Patrick Rothfuss citáty

americká, 1973

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (19)

...co znamenají drobné kazy, když jde o záležitosti srdce? Milujeme to, co milujeme. Rozum do toho nemá co mluvit. Svým způsobem je právě nerozumná láska ta pravá. Každý dokáže něco milovat, protože ... to je snadné stejně jako strčit si minci do kapsy. Ale milovat navzdory ... znát chyby a i k těm chovat lásku. To je vzácné a ryzí a dokonalé.


Den, kdy si začneme dělat starosti s budoucností, je tím dnem, kdy necháváme dětství za sebou.


Devět desetin alchymie tvoří chemi. A devět desetin chemie představuje čekání.


Hudba zasahuje přímo srdce, bez ohledu na to, jak hloupá nebo zatvrzelá je mysl toho, kdo jí naslouchá.


Chytrý, zbrklý člověk je jedním z nejděsivějších tvorů na světě.


Jak říkal můj otec: “Nazývej sochor sochorem, rýč rýčem, ale děvce vždycky říkej dámo. Má dost těžký život a zdvořilost tě nikdy nebolí.” (otec Kvothemu)


Jak se říká: těžká peněženka dělá lehké srdce.


Je tvrdé být obviňován pro nic za nic, ale horší, když se na vás koukají spatra burani, kteří jakživi nepřečetli knihu a nedostali se ani dvacet mil od místa, kde se narodili. (Kvothe)


Jsou chvíle, kdy smyslí zacházíme jako s květem skrytým v šílenství, jsou chvíle kdy realita je nic než bolest a abychom tomu unikli, mysl musí nechat realitu za sebou.


Když se chováš opatrně, když zaujímáš své patřičné místo, pak můžeš pomáhat. Spravit, co je prasklé. Starat se o věci, které najdeš pokřivené. A důvěřuješ světu, že ti přihraje příležitost sehnat něco k jídlu. Jedině tak se dá pohybovat ve světě správně. Všechno ostatní je marnivost a pýcha. (Auri, Hudba ticha)


Mít tajemství, to stačí. Cokoli víc by bylo chamtivé. (Auri-Kvothovi)


Moc a hloupost dohromady jsou nebezpečné.


Někdy člověk nemůže udělat nic jiného než odejít. (Strach moudrého muže)


Někdy člověku nejvíc pomůže, když se snaží pomoct jinému.


Pamatuj, že jsou tři věci, jichž se moudrý bojí: moře za bouře, noc bez měsíce a hněv dobrého člověka.


Písně si volí svou hodinu a roční dobu. Když ti znějí plechově, má to svůj důvod. Tóny písně jsou melodií odhodlání tvého srdce a z blátivé studny nevytáhneš čistou vodu. Můžeš jedině nechat kal usadit, jinak se budeš podobat puklému zvonu.


Polituj ho, chlapče. Zítra budeme na cestě, ale on bude muset vydržet sám se sebou až do smrti. (otec Kvothemu)


Právě otázky, na které neznáme odpověď, nás naučí nejvíc. Učí nás, jak myslet. Když dáš člověku odpověď, získá jen drobnou skutečnost. Ale dej mu otázku, a on bude hledat vlastní odpovědi. Strach moudrého muže


Proč bych měl chtít zvítězit v jiné než krásné hře? Strach moudrého muže