koupit knihy

Neil Gaiman

britská, 1960

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (56)

... kouzlo znamená, že člověk nechá věci dělat, co dělat chtěly, nebo být, čím chtěly být ... - Odd a mraziví obři


...To je proto, že říkají pravdu, ale lidi ne pravdu chtějí slyšet. Pravda zlá věc a trápí lidi, a tak už oni znovu nepřijdou. Ale já jim umím lhát, řeknu jim, co chtějí slyšet. Tak já nosím chleba domů. (Američtí bohové).


"Byl by rád věděl, jestli domov je něco, co se po nějakém čase přihodí místu, kde žijete, nebo jestli je to něco, co člověk nakonec, když chodí a čeká a přeje si to dostatečně dlouho, najde." - Američtí bohové


"Richard si všiml, že události jsou zbabělé: nikdy nechodí samy. Vždycky se jich nahrne celá řada a zasypou ho najednou." (Nikdykde)


"Tohle," ukázal jsem na vesmír. "K čemu to je?" "K čemu? Ale vždyť to je vesmír." (Vražedná tajemství)


"Všechno bylo temné, pochmurné a strašlivé. Na konci tunelu nebylo žádné světlo - a i kdyby, byl by to přijíždějící vlak." (Dobrá znamení, N.Gaiman a T.Pratchett)


A tak prišiel do New Orleans aj so svojimi kazetami Doors a knižkami od Crowleyho a sručne napísaným zoznamom tajných webových adries na Mágiu chaosu a všetko bolo fajn. Dokonca získal aj pár učeníkov, vyvrheľov, ako bol aj on. Vyfajčiť si ho mohol nechať, kedykoľvek mal chuť a celý svet bol príma. A potom začal veriť svojim tajným nutkaniam. Myslel si, že je ten pravý, že je chlap. Myslel si, že je zlý, divoký tiger a nie malé a vydesené mačiatko. A tak vykopal... niečo... čo chcel ktosi iný. Myslel si, že to, čo vykopal sa o neho bude starať. Hlupáčik malý. V tú noc sedel na Jacksonovom námestí a rozprával sa s vykladačmi tarotu, hovoril im o Jimovi Morrisonovi a kabale, keď vtom mu niekto poklepal po ramene, on sa otočil, a ten niekto mu do tváre fúkol prášok a on ho vdýchol...


A tak se ten den stal dnem čekání, což byl hřích, jak dobře věděl: okamžiky se mají využívat, čekání je hřích jak vůči času, který má přijít, tak vůči současným okamžikům, které člověk opomíjí.


Ať jdeš kamkoliv, sebe si neseš s sebou. (Kniha hřbitova)


Byli jsme nevyhnutelně zdrženi světem. Očekávej nás, až nás uvidíš. (Hvězdný prach)


Být odvážný neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné. (Koralina)


Čas, keď všetci stíchnu prichádza vždy o celá dvadsať, alebo za dvadsať celá... vieš, prečo to tak je?... ak vezmeš moju ponuku, možno ti to jedného dňa prezradím.


Detstvo mi nechýba, ale chýba mi to, ako som si vedel nájsť potešenie v drobnostiach, zatiaľ čo sa svet okolo mňa rozpadal na kusy. (Oceán na konci ulice)


Dnes mě čeká smrt: je jako uzdravení, jako procházka v zahradě po nemoci. Dnes mě čeká smrt: je jako vůně myrhy, jako posezení pod plachtou dobrého větru. Dnes mě čeká smrt: je jako běh potůčku, jako návrat otroka z galejí. Dnes mě čeká smrt: je jako domov, jejž člověk touží spatřit po rocích v zajetí.


Dokážu věřit věcem, které jsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, které nejsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, u kterých nikdo neví, jestli jsou pravdivé, nebo ne. Dokážu věřit v Santa Clause a ve Velikonočního zajíce a v Marilyn Monroe a v Beatles a v Elvise a Mistra Eda. Poslouchej – já věřím, že lidi jsou zdokonalitelní, že poznání je nekonečné, že svět řídí tajné bankovní kartely a že sem na víkend lítají mimozemšťané, takoví ti hodní, co vypadají jako scvrklí lemuři, a taky ti nehodní, co mrzačí dobytek a chtějí naši vodu a naše ženy. Věřím, že budoucnost táhne, a věřím, že se budoucnost kolébá, a věřím, že jednoho dne se vrátí Bílá bizoní žena a nakope nám zadky. Věřím, že všichni muži jsou jen přerostlí kluci s vážnými komunikačními problémy a že úbytek kvalitního sexu v Americe má úzkou souvislost s úbytkem drive-in biografů. Věřím, že všichni politici jsou bezpáteřní gauneři, a přesto věřím, že jsou lepší než ti druzí. Věřím, že až přijde zemětřesení s velkým Z, Kalifornie se potopí do moře, kdežto Florida se rozpadne v šílenství, aligátory a toxický odpad. Věřím, že antibakteriální mýdlo ničí naši odolnost vůči špíně a nemoci, takže jednoho dne všichni vymřeme na rýmu jako Marťani ve Válce světů. Věřím, že největší básníci minulého století byli Edith Sitwellová a Don Marquis, že jadeit je vysušené dračí sperma a že před tisíci lety jsem ve svém předchozím životě byla jednoruký sibiřský šaman. Věřím, že osud lidstva je ve hvězdách. Věřím, že bonbóny opravdu chutnaly líp, když jsem byla malá holka, že z hlediska aerodynamiky je nemožné, aby čmelák létal, že světlo je vlna a částice, že někde opravdu existuje kočka v krabici, která je živá a mrtvá zároveň (i když pokud nikdy krabici neotevřou, aby ji nakrmili, budou tam nakonec jen dvě mrtvé v různém vydání), a že ve vesmíru jsou hvězdy, které jsou o miliardy let starší než sám vesmír. Věřím v osobní bohyni, která mě má ráda a dělá si o mě starosti a dohlíží na všecko, co dělám. Věřím v nadosobní bohyni, která uvedla vesmír do pohybu a sebrala se a šla za svými přítelkyněmi a nemá ani tušení, že žiju. Věřím v prázdný vesmír bez bohů, vesmír kauzálního chaosu, šumu a slepého štěstí. Věřím, že ten, kdo tvrdí, že sex je přeceňován, ho prostě nedělal správně. Věřím, že ten, kdo tvrdí, že ví, co se se světem děje, bude lhát i o malých věcech. Věřím v absolutní čestnost a rozumné společenské lži. Věřím v právo ženy na volbu, v právo dítěte na život, věřím, že i když lidský život je posvátný, není nic špatného na trestu smrti, pokud se můžeš absolutně spolehnout na náš právní systém. Věřím, že život je hra, že život je krutý žert a že život je to, co se přihodí, když jsi živý, a že je jen rozumné si to užít. - Američtí bohové


Dont you dare disobey me Coraline!Koralina


Faktem však je, že Ďábel lidi nenutil téměř nikdy a skoro k ničemu. Ani nemusel. Jenže to bylo právě to, co někteří lidé nedokázali pochopit. Peklo, to nebyla hlavní studnice Zla, stejně tak jako nebylo Nebe jediným zdrojem Dobra. Jak Nebe, tak Peklo byly jen dvě strany ve vesmírné partii šachů. To pravé místo, kde jste mohli najít skutečnou vznešenost, stejně jako ochromující Zlo, to místo bylo uvnitř lidského mozku. (Dobrá znamení s Terry Pratchettem)


Je až k nevíře, jak moc může být to, co jsme, svázáno s postelemi, v nichž se ráno probudíme. A jak snadno ztrácíme o sobě jistotu.


Je to jako včely a med. Každá včela vyrobí jen malou, malinkou kapičku medu. Jsou jich třeba tisíce, možná miliony, všechny musí pracovat společně, aby vyrobily tu sklenku medu, co máš ráno na stole. A teď si představ, že bys nemohl jist nic jiného než med. Tak je to s mými lidmi... Žijeme z víry, z modliteb, z lásky. Spousta lidí musí věřit, abychom my mohli existovat. Tohle my potřebujeme místo jídla. Víru. (Středa, Američtí bohové)


Jemně je zalil šarlat a všechno nabralo zelené a modré obrysy a svět měl barvu malin a listů a zlata a ohně a borůvek a vína... - Odd a mraziví obři


Kamarátov som si nachádzal pomaly a ťažko. Mal som však knihy a teraz aj mača. (Oceán na konci ulice)


Každý má v sobě tajný svět. Myslím každý. Všichni lidé na světě – bez ohledu na to, jak jsou zvnějšku nezajímaví a nudní. Uvnitř mají všichni nepředstavitelné, skvělé, nádherné, hloupé, úchvatné světy...Ne jen jeden. Stovky. Možná tisíce.


Kdosi řekl, že civilizace je od barbarství vzdálena zhruba čtyřiadvacet hodin a dvě jídla. (Dobrá znamení s Terry Pratchettem)


Knihy jsou sny, které můžeme držet v ruce.


Kočky nemají jména... To jen vy lidé máte jména. Protože nevíte, kdo jste. My víme, kdo jsme, tak nepotřebujeme jména.


Lidé si myslí, že sny nejsou skutečné, protože nejsou z látky, z částic. Sny jsou skutečné, ale skládají se z názorů, představ, vzpomínek, hříček a ztracených nadějí... (Sandman)


Máš dobré srdce. Někdy to stačí, aby ses v pořádku dostal, kam jdeš." Pak zakroutila hlavou. „Ale většinou ne.


Můj otec říkával, že řezba už ve dřevě je. Člověk jen musí zjistit, čím chce dřevo být, a pak vytáhnout nůž a odřezat všechno, co tím není. - Odd a mraziví obři


Náboženství jsou místa, na nichž stojíme, z nichž se díváme a jednáme, jsou to pozice, z nichž se díváme na svět. - Američtí bohové


Násilí je posledním útočištěm neschopných a výhrůžky azylem hlupáků. (Nikdykde)


1