadprodukcí vyložených škvárů, kterých vychází tolik, že by s nimi člověk řeku zastavil. Mnohé jsou hodně špatné, mnohé navíc dokazují, že autor nejenom neumí česky, ale ani netuší, co to vůbec "detektivka" je a u mnohých nabudete dojmu, že TOHLE by dokázal napsat i průměrný trojkař z páté bé.

V tématu jsem nenašel nic, s čím bych s panem encyklopedistou nesouhlasil.
A v čem mu dávám stoprocentně za pravdu?

1) Cigánkův normalizační brak "Umění detektivky" je skutečný paskvil. Až díky encyklopedii jsem teď zjistil, že jsem knihu neohodnotil (četl už hodně dávno, leč stále si tu pachuť pamatuji), tak své hodnocení přikládám dodatečně, čímž oněch ostudných 80% definitivně vymazávám z povrchu zemského…

2) Eduard Fiker: já považuji za absolutní špičku jeho "Sérii C-L" a hned po ní pak "Kilometr devatenáct", "Zinkovou cestu" a "Zlatou čtyřku".

3) "Jupitera s pávem" neznám, díky za tip, zkusím se po něm poohlédnout…

4) Hejcmanův "Případ Anthrax" je opravdu výborný, v komentáři k němu jsem napsal: skvělá detektivka, která by mnohým dnešním autorům mohla posloužit jako nedostižný vzor…

5) Pivoňkovsku trilogii Zábrany a Škvoreckého jsem četl několikrát, jsou to knížky, kterým se může člověk kdykoli vracet. Od jejich filmové podoby jsem ovšem čekal víc…

6) Upřímně, Hana Prošková mně nikdy moc k srdci nepřirostla (vždycky mi vadil trochu "kostrbatý" způsob jejího vyprávění a i ta její "záhadná čeština" – viz třeba můj komentář k románu "Tajemství planet"), zato Václav Erben mi sedl jako málokdo a jeho romány s kapitánem Exnerem jsem přečetl mnohokrát, zvláště ty z první desítky, ty tři zbývající ("Poslední pád mistra Materny", "Trable anglického šlechtice v Čechách" a především pak "Vražda ve společnosti Consus") už zdaleka nedosahují úrovně svých předchůdců.

7) Vítězslav Houška – encyklopedie má svatou pravdu, tohle jsou parádní detektivky, především Vražda naslepo, tu jsem četl skutečně mnohokrát – a asi si ji dám brzy znovu, protože tohle je počteníčko, které vám udělá moc dobře. Houška napsal ještě detektivku pro mládež "136 briliantů" (1963) a pak, už po revoluci, "Vyvraždění Jockey Clubu" (1991), ale tahle druhá jmenovaná se mu vůbec nepovedla, na úspěch Vraždy naslepo už nedokázal navázat.

8) Jo, Antonín Winter, tohle je fakt parádička, díky, encyklopedie, žes mě ocitoval, protože tak to je a tak to bude, "Herodesův stín" i "Sázka na třináctku" jsou výborné detektivky, kterým současná česká produkce nesahá ani po kotníky! Třetí Winterův detektivní román "Rána pod pás" už za těma dvěma pokulhává...

9) Pavel Hejcman – encyklopedie se vedle "Anthraxu" zmiňuje i o "Písni Juditině", já bych doplnil dalším skvělým románem: "Dům za duhovou zdí" (1967), což je detektivka, odehrávající se v padesátých letech v našem pohraničí – bylo i zfilmováno pod názvem "Dům ztracených duší," 1967, režie Jiří Hanibal.

10) No a na závěr pár českých autorů a detektivek, o kterých se zatím nemluvilo (jestli jsem se nepřehlédl) a na které by se, podle mne, nemělo zapomenout:

 Zdeněk Lahoda – série o inspektoru Láskovi: "Hon na medvídka" (1977), "Past na krásného tygra" (1979) a "Láska a smrt odvážného střelce" (1990) – příběhy se odehrávají ve 30. letech minulého století.
 Vladimír Přibský – série o "Fešákovi" ("V šest přijde fešák" a "Třetí blondýnka"). Příjemné detektivky s příjemnými policajty (pardón: s příslušníky VB!)
 Čestmír Mlíkovský – "Upíři z Edenu" (1983) – tahle opravdu zvláštní detektivka mě hodně bavila, je to zas něco jiného a člověk se i zasměje…
 František Uher – detektivky s poručíkem Čemusem (např. "Volání racků", "Přejít zasněženou pláň" atd.) – civilně napsané detektivní romány, které neurazí…
 A když už tu byla řeč o Josefu Škvoreckém, nemělo by se zapomenout na jeho sérii o poručíku Borůvkovi ("Smutek poručíka Borůvky", " Konec poručíka Borůvky" a " Návrat poručíka Borůvky"). Výborné počteníčko!

A z těch současných?

 Štěpán Kopřiva – "Rychlopalba". Tohle bylo výborné, Štěpáne, pořád čekám na pokračování.
 Vítězslav Jareš – román "12.12." je, myslím, velmi povedený, "Vor v zakone" už za jedničkou trochu zaostává, ale pořád představuje nadprůměr současné české detektivky.
 Michal Sýkora – série o detektivech od Nejsvětější Trojice (komisařka Marie Výrová a spol.): " Případ pro exorcistu", "Modré stíny" a "Ještě není konec" – bylo i zfilmováno, Marii Výrovou skvěle zahrála Klára Melíšková).

encyklopedie
encyklopedie 03.05.2018 v 16:43

.....tak....a jsem "bez práce" .....díky marlowe

...ještě bych tedy doplnil, že ač to skoro vůbec nedělám, tak jsem dal publikaci Umění detektivky to nejvyšší možné hodnocení ......

...samozřejmě v české detektivce budeme pokračovat

Text příspěvku byl upraven 03.05.18 v 23:02

bubka
bubka 04.05.2018 v 07:17

no já čtu české autory minimálně, pokud vůbec, nesednou mi. Pohádky a detektivky ale občas čtu, ovšem nepřipojím se k nadšení nad Fikerem, snad jen Paklíč je k pousmání, nemusím ani Erbena, zato paní Prošková, to je třída, Zábrana - jeho detektivní trilogie je snad až sociální román, je skvělý, za totality bývala dobrá i Kačírková, její popřevratové opusy však pro mne jsou k nečtení.

Nemyslím, že po válce byla nějaké velká poptávka po detektivkách, lidi měli jednu velikou detektivku spojenou s hororem za sebou

encyklopedie
encyklopedie 04.05.2018 v 10:08

...nevím kde jste přišli na to, že se po válce a padesátých letech nečetlo .... a hlavně se sháněly detektivky ..... a to nemluvím o válce, kde taky vycházely detektivky ...a četlo se

bubka
bubka 04.05.2018 v 21:35

nepsala jsem, že se nečtlo, jistě se četlo, ale nějak mi nejde dohromady přežít jednu šílenou detektivku - válku a hned si dát nějakou další v knižní podobě, co říkal můj otec, v kurzu byly staré rodokapsy, kovbojky, z dětství si pamatuju, jak tatínek louskal Majitele ranche D (ještě ho mám schovanýho) a to už byla léta padesátá dávno pryč.

encyklopedie
encyklopedie 04.05.2018 v 21:56

bubka...nebudu se k tomu už vracet..... starousedlíci mi o tom a o té době v knihovně hodně věcí popovídali ...... a to jsem začal pomáhat v naší vesnické knihovně v roce 1967 ...sice více jak 20 let po válce, ale spousta pamětníků byla pořád v "nejlepším" věku, a to nemluvím o mém dědovi, který byl v naší vesnici král mezi čtenáři ... a že těch detektivek vlastnil... a všechny je ted opatruji já ....

Text příspěvku byl upraven 04.05.18 v 21:58

encyklopedie
encyklopedie 07.05.2018 v 19:20

.....od mládí mám rád knihy "alá Bond" ....takže skoro všechny dobrodružky, detektivky, krimi, thrillery na téma "agent" jsem přečetl....at už se jedná o samotného Bonda, Jerryho Cottona a jím podobné ......
My máme dva české autory, kteří kdysi v edici Gong měli dvě velmi povedené knihy , odehrávající se francouzské Riviéře, Marseille a v Paříži. A to jsem si v těch letech vydání v záplavě nedostatkových knih hoooodně vychutnal. Skoro nikdo to nezná ...o to víc by to mohlo milovníky nenáročné detektivky pobavit
Miloš Svatoň, Radim Bureš
Případ toho druhého
Případ Tristan

...a to ještě stačili napsat další, tenkrát populární knihy /vyšly v edici Kontakt/, pod pseudonymem D.A. Dogg ...o těch příště....

Text příspěvku byl upraven 07.05.18 v 19:23

bubka
bubka 08.05.2018 v 08:52

nemůžu si pomoci, české detektivce po Horácovi chybí DETEKTIV, který by byl uvěřitelný, Napodobování cizích vzorů zní nějak falešně, možná, kdyby autor užil anglický pseudonym, člověk by to spolkl, ale takhle mně osobně to vadí protože v českých reáliích to zní falešně a příběhy z lůna české policie jsou úplně mimo, protože něco vím o realitě, nedokážu je přijmout.



Jo, Hejcman taky jde, jeho Hodina opožděných chodců se svou atmosférou je velmi přesvědčivá.

jen pro ilustraci rozdílného vkusu milovníků detektivek dodávám, že nesnáším nic, co je James Bond a jeho klony

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 08:54



Vložit příspěvek