zaz zaz komentáře u knih

Koření Koření kolektiv autorů

(SPOILER) Koření si zahrádkáři vypěstují, zde najdete i návody , jak na to. Tedy kromě popisu koření, jeho prospěšnosti, využití, včetně receptů / uspořádali: Jan Diensbier, Alena Vlčková , také krásné a vtipné, černobílé ilustrace, / pátá "kuchařka" klubová prémie/ a slovníčku pro cestovatele / v jazyce anglickém, francouzském, německém, ruském, polském, maďarském, rumunském/.
Klubové prémie jsou vzácné třešničky na dortu, doporučuji k rozšíření obzoru. Mile překvapí a potěší. Doporučuji k zakoupení .

20.03.2024 5 z 5

Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich

(SPOILER) Není komik jako komik. Není herec jako herec. Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Co by tak pan Werich řekl na výkon herce, který předstírá, že je prezidentem a všechny šokoval..., chtěl by nás zatáhnout do třetí světové...?
...za roli Oskara a s těmi, co to umožnili , odeslat na nekončící dovolenou na Měsíc..., nebo raději na Mars, aby nezbylo palivo na návrat.
Bez váhání knihu doporučuji.
Než se začtete, jukněte zde na jeho citáty. Okamžitě mne vystřelí z jakýchkoliv strastí a mám pocit, že si povídám s přítelem u sklenky a fluidum tančí kolem nás.

16.03.2024

10 let JZD 10 let JZD kolektiv autorů

(SPOILER) Bohatství není v majetku, ale v nás a všude kolem nás, vlastnictví je pomíjivé. Po 2. světové válce a po r. 1948:
Přišel mráz dříve a brambory na poli neměl kdo vykopávat. Lidé dostali práci stabilnější v JZD. I koně si mohli po práci " z jezeďácké stáje" pro sebe vypůjčit. Nebyl jejich a tak uštvaný kůň dlouho nevydržel. Místo ovsa a odpočinku jen rány bičem.
Pak přišla opět nová doba po r. 1989 a spravedlivé vrácení majetků ?...
Klaus: bylo by naivní si myslet, že majetkové poměry mohou vrátit , tak jak byly...
PS: jsou matriky, rodná čísla žijících potomků, atd., ale politická vůle byla jinde a ta rozhoduje.
lidé se demokraticky přihlásí o svá práva dle ústavy. Zatím nás to politici nenaučili /nic proti nikomu, jen škoda, že člověk dozrává postupně a věci pochopí časem.../.
Moc se mi líbí porovnávat popis dob minulých v knihách se vzpomínkami předků včetně reality, která z toho vzešla.
Podle mého názoru vzdělaná, beztřídní společnost dokáže zajistit důstojný život od kolébky pro novorozeně až po hrob pro seniory. V ČR nyní mnozí pozůstalí se loučí bez pohřebního obřadu a bez místa pro uložení ostatků... Kultura zde nemá místo? Tímto směrem chceme pokračovat? Citová výchova probíhá v rodině, proto stát přestal podporovat rodiny, aby lhostejnost světem zavládla?
/Na poli pracoval kde kdo, aby bylo co jíst. JZD stát nechal "zprivatizovat" a dnes stát podporuje zemědělce, aby obstáli v konkurenci a jak? Jen státní dluhy a dluhy a úroky...! Vláda neustoupí nátlaku! Státní pokladna prázdná, má díry...
Víra v peníze je silnější než víra v Boha. Před nim jsme si všichni rovni a svobodni! Kdy to pochopíme... V demokracii je nutná pluralita a v ní úcta navzájem, bez nálepkování, respekt, komunikace, spolupráce pravice i levice ve prospěch občanů, v duch listiny lidských práv. Bez levice není demokracie! Slabé, nemocné, děti a seniory nemá kdo bránit a hlavně prosazovat jejich ústavní právo na důstojný živit. Bez obalu: STAČILO./
Důležité je bohatství v člověku, aby se mohlo projevit všude kolem něho.
Knihu doporučuji a podpořit zemědělce taky.

16.03.2024 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

(SPOILER) Chatrč je vánočním dárkem r. 2005 pro šest dětí a několik přátel autora. Přeloženo do 35 jazyků včetně českého r. 2009. Do r. 2010 vydáno 7 miliónů výtisků a zájem roste dál. Vrah byl dopaden, podle zákona jej stihl pozemský trest. Pocitem viny se trestají pozůstalí a zde autor přináší řešení: víru v lásku, máme volbu nepřekážet naději, ve které láska prověřuje vztahy. Odvahu společně prožít znovu bolest, ve které zamrzl život.. a dovolit projít přirozenou cestou truchlení a pak truchlící se svobodně rozhodne, zda nenastal čas svou láskou pomoci jinému .
"Záleží na mém rozhodnutí?"
Samozřejmě, že ano. Ty jsi důležitý i to co děláš. S láskou, odpuštěním, s každým náznakem laskavosti, měníš vše kolem sebe, měníš sebe i celý vesmír k lepšímu.
Pokud ti záleží na něčem, pak ti záleží na všem.
Pamatuj, čímkoliv procházíš, nejsi na to sám, jsme vždy a všude s tebou."

PS: Každý daňový poplatník rozhoduje o životě a o smrti tím, zda demokraticky umožní vládu politikům, kteří mají víru jen v zisky , ale předstírají, že jim jde o "svobodu"... Po smrti budeme všichni "svobodní ?"... Mocnosti nejdou jen po nerostném bohatství, po minerálech bez kterých by nebylo mobilů, moderních technologií, lithium ? Stojí za to položit životy "obyčejných " lidí? Demokracie je lidu vláda, záleží na rozhodnutí každého z nás, zda budeme trpět..., nebo žít láskou .
Knihu doporučuji, má mnoho, o čem se dá přemýšlet , duchovní rozměr podporuje život v lásce .

13.03.2024 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

(SPOILER) Příběh se mi líbil. Kamarádství nás obohacuje prožitkem přítomna, magická chvíle sdíleného, probíhajícího okamžiku....

12.03.2024

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

(SPOILER) Pozitivní způsob myšlení je dobrým darem dětem, prodlužuje kvalitu života. V příběhu prožíváme lásku, přátelství, tu správnou komunikaci, spolupráci, respekt k druhému, překonávání vlastního neúspěchu, nenechat se jím odradit od "obyčejných aktivit" běžného, všedního dne, radostí pěstování smyslu pro humor... je tam všechno krásné, co na každého čeká, každé nové ráno. Tak si ho užijte . Jukněne na stránky a začnou se dít věci .........

06.03.2024 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

(SPOILER) Žáci a studenti číst musí, později není čas, pak senioři opět vezmou knihu na milost a mnozí nachází v autorech přátelé. Žánr slavného autora F. Forsyth je nezapomenutelná jízda. Otvírá dveře tajných služeb, knihu doporučuji.
Nevím jak hoho, ale ve mně vzbuzuje zvědavost a chci pátrat po informacích aktuálních . /např. ABJ Jan Schneider Na Ukrajině jde jen o byznys, naznačil šéf CIA/. Tak nějak naivně si přeji, aby někdy šlo i o lidi...
Autora si řadím mezi oblíbené.

27.02.2024 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

(SPOILER) Josef Lada nás vezme do pohádky..., někdy stačí pohledem zavadit o jeho vidění světa... Když se vrátím do reality, uvědomím si, že příroda je krása všech krás, stačí se jen dívat. Tuto zkušenost mi vždy připomene obrázek od Lady. Vnoučatům se také líbí, to mne potěší dvojnásob. V knihovně si vybereme vždy jen jednu knihu a po přečtení se společně těšíme na další. A že jich je ! Hádáme, kolik jich na polici na nás čeká příště.

27.02.2024 5 z 5

Sport a správná výživa Sport a správná výživa Petr Fořt

(SPOILER) Mnoho prospěšných informací, nejen pro sportovce. Osobně chválím.

Moderní výživa pro děti Moderní výživa pro děti Petr Fořt

(SPOILER) Citace: "Je nejvyšší čas začít se starat o vlastní zdraví, to znamená í o výživu aktivně. Každý soudný člověk by se také měl naučit přijímat diametrálně odlišné názory a neřídit se nekriticky jen pohodlnými, ale tím pádem silně zjednodušenými klišé."
Čekala jsem klasické recepty, ale návody na skladbu jídelníčku byly jiné. Týkaly se i faktů, zamlčovaných výrobci, dále aktivity strávníků a jejich ne/kvalifikovaného rozhodování. Opakování : matka moudrosti: galaktóza.
Epidemie osteoporózy, ale velký obsah vápníku, má vysoké nároky na hořčík. Nekrytým přiměřeným množstvím hořčíku může zvyšovat riziko trombózy .
Bílkovina kasein zvyšuje riziko autoimunitních onemocnění: lupenka, artritida, revmatizmus, astmatu, přetěžuje játra, nadýmání.
Dříve na vše byly přísné normy a kontrolní vícestupňový dohled, včetně přísných sankcí. Povolených tzv. E bylo několik desítek, v Evropě mnohem více a v USA stovky. Podobných starostí jsme byli ušetřeni. Nechci, aby to vyznívalo kriticky, jen jsem zaskočena tím, že nesleduji obsah přidaných látek do potravin. Vím, že Němci jsou více zasvěceni do problematiky výživy a pečlivě si vybírají složení průmyslově vyráběných potravin. A my se divíme, proč naše děti trpí neduhy v měřítku, který jsme neznali. Knize dávám pět hvězdiček.
Autora DOPORUČUJI.
/PS: i psí granule: bílkoviny se zahřívají na teplotu přes 26O a více stupňů, pak trávení bílkovin je obtížné a nemoci, ze špatné výživy, zkracují život na pouhých 10-12 let.
Technologický postup např. pečení masa /bílkoviny/ je nižší teplota a delší dobu. /
/ Smažení se proto nedoporučuje často, škodí to bílkovinám, tukům, bramborovému škrobu apod. pak trávení je špatné... !/

Pokojík Pokojík Marie Stryjová

(SPOILER) Moc pěkně napsáno. Historie se opakuje, problém mladých, jak se osamostatnit a být sám sebou..., k tomu je zapotřebí byt! Důstojné bydlení je zaručeno ústavou... Bydlení je základní lidská potřeba, nutná k založení rodiny nebo alespoň k možnosti normálně partnersky žít...
Paradox: mířili jsme směrem na "západ" a protože je Země kulatá..., víme, že není placatá, tak jsme zase na "východě"... Jen jsme za tuto cestu zaplatili, vším, nejen co jsme měli, ale topíme se v dluhách... A byty pro mladé...?! Ironie nebo nechápeme, co je demokracie, že musíme o základní potřeby demokraticky bojovat např. generální stávkou jako v r. 1989, tenkrát to vlády lidem umožnila. Sama jsem byla účastníkem a dnes je na zváženou, zda státní kasa je na podporu bytů a investic ve vlastním státě nebo miliardové nákupy od jiných států a tím podporovat jejich ekonomiku ? Němci hrdě nakukují sortiment, který se vyrábí v německých firmách.
Máme strach říci politikům, že chceme ze svých daní , které naplňují státní pokladnu, byty pro své mladé? Moci si nakupovat obilí od českých zemědělců?
Při četbě knihy si nechci připouštět deziluze a stále věřím, že dokážeme zajistit pro mladé byty a spravedlivou mzdu, aby bydleli bez zadlužení a zaplatili své základní potřeby k důstojnému životu, alespoň jako za socialismu... Nebo v dnešním kapitalismu je to jen chiméra? Jakému procentu mladých se bez hypoték nebo bez pomoci příbuzných podařilo získat svůj byt?
Přístup k informacím i názorům k této knize má podpořit svobodné myšlení, úvahy o rezignaci nebo o demokratické petici, demonstraci, stávce apod. aktivity znemožňovány či ponechány na rozhodnutí lidí, aby si mohli utvořit vlastní názor. ¨
Autorku doporučuji.

Zvony Nagasaki Zvony Nagasaki Takaši Nagai

(SPOILER) Smutné, asi jsme museli poznat hranice, kam už nikdy ne.

23.02.2024 4 z 5

Dobrý a ještě lepší život Dobrý a ještě lepší život František Nepil

(SPOILER) Nepil je pro mne synonymem pro šiřitele pohody a dobré nálady. Dopřejte si několik stránek, alespoň jedou denně a pohled na svět se rozjasní. Pan Nepil Je všude zdejší, všude rozdává kámen mudrců, našel ho v laskavosti. Kámen obsahuje aktivní látku, která mění špatnou chvíli ve šťastnou...

23.02.2024

Koření - kouzlo ve Vaší kuchyni Koření - kouzlo ve Vaší kuchyni Miloslav Nosovský

(SPOILER) Citace: "...podívejme se do společnosti Emarko, a.s. na severu Čech, která se datuje rokem 1870. Nástupci pana Horna pokračovali v jeho díle a postupně rozšiřovali výrobu ve Varnsdorfu a Liberci.
Původní vodní mlýn na mletí koření stojí dodnes. Loukoťová kola a transmise s koženými řemeny..., mlýn je nyní muzeem,..."
Dozvíme se, že skořice, hřebíček, chilli, pepř atd. jsou považovány za desinfekční látky. Pozor množství nepřehánět! Koření hřebíček připomíná opravdu hřebíček, dá se zapíchnout do rozpůlené cibule a posadit do hrnce s rýží, pro zlepšení chuti. Hřebíček můžeme rozkousat a prospěje to desinfekci úst.
Brožurka obsahuje mnoho receptů. Doporučuji vybrat si a vyzkoušet.

23.02.2024 4 z 5

Co je to řeka? Co je to řeka? Monika Vaicenavičiené

(SPOILER) Publikace vhodná pro volný čas. Jednu stránku čte dospělý, druhou malý čtenář. Nejkrásnější čtenářský zážitek pro oba. Radost má čtyřicet stránek, ale účinek dlouhodobý. Doporučuji.

21.02.2024 5 z 5

Až vysvitne slunce Až vysvitne slunce Debbie Macomber

(SPOILER) Sněhovou lavinu nelze zastavit. Ale zde jde o porušení stability svahu , sesuv /sklon svahu více než 22 stupňů/, ke kterému došlo nečekaně, bez varování Zda se jednalo o důsledek přírodního procesu nebo lidské činnosti, to zjistíte až z knihy. Příběh popisuje ochromující, nekončící děs. Pustila jsem si pro názornost i videa..., jak po takovém prožitku někdo může fungovat? Příběh i život plyne dál...

16.02.2024 5 z 5

Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Nicklas Brendborg

(SPOILER) Bomba, vědecké poznatky o životě věčném. Zajímavé také želvušky /i ve vesmíru/ nebo víš něco o ploštěnkách ? /snadno se klonují /já tě přetrhnu...! Možno i na tři díly, protože i hlava doroste/.
Až si to přečtete, tak budete asi souhlasit, že lepší studovat zázraky přírody než vyrábět bomby a chlubit se, která vyhladí více "nepřátel". Jak krásně by mohlo být na světě. Zázraky se dějí, jen se lépe dívat.
Knihu doporučuje.

14.02.2024 5 z 5

SpongeBob mezi medúzami SpongeBob mezi medúzami Terry Collins

(SPOILER) "Spáč " Bob byl u dětí oblíben už před čtyřiceti lety, sbírka obrázků z německých žvýkaček je pryč. Nové generace se seznamují s podmořským světem a v dospělosti budou hledat tajemný elixír věčného života... Medúzy umí stárnout pozpátku / skoro jako v Arebele/. Medúza dospěje, zestárne a pak začne s omlazovací kůrou vracet se zpět do dětství.
Dnešní babičky se nad knížkou také umí s vnoučkem vracet do dětství i bez elixíru a je nám spolu blaze.
Doporučuji díl o medúzách.

14.02.2024 5 z 5

Slova mezi barvami Slova mezi barvami František Nepil

(SPOILER) Granát - nechávám kolovat. Našla jsem vydavatelství Granát s knihami Františka Nepila. Otevírám nadílku opatrně a už kolem lítá laskavý humor, plný vlídného, moudrého pohledu na přátelé a kouzlí úsměv na tváři...
Na zítřejšího Valentýna posílám naši společnou lásku a máme tu mejdan!
PS: Každý autorův text mne potěšil a nyní nebylo jinak, jen čistá radost. Předejte dál, není to letadlo, je to náš miláček Nepil!

13.02.2024 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

(SPOILER) Citace: "Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa. Věděl jsem i o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně na tom jsi byl i ty, můj čtenáři. Začti se zpátky do svého dětství a pocit povědomí, o němž hovořím, se ti připomene jako zkušenost z dětských let. Tehdy ses ještě neustálil, nevykrystalizoval. Byl jsi tvárný, byl jsi duch v proměnlivém stavu, vědomí a osobnost v procesu utváření, ano, utváření a zapomínání."

Je pěkné, když se máme, kam vracet, když je toho zapotřebí. Dětství má právo vnímat lásku a poznat radostné chvíle. Celý život má z čeho čerpat.
Jsem s knihou spokojená, vyšla u nás 13 krát , na Slovensku 3x a to je doporučení nejen od jednoho spokojeného čtenáře. Roku 1984 vydáno 125 tisíc výtisků.

13.02.2024