zuzak82 zuzak82 komentáře u knih

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

(SPOILER) Četla jsem novější verzi e-knihy z roku 2020.

Pozitivně hodnotím:
* zajímavý děj
* čtivost
* některé postavy jsou velmi dobře vykreslené nebo zajímavé/záhadné (především Alex, Matt, Liam nebo Devon)
* vtipné slovní přestřelky mezi Alex a Mattem i jinými postavami
* potencionální milostný trojúhelník

Negativně hodnotím:
* milostná linka Alex a Gaba - tahle dvojice pro mě byla bez chemie, a to především tím, že jejich vztah vznikl moc rychle a navíc spolu ani neměli mnoho scén, navíc v prvních kapitolách Alex smutní pro svého snoubence a říká o něm, že byl láska jejího života, aby o několik dnů/týdnu později hned skočila na jiného?
* nerovnoměrné vykreslení postav a vztahu mezi nimi - Alex se stane součástí týmu, který má jen několik členů (Gaba, Matta, Jamieho, Mikaylu, Douglase, následně Nicka), mohly tam být lépe vykreslené jejich příběhy, povahy nebo vztahy mezi nimi (především Mikayla mi přišla taková nic moc vykreslená postava).

Celkově bych hodnotila na 70%. Kniha mě zaujala, takže jsem hned sáhla po dalším díle. Knížka je vhodná pro příznivce knih Cassandy Clare a podobných YA fantasy.

03.01.2022 3 z 5

Za hranou Za hranou Meredith Wild

(SPOILER) Hlavní hrdinka Liv si začne vztah se dvěma muži, kteří jsou navíc blízcí přátelé a vytvoří tak milostný trojúhelník. Oba hrdinové Will a Ian se do ní zamilují. Každý je jiný, nabízí ji něco jiného a pro Liv je těžké si vybrat, ale musí to udělat?

Spoiler: Mě se závěr líbil. Tento konec jsem v knize viděla poprvé, obvykle si hrdinka vybere jednoho, případně je s jedním a následně s druhým až potom, co je první už díky nějaké události mimo hru (např. díky smrti, rozchodu). Nejsem si sice jistá, jestli by jim to v reálném životě mohlo fungovat i dlouhodobě. Pokud to však lidem vyhovuje a jsou šťastní, proč bych jim to měla rozporovat. Není přece nutné, aby museli žít podle představ okolí v monogamním vztahu nebo s nálepkami, že jeden je partner a druhý milenec.

30.12.2021 4 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

(SPOILER) Nedočetla jsem, a to je u mě co říct, proto nehodnotím. Tento díl jsem četla hned po prvním dílu. Prostě mě to nebavilo a hlavní hrdinka mě štvala ještě víc než v prvním díle. Takže zatím teda nee.

EDIT: Po vice než půl roce jsem knihu znovu zkusila a tentokrát jsem dočetla do konce. Hodnotím 60%.

30.12.2021 3 z 5

V zajetí minulosti V zajetí minulosti Hanna Mácová

Hlavní hrdinka přežívá v jeskyni a jednou při lovu narazí na muže, kterého zná z minulosti. Rozhodne se ho zabít, ale svým šípem ho pouze zraní. Pomsta, kterou chtěla vykonat, ji však nepřinesla radost ani úlevu. Naopak se nedokázala dívat na jeho utrpení a rozhodla se mu tedy pomoci. A tím začíná příběh o nenávisti, odpuštění i lásce.

Tato historická romance mě zaujala od prvních stránek. Má jednodušší děj, ale překvapilo mě, jak lehce se četla. Asi by knížce slušelo v druhé části méně stran nebo více detailu ze života hlavního hrdiny Andrease (skoro vůbec nic nedělá v souvislosti se svým postavením, přitom je vůdce většího území s několika vesnicemi).

Celkově jde však o hezkou romantickou knížku v daném žánru, kterou mohou číst i mladší dívky (neobsahuje vášnivé sexuální scény jako jiné knihy).

29.12.2021 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

(SPOILER) Když jsem četla anotaci, tak jsem myslela, že půjde o trochu starší hrdiny. Ti se však poprvé potkají v 18 letech. A slíbí si, že se budou dalších 5 let setkávat pouze 9.listopadu.

První část knihy je romantická, často s vtipnými dialogy. Cítila jsem z toho takovou auru toho jejich mládí, očekávání z budoucnosti, snahu najít sám sebe a svoje priority v životě. I když Fallon byla v této fázi života vnitřně nejistá a s bolestivou minulostí, tak Ben působil jako hnací motor v jejich vztahu. Především on byl ten aktivní, pozitivní a okouzlující.
Jenže brzy dojde k tragédie, která hrdiny ještě více sblíží, aby je o pár hodin později rozdělilo rozhodnutí jednoho z nich. A od té chvíle začne drama, následované ještě hutnějším dramatem, kdy na povrch vyplouvá minulost Bena. A zde se postupně snižovalo moje nadšení.

Po konci knihy na mě minulost Bena působila překombinovaně. Při zpětném pohledu na první setkání Bena a Fallon, mi už nesedělo ani jeho chování. Kde se vzala ta jeho přímost, vtipnost, nadhled a pozitivní jiskra, když se měl do toho momentu předešlé dva roky utápět ve smutku, lítosti a vině? To vše trochu snížilo můj zážitek z knihy.

Dávám 85 %.

PS: V ději se na chvílí objeví Miles a Tate z knihy Odvrácená tvář lásky. Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. O to víc mi pak při čtení došlo, proč se mi líbí mnohem víc než 9.listopad. Odvrácená tvář lásky působí dospěleji (má starší hrdiny) a mnohem reálněji.

28.12.2021 4 z 5

30 nocí vášně 30 nocí vášně Christine D’Abo

V tomto druhém díle najde Glenna na hřbitově balíček karet (ano jsou to ty z prvního dílu, které tam nechá hrdinka minulé knihy), a protože jsou tak hříšné, tak je tam přece nenechá :-)
Jenže co s nimi? Je mladá, bez závazku a bez sexu už dlouho. Takže se o nich bude bavit se svou kolegyni v práci tak potichu, že je slyší jiný kolega. Samozřejmě zrovna ten, na kterého si myslí a pokukuje po něm již delší dobu, ale nemá odvahu ho oslovit. Ale nemusí se bát, on převezme iniciativu a rovnou ji navrhne, že ty karty můžou prostudovat spolu. Ale samozřejmě pod podmínkou, že půjde jen o sex, hm tedy o výzkum. A tak dále....

Pokud se Vám líbil první díl, tak to je v podstatě podobné. Takový průměr. Neurazí ani nenadchne.

28.12.2021 3 z 5

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

(SPOILER) Knížka má dvě části. První se odehrává v roce 2003, kdy se poprvé potkají 17-letý Greyson a 16-letá Eleanor. Je z toho první láska, ale ne taková ta poblázněná, ale naopak plná přátelství, pochopení, podpory, síly a prvních polibků. Než se však stihne rozvinout, tak život obou ovlivní nemoc matky Eleanor. Brzy jsou oba rozdělení, a jak už to bývá, časem zbydou z této lásky jen vzpomínky.
Druhá část se odehrává v roce 2019, kdy se oba znovu osudově setkají. On je však zlomený vdovec, který přišel o milovanou manželku a matku svých dvou dcer. A ona se stane jejich novou chůvou. Dokáže se Greyson vyrovnat s vinou, žalem a být znovu podporujícím otcem svým dětem? Dokáže být někomu znovu partnerem a otevřít své srdce lásce?
Zaujalo mě, že v knize zemřou dvě ženy, které měly v životě svých blízkých dvě role - matky a manželky. V první části nejprve vidíme, jaké to je pro dceru ztratit milovanou maminku. V druhé části naopak vnímáme spíše pohled Greysona, který přišel o svou manželku. Zároveň však díky tomu dokážeme pochopit bolest i dalších postav, především Greysonových dcer a taky bolest otce od Eleanor. Kniha se dotkne i dalších témat - traumatu z nehody nebo šikany.
Ale na druhou stranu jsem měla u Eleanor pocit, že je až příliš dokonalá postava. Linka starší dcery Karly by podle mě zasloužila více prostoru nebo svoji knihu, vlastně mi ji bylo ze všech postav nejvíce líto, protože to měla opravdu těžké.

27.12.2021 4 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

(SPOILER) Oceňuji, že autorka otevřela téma, které jsem v romantické knížce ještě nečetla. Tajemství, které skrýval Julian jsem neodhadla. Bohužel to bylo asi tak jediné, co mě na knížce více zaujalo. Pro mě osobně se zařadí tato knížka mezi ty, které měly potenciál, ale nevyužily ji naplno.
Vztah Mickey a Juliana mi přišel průměrně zajímavý už od začátku a po odhalení to nebylo lepší. O Julianovi se nic moc nedovíme, o tom jaký je, s čím bojuje, proč je pro něj těžké se svěřit (zde je to fakt podle mě zcela nevyužito). Ano, nakonec se to stručně dozvíme. Ale vše vidíme z pohledu Mickey, která to vezme úplně v pohodě. Skoro ji nevadí, že ji lhal a jeho tajemství není pro ni taky vůbec problém. A zde jsem se zarazila, protože mi neříkejte, že když toto zjistíte, tak jen řeknete. Aha, já tě miluji takového jaký jsi, a teď mi jen řekni, jak to spolu uděláme v posteli... Bylo tu tolik místa pro emoce i drama, ale nebylo tu skoro nic.
Jak byl pro mě tento pár průměrný asi dokazuje i to, že mě více zaujali Cassi a Maurice, a to tam byli na pár stránek. Třeba bude díl o nich lepší.

25.12.2021 3 z 5

Když jsme to tajili Když jsme to tajili Sarina Bowen

(SPOILER) Kniha vypráví příběh dvou kluků, kteří se potkají po letech na vysoké škole v hokejovém týmu. Pojí je společná minulost a hrozná událost, která je na roky rozdělila a ovlivnila jejich životy.
Rikker je několik let vnitřně uvědomělý, že je gay a netají to. A přestože ho Graham v minulosti zklamal, tak stále je pro něj jeho první láska a chová k němu city. Ale přesto nečekal, že ho bude Graham doslova ignorovat.
Graham je naopak nejistý, protože Rikker svým příchodem otevřel pandořínu skříňku, kterou by nejraději nechal zavřenou. Znovu tak vypluly na povrch jeho pocity viny, ztráty přátelství a jediného vztahu, který prožíval intenzivně.
Pro Grahama je zprvu těžké si přiznat svou sexualitu, projevit city Rikkerovi a nejtěžší je pro něj to přiznat i světu, který ho lehce může odsoudit a znovu jim ublížit. O to složitější je to také proto, že oba hrají hokej a ještě ve stejném týmu.
A pokud si myslíte, že dnes je to vše pro homosexuály přece mnohem lehčí než kdysi, tak ty předsudky v Americe i u nás pořád jsou. Věděli jste, že oficiálně otevřeně se k homosexualitě přiznal první hráč hrající NHL teprve v červenci tohoto roku (2021)? A navíc šlo o mladého hráče, který je teprve na začátku své kariéry. Proč tomu tak asi je?
Takže úplně chápu, že Graham váhal s přiznáním sobě, Rikkerovi, svým blízkým a dokonce i spoluhráčům. Takže oceňuji, že autorka trochu zapracovala i toto téma.

25.12.2021 4 z 5

Laskavý jed Laskavý jed Natalie Mae

(SPOILER) Zahru chce podniknou se svou kamarádkou dobrodružnou cestu na slavnost, kde si budou tři možní královští nástupci trůnu vybírat společníky pro závod, jehož vítěz se stane novým vládcem země. Tito společníci jim mají díky své magické síle pomoci získat výhodu a přežít smrtící závod v poušti. Aby však získali trůn a zároveň velkou magickou moc, tak musí na konci závodu zabít lidskou oběť. Jak už anotace prozradila, tak se Zahra shodou okolností stane právě touto lidskou obětí. A tak musí vymyslet, jak se z této šlamastyky dostat. Brzy se tedy ocitne mezi třemi soupeřícími královskými sourozenci, bratry Jetem a Kastem a jejich sestrou Sakiri.

Na začátku knihy jsem se bála, že čtu jen další průměrnou YA fantasty. Ale od chvíle, co Zahru vejde do královského města a stane se z ní přímý účastník závodu, tak se vše rozjede.

Autorka podle mě skvěle zachytila pocity Zahru, která vůbec nezná královské uchazeče o trůn, ale musí se pokusit zjistit, kterému může věřit a kdo by ji mohl být ochoten pomoct. Kdo z nich by byl největším přínosem pro ni? Kdo z nich by byl největším přínosem pro její zemi? A co když se do toho zapojí její city, laskavost a zodpovědnost. A mají ji věřit oni?

Asi nejvíce se mi líbilo, že ani jeden z královských sourozenců není vyloženě jednoznačný. Oba bratři projdou určitým vývojem, stejně tak i Zahru. Rovněž pomocníci královských sourozenců jsou dobře napsaní, především Maia (pomocnice Kasta) má zajímavý příběh. Musím říci, že často jsem u některých scén nedokázala říct, jak se postava zachová v další scéně.

Nejvíce mě asi bavil děj okolo Kasta. Protože my ho uvidíme ze začátku jako někoho, kdo tvrdí, že je očerňován Jetem, aby vypadal horší než je. Ale pak stále více ukazuje svou temnější a paranoidní tvář. Přitom však postupně zjišťujete, že takový v minulosti nebyl.
Nejvíce se mi líbily scény, kdy si k němu snažila najít cestu Zahru, přestože se choval jak se choval, protože v něm ještě viděla světlo. Rovněž vztah mezi Kastem a jeho pomocnicí Maii byl mnohem hlubší a bolestivější, než to na začátku knihy vypadalo, což vyvrcholilo v Epilogu.
Kaste se tak zařadí mezi ty antihrdiny, kteří jsou temní a svými činy si hloubí díru, do které padají víc a víc. A Vy přesto s ním určitým způsobem soucítíte a doufáte, že mu někdo pomůže nahoru, než to s ním vzdáte i Vy.

Hodnotím 80% a těším se na další díl. Snad vyjde i u nás.

19.12.2021 4 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

V knížce se opakuje motiv, který byl napsán už několikrát. Žhavý chlap (kluk) bude radit neprůbojné ženě (holce), jak sbalit jiného chlapa, který je jejím domnělým mužem snů. Tato kniha se u mě zařadí mezi ty, které to zvládly skvěle. Tak jako například kniha Návh (Elle Kennedy) nebo Pravidla dohazovačů (Rachel Van Dyken).
Je to příběh vtipný, romantický i s dobrými erotickými scénami. Hlavní hrdinové jsou oba sympatičtí a jiskří to mezi nimi. Jejich slovní přestřelky jsou vtipné. Navíc se kromě přitažlivosti a sexu řeší i jiné témata (sebedůvěra aj.).

K tomu fajn epilog, kdy mě potěšilo, že při rozhovoru spolu postavy mluví stejně jako na začátku. Zdá se to jako prkotina, ale krásně to drží "ducha" knihy až do konce. Nevím, zda jste si totiž toho všimli, ale často se v takových příbězích stává, že se postavy půl knihy vesele škádlí a jakmile jsou spolu ve vztahu, tak najdou je to pryč. Což je škoda.

Rovněž jsem ocenila, že v Poděkování autorka poodhalila, co ji částečně inspirovalo při psaní. A moc se ji to povedlo, protože to téma je v knize opravdu znatelné.

Hodnotila bych 90%.

16.12.2021 5 z 5

Říkej tomu, jak chceš Říkej tomu, jak chceš Brigid Kemmerer

Tato kniha nemá tak výraznou milostnou linku jako třeba Dopisy Ztraceným. Jde spíše o drama, kde se Rob vyrovnává s následky činů svého otce a Maegan bojuje s jednou chybou, kterou v minulosti udělala. Každý mají svůj svět, ve kterém si cítí osamělí, často zrazení svými nejbližšími, často přehlížení nebo dokonce odsouzení svým okolím.
Je to jedna z mála knih, kde vztah hlavních hrdinů není středobodem knihy, celou dobu spíše na mě působili jako kamarádi než zamilovaní mladí lidi. Necítila jsem mezi nimi tu správnou milostnou chemii. Kdyby měli mezi sebou jen kamarádský vztah, tak se ve výsledku nic moc nezmění.

Pokud tedy hledáte knihu, kde se místo milostného vztahu řeší několik témat jako například pocit křivdy, viny a odpuštění, chápaní dobra a zla, ztracených a znovuobnovených přátelství a rodinných vztahů. Pak by vás tato kniha mohla zaujmout.

Jako zajímavost mě potěšilo, že autorka místo koukání na televizi přisoudila Robovi jako zálibu čtení fantasty knih a dokonce se doslovně zmiňuje o mojí oblíbené fantasty sérii Jiskra v popelu od Sabaa Tahir a dalších mých oblíbených knihách :-)

Celkově bych hodnotila 70%.

14.12.2021 3 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

(SPOILER) Výrazným kladem knihy je netypický svět, kde se prolínají motivy několika různých druhů magií a legend (Artuš a jeho rytíři kulatého stolu prezentující bílou tisíciletou historii versus magie půdočar předávanou po několik generací černošek).

Hlavní hrdinka Bree je černoška, proto se zde objevují i motivy rasismu, předsudků, otrokářství a určité vykořeněnosti, kterou Bree pociťuje. Dalším důležitým motivem je ztráta blízké osoby (podle mě však tento motiv mohl být lépe a více emocionálně zpracován).

Největším překvapením pro mě však byla postava Selwyna Kane, kterou jsem si v průběhu knihy velmi oblíbila a je mnohem více propracovanější než Bree nebo Nick. Rovněž vztah mezi ním a Bree je zajímavější, uvěřitelnější a jiskřící.

Což se bohužel nedá říct o dvojici Bree a Nick, kteří prožívají typickou lásku na první pohled. Celý jejich vztah na mě působil jako uměle rychle vytvořený a směšně fatální. Ale snad lze přivřít obě oči, protože přece jen Bree je 16 let a jde asi o její první velkou zamilovanost. Škoda, že autorka nevěnovala více péče a nápadů i postavě Nicka.
Pravděpodobně nás čeká v dalších dílech milostný trojúhelník, což nevím, zda bude fungovat, když už nyní vztah Bree a Nicka není zajímavý.

Bohužel i v této knize se setkáme s typickým nešvárem YA fantasty knih, kdy Bree nemá sice žádný výcvik, ale poráží několik let trénované protivníky a nestvůry. Navíc mi chce autorka říct, že 16-letá Bree a její náctiletí kamarádi by fyzicky zvládli zkoušky a útoky nestvůr jako mnoho let trénovaní dospělí?

Celkově tedy hodnotím 80%.

10.12.2021 4 z 5

Vytočenej na Maxx Vytočenej na Maxx Melanie Moreland

Charly přijde o práci, spolubydlící ji vykrade byt a ještě zjistí, že dluží za nájem slizkému správci budovy. Nemá se na koho obrátit, a tak odpoví na inzerát chlápkovi, který hledá Dívku Pátek/Pravou ruku.
Vydá se z Toronta na venkov, aby získala práci, ubytování a stravu. Podle zastarale znějícího inzerátu čeká staršího chlápka. Ale zaměstnavatelem je jen o 12 let starší, fešný a bručounský Maxx.
Charly je vichřice, která vlítne do života Maxxe. Ten chtěl jen někoho, kdo mu povede domácnost a pomůže mu uspořádat jeho kancelář v dílně. Ale získal mnohem víc než tušil.
Chcete zábavnou knihu, kde hrdinka je tak trochu hrr, střelená, ale zároveň milá, pracovitá a obětující se? Kde on je trochu bručoun, ale se srdcem na správným místě? A od první chvíle je mezi nimi sexuální napětí? Tak to je kniha přesně pro Vás.
Pro mě zatím nejzábavnější kniha od Morelandové, je to vtipné, hravé, sexy a zalité venkovským sluncem.

04.12.2021 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

Tohle se zařadí u mě mezi nejlepší knihy od L.J.Shen.

Příběh mě bavil od začátku skoro až do konce. West a Grace mají mezi sebou chemii již od začátku. Bavili mě jejich vzájemné hašteření, poznávání i milostné scény. Jejich vztah se vyvíjel postupně, což mám ráda.

Grace se mi líbila nejvíc ze všech hrdinek, co jsem zatím v knihách od L.J.Shen četla. Byla nesobecká, milá a kamarádská, ale uměla být i kousavá a nebála se dát najevo svůj názor. Zároveň však z ní cítíte i bolest, kterou se snaží skrývat před světem a životem, který dokáže být krutý.
West byl plný protikladů a často mi to přišlo až moc, jak rychle měnil své postoje a charakter (bezcitný/ hodný kluk/ holkař/ kamarád/ rváč/ kamarád s výhodami/ přítel/ ...).

Osobně si myslím, že bych se úplně obešla bez ultra šťastného epilogu, kdy i největší hajzl knihy prozřel a začal sekat latinu.

03.12.2021 4 z 5

Šakal Šakal J. R. Ward (p)

J.R.Ward přichází s novou sérii, která se prolíná se sérii Bratrstvo černé dýky.

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. První začíná před 100 lety, kdy se protnou cesty hlavního hrdiny Šakala, Rhage a Dariuse. Druhá část se odehrává v současnosti. Nyx se sestrou srazí při cestě na farmu mladého upírá, který blouzní o tajném vězení. Shodou okolností to může být vězení, které Nyx roky hledala, když pátrala po své sestře, která byla neprávem uvězněna. Podaří se ji najít cestu do vězení a setkává se tam s Šakalem. Přeskočí mezi nimi jiskra a on ji pomůže s hledáním sestry.

Knížka obsahuje všechny prvky, které autorka použila ve svých minulých knihách - okamžitá přitažlivost a osudovost mezi hrdiny, nová partička osob - vězňů s typickými charaktery (přátelský, tajemný, bláznivý, bezcitný), dokonce recykluje i některé nápady z předchozích knih.
Je tak trochu překvapivé, že charakter Šakala recyklovaný tolik není. Je to dobrý chlap, který se dostal neprávem do vězení, kde strávil 100 let. Dokonce si i dokážete představit, že byl před uvězněním architekt, kterého ale vězení za 100 let částečně změnilo. Docela mě pobavilo, jak Nyx někdy přehnaně vyváděla, protože ona je přece nezávislá a nepotřebuje až tak chránit. A on je zpátečnický, protože ji chce ukázat kudy jít, chránit ji a jít všude jako první. Přitom holka vůbec neví, jak to tam funguje, kde sestru hledat apod.
Celkově mě tato kniha bavila více než poslední 3 díly klasické série Bratrstva. Ale začátek série Odkaz černé dýky mě bavil mnohem víc.

Celkově bych teda dala 70%.

27.11.2021 4 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Druhý díl se mi líbil o trochu méně než první. Tahle kniha je opět o postavách a vztazích mezi nimi, a funguje opět skvěle.

Už dlouho jsem nečetla tak zvláštní postavu jakou je Arumiel. A to myslím v dobrém. Je to z pohledu mnoha postav záporák, a někdy se divíte, že už ho někdo dávno nezabil. Jedná často neuváženě, umí být krutý, je egoistický... a prostě vás napadne ještě spousta dalších popisů a charakteristik. A to je jedinečné. Není prostě jen šalblonovitý záporák. A to mě hodně bavilo v prvním i druhém díle.

Mám v knize hodně oblíbených postav jako Garifa, Corvuse, Serpina, Vesper.... a mohla bych pokračovat. Vlastně mě baví skoro všechny s výjimkou Hiramoty (mladšího Atshušiho i staršího Gindžira), už v prvním díle mi jejich dějové linky přišli slabší a tady už jsem měla chuť je přeskakovat (což však nikdy nedělám, tak mě alespoň chvíli ponudily).

Celkově bych dala 90%.

01.11.2021 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Originální svět, který spisovatelka vytvořila, mi v prvních stránkách dával zabrat. Bylo to především kvůli poměrně velkému počtu postav, několika místům, kde se děj odehrává, a navíc každá postava měla v daném světě jiné postavení. Od začátku mi však sedl styl psaní autorky, který je velmi čtivý a brzy vás pohltí.
Postavy jsou asi to nejlepší na této knize, některé jsou kladné, jiné velmi rozporuplné a u jiných je brzy jasné, že budou přinášet smrt, zradu a věci horší než smrt. Překvapilo mě, že vzhledem k velkému počtu postav, jsem k mnoha z nich vybudovala rychle vztah. Cítila jsem jejich bolest, zuřivost, pochyby, odhodlání i naději, že by mohli něco změnit. A to nejen u kladných postav, ale i záporných. Asi proto je tato kniha tak skvělá.
Hlavní přednosti této knihy jsou fungující svět, atmosféra a vztahy mezi postavami. Už se těším, jak se to bude vyvíjet dál.

26.10.2021 5 z 5

Průvodkyně duší Průvodkyně duší Alžběta Komrsková

(SPOILER) Když jsem četla tuto knihu, vzpomněla jsem si na předešlou knížku autorky a její hodnocení, které jsem zde psala. Je příjemné vidět, že některé věci se zlepšily k lepšímu a naopak mě pár věci zklamalo. Obě knížky ode mě ve výsledku dostávají 70%. A když se mám rozhodnout hvězdičkami, tak se přikláním spíše ke 3*.
Autorka má zajímavé nápady na příběhy a velký potenciál, ale bohužel vždy mám pocit, že něco chybí. Níže uvádím pozitiva i negativa, ale pozor obsahují spoilery.

Hlavní pozitiva knihy:
- autorka už minule dokázala, že píše velmi čtivě a tady to jen potvrzuje
- tentokrát nás příběh zavede do asijského prostředí, které je netypické pro české autory a samotný nápad se mi velmi líbil
- děj je tentokrát jednodušší, obsahuje méně akce, ale je podrobněji popsán (oproti minulé knize, kde děj od určité části působil zhuštěně a zkratkovitě, což bylo ke škodě)
- příběh sleduje jen pár postav a nejlépe je asi vykreslena hlavní postava Průvodkyně - Nandini
- velmi mě zaujala postava Nirdóse (škoda, že ve knize neměl ještě větší prostor, i když je pro příběh důležitý již nyní).

Hlavní negativa:
- postava prince Arjina a celá jeho linka (jeho charakter mi prostě nesedí, doteď nechápu, co na něm Nandini vidí, čím si vysloužil její oddanost, a proč ho pomáhá dosadit na trůn), Nirdós ho to vystihl přesně - hloupý princ
- pokud byl záměr autorky ukázat, že prince cesta a Nandini změnily, tak to se nestalo (chtělo to přidat jeho postavě více cílevědomosti, urputnosti, snahy.... prostě cokoliv, kde by bylo cítit, že konečně vzal vše do svých rukou a chce se změnit a vést říši, a to tam prostě nevidím)
- slabá romantika (vzájemné city jsou jen naznačené, pozor velký spoiler ....... vlastně doteď nevím, zda se pro ni vrátil v epilogu z lásky nebo jiné pohnutky)
- strýc od prince je hlavní záporná postava, ale nemá v knize příliš prostoru, takže ho jako ohrožení moc nevnímáte, a když ještě vidíte chování prince, tak se ani nedivíte, že se ho chtěl zbavit a vládnout sám

23.10.2021 3 z 5

Bílý jasmín Bílý jasmín Leandra Sold (p)

Zajímavý nápad na děj, ale bohužel zpracováni už je horší. Postavy jsou ploché a bez života. Děj popsán zkratkovitě a díky tomu na mě vše působilo odtažitě. To že hrdinka okamžitě zatouží po někom mi nevadí, pokud je to dobře popsané a věřím tomu, ale tady to tak nebylo. A kdyby to bylo jen jednou (Aiden), ale ono to je hned dvakrát (Daniel). A vlastně u všech postav i události.
Chtělo by to více popsat podrobněji a do hloubky, ať už první setkání Yas s ostatními (př. Danielem, Aidanem, Dianou, Laurou...), jak se k ní postavy chovají, co z toho vyvozuje, co k nim cítí a na základě čeho. To vše tam podle mě chybělo. A popsat to pár větami nestačí.
A kdyby šlo jen o postavy, ale i děj je stručně popsán, že to postrádá zcela atmosféru.

16.10.2021 2 z 5