Ako spraviť z pesimistu optimistu


margox
margox 08.08.2018 v 23:27

jen tak pro zasmání:
Víte jaký je rozdíl mezi optimistou a pesimistou?
Pesimista říká: "to už nemůže být horší"
a optimista: "ale může!" :)

intelektuálka
intelektuálka 09.08.2018 v 09:19

Také něco přidám :

Optimismus je schopnost být dobré mysli, i za okolností, o nichž víme, že jsou
zoufalé.
G. B. Shaw

TakySimona
TakySimona 09.08.2018 v 09:27

"Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."

Autor:
Václav Havel

To je přímo esence optimismu.

newtory
newtory 09.08.2018 v 16:45

Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! Ludvík

IvonaK
IvonaK 09.08.2018 v 17:51

Kdo chce poradit jak se stát optimistou, tak se může podívat na YouTube kanál TopTrendingCZ a to video se myslím jmenuje jak mít štěstí. :-)

IvonaK
IvonaK 09.08.2018 v 17:54

Ale jinak kniha která prý má udělat člověka šťastným se jmenuje Laurent Gounelle - Muž který chtěl být šťastný.


TakySimona
TakySimona 09.08.2018 v 20:12

to newtory:

Ona se ta maková šťáva obvykle připisuje náboženství@karlu Marxovi, ale to bude asi zase nějaký metahumor, že?

Já se rozhodla uvěřit lidem, kteří prošli nějakou extrémní situací. Buď utekli hrobnici zo sme/rtnej lopatky, nebo viděli Ze- mě - i-z-vás-kouli z vesmíru. A mezi nimi žádného morouse-nihilistu nenašla. Jasně, pak jsou tu ti, co už to tu se svými současníky vydržet nedokázali, a není jich zrovna málo.

Ovšem vzdávat to předem je proti mému aktuálně žitému sloganu:

Buď tou změnou, kterou bys chtěl(a) kolem sebe vidět častěji!
(jo, přiznávám se bez mučení, opisovala jsem od Rainbow Family Of Love@Light, samozřejmě).

bytost
bytost 09.08.2018 v 20:13

Mohu se mýlit, ale já bych řekla, že pesimista žije minulostí a strachuje se o budoucnost, naproti tomu optimista žije přítomností. V tom je ten největší rozdíl, ale udělat někoho šťastným, to je práce a přiznejme si, ono se nám vesměs pracovat moc nechce, zvláště pak v tom vedru..

Text příspěvku byl upraven 11.08.18 v 06:12

TakySimona
TakySimona 09.08.2018 v 20:45

Bytosti, považujte mě klidně za sobce, ale já si myslím, že odvíjet své štěstí od kohokoli jiného, je přímá linka do depresí, smutku, nihilismu a podobným projevům.

Základem vlastního štěstí je především poznání lidské přirozenosti, její nepotlačování, ale naopak právě její organické zapojení do proudu všelidské pestrosti.

Dovolit si necítit se být ubohou&bezmocnou obětí je v podmínkách západního světa především věcí ROZHODNUTÍ, stejně jako láska.

Svoboda&odpovědnost, formálně popsaná základními lidskými právy a povinnostmi, jsou pak nedělitelnými předpoklady "on-demand" žitého štěstí..

Text příspěvku byl upraven 11.08.18 v 06:26

newtory
newtory 09.08.2018 v 21:11

To nie je metahumor, to je citát z Milana Kunderu: "Žert"
https://www.databazeknih.cz/knihy/zert-244
To bol text z pohľadnice, ktorý zničil život odosielateľovi.

TakySimona
TakySimona 09.08.2018 v 21:26

V tom případě je to kunderovský mate-smutný-humor.
Cajk!
:-)

bytost
bytost 11.08.2018 v 06:20

TakySimona - pabavila jste mne, to můžete vykládat těm tisícům lidí, kteří jsou na antidepresivech a uvidíte jestli se z nich optimisté stanou...
Nikoho nehodnotím, tedy ani vás. Příjemný den.

TakySimona
TakySimona 11.08.2018 v 06:28

Ne, z osobní zkušenosti vím, že ze mně se bytostná optimistka stala zcela jiným způsobem, než zobkáním SSRI.
A antipsychotika to taky nebyla!
:-)
Si pište, že BUDE!

IvonaK
IvonaK 11.08.2018 v 20:12

bytost : To je pravda optimista žije v minulosti a strachuje se o budoucnost. Já minulostí nežiju. Co bylo, bylo. Ale o budoucnost mám trochu strach. Zkrátka žít vesele přítomností je dle mého názoru umění.

bamba
bamba 11.08.2018 v 22:42

bude asi podobná úspešnosť, ako zapôsobiť na alkoholika knihou aby prestal piť. Dobre vychovaný pesimista má svoj pesimizmus rád a rochne sa v ňom.

newtory
newtory 11.08.2018 v 23:27

To je pravda, môj spleen môj hrad (!)

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 05:19

Kdyby někdo v neděli poránu potřeboval frťana optimismu a nakopávák chuti do života, pak může zkusit "šlehnout" si to písní:

https://www.youtube.com/watch?v=VSVkEfJOug0

woodward
woodward 12.08.2018 v 12:42

Emil Vachek v jedné detektivce napsal vtip.
Povídá optimista: Do roka budeme všichni žebrat.
A pesimista na to: No jo, ale u koho budeme žebrat?

Jinak bych rád podotkl že se velmi kloním k názoru Hanky Bohmové, že kniha z člověka optimistu ani pesimistu neudělá. To zařídí jen život sám, a možná v tom hrajou roli i geny. Ale hlavně zkušenosti - osobní i to, čemu se říká kolektivní historická paměť.
Ale je pravda, že dobře zvolená kniha může člověka nakopnout, aby věci neviděl moc černě, ovšem jenom pokud o to ten dotyčnej stojí. Je to trochu jako s alkoholem. Ten vám náladu nezmění, jen posílí směřování který ve vás bylo už za střízliva. Jistě jsou knihy, z kterých na člověka leze depka, ale to se dá rychle setřást. A zrovna tak jsou knihy, který člověku pomůžou vidět jasněji světlo a barvy světa, ale je to jen takovej pamlsek, jehož chuť dozní po posledním soustu. Někomu pomáhá víra, někomu rodina, kamarádi, láska a bůhví co ještě, ale kniha z vás optimistu neudělá. A pesimistu taky ne.
Já tady v některých komentářích brojím proti současnému módnímu trendu černočerných příběhů plných krve a surovostí, ale ne proto, že by mohly ohrožovat lidskou duši. Prostě mi od těch autorů připadá nepoctivé předkládat čtenáři vidění světa, jaký ve skutečnosti není. Zlo i dobro zajisté existuje a není těžké je rozpoznat - mudrlantské úvahy o tom, že svět není černobílý s tím nemají co dělat. Svět je pestrý a v té pestrosti se nachází i černá a bílá. Ovšem mnoha lidem je jaksi zatěžko připustit, že sobectví, fanatismus, mocichtivost, jsou vlastnosti sice přirozené, ale ten, kdo v sobě nenachází stejně přirozené zábrany tyto sklony vědomě omezovat na snesitelnou míru, se stává služebníkem zla. Takoví lidé jsou, ale není jich tolik. A jsou i takoví, jimž jsou tyto sklony cizí a těch je ještě míň. Mezi tím, mezi tou černou a bílou, je široké spektrum všech barev. A v tom spektru se bohužel nachází velmi početný zástup těch, kdo z lenosti nepoužívají mozek a jejichž příklon ke světlejší či tmavší části spektra závisí často na tom, kdo a jak s nimi promluvil naposledy.
Nicméně, nevidím to černě. Lidi nejsou ani skrznaskrz zlí, ani úplně blbí. Myslím, že lidstvo má budoucnost.

Text příspěvku byl upraven 17.12.18 v 12:18

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 13:10

Ach, woodwarde,

kdybych to uměla, namalovala bych tady pro vás jin-jang monádu.
Je na to nějaký typografický smajlík?
:-)

woodward
woodward 12.08.2018 v 13:29

Nevím, ale jako by se stalo. :)

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 14:11

Nee, to se musím zaklít: "Staniž se!"
:-)

A zcela vytčeno před závorku ironie:
V čem vidíte naději, že lidstvo jako celek má naději?
Moje velmi intenzivně žité téma, přicházející mi málem na každém kroku.
Mohli bychom přepnout do vlákna:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/jak-to-delate-ze-vidite-budoucnost-pozitivne-2560/str-7
ubohého testera...

Text příspěvku byl upraven 12.08.18 v 14:15

woodward
woodward 12.08.2018 v 15:24

V čem vidím naději?
Jak jsem řek, lidi nejsou totálně zlí, ani úplně pitomí. Tajemství všeho je ve správné - nebo možná snesitelné - míře. Spousta lidí to chápe někdy a jindy ne. Nevědí, že uměřenost úplně ve všem je klíčem k úplně všemu. Souvisí to s tou pestrostí, o které jsem se už zmínil. Poslanci, kteří na každou krávovinu vymejšlej zákon, jich udělají sto padesát místo jednoho, kterej by ponechal prostor rozumu, citu, zkušenostem - prostě MOUDROSTI soudců, kteří vědí, že život je pestrej a neexistuje způsob, jak jeho pestrost vtělit do konkrétních paragrafů. Protože moudrost je právě tohle: uměřenost, schopnost rozeznat správnou míru.
Spousta lidí se pozastavuje nad tím, že v systému justice existuje "díra" v podobě prezidentské milosti. Že prej je to přežitek. Není to přežitek. To, že si Češi víc jak tři sta let sami nevládli, neumějí to, nemají "smysl pro stát" a pak se tedy i poslanci, ministry, prezidenty stávají figury, které se starají jen o zájmy svých osob a svých partají - to je holt problém, s kterým nic nenaděláme. Masaryk požadoval 50 let nerušeného vývoje. Po tom, co následovalo po jeho smrti, možná bude potřeba ještě delší doba. Nicméně i kdyby se tahle země dožila časů, kdy si její obyvatelé budou umět sami vládnout, nikdy se nedočká zákonů, které SPRÁVNĚ A SPRAVEDLIVĚ vyřeší každej problém (a to platí o každé zemi). Vždycky někde zůstane mezírka, kudy do soukolí tzv. práva propadne nevinnej člověk a je rozdrcen - pokud někde po straně neexistují dvířka milosti, která mu pomohou vyklouznout. Zrušit takovou možnost úniku by neznamenalo zbavit se přežitku. Byl by to jen neuvážený akt nadutých pitomců, kteří o svých činech přemýšlejí vždy jen z toho hlediska, co jim to vynese u blbců - na které se orientují jejich volební kampaně podle rad všelijakých marketingových čarodějů, kteří vědí, že blbců je nejvíc.
Tohle všechno se týká hlavně zemí, které za sebou mají trauma z rychlého prostřídání dvou po sobě jdoucích diktatur. Ale na světě je mnohem víc zemí, které sice třeba sem tam nějakou tu diktaturu zažily taky, ale nepoztrácely v tak krátkém čase tolik tradic a tolik příslušníků národních elit, jako se to stalo tady, kde na náckovské řádění téměř bez pauzy navázalo řádění rudochů. Už jenom skutečnost, že v tom strašným dvacátým století se nakonec to davové zmagoření, postihnuvší velkou část světa, podařilo porazit, mi dává za pravdu když říkám, že spousta věcí na tomto světě by mohla a měla vypadat líp, ale vzhledem k tomu, co všechno jsme museli přežít v relativně nedávné minulosti, zaplať pámbu za to, jak to je; žádná nirvána nás asi v dohledný době nečeká, ale apokalypsa taky ne.

Text příspěvku byl upraven 12.08.18 v 15:27

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 18:38

Děkuji, woodwarde, s popisem stavu více-méně souhlasím. Vidíte tedy naději pro lidstvo v tom, že směřování k rovnováze a současně odstředivý pohyb od ní je jedním z (výchozích) parametrů tohoto vesmíru?

Já jako jednoduchý člověk vidím naději v občanské společnosti (Eicherik si právě škytl! :-)), tedy ještě konkrétněji, v tom, že národní státy a nadnárodní koncerny ztratí postupně část své moci a spousta věcí se bude promýšlet a rozhodovat právě na té úrovni, které se bezprostředně týkají její předpokládané přínosy i rizika.

Místo národních států poklidné soužití sousedících hospodářů - samozřejmě metaforicky.
Uf! To je mi dneska krásně těžký den!
:-)

woodward
woodward 12.08.2018 v 18:52

Nojo, občanská společnost - to je žádoucí, správná a v podstatě univerzální reakce na všechny situace, kdy někde někdo něco přehání, překračuje meze, NEZNÁ MÍRU.

Národní státy a nadnárodní koncerny... to si ještě počkají i příští generace než s tímhle někdo pohne.

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 18:55

Šak já nepíšu, že "zítra to spustíme..."
:-)



Vložit příspěvek