ZuzanaZ83 Online ZuzanaZ83 komentáře u knih

Hradba mlčení Hradba mlčení Tracy Buchanan

Pecka!

Melissa po návratu domů najde manžela Patricka v bezvědomí a pobodaného v kuchyni, nad ním stojí jejich patnáctiletá dvojčata Lewis a Lilly, spolu s nimi i desetiletá Grace. Melissa pochopí, že útočníkem je jedno z dětí. Děti ale nechtějí nic prozradit. Patrick je odvezen do nemocnice a rodina se stěhuje k jeho rodičům Billovi a Rosemary Byattovým.
Byattovi platí v malém městě za symbol dokonalosti. Melissy se kdysi ujali spolu s její matkou, když utekly z lesa od otce. Melissa trpí i vzpomínkami na Joela, jejich postiženého syna, který před deseti lety zemřel.

V knize se vyprávění příběhu střídá se zápisky dítěte - útočníka a s facebookovou komunikací obyvatel města.

V příběhu zjistíme, že pod maskou dokonalosti je vlastně skoro všechno špatně. Ale oproti obvyklým scénářům tohoto trochu klišoidního "nic není tak, jak se zdá" mě tahle kniha opravdu zaujala a nepustila. O téhle britské autorce jsem dosud neslyšela, o to víc mě nadchla.

23.01.2022 5 z 5

Zákon mnoha Zákon mnoha Ashley Saunders

Druhý díl trilogie. Ava a Mira se setkávají s členy Komuny i se svojí babičkou Raylou. Musí na svou stranu získat státy USA, odhalit zrádce ve svých řadách a svrhnout guvernéra Rotha, který ovládá zemi Zákonem jednoho.
Cestou potkávají nové lidi, přátele, ale musí čelit i obrovským bolestem.
Kniha je pro mě o malinko slabší než první díl, ale tak to bývá. Zároveň si ale myslím, že je i velmi zajímavý a silný příběh plný akce i lidskosti.

17.01.2022 4 z 5

Hrob v ledovci Hrob v ledovci Arnaldur Indriðason

Kristin pracuje na ministerstvu na Islandu. Její mladší bratr Elías se vydá na místní ledovec. Odtud jí volá, ale hovor je přerušen s tím, že jsou na místě vojáci. Jde o americké vojáky, kteří mají tajný úkol související s havarovaným německým letadlem z 2. světové války. Ti nechtějí žádné svědky, a tak vypátrají, že poslední Elíasův hovor byl právě s Kristin. A rozhodnou se ji zlikvidovat. Ta ale vyvázne a rozhodne se zjistit, co se děje.

Kniha je plná akce a konspiračních teorií od židovského zlata po Hitlerovu smrt.

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy Databáze knih. Nebyla špatná, ale sama bych se do ní nepustila.

14.01.2022 3 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

Joanna se dostane do společnosti, kde se nelegálně hraje ruleta. Dojde k zastřelení jednoho muže, který těsně před smrtí Joanně sdělí podivnou šifru. Ta je cestou k pokladu. Podivný gang ji unese. Hlavní hrdinka jim však opakovaně utíká.
Jako plus vidím vtipně naivní a sebeironické vyprávění. Jako minus totální neuvěřitelnost a strašlivou rozvláčnost. Navíc kniha nemá kapitoly.
Je mi líto, ale mně to teda vůbec nebavilo.

06.01.2022 1 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Parta bývalých spolužáků se každý rok schází na Silvestr. Tentokrát akci organizuje Emma, přítelkyně jednoho z nich, jediná, kdo nebyl součástí party u ve škole.
Zorganizuje pobyt v areálu chat ve Skotské vysočině. Příběh je pak vyprávěn střídavě z pohledu různých postav a v časech střídavě od příjezdu (30.prosince) do současnosti (2.ledna).
Právě druhého ledna je nalezeno tělo.jednoho z nich. Navíc špatné počasí i signál neumožňuje příjezd policie. Kdo je mrtvým a proč se odhaluje čtenáři až ke konci knihy.
Příběh pracuje s pohledy několika lidí, popisuje, jak postavy vnímají samy sebe i své okolí, ale i jak okolí vnímá je.
Celkem příjemný, jinak vystavěný krimi příběh.

05.01.2022 3 z 5

Clay nastoupí jako noční prodavač do nonstop knihkupectví. V tomto knihkupectví se ale více než prodej knih odehrávají tajemné výpůjčky, přičemž Clay musí do deníku zapisovat nejen to, kdo a co si půjčil, ale i jak vypadal, co měl na sobě, jak se choval.
Clayovi to nedá a snaží se tomuto podivnému spolku přijít na kloub, a to za pomoci počítačů a svých přátel, kteří se vyznají v IT. Do celé akce se zapojuje i Google.
Podaří se tajemné šifry v knihách vyluštit?

Za mě poslední kniha roku 2021 a nic moc. Nápad pěkný, ale dost mi to evokovalo Šifru mistra Leonarda. Tady mi ale chybělo napětí, zájem o hlavní postavy i výsledek.

31.12.2021 2 z 5

Tři ženy Tři ženy Jeff Abbott

Mariah Dunningová je mladá dívka, která žije s otcem, protože před rokem zmizela beze stopy její matka. Celé město viní právě otce, třebaže mu nikdy nic nedokázali. Mariah se rozhodne zjistit, co se její matce doopravdy stalo. A v průběhu pátrání zjistí, že se její matka znala s Lisbeth a Bethany, dalšími dvěma zmizelými ženami...

Za mě bohužel moc ne. Do čtení jsem se dost nutila, kniha pro mě neměla spád, postavy se mi často pletly. Mladá holka také v podstatě bez pomoci rozplete něco, co policie víc jak rok nezvládla. Uvěřitelnost vlastně nulová. Zajímavých bylo tak posledních 40 stran, kdy došlo k rozuzlení, které se dalo celkem tušit.

20.12.2021 1 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Příběh Taylor, která po rozchodu s násilným a manipulativním Angusem spřádá plány na pomstu. A potkává příjemného Davida. Jenže pak se k Angusovi vrátí a pochopí, jak nebezpečný tenhle návrat je...

Příběh je vyprávěn přímočaře a jednoduše, nejde o megaveledílo, ale celkem čtivý příběh na několik hodin/dní.

27.11.2021 3 z 5

Syn vražedkyně Syn vražedkyně Joy Ellis

Mně se příběh sympatického detektivního dua moc líbil. Zajímavá zápletka, bez zbytečné morbidnosti. I přes pozadí vážného tématu je v knize i pro mě velmi osvěžující dávka humoru. Druhý díl si rozhodně chci přečíst.

07.10.2021 4 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Já vlastně nevím. Líbila se mi historická linka. Ta současná na mě býka moc plochá nejasná. Nejen ani založením duchař. Nicméně druhému dílu šanci dám.

10.09.2021 3 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Rozsáhlá kniha, která se četla docela dobře. Příběh byl pro mě plný napětí, hororových prvků i fantasy. Poselství na konci knihy mě úplně neoslovilo, ale v tomto případě mi to nevadilo, ani mi nechybělo.

27.08.2021 3 z 5

Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Susan Elizabeth McClelland

Příběh ženy, která vyrůstala v Severní Koreji. Vypráví o hladomoru, vymývání mozků, vězení a krutostech režimu. Autorka popisuje i svůj vztah k rodině a útěk ze země s miminkem. O autorce samotné se mnoho zjistit nedá, jelikož používá jen pseudonym, aby nehrozila svou rodinu v Severní Koreji.... Děsivé čtení o naprosto neuvěřitelných zvěrstvech, která se skutečně dějí.
Čtu a četla jsem knihy o koncentračních táborech, holocaustu, válce. Přes veškerou úctu to jsou knihy o minulosti. Tahle kniha popisuje současnost. Za mě bezkonkurenčně kniha, která mě nejvíc zasáhla.

11.08.2021 5 z 5

Znesvětitel Znesvětitel Paul Finch

Druhý případ inspektora Hecka. Opět velmi dobře propracovaný, plný akce a lehkého humoru. Násilí je popisováno drsně, ale pořád tak nějak v mezích. Tenhle konkrétní případ je pak plný napětí a docela překvapivé je i rozuzlení. Za mě velmi dobře, otevírám třetí díl.

04.07.2021 4 z 5

Na jedné lodi Na jedné lodi Mary Higgins Clark

Dle mého názoru vlastně hodně vykradená A. Christie s jasným pachatalem od prvních stránek. Plusem je, že se kniha čte velmi rychle. Jinak na mě ale kniha působí tak, že autorka nestíhala napsat knihu v terminu, tak narychlo sepsala tohle. Spíš tedy zklamání.

26.06.2021 1 z 5

Paroháč Paroháč Jan Cimický

Zajímavá myšlenka děje, zápletka a ukončení příběhu. Místy mi kniha ale přišla příliš rozvláčná a občas jsem přeskakovat stránky.

14.05.2021 2 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Vlastně moc nevím, co psát jako hodnocení. Nenadchne, neurazí. Relativně neotřelá zápletka. Ale myslím, že za měsíc nebudu vědět, o čem to bylo.

11.05.2021 2 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Nejdřív mě Ema nehorázně štvala. Rozhodně jsem jí nezačala mít ráda a reálně bych se s ní určitě nekamarádila, ale bavila mě. Knížka se čte rychle a má spád. Další díl určitě neminu.

27.04.2021 4 z 5

Z hovna bič Z hovna bič C. D. Payne

Žádné hluboké čtení to nebylo. Chvílemi jsem přemýšlela, proč tohle někdo napsal a vydal. Český překlad názvu knihy taky není úplně na jedničku. Každopádně byla to fajn pauza mezi thrillery a masakry, ke kterým se o to nadšeněji vracím. :-)

25.04.2021 1 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Rychlá a svižná oddechovka. Pojďme si říct, že tohle dílo nemělo hvězdné ambice. Jde o politickou satiru a nic jiného od toho také nelze čekat. Místy vtipné, místy absurdní. S ohledem na události z roku 2017 z pohledu čtenáře v roce 2021 se některé absurdity jeví jako absurdně přesné.

18.04.2021 3 z 5