Christopher Hitchens citáty

anglická, 1949 - 2011

Citáty (7)

(My ateisté) máme hudbu, výtvarné umění a literaturu a shledáváme, že závažné etické problémy jsou lépe řešeny v dílech Shakespeara, Tolstého, Schillera, Dostojevského a George Eliotové než v mytických moralistických příbězích svatých knih. Bůh není veliký


Jedním z důvodů, proč rád debatuji s věřícími, je, že nikdy nevíte, co řeknou příště.


Jsem opravdu rád, že ve skutečnosti neexistuje žádný neustálý, neotřesitelný, nevyvratitelný božský dohled – božská Severní Korea, v níž žádné soukromí ani žádná svoboda nepřichází v úvahu od okamžiku početí a nikoli do okamžiku smrti, ale i poté. Byl jsem v Severní Koreji a vím tedy, jak by zbožný stát vypadal. Vím, jak by to vypadalo modlit se k Bohu od rána do večera. Viděl jsem to na vlastní oči. A je to ta nejodpornější, nejdepresivněší a nezbytečnější bezduchá věc, kterou si můžete představit. Ale v Severní Koreji můžet aspoň zemřít nebo odejít. Křesťanství Vám tohle nedovolí…


Po stovky a tisíce let by se tahle diskuze [mezi věřícími a ateisty] na většině míst nemohla odehrát, resp. bychom Sam [Harris] a já při tom riskovali život. Teď za námi náboženství přichází s tímhle úlisně usměvavým výrazem, protože muselo opravdu hodně ustoupit a protože toho nyní mnohem víc víme. Nezapomínejte však, jak se chovalo, když bylo silné a když skutečně věřilo, že Bůh je na jeho straně.


To, co může být tvrzeno bez důkazů, může být bez nich také odmítnuto.


V tomhle případě nelpí důkazní břemeno na nás [ateistech]. My neříkáme, že nevíra v Boha vás učiní lepšími nebo mravnějšími. My odporujeme těm, kdo říkají, že víra v jakousi neprokazatelnou nadpřirozenou bytost vás učiní mravnějšími. A o tom víme, že to není pravda.


Věřím, že kde končí náboženství, začíná filozofie; kde končí alchymie, začíná chemie; kde končí astrologie, začíná astronomie; a teď by lidé začali říkat: „Dejme ve školách stejný prostor astrologii.“ To je nesmysl – nebezpečný a zlověstný.