Michal Viewegh citáty

česká, 1962

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (38)

... odcituji spisovatele Evana Kennedyho, Co se lásky týče, napadá mě myšlenka, že člověku stačí mít někoho, kdo si pamatuje, kolik kostek cukru si dávám do kávy. Zrušený rok – Deník 2020


…jenže Karel už dávno pochopil, že chce-li si udržet alespoň iluzi převahy autority, musí být zticha…. (Andělé všedního dne)


"Náhoda je jen způsob, jakým Bůh anonymně vykonává zázraky." - Ale existuje vůbec Bůh?


"Někdy si kladu otázku, zda by sebevražedné plány mohlo odvrátit setkání s lidmi trpícími nevyléčitelnou chorobou."


"Oplzlosti jsou jen slova, jazyk mužského světa,neoddělitelný od mužů stejně jako třeba prostata nebo vousy. (str.56, Román pro muže)


"Posláním andělů není klást otázky, ale dávat alespoň trochu uspokojivé odpovědi. Existuje ovšem uspokojivá odpověď pro třináctiletou dívku umírající na rakovinu?"


"To, co dělá z muže sprosťáka jsou jen málokdy slova. O skutečných mužských citech nebo vlastnostech slovní vulgarity mnoho nevypovídají. (str.43 Románu pro muže)


"Tvé poznámky k novému románu jsou jako obrovská hromada zápalek;samozřejmě z nich pokaždé zamýšlíš postavit minimálně Eiffelovku, ale po týdnech práce to nakonec vždycky vzdáš a začneš se smiřovat s tím, že i tentokrát to bohužel bude zase jen Petřín..."(Román pro muže)


A taky věřím, že všechno, co člověk potřebuje, je láska. (Účastníci zájezdu)


Co když ho přitahuje především proto, že ona na šťastné konce ještě věří?


Co mohu od života ještě očekávat? Chybně položená otázka. Ne my od života, ale život od nás ještě cosi očekává. (Andělé všedního dne)


Člověk je nakonec vždycky sám. Možná je užitečné začít si zvykat.


Havel z roku 1989 stále žije, jakkoli je ve skutečnosti mrtvý, zatímco Zeman 1989 je dávno mrtvý, přestože de facto žije.


Chceš-li zachránit sebe, snaž se zachránit druhé. ( účastníci zájezdu)


Jako babička šlapala na východ, když se chtěla cítit mladší, musel náš otec - aby se cítil jako člověk - jezdit na Západ... Báječná léta pod psa


Je skvělá, uvědomil si, když se nad ní sklonil, aby ji políbil. Jenom jestli to stačí? napadlo ho.


Je to příběh z dob, kdy všechno kromě socialismu bylo ještě báječné...


K čemu je dobré trávit večer útěkem před sebou samým, když se nakonec stejně celý vyčerpaný dohoním u sebe doma?


Každý druhý člověk trpí nedostatkem klidu. Příliš ticha může rušit. (Andělé všedního dne)


Každý začátky jsou těžký, ale některý začátky jsou příšernej průser - Báječná léta pod psa


Když čtu v novinách o nejrůznějších internetových konspiračních teoriích (dnes aktuálně o koronaviru), začíná mě bezmála trápit, že jsem coby spisovatel, ještě nikdy žádnou konspirační teorii nevymyslel. Tak to dnes napravím: Aby bylo jasno, koronavir zanesl do Číny během své nedávné návštěvy prezident Miloš Zeman, který to před tím chytnul v Lánech od Ovčáčka. Mé tajné zdroje blízké Hradu uvádějí, že virus měl mít údajně i Mynář, ale u toho se díky oleji z oregana, který si každý den natíral obě prsní bradavky, nakonec nákaza neprojevila. (A jestli to někdo smaže i tady v mém osobním počítači, tak to jsme jaksi v prdeli všichni.) Zrušený rok – Deník 2020


Když to nejede, tak to nejede. Tyhle věci potřebují sebekázeň. Nemá cenu jít hlavou proti zdi, to si člověk akorát zadělává na problém. Tlačit na pilu je většinou kontraproduktivní. Vůbec nejlepší je, když to jde samospádem. (Andělé všedního dne)


Když zhasíná víra, hoří ještě láska. Ale co když zhasne i láska? Co pak? Pak nic. Pak je konec.


Koupím své přítelkyni Huawei - jeho baterie snad vydrží déle, a ještě mi všechny její hovory a esemesky budou prý v Pekingu zdarma archivovat. :-) Zrušený rok – Deník 2020


Láska existuje, jenom musíme uvěřit ve vodu na poušti.


Mám chuť se utopit v moři, ale je tam příliš mnoho vodních lyžařů.


Měšťácký domeček rodičů (s bazénem), pár barů, holky v bokovkách a louka se stádem předvídatelných volů: Klaus, Slomek, Steigerwald a další - hle krajina Vieweghovy duše... Báječný rok (deník 2005)


Náhoda je způsob, jakým Bůh anonymně vykonává zázraky. (Andělé všedního dne)


Náhoda je způsob, kterým Bůh anonymně provádí své neomluvitelné škodolibosti.


Nechci se rouhat, ale stejně mi někdy připadá, že lidský život je špatně zorganizovaný poznávací zájezd. (Andělé všedního dne)