Obecně o letošní výzvě


Noctua8
Noctua8 05.12.2020 v 14:40

I mě se stalo, že jsem si vybrala nějakou knihu k tématu ČV a nakonec jsem z ní nebyla nadšená. Ale taky jsem dost často takovou knihu odložila a našla prostě jinou, stravitelnější. Není potřeba dělat si násilí. Ale těch dobrých byla určitě většina.
Rozhodně mohu říct, že mě ČV vykopla z mojí komfortní zóny čtení a přiměla mě začíst se i do témat, která bych jinak nechala bez povšimnutí. To je dle mého názoru ta největší deviza celé výzvy. Přivést čtenáře k neobvyklým a neznámým tématům. Tak trochu je pošťouchnout k tomu, aby si rozšířili svoje vlastní obzory a vedle detektivek a historických románů si přečetli třeba životopis..... A to je to důležité.
Když si pročítám diskuse u témat k ČV mám někdy pocit, že se vytrácí ten hlavní význam slova "výzva". Výzva je přece něco co nás vybízí k tomu, abysme udělali něco navíc, cosi zdolali a překonali. Hlavně sami sebe. Abysme například zkusili myšlenky někoho jiného, které třeba na poprvé nechápeme, ale alespoň jim dáme šanci. Témata výzvy nám přece nemusí hned padnout do nálady, ale když se pak zamyslíme, tak v těch tisících různých knih se musí najít alespoň jedna, která pro nás bude mít cenu a bude se nám líbit. Je to příležitost. Nenechme si ji jen tak znechutit :-)
Až budete stát v knihovně, u vlastní poličky s knížkami nebo v knihkupectví vzpomeňte si na všechny ty, kteří číst neumí, nebo nesmí. Vzpomeňte si na pány obrozence, jak bojovali za to, abysme měli možnost číst české knihy. Slibuji, že se pak dostaví radost za každou knihu, kterou máte a přečtete :-)

Text příspěvku byl upraven 05.12.20 v 14:42

Jarka_rybář
Jarka_rybář 05.12.2020 v 15:57

@Lenka.Vílka: 180? I kdybyste četla jen přihlouplé harlekýnky, je to slušný výsledek. Já jsem ráda za sedmdesát... Čtete opravdu rychle.
@Lenka.Vílka a LooneyCZ: Já letos čtu přes sílu a také zjišťuji, že se mi některé knihy vlivem toho nelíbí. Na druhou stranu je to dobré vzhledem k faktu, že některé knihy přečíst musím - třeba je mám půjčené už moc dlouho. A taky přiznávám, že splnit výzvu za dva a půl měsíce, neboť jsem se přidala v říjnu, je prostě výzva jak hrom. Ale zas je to jen 20 knih. Zbývají jen 4, to si ještě střihnu aspoň 2 nebo 3 jiné...:-)
@Noctua8: Líbí se mi Váš názor na Výzvu. Já ji beru jako trochu jako vtip. Přijde mi super objevit něco, co bych normálně neobjevila. Výzva je v tomhle skvělá. A že se mi ne každá kniha líbí? To platí i u knih, které čtu bez ní.

Text příspěvku byl upraven 05.12.20 v 16:01

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.12.2020 v 16:05

Jarka_rybář: vyhodila jsem z výzvy plánovanou knihu jenom proto, že jsem jí dala hvězdu. A našla si lepší. Ne cíleně. Prostě to přišlo ;)
Zatím mám též ze zveřejněných bodů 9 ze své knihovny a v chystám se číst. Nechám ostatní osudu. Stejně jako až bude témat všech dvacet.
Možná proto nesplním i přes moje magické číslo :D prostě to nepřišlo ;)
Ps: nečtu hloupé harlekýnky, ale inteligentní komisky :D

Text příspěvku byl upraven 05.12.20 v 16:10

jana3681
jana3681 09.12.2020 v 09:19

LooneyCZ: A proč je to nesplnitelné? Proč si nekoupit (třeba v Levných knihách) nějakou knížku s tím vědomím, že ji někomu dám? Mně to přijde jako pravé vystoupení z komfortní zóny pro někoho, kdo na to není zvyklý :) sama s tím nebudu mít problém, protože knihy po přečtení dávám dál běžně, ale chápu, že spousta lidí to má jinak... Devítka bude horší, uznávám, ale věřím, že to nějak dám :)

LooneyCZ
LooneyCZ 11.12.2020 v 07:50

Souhlasím, že čtenářská výzva má být o poznávání nových věcí a opuštění obvyklého okruhu témat a žánrů, třeba i vystoupení mimo komfortní čtenářskou zónu, mě šlo spíš o to, že by k tomu nemělo dojít za každou cenu. A jen proto, že člověk chce mít splněno. Z toho, že se překonám a přes počáteční nedůvěru/odpor se pustím do čtení např. poezie (tu já vůbec nečtu) bych nakonec měla mít aspoň trochu radost, ne? Někdy se sice jen ujistím, že to není žánr pro mě, ale já měla letos až moc často pocit, že jenom mrhám časem na knížky, které mě nebaví. U té předchozí výzvy se mi to téměř nestalo a opravdu to mělo ten pozitivní efekt - objevila jsem zajímavé kusy. Možná to nebylo ani tak tématy, jen jsem si holt v roce 2020 nevybírala dobře. Proto bych ČV chtěla pro příště mít víc "na pohodu" a opravdu se zaměřit na hledání nových témat spíš než na bezhlavé "plnění".

Text příspěvku byl upraven 11.12.20 v 07:51

LooneyCZ
LooneyCZ 11.12.2020 v 08:17

jana3681: Napadá mě několik knih, které bych si ráda přečetla, a pak je věnovala kamarádce, se kterou máme podobný vkus. Jenže... Buď knihu cíleně kupuji jako dárek, a pak ji před tím nečtu - když někomu kupuju ponožky, tak si je před tím taky nezkouším (možná jsem divná, ale pro mě je to srovnatelné). Nebo si knihu kupuji pro sebe. A to je fakt výjimka, protože doma už nemáme místo, a tak raději chodím do knihovny a kupuji jen tituly bez kterých "nedokážu žít". Proto téma 11 vnímám trochu jako plýtvání: mám si koupit/přečíst knihu, kterou vlastně nechci, a pak ji dát někomu, kdo ji dost možná taky nechce. Vzhledem k mému rozhodnutí "neplnit na sílu" se tedy rozhodně nechystám nic cíleně kupovat. Mám doma ale několik knih, které jsem ještě nečetla. Možná se ukáže, že vlastně nejsou tak dobré, abych si je nechala a někomu je dám. To je pro mě zatím jediný způsob, jak se s tím rozumně popasovat. Výzvou tedy bude přečíst tyhle knihy a rozhodnout, komu by se mohly líbit. Uvidíme, třeba se to podaří. :)


Peleus
Peleus 22.12.2020 v 08:12

Docela jsem vítal téma - Kniha od (národnost autora). Tedy pokud nešlo o českého či slovenského autora, což zase taková výzva není. Vidím, že letos se od toho upouští. Škoda.

Naias
Naias 22.12.2020 v 08:17

Peleus, opravte ma, ak sa mýlim, ale nezostali ešte tri témy?

siena
siena 22.12.2020 v 08:50

Peleus, no, vzhledem k tomu, jak se zdejší uživatelé, ti čeští, staví k českým autorům, o slovenských se ani nechci zmiňovat, tak to je výzva s velkým V.

Peleus
Peleus 22.12.2020 v 11:37

Naias: Pravda. Avšak znáte to - je lepší být mírným pesimistou, načež se nechat mile překvapit, než přehnaným optimistou, který bude zklamán.

Siena: :) Nejde než souhlasit. Akorát to beru podle sebe, takže přehlížím celkovou tendenci. Ano, skutečně pro leckoho půjde o výzvu.

Naias
Naias 22.12.2020 v 11:42

Peleus, v prípade sklamania odporúčam vziať glóbus, naslepo doň pichnúť prstom a budete mať 21. tému ČV. Pridať sa tam síce nedá, ale to nie je to hlavné, však?

siena
siena 22.12.2020 v 11:43

Peleus, ona přehlédnout moc nejde. Ale máte pravdu, výběr knih, dle národnosti autora, je alespoň tématem, které mi dává smysl. Takže by byla celkem škoda, kdyby se nakonec neobjevilo a ještě, kdyby cílilo nejen na detektivky, například. Zvláště u severských autorů je k tomu další, zdejší, tendence...

Text příspěvku byl upraven 22.12.20 v 11:46

Ajrad1981
Ajrad1981 31.12.2020 v 20:29

Témata se mi líbí, jen mě mrzí, že tuto výzvu nejspíš splnit nezvládnu. Aspoň to teď tak vypadá...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.12.2020 v 20:41

Ajrad1981: a vážně na tom tolik záleží? Nestačí, že jste se alespoň pokusila? ;)
Rok je dlouhý. Já sama nevím, co s bodem české osobnosti, ale nějak to neřeším. A i teoreticky jednoduché téma se srdcem mi dá nejspíš dost zabrat...

Ajrad1981
Ajrad1981 31.12.2020 v 20:56

Lenka.Vílka: Na splnění výzvy opravdu nezáleží, svět se nezboří. Jen že tuhle hru hraji ráda a bude mě malinko mrzet, když ji nedohraji. To povzdechnutí se spíš týká toho, že nejspíš nestihnu přečíst dvacet jakýchkoliv knih.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.12.2020 v 21:04

Ajrad1981: to jsem si loni taky říkala, když byly skoro celý rok zavřené knihovny. Letos (jako 2021) mám do 15 bodů knihy doma. Tak snad na ně bude i čas a síly...
Držím palec, aby to vyšlo i vám :)

Ajrad1981
Ajrad1981 31.12.2020 v 21:08

Lenka.Vílka: Děkuji.

Atuin
Atuin 01.01.2021 v 09:15

A co je to vlastně česká osobnost? Je to doufám pouze český autor/ka

Text příspěvku byl upraven 01.01.21 v 09:16

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.01.2021 v 09:29

Super, na rok 2021 naklikáno ;) teď už to jenom přečíst...hmmm :D

Naias
Naias 01.01.2021 v 09:42

Atuin, a to už prečo? Osobnosť predsa nie je synonymum pre autora.

LooneyCZ
LooneyCZ 01.01.2021 v 10:00

Atuin, kniha O české osobnosti, ne OD. Takže v podstatě životopis.

Atuin
Atuin 01.01.2021 v 10:09

Ja tam chtela dat dva v jednom Čorneje a Žižku :-), takže evidentně mohu...

LooneyCZ
LooneyCZ 01.01.2021 v 10:24

Jasné, dva v jednom, to se hodí ;) Já se chystám na Rudolfa Hrušínského. Knihu napsal jeho syn. Takže to je vlastně taky 2v1 ;)

Dada077
Dada077 01.01.2021 v 12:48

takže dokonáno jest na poprvé , témata jsou vržena :)
Týmto vyslovujem poďakovanie tvorcom databázy knih a čtenářské výzvy. Medzi moje najpríjemnejšie zážitky sa bude radiť novoročné popoludnie, kedy si pod rozsvieteným vianočným stromčekom, obkolopená knihami, zápisníkmi a záložkami skompletizovávam témy novej výzvy, preberám neprečítané knihy, nové hľadám na internete, robím si poznámky, čítam, naberám nové, obdivuhodné informácie nielen o knihách.
Z osobných dôvodov sa vraciam k čítaniu takmer po polroku, nemajúc istotu, na ako dlho vôbec.. ale aj tak s radosťou podstupujem to vzrušujúce bádanie, hľadanie, objavovanie nových kníh, príbehov, postáv, autorov, vlastných mantinelov a slobôd.
Veľká vďaka.
Peleus: k tomu aurorovi knihy, určenému ČV - pri väčšine tém si môžete sám vybrať autora z neznámej zeme, dokonca ja doteraz nezadefinovanej v ČV ... je to súťaž, kde súper a víťaz je každý sám pre seba a pri ktorej sa sloboda zároveň nevylučuje

Zdekat
Zdekat 04.01.2021 v 09:08

Jak to máte prosím s knihou rozečtenou v loňském roce? Můžu ji s čistým svědomím zapsat do letošní výzvy, když ji dočítám, a ještě dlouho budu:), letos?



Vložit příspěvek