zaz zaz komentáře u knih

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

(SPOILER) KONTEMPLACE - hebrejské slovo: "hitbonenut" - náhled, písmena vet-jod-nun. Kořen slova znamená rozumět, pochopit, mít porozumění, tedy činit se chápajícím.
/PS: moje poznámka: Myšlenka se ""sama sestavuje" v mozku, z toho co jsme tam uložili... a podle potřeby je nám opět "zpřístupněno" a my se snažíme podle své slovní zásoby svou myšlenku zhmotnit svými slovy, aby tato jednotlivost byla poskytnuta někomu, kdo na myšlenku naváže, rozvine, ozřejmí případnou důležitost pro ostatní ... Jakýsi plod ukrytý, vyvíjející se, dozrávající, pak myšlenka ve správný čas, na správném místě se může stát základním kamenem v architektuře a vznikne pyramida... , něco ... /

V knize se rozvíjí uvědomování si významu zařazení lidské společnosti v celku známého vesmíru a klikaté, dlouhé cesty člověka za tímto poznáním. Jeho časté pády, bolestné vypořádávání se, především se svými vnitřními démony, které si zhmotňujeme a viníme z následků sebe, jiné, Boha, místo zamyšlené se nad poučením, proč se tak stalo.

Člověk je svědkem mnoha morálních pádů, nesnaží se je pochopit, rozumět, co pádu a bolesti předcházelo, odmítá sebe činit chápajícím tvorem...
Svědectví - schopnost pochopit jeho rozsah, skutečný význam. Smyslem svědectví není setrvat na dosaženém pochopení j e d n é věci, ale z jedné věci usuzovat na jinou.

Komunikace je základním kamenem lidské soudržnosti, respektu a spolupráce, cílem je zhmotňovat lásku v našem pozemském životě.

Skrze kontemplaci, svého činění se chápající bytostí, víry v lásku, která se stává odrazovým můstkem k vyšším stavům vědomí.
Máme velký potenciál využívat více než deset procent kapacity svého mozku ku prospěchu svému i ku prospěchu celku nebo se můžeme vzájemně zlikvidovat...

Citace: "Na základě čeho posuzuješ, co je dobro a co zlo? A když se tvé dobro střetné se zlem, vypukne krutý boj, protože každý sám si hraje na Boha. Na Zemi žijí miliardy lidí a každý z nich se sám rozhoduje, co je dobro a co zlo."

Přečteno: 1782, hodnoceno: 1185, pouze74%, Komentáře: 307, Nejvíce palců: 63 Evaho73, /Velekněžna - krátce a výstižně/.
Za mě si dílo zaslouží více pozornosti. Vážím si každého názoru.

30.06.2023 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

(SPOILER) Upoutala mne zdánlivě nedůležitá věc a to grafika jednoho řádku: "originální název" byl písmem neevropské kultury, japonské. Vizuální vnímání je asi primitivnější, ale už má zvědavost byla chycena na udičku. Ještě jsem se mohla pustit. Návnada v podobě neznámého ilustrátora lákala a zvědavost zesilovala. Hikri Mijazaji sliboval neobvyklý pohled na kočku v knihovně... Asiaté mají mnohdy inspirativní úhel pohledu i hluboký vhled na běžné věci. Odráží se filozofie prastaré kultury , s prvky snášenlivosti, spolupráce, pracovitosti, houževnatosti, vytrvalosti, skromnosti lidí, nuceně žijící těsně vedle sebe, na způsob rostlinné zakořeněnosti. Že by člověk se dokázal vymanit se z pýchy, hamižnosti a byl schopen vzájemného soužití bez snahy se navzájem přelstít, oklamat, přechytračit a byl by schopen stejnoměrně užívat zdroje k blahu všeho míra? V Evropě nepředstavitelné.
Odkaz zemřelého dědy svému vnukovi nejen antikvariát, smysluplná obživa, ale i to, že vzájemná láska se má pěstovat a předávat jako to nejhodnotnější co člověk člověku může dát. Asi bych to chápala i mezi všemi národy a jejich kultur.
Doporučuji se seznámit, jak středoškolský student se vyrovnával se smrtí svého dědy.

18.03.2023

Obrazy z Rus Obrazy z Rus Karel Havlíček Borovský

(SPOILER) Jak se žilo kdysi, žije se i dnes, nejednomu bez penze. Chudneme a příští senioři... Asi je troufalé zamýšlet se nad státním rozpočtem. Založit státní penzijní fond, oddělený aby peníze se množily pro důchody a začít hned např. i sta miliardy nedávat na zbrojení, ale pro zajištění důstojného stáří, každý by dostával minimální plat a na nad standart by čerpal z majetku, který si stihl vytvořit.

10.02.2023 5 z 5

Šijeme ze zbytků látek: Jednoduché návody na praktické využití odstřižků Šijeme ze zbytků látek: Jednoduché návody na praktické využití odstřižků Debbie Shore

Terapie, procvičování prstů, ohebnosti kloubů, smyslů : hmat, zrak, zabavit vnučky a vytvořit dárek pro maminku a radovat se z tvůrčí práce a mnoho jiného jsme si užily při šití chňapky, ale že to byla dřina, to vám povím. Klouby ztuhlé, oči potřebují hodně světla a hodně motivace , ale konec dobrý všechno dobrý. Společně jsme i uklidily a pak si prohlížely stránky a plánovaly, do čeho se pustíme příště. Prozradím, budou to zástěry a pak se společně pustíme do pečení štrůdlu, který mi vnučky pochválily.
Starý šicí stroj jsem vynesla ze sklepa. Tenkrát mi ho bylo líto vyhodit, tak putoval do prázdné kóje na uhlí.
Terapii vyzkoušejte a trable se rozplynou. Mamince děti předvedou, co dělaly s babičkou.

10.02.2023

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Vhodná k odložení do police na nádraží a kdo chce, ať se obdaruje.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Smutné, ale i tak doporučuji, umím si představit, že bych četla i podruhé.

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Když nevím, co si mám o knize myslet, podívám se na hodnocení... To rozpodcení je graficky vysvětleno, nestydím se, že všemu nerozumím a zatím neplánuji obnovu četby. Nehodnotím.

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Pro nikoho toto místo není dobré a proč né? Doporučuji přečíst.

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Eben je můj Edem, lze jen doporučit.

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Jedna z nejpotřebnějších informacích pro každého. Doporučuji i k zakoupení.

29.12.2021 5 z 5

Mnoho zajímavých poznatků. Doporučuji.

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Těžko se mi hledal název na 21 písmen do výzvy. Zvědavost mi nedovolila minout tento deník. Nové zážitky. Doporučuji a přeji navštívit tuto krajinu.

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Neznámý příběh, ale zajímavý. Doporučuji.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dá se číst kdykoliv a kdekoliv, moc se mi líbí. Doporučuji.

Babička Babička Božena Němcová

Navodí krásné pocity. Doporučuji .

29.12.2021 5 z 5

Verše , které jsou ke čtení. Doporučuji.

29.12.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika. Všechno dobře dopadne, v dětství se postarají dospělí rodiče. V dospělosti musíme politiky nutit, aby se starali o prospěch společnosti, proto si je platíme, musí být odvolatelní . Jejich hlasování o zákonech nesmí být tajné, ale transparentní, abysme věděli, jak to konkrétně s námi voliči zamýšlejí.
Doporučuji.

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Základem zdraví je i jídlo a zdravá střeva. Velmi doporučuji.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Nádherná česká klasika pro potěšení od 3 do sta let doporučuji.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Velkou úctu si zaslouží Erben, jeho Kytice se stala klenotem české literatury. Vydání z r. 1853 je sice brožované, ale právě i proto / že se dostalo do povědomí i nezámožných čtenářů/, má velkou hodnotu, nejen v té době pro 42-letého autora.
Dramatické příběhy jsou vhodné pro čtenáře od 10-ti let.