Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


woodward
woodward 30.07.2018 v 13:15

Autora hledají tentokrát dvě osoby, označené v následujících řádcích jako X a Y. Kromě toho jsem v zájmu utajení z textu vypustil jen jedno slovo:

"Moje jméno je X, jako …, opakujte si každou chvíli, klid, klid, klid… kdybyste potřeboval mesmerické pohyby, bydlím v Horních Počernicích, ptejte se na moje jméno, bydlím za zahradou…" A ručička tiknula minutu před devátou a pan X zvolal: "Promiňte, zmeškám autobus…" a rozběhl se, ale v lítacích dveřích se srazil s číšníkem, který vířivým pohybem nesl hladinky. Pan X padl, zlit pivem neviděl, takže ležel na čtyřech v kalužinách piva, řval a nadával. Y žasl a okřál. Vstal, zapnul si kabát, naklonil se nad pana X a pravil tiše: "Opakujte si, klid, klid, klid. Kdybyste něco potřeboval, moje jméno je Y, pracuji v ČKD, jen se tam optejte, říká se tam Na vystrkově…"

soukroma
soukroma 30.07.2018 v 13:43

x = Duže, "jako duše"
y = Vladimír (příjmení asi nemaje)
Bohumil Hrabal

bamba
bamba 30.07.2018 v 13:45

musela som si nájsť čo znamená mesmerický pohyb - síce naďalej tomu nerozumiem, ale je teplo. A teplo bude asi aj Vladimírovi a možno Dužemu od Hrabala ?

woodward
woodward 30.07.2018 v 14:41

Vladimír je samozřejmě Boudník, grafik, Hrabalův kamarád, skutečná postava (i když v téhle ukázce své příjmení nezmiňuje). Ale i takhle to bohatě stačí, Soukroma je na tahu.

soukroma
soukroma 30.07.2018 v 15:13

Křestní jméno hrdiny, amerického právníka, mě zaujalo, tak doufám, že po něm půjdete s chutí také. Je to jméno ne neznámé, ale rozhodně neobvyklé (jednoho slavného toho jména jsme také měli, ale dal si pseudonym). Sám hrdina říká, že jméno patří "patronu mordýřů" (a zlodějů a jiných živlů, ale to má dlouhou historii sahající až skoro k počátkům letopočtu).
Jakmile budete mít tohle jméno, máte celou sérii od žijícího autora mnoha právnických thrillerů (ten má pro změnu příjmení vypadající francouzsky).

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 15:14

biki
biki 30.07.2018 v 17:57

Dismas Hardy hledá Johna Lescroarta?


soukroma
soukroma 30.07.2018 v 19:52

Ano, je to skutečně Dismas - toho hlavního nositele jména jako svatého "dobrého zloděje" určila katolická církev (v Novém zákoně jmenován není). Na https://en.wikipedia.org/wiki/Penitent_thief je fotka jeho sochy v Březnici - nu, pak nemáme být světově proslulí jako národ zlodějů a jiných negativních živlů (ale spíš nepolepšených ;.).

biki zadává

biki
biki 30.07.2018 v 22:18

Na noc něco lehkého:
autora hledá elegán, který má skoro v každé knize jinou dívku, a který jezdí ve veteránu.

woodward
woodward 30.07.2018 v 22:25

kapitán exner hledá václava erbena

biki
biki 30.07.2018 v 22:44

Jak jinak. Máš babu.

woodward
woodward 30.07.2018 v 23:58

Tak na dobrou noc ještě jednu lehkou:

Autora hledá tenhle pán, kterému očividně, soudě z toho, co se mu honí hlavou, není do skoku:

Je důstojnější trpělivě snášet kopance, rány, facky osudu,
nebo se vrhnout proti moři útrap a rázem všechno skončit? Zemřít, spát! Nic víc.
Ten spánek uspí bolest srdce, ukončí všechna trapná trápení lidského těla. Jaké větší přání by člověk mohl mít? Spát, zemřít,
nebýt. Ve spánku snad i snít. Tady to vázne. Jaké sny zjevují se
po smrti, když vyvlékli jsme se z tělesných pout? Při tomhle
couvnem. Tahle okolnost nám prodlužuje dlouhé přežívání.
Protože kdo by strpěl krutost světa, svévoli tyranů a posměch
blbců, zhrzenou lásku, nedobytné právo, nadutost úřadů, zavilost
malých, s níž ničí všechno, co je přerůstá, kdo by to snášel,
kdyby stačilo jen jednou bodnout a mít rázem pokoj? Kdo
by dál nesl těžký náklad žití, necítit strach z čehosi po smrti,
z neznámých krajů, odkud nikdy nikdo se dosud nevrátil,
strach, který nám svazuje ruce a nutí nás žít, jak nechcem, …
místo vznést se do neznáma? Tak myšlení z nás dělá zbabělce.
Vždyť plnokrevné odhodlání dlouhým rozumováním chřadne,
ztrácí dech, a co mohlo být útočné a rázné, se najednou
jen pomotá a zmate, až z toho není nic. …

Text příspěvku byl upraven 31.07.18 v 00:00

Ulriška
Ulriška 31.07.2018 v 00:38

Spát, zemřít, nebýt? Či být?
Toť zřejmě Hamletovo dilema a sám Velký.

woodward
woodward 31.07.2018 v 00:42

Tak jest. Máš kliku, že mi zrovna přišel mail, jinak už jsem byl pod duchnou, kam právě mířím! Máš babu.

Ulriška
Ulriška 31.07.2018 v 00:49

Kliku, babu, co já všechno nemám! Já se mám! (To ještě není hádanka.)

Ulriška
Ulriška 31.07.2018 v 00:50

Přijela jsem s poutí. (To už hádanka je.)

woodward
woodward 31.07.2018 v 08:19

Napadá mě Terina a František Hrubín

Ulriška
Ulriška 31.07.2018 v 09:23

Napadá správně.

woodward
woodward 31.07.2018 v 09:53

Konečně tu máme svou jalovcovou. Na váš úspěch. Ano, gorila promluvila a nazvala mě doktorem. V téhle zemi je každý doktorem nebo profesorem. Rádi projevují úctu, z dobromyslnosti nebo ze skromnosti. U nich aspoň není zlomyslnost národní institucí. Mimochodem nejsem lékař. Jestli vás to zajímá, před svým příchodem do tohoto města jsem byl advokátem. Teď jsem...

Autora hledá muž, jehož současné povolání, či poslání jsem zamlčel, aby to nebylo tak jednoduchý. Stačí uhádnout jméno.

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 11:18

"Teď jsem kajícím soudcem. Ale dovolte mi, abych se představil: jmenuji se Jean-Baptiste Clamence."
Albert Camus (Pád)

woodward
woodward 31.07.2018 v 11:28

Tak, tak. Je to tvoje.

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 11:29

(to vedro mě snad pronásleduje i v hádankách)

HÁDANKA

Na jaře se doslova vypařila.

Ulriška
Ulriška 31.07.2018 v 11:58

Asi chudák Sněhurka. Ale koho hledá? Hrubína?

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 12:42

Je to Sněhurka, ale pohádku napsal už někdo před Hrubínem.

woodward
woodward 31.07.2018 v 12:58

Že by už zase Charles Perrault?

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 13:28

Ne, mám na mysli českého barda.



Vložit příspěvek