15.) Kniha od autora, který napsal více než 20 knih


nicole1990
nicole1990 06.03.2019 v 08:58

Jodi Picoultová

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 12:32

Podle čeho prosím rozhodujete, jestli autor napsal více než 20 knih?
Řídíte se jen čiště DK?
(ano, u některých autorů je to zřejmé, např. King, Pratchett, ale ostatní?)
Konkrétně teď v rámci jiné výzvy čtu Lolitu, a jestli ji dokončím, ráda bych ji použila právě k tomuto tématu. V tomto případě jsou tam i nějaké souborné povídky a poradila jsem se s tetou Wiki (chápu, že to není oficiální zdroj - čistě jen pro porovnání) a knih jsem napočítala asi 17 (tedy o 12 méně něž zde na DK). Podle čeho tedy usoudit, je-li autor autorem více než 20 knih?
Díky za pomoc. :)

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 12:35

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 12:42

El.peee: U autora je 29 knih. To rozhoduje u mě. Pokud třeba vyšla jedna kniha a ta potom vyšla znovu rozdělena na dva díly, počítám to jako tři knihy. Ano, spíš by se to mělo jmenovat "který u nás vydal víc jak 20 knih", ale je to moc krkolomné a nezní dobře, přestože by to bylo přesnější. Pokud se nejedná o překlad vydání originálu různých třeba povídek (to bych všechno počítala), ale pokud si české vydavatelství řekne, že si jen tak vydá sbírku z povídek, které tak nevyšly v originále, to je trochu těžší na rozhodnutí :(
Ale rozhodně je přední seznam toho, co vyšlo u nás, ne ve světě, pokud nevyšlo všechno. Proto to zamyšlení nad špatným názvem kategorie...

InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 13:04

A já se třeba řídím tím, co autor osobně vypustil do světa za tituly, tedy počítám pouze originál, každé vydání jen jednou (kniha vydaná jednosvazkově a později dvousvazkově je pořád jedna kniha) a sbírky povídek jen originální a autorem sestavené, samostatné povídky nevydané jako kniha, ale jen časopisecky, nepočítám vůbec. Překladové výbory z díla nepočítám. Čímž se může stát, že autor, který má na DK 50 záznamů (třeba G. R. R. Martin, kterému v různých úpravách vyšlo několik knih), jich podle mě napsal výrazně míň, a naopak mám zařazený jediný česky vydaný text autora, který nicméně napsal knih 23.

Neboli je to na Vás. :-)

edit: Posmrtně vydané klidně, pokud dřív nevyšly. Takže za mě tahle sbírka ne.

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 13:08

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 13:05

Lenka.Vílka: A tak to já bych zase s názvem problém neměla. Prostě vydal knihu, vydal. :)
Když se kouknu na seznam knih od Nabokova tady a fakt na Wiki, tak některé tam zdaleka nejsou (cca třetina!), tak to už je dost rozdíl.
Řeším tedy spíš , jestli se dívat na různé knihy, nebo počítat i různé posmrtně vydané sbírky atd.
Např. tato - https://www.databazeknih.cz/knihy/hovorime-po-rusky-a-ine-poviedky-201733
Započítat mezi jeho knihy nebo ne?

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 13:08

Ina: Dívám se na to podobně, ještě ty sbírky povídek bych možná zařadila... Ale kde pátráte?
Tady na DK vlastní (pečlivou) kontrolou, co je to vlastně různá kniha?
Nebo máte jiný zdroj? ;)


InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 13:10

Hledám v ověřených encyklopediích nebo na webu autora, pokud je. Přinejhorším wiki v rodném jazyce autora, pokud je dobře vedená, ale to si pak ověřuju. Mě to tak jako baví, nečekám, že by to dělal každý.
Třeba svého Fonsecu jsem zařadila na základě doslovu ke knize, kde se uvádělo 19 knih k roku 2000. Od té doby prokazatelně napsal ještě několik románů, tam jsem si byla jistá.

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 13:14

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:19

El.peee: a proto mě název téhle kategorie štve!
Protože je rozdíl mezi:
- napsal, v originále
- vydal v "rámci databáze", co vyšlo u nás
- skutečná sbírka
- v českých sbírka čili výbor s různých sbírek

Jinak jak píše InaPražákova, nekomplikuje se to tím trochu, když se jede podle originálu?

Já tam mám třeba Geoffa Johnse, který je dobrým příkladem k těm sbírkam. Píše komiksy, které v originále vychází i po jednotlivých sešitech, ale potom vyjdou i jako jedna kniha. Takže podle originálu by se to dalo počítat jako šest knih (pět sešitů a jeden soubor), což u nás vyjde jenom jako jedna kniha.

Takže jo, zní to jednoduše, pokud o kategorii až zbytečně moc nepřemýšlíte... :)

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 13:21

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:28

Protože hned na stejné stránce, kde řešíme tohle, je uvedena Jody Picoult, které u nás vyšlo z 28 (mínus dvě, napsala pár čísel WW) knih zatím 11. Takže to je správně a počítá se to? Jenom abych v tom měla pořádek. Protože teď jsem začala být zvědavá... :)

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 13:29

InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 13:28

Lenka.Vílka: Mnohoznačně je nazvaných více kategorií, natož kdyby se někdo zabýval tím, jaké skryté sdělení můžou mít (obálka, která mě zaujala - jakože se mi ani nemusí líbit, ale musela jsem o ní přemýšlet?). Beru to pozitivně, rozšiřuje to možnosti, kdo nechce nebo nemá čas hledat, nemusí. Že si z osobní náklonnosti k uspořádaným tabulkám a logickým řešením vybírám nejdoslovnější význam, to je moje hra.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:31

InaPražáková: mezitím jsem napsala to s Jodi, zajímal by mě názor někoho, kdo jede podle originálních vydání. Dík předem

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 13:32

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 13:33

Lenka.Vílka: Ano, to bych zařadila. Napsala víc než 20 knih, což je pro mě měřítko dost jasné. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:37

El.peee: ok, dík, sice je to potom mnohem jednodušší a vejde se tam kvůli víc autorů, a na české databázi to vypadá blbě, když si potom rozkliknu autora, ale ok, dík, prostě blbě zadané téma :(

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 13:41

Lenka.Vílka: Je to samozřejmě na každém, ale abych to upřesnila. Raději tam zařadím takového autora, který naspal prokazatelně přes 20 knih, i když u nás vyšlo méně, než autora, kterému u nás vyšlo 20 knih, ale třeba proto, že některé na dva díly a i jako celek nebo v rámci souborných povídek. :)
Nicméně s tím, jak poslední roky (ne)čtu, si nemusím děla starosti, že bych stihla všechna témata, a tudíž se tímto nemusím trápit :( :D

P.S. Uf, těch čárek tam mám moc, snad je mám aspoň správně :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:47

El.peee: hodnotím vaše sdělení, ne jestli máte správně interpunkci...

https://m.youtube.com/watch?v=QCwu6u6Ca50

InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 13:55

Picoult za mě bez potíží, pokud jí vyšlo přes 20 originálních knih. Za mě je to doslovný výklad zadání "napsal". Jak to vypadá při rozkliknutí je mi putna, tady jsou z dobrých důvodů jen česká vydání, což pro tuto kategorii není funkční orientační zdroj (u zahraničních autorů). Podobně jako každý rok opakovaná debata, zda překladové knihy jsou "poprvé vydané v daném roce". Tam to taky formálně nesedí, originální vydání 1919, ale zařazeno pod rok 2019.

InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 13:59

"ok, dík, sice je to potom mnohem jednodušší"

Jednoduchostí bych neargumentovala ani na jednu stranu, o to komplikovanost výběru snad nejde, ale o počet přečtených. Mě třeba doteď nenapadlo, že je jednodušší počítat česká vydání, protože mě nenapadlo uznávat různá vydání téhož, takže mi to naopak přišlo kvůli odčítání složitější.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 13:59

InaPražáková: já to mám jinak, ale váš názor beru. Je váš :)

Mezitím jste napsala další příspěvkek, tak k němu dopisuju :)

I v ostatních kategoriích se rozhoduji podle databáze, takže i v téhle. Beru to tak nějak automaticky...

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 14:02

InaPražáková
InaPražáková 16.05.2019 v 14:01

Však jo, beru to jako zábavnou teoretickou debatu, ne boj o kodifikaci.

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 14:12

Lenka.Vílka: Já si ty čárky klidně zkontrolovat nechám. ;) Sice se považuji za člověka, který píše poměrně slušně, ale zrovna v interpunkci občas chyby dělám.

Jinak velmi trefné video :D :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 14:36

El.peee: jsem ráda, že jsem vás rozesmála. Jsem nemocná, takže mě samotné moc do smíchu není, tak jsem ráda, že alespoň někdo :)

el.peee
el.peee 16.05.2019 v 16:44

Lenka.Vílka: Trpaslíka já velmi ráda, potěšilo ♥

zlatolist
zlatolist 28.08.2019 v 19:26

Terry Pratchett

ferda16
ferda16 17.09.2019 v 14:43

Wilbur Smith
James Paul Czajkowski
Barbara Wood
Johannes Mario Simmel
Umberto Eco - težší žánr
Stephen King

Karel Čapek
Michal Viewegh

KnihomolkaEva


Vložit příspěvek