6) Kniha od ukrajinského autora/autorky


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 06:30

Cinik: to je úplně to stejné jako u asijského autora, když tam skončili i autoři, kteří se v pěti letech odstěhovali jinam. Dokonce i vyšší level. Autoři, jejichž rodiče se odstěhovali ještě předtím, než se narodili. Prostě...někdo to tak vidí, dá si to tam a pravda není důležitá. A váš názor je jenom pokemika. Viz slova diskuse kolem autorky.

Text příspěvku byl upraven 13.01.23 v 06:36

Akimbo
Akimbo 13.01.2023 v 15:03

Ad Alexijevič: nezlobte se na mě, ale pokud se narodila na Ukrajině a její matka (!!!) je Ukrajinka, tak tvrdit o ní, že to vůbec a v žádném případě není ukrajinská autorka mi příjde zvláštní. (Navíc tu někdo psal, že má i ukrajinský pas, ale to jsem nikde nedohledal)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 15:17

Akimbo: máte pravdu. Ale stejně by mě zajímalo, kolik toho "jako Ukrajinka stihla napsat", když označit Tolkiena jako afrického autora je srabáctví jenom proto, kde se narodil. Ale tenhle bod mě zatím poměrně dost baví. A to stačila diskuse. To zase jo :)
Mmch, Gwen Stefani zrovna prohlásila, že je Asiatka. Kdo jsme, abychom jí do toho kecali a do výběru autorů ostatních sem už vůbec ne ;)

Text příspěvku byl upraven 13.01.23 v 15:18

Eicherik
Eicherik 13.01.2023 v 16:03

Z hlediska národnosti není důležité, kde se člověk narodí, ale podstatné je, kdo jsou jeho rodiče. Když se kupříkladu narodí vlaštovka v kozím chlívku, je to pořád vlaštovka a nikoli malé kůzle s křídly. Jestliže je autorčina matka Ukrajinka, tak je autorka minimálně poloviční Ukrajinkou a splňuje tak tento bod výzvy. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 16:16

Ano, do konce roku se budeme točit nad rozdílem "ukrajinský autor" a "autor ukrajinské národnosti". Za mě to je rozdíl. Pro jiné není. Ale na druhou stranu, Tomio je moravák jako poleno, takže...
Já jsem za tuhle výzvu ráda. Poslední dobou je tady trapná nuda :(

Text příspěvku byl upraven 13.01.23 v 16:30

Eicherik
Eicherik 13.01.2023 v 16:54

Tomio je hlavně ....., ale to sem nepatří. :-D


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 16:59

Eicherik: já vím, ke zlu by se mělo otočit zády a ono přestane existovat. Už jsem pár pohádek viděla. Ale jako příklad ideální :)

Eicherik
Eicherik 13.01.2023 v 17:56

Lenka: Já bych si přečetl něco o Černobylu, abych se vrátil k tématu. Něco o Černobylu od ukrajinské autorky, nebo autora. :-)
Hele, jak sem protlačíš Kinga? :-D Třeba kniha od Kinga v podobě komiksu od ukrajinského autora? :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 18:03

Eicherik: pochybuji, že ho adaptoval někdo, kdo by sem seděl. Loni taky nebyl všude ;)

terimila
terimila 17.01.2023 v 09:16

Fajn, když se tu řeší Alexijevič, tak co další autor knihy o Černobylu - Serhii Plokhy? https://en.wikipedia.org/wiki/Serhii_Plokhy Narozen sice v Rusku, ale ukrajinským rodičům, vyrůstal a studoval na Ukrajině, národnost ukrajinská a americká (asi od 90. let, kdy přesídlil do USA).

Květi62
Květi62 17.01.2023 v 17:31

Irina Valerjanovna Karnauchovová Krása nesmírná, pohádky mého dětství, narodila se a žila na Ukrajině

Lenka.Vílka
Leyla
Leyla 23.01.2023 v 22:19

@Forestwalker
Bulgakov je ruský spisovateľ. Teda bol.

czermy
czermy 24.01.2023 v 09:17

Leyla: Tak to už jsme tu právě řešili, ale narodil se v Kyjevě ukrajinským rodičům a až téměř do dospělosti tam žil.

Kamcule1
Kamcule1 30.01.2023 v 16:42

Zajímavý rozhovor s překladatelkou z Ukrajinštiny Ritou Kindlerovou, zejména o knize Valerije Markuse - Stopy na cestě, nicméně je tam mnoho tipů i na další ukrajinské autory.
https://radiozurnal.rozhlas.cz/stopy-na-ceste-jsou-ukrajinsky-bestseller-rika-prekladatelka-romanu-o-korenech-8881605

SophieK
SophieK 02.02.2023 v 11:18

Co třeba Halina Pawlowská?

babicka_amalka
babicka_amalka 02.02.2023 v 15:08

SophieK: Halina je Češka jako poleno, byť s ukrajinským otcem;
narozena v Praze, národnost česká, příslušnost ČSR, dnes ČR

SophieK
SophieK 06.02.2023 v 18:20

babicka_amalka: Gogol je ukrajinského původu, ale žil v Rusku a psal rusky

babicka_amalka
babicka_amalka 06.02.2023 v 22:46

SophieK: jenže Gogol byl Ukrajinec, Halina Ukrajinka není a nebyla;

Kamcatak
Kamcatak 07.02.2023 v 18:49

Milí spolučtenáři, dovoluji si vás zde pozvat na svůj blog a zároveň speciální (nejen knižní) výzvu.
Pokud jsou mezi vámi tací, kterým místní čtenářská výzva nestačí, případně se rádi podílíte na všech možných výzvách, tak toto je přesně pro vás. (Ta moje výzva se určitě nevylučuje se zdejší čtenářskou výzvou, můžou se naopak navzájem doplňovat.)

V mojí výzvě "S knihou kolem světa" se každý měsíc vydáme do jiné země a čteme knihu od autora této národnosti, ale navíc k tomu se věnujeme i dalším činnostem - pustíme si film či seriál pocházející z této země, uvaříme si jídlo typické pro tamní kuchyni a seznámíme se s člověkem, který z této země pochází. To všechno můžete sledovat na mém blogu, instagramu a facebooku, kde můžeme výzvu společně sdílet. Budu moc ráda, pokud vás to zaujalo, abyste se přidali a každý měsíc si splnili alespoň jednu činnost spojenou s danou zemí.

Momentálně se právě věnujeme Ukrajině, což se dá krásně spojit právě s tímto tématem zdejší čtenářské výzvy.
V budoucnu se můžete těšit na různé soutěže, případně hlasování o tom, jakou zemi vybereme příště.
Doufám, že nikoho neurazilo mé sdílení v této diskuzi, ale je to k tématu Ukrajiny, tak snad je to v pořádku :) Děkuji.

Budu se na vás těšit na mém blogu!
Kamila
Odkaz: https://sknihoukolemsveta.wixsite.com/page/post/únor-dokážeme-společně-změnit-kontext

uhložrout
uhložrout 16.02.2023 v 19:20

Ke Gogolvi - za Ruského impéria byly menšiny potlačovány. Intelektuálové museli psát a publikovat rusky . Zkuste Ukrajinci říct, že Gogol byl Rus .

Text příspěvku byl upraven 16.02.23 v 19:21

cotaholkacte
cotaholkacte 15.03.2023 v 11:24

Co Chuck Palahniuk? Má ukrajinský původ

Hall3006
Hall3006 01.04.2023 v 09:57

Po přečtení diskuze jsem se rozhodl zařadit Gogola, knihu mám již přečtenou, bod splněn ale jsem rád, že diskuze proběhla.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 10:09

Hall3006: takže jste odstoupil od Modlitba za Černobyl (vaše přesvědčení, že to tam patří, bylo tak velké, až jste mi byl docela sympatický) a místo toho dáte do výzvy roku 2023 knihu, kterou jste četl před třemi lety, a proto máte vlastně splněno hodně rychle?
Jenom dufám, že to je povedený apríl ;)

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 10:10

Hall3006
Hall3006 01.04.2023 v 12:03

Lenka.Vílka: jsem otevřen argumentům protistrany, a to kdy jsem knihu přečetl podle mě nehraje roli, i v ostatních ročnících mám knihy přečtené několik let zpět a naopak u některých témat ze starších ročníků budu mít teprve splněno, protože jsem doposud knihu splňující dané téma neměl a budu jí teprve číst. U mě je to forma zábavy hledat a nacházet tituly, které bych jinak minul. A o tom ta výzva přeci je. Původně jsem téma, k němuž patří toto vlákno, bral jako, že si přečtu něco o Ukrajině. Téma je však zaměřeno na autora.



Vložit příspěvek