Daniil Ivanovič Juvačev citáty

Daniil Charms · pseudonym

ruská, 1905 - 1942

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (10)

Blahobyt je znakem nečinnosti.


Drahá Tamaro Alexandrovno! Miluji Vás. Chtěl jsem se Vám dokonce včera vyznat, ale řekla jste mi, že mám pokaždé na čele nějakou vyrážku, a tak mi to bylo trapné. Ale pak, když jste jedla ředkev, řekl jsem si : No dobrá, čelo mám všelijaké, ale vždyť Tamarka také není žádná bohyně.


Drahý Alexandře Ivanoviči, doslechl jsem se, že střádáš peníze a nastřádal jsi již třicet pět tisíc. Na co? Proč hromadit peníze? Proč se nerozdělíš o to, co máš, s těmi, kteří nemají jediné zbytečné kalhoty? Vždyť co jsou vlastně peníze? Zkoumal jsem to. Mám fotografie těch nejběžnějších platidel : jedno, dvou, tří, čtyř a dokonce i pětirublové bankovky. Slyšel jsem dokonce o bankovkách o hodnotě třiceti rublů. Ale hromadit je? Proč? Nejsem přeci sběratel. Vždycky jsem opovrhoval sběrateli, kteří sbírají známky, peříčka, knoflíčky, cibulky atd. Jsou to hloupí, tupí a pověrčiví lidé. Tak například vím, že takzvaní "numismatici" (to jsou ti co hromadí peníze) je z pověrčivosti ukládají, no, kampak bys řekl? Kdepak do stolu, kdepak do krabičky, ale...na knížku! Jak se ti to líbí? Vždyťjde vzít peníze, jít s nimi do obchodu a vyměnit je třeba za polévku (to je takové jídlo), nebo za sauce kephale (to je něco jako chleba). Kdepak, Alexandře Ivanoviči, ty jsi přece skoro tak chytrý jako já, a přesto peníze hromadíš a za různé jiné věci je nevyměňuješ! Promiň, drahý Alexandře Ivanoviči, ale to není rozumné! Tys v tom zapadákově jednoduše zhloupl. Vždyť si tam nemáš ani s kým popovídat. Posílám ti svůj portrét, aby ses mohl aspoň dívat na chytrou, vyspělou, inteligentní a krásnou tvář. Tvůj přítel Daniil Charms


Na upozornění: "Tady jste napsal chybu," - odpověz: "Tak to píšu vždycky."


Pátým významem skříně je skříň


Puškin rád házel kamením. Sotva uviděl kameny, už je musel házet. Tuhle se rozdováděl tak, až byl celý rudý, mával rukama, házel šutry, prostě paráda!


Seňka dal Feďkovi přes držku a schoval se pod prádelník.


Verše je třeba psát tak, aby se vysypalo sklo, udeříme-li básní do okna.


Zajímá mě pouze „nesmysl“, pouze to, co nemá žádný praktický význam. Život mě zajímá jen ve svých nesmyslných projevech. Hrdinství, patos, odvaha, morálka, hygiena, mravnost, dojetí, vášeň – slova a pocity, které nenávidím. Ale plně chápu a cením si zanícení a nadšení, inspirace a zoufalství, náruživosti a zdrženlivosti, prostopášnosti a cudnosti, zármutku a žalu, radosti a smíchu.


Zaujíma ma len to čo nemá nijaký praktický zmysel. Život ma zaujíma len vo svojich absurdných prejavoch. Hrdinstvo, pátos, odvaha, morálka, hygienickosť, mravnosť, dojatie a zápal – to sú slová a city, ktoré nenávidím. No celkom chápem a vážim si: vytrženie a obdiv, inšpiráciu a zúfalstvo, vášeň a zdržanlivosť, neresť a cudnosť, žiaľ a trápenie, radosť a smiech.