koupit eknihy

Vladimír Renčín

česká, 1941 - 2017koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Lety a pádyRenčín 99Národ soběTo nás těší, že jsme ČešiProrok humoru

Komentáře (1)

kní
05.10.2017

Velmistr kresleného vtipu - tak se jmenuje článek v dnešních LN (s částí rozhovoru z r. 1998) a je to absolutně výstižné. Pár úryvků:

Ke kreslenému humoru se tvůrce, který podle vlastních slov v dětství maloval a kreslil příšerně, dostával bezděčně přes literaturu. Stále ležel v knížkách a dělal si výpisky, které zpestřoval obrázky. Textu ubývalo, kreseb přibývalo.

V době totality se nebál ironizovat a demaskovat tehdejší oficiální stupiditu. A i když se snažil pohybovat "v mezích zákona", nevyhnuly se mu ani zákazy publikování. "S velkým napětím jsem čekal na reakci komunistů, když vyšla moje první kresba v americkém týdeníku Time. To bylo tehdy něco docela neobvyklého." ... Kupodivu skoro největší "opletačky" však prý měl s Václavem Klausem: "Několik mých kreseb si vzal dost osobně, ačkoli osobní snad byla jen ta s textem "Češi, nekraďte nám tady pera."

LN: Podepsala se na vás normalizace? Setkával jste se s cenzurou?

U humoristických kreseb je to často tak, že kreslíř je vytvořil bez nějakých hlubších vedlejších úmyslů, cenzura neshledala nic "nepřípustného", ale lidé si tam vždy něco našli a dali tomu vtipu zcela jiný rozměr. První velké konflikty s mocí jsem měl právě v období normalizace. V roce 1974 mi Státní bezpečnost zakázala činnost za to, že jsem bez souhlasu československých úřadů publikoval v zahraničí. To bylo krušné období a trvalo čtyři roky, až do roku 1978.

LN: Co jste v té době dělal?

Pracoval jsem jako výtvarník v krajské galerii. Snažil jsem se udržet určitou rovinu a četl jsem si. Abych nezakrněl. Nejdřív jsem otevíral silné učené knihy, potom čím dál méně náročné knihy a ve finále spíš lahve s alkoholem. To, že nesmím publikovat, mě neskutečně ničilo.
...
je tam i jeden kreslenej vtip: jsou tři, dva postávají (asi Dlabáček s Rambouskem), na klopě mašličku, třetí se právě rozplácl na zem, o něco zakopl, k tomu je text:
NENÍ DOBRÉ NOSIT PŘÍLIŠ DLOUHÉ TRIKOLORY