zaz zaz komentáře u knih

Kdyby prase mělo křídla Kdyby prase mělo křídla Petr Skoumal

(SPOILER) Nejen ten, kdo měl odvahu číst Kafkovu Proměnu , zaslouží pohlazení. Tím je pro čtenáře zase kniha. Texty písní a budete plesat a užívat si krásné přítomnosti.

13.02.2024 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Píše se rok 1914 Kafka přemýšlí , co se to děje...? Lidé se nebrání , nebrání své života, poslušně se loučí, poslušně odjíždějí, poslušně umírají za vládnoucí mocné..., poslušně hájit zisky vládnoucích. Ti v nich dávno, po staletí vidí jen užitečný hmyz.

Kafka ve své povídce, vydané ve válečné době 1. světové r. 1915, křičí : nejsem hmyz! Řehoř chce být prospěšný své rodině, zajistit obživu, ale doba ho proměnila a přetvořila v něco : v "to" !
Vládnoucí ho odtrhnou od jeho rodiny tím, proměnil se jen v poslušné, rezignované, depresivní "to".
V té době o sobě a své budoucnosti lidé nerozhodovali. Jejich starostí bylo udržet sebe a rodinu při životě a to bylo těžké i v období míru.
Méně odolní jedinci se zbláznili. Žádné sociální zajištění. Děti umíraly hlady, chyběly ruce na malých políčkách.
Proměnu lze pozorovat i očima člověka chudého na duchu. Náboženství bylo všude přítomné. Postižený čekal na své štěstí, nacházel jen v Bohu.
Bůh člověka stvořil k obrazu svému a dal mu svobodu.
Je jen na každém jedinci, jak se rozhodne, zda si vytvoří ráj kolem sebe nebo se rozhodne kolem sebe vytvořit peklo.
V demokracii se rozhodneme pro lásku, bude se šířit v beztřídní společnosti, před Bohem jsme si všichni rovni.
Máme také na výběr: rozhodnout se pro dokončení plánu Hitlera, vymýtit havěť , Kafkovy brouky.
Kafka nepovažoval lidi za havěť a řval: necítím se tím opovrhovaným, za koho mne máte! Myslím mi to , tak jsem člověk!

Nebudeme-li brát v úvahu historii, bude se opakovat...! Zase jsme hmyzem? /mezi nás pronikl trilící/NADLIDI ?/ , / podlidi? jsou voliči, nemám právo sdělit, své pocity, že je tu cenzura a totalita větší ,než za socialismu? , že v demokracii je nepřípustné občana nálepkovat hanlivě?, protože mám strach o bezpečnost ČR, ps: západní zbraně je zakázáno používat na území RF, co si navaříme, to si sníme sami! Proč vytvářet záminky ke konfliktu? Pro koho je to užitečné, v čí prospěch? Byl to omyl? Bez omluvy to může být chápáno jako záminka a diplomacie, naše politická reprezentace, nás zastupuje a mlčí.../
Plán nadlidí pokračuje? Nyní se Slovani likvidují dobrovolně navzájem... Nechci žádnou agresi, ale zastavit vraždění a neutralitu kolem RF, to je můj názor.
Někteří Němci: musíme v dodávkách zbraní pokračovat . Vyrábět zbraně místo traktorů? Kdyby se dalo chudým do rozvoje zdravotnictví, školství atd.tolik, kolik se jim dalo do zbraní, nebyly by dnes na tom lépe?!
/ Ve třech volbách ,hlasování je tajné, se ukáže naše svobodné rozhodnutí, nemůžeme to svádět na Boha, to co dopustíme my./

Proměna v brouka: Co se stalo s psychikou nezaměstnaných v devadesátých letech ve východní Evropě, když se jim továrny zavřely, prodaly stroje i pozemky, jejich dospělé děti neměly továrny, kde by našly seberealizaci, vládnoucí se vymlouvali: chybí jim praxe..., exekuce, rozpad rodin, bezdomovectví, kriminalita. Vytvořená hospodářská krize a pro některé zisky z válečného průmyslu...!

Číst Kafku znamená, návrat do jeho doby. Toho jsem se vždy obávala, deprese mne nelákala. Zvláště, když je válka nedaleko . Už mám pocit, že strach mě mění ... Člověk musí prožít mnoho bolesti, aby pochopil... Zkušenosti jsou nepřenositelné, proto ti co nezažijí, neuvěří, nepochopí.
Je to napsáno skvěle a už se nebojím doporučit novým čtenářům. Budete jiní, než jste byli před Kafkou. Vtáhne vás k sobě a pocítíte, že zasáhne přímo vaši duši. Mne se tak stalo.

12.02.2024

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Paul Babiak

(SPOILER) Možno vypůjčit v knihovně. Meziknihovní služba. Nové vydání z r. 2023 na vaši žádost knihovna může koupit.
Knihu doporučuji. Manipulátoři jsou chytří, silní, "chamelénovití", mají na jaro pěkné duhové barvy, až přechází zrak a jak si vybrat ..?
Autoři vidí zítřky.

08.02.2024

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

(SPOILER) Krása kol kolem. S vnučkou si střídáme ve čtení a já se kochám navíc tóny hlasu... Může být něco hezčího?
Doporučuji si zážitek zopakovat.

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

(SPOILER) Povídky příjemní deštivý den a líbí se mi výběr autorů.

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

(SPOILER) Citát: " Lid je zdrojem veškeré státní moci, píše se v Ústavě ČR.
Citát: "Člověk musí říkat své názory, i když se ho na ně neptají a nikoho nezajímají,"

Výrazná charizmatická osoba společenského života. V jeho blízkosti se každý okamžik mění v nezapomenutelní kulturní zážitek. Pan prezident Zeman měl štěstí. Lze doporučit.

06.02.2024 4 z 5

Sladká nevědomost Sladká nevědomost Danielle Lori

(SPOILER) Je tam všechno..., někomu padne dobrá karta, jinému brrr - podle prostředí, kde se nachází . Nudit se nebudete.

Mít pro koho žít Mít pro koho žít Marcia Willett

(SPOILER) Štěstím je moci někomu říci, že si ho váží pro to a pro ono, že ho mám ráda, přestože je zřejmé, že to tak cítíme...
Slova zahřejí po letech i toho, kdo je vyřknul, dříve dokud je ještě čas... Na lásky plná slova je vždy ten správný čas, nejen na Valentína...

Autory nevybírám podle národnosti, ale ze zvědavosti... a někteří mi poskytnou zážitek, oduševnělou myšlenku, rozšíří obzor, tak je tomu i zde nad stránkami psané autorčiným srdcem. Příběh připomíná plavbu po známé řece, nudit se nebudete.
Doporučuji věnovat čas četbě této knize, kde čekají nové životní příležitosti z prostředí venkova. Rázem se přestávám starat o své starosti.
/ než posedávání u televizních reklam, pro ně zapomenu, oč se tu v nezáživném ději jedná, asi intenzivně i když podprahově vnímám módní signály..., které mě tak vyčerpávají, že u TV pospávám/.

04.02.2024 5 z 5

Průřez maďarskou kuchyní Průřez maďarskou kuchyní Kálmán Tolnai

(SPOILER) Recepty ověřené spokojenými strávníky.
Rády jsme si je mezi kamarádkami předávaly, mnohdy i s ochutnávkou. Vitamíny z opečovávaného záhonu na talíři nechyběly a pestrost zajišťovala vzájemná výměna přebytků.
Tyto sešity jsme milovaly /viz rozklikněte si vydavatele Práce/.
/PS: Fronty na banány znali asi Pražáci, ti byli ochuzeni o pohyb , slunění a klábosení na zahrádkách. Venkované si užívali a ani by je nenapadlo marnit čas ve frontách. Mnozí se uměli radovat z vypěstovaných ředkviček, paprik i melounů, cibule, česneku, zeleného hrášku, hlávkového salátu, brambor, ovoce, malin, kanadských borůvek, angreštu atd. a inspiraci jsme čerpali z těchto kuchařek. Děti se učily spolupracovat a pak si společně zaskotačily. Na banány nikdo nevzpomínal./
Maďarský pikantní gulášek, kdo by si nedal, jak na něj se dozvíte z brožury, doporučuji i další sešity , nemá to chybu.
Doporučuji vyzkoušet a přeji dobrou chuť.

02.02.2024 5 z 5

Ticho po pěšině Ticho po pěšině Vlasta Javořická

(SPOILER) Autorka 227 knih. Nejedná se o světovou literaturu, ale dobře se čte, nezůstanete jen u jedné publikace. Dojemná vyprávění pro tzv. černé hodinky, kdy v chalupách nebyla elektrika, v kamnech praskal oheň a rodina byla pospolu...

04.01.2024 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

(SPOILER) Citát: "...a povaha mnohých vzala poruchu: z dobrého bydla vzešla zpupnost, pýcha a chvástavost, touha po výdělku přivodila lakotu, závist a zálibu v mamonu. Bývalou střídmost vyměnilo za bezohledné pachtění se za požitky. a srdce jejich se zatvrdilo."
100 let uběhlo od jeho smrti, zemřel ve svých 75 letech na rozedmu plic, kuřivo si neodpustil. Cestu k autorovi jsem si našla později, až sem sama poznala Šumavu. Původem Němec, narozený v hornorakouském Haag am Hausruck se stal českým spisovatelem a jakým! Stáhněte si zde v DK e-knihu zdarma, to se nedá odvyprávět..., jen vzdychám a kochám se i nad nádhernými ilustracemi !
Jeho otec byl lékařem v Sušicích, ale tehdy tam žádné školy nebyly, všude děti chodily pěšky a do dalekých Klatov se jít nedalo.
Krajina inspirovala autora a on inspiroval hudebníky, architekty, výtvarníky a dnes jeho největší odkaz vnímám ve spojování lidí nejen mezi sebou, ale i mezi národy. Klostermann "dělá" z nás přátelé a pramálo záleží na národnosti hlavně, že se spolu cítíme dobře a v pohodě.
Komentáře jsou výstižné a lákavé , tak už jen krátce: doporučuji.
Přečteno zajím: 479, hodnoceno: 362 /89%, komentáře: 93, nejvíce palců: alef 118.

19.08.2023 5 z 5

Chováme slepice: šťastný život v zahradním výběhu Chováme slepice: šťastný život v zahradním výběhu Robert Höck

(SPOILER) Máme prostor pro kurník a výběh s dostatkem trávy a žížal, pro přehrabávání půdy slepicemi? A 365x čas každé ráno a každý večer?
Naučíme se spolupráci, odpovědnosti, plnění povinností se stává součástí osobnosti. Péče o živého tvora alespoň v přírodovědném kroužku, dá do života více,
než halda knih. Nebo chovatelství převzít za babičku o prázdninách a zapisovat si úkony do deníku, včetně počtu vajec i pro maminku na bábovku, zapékané brambory či pomazánku, palačinky...
Uvidíme, jak dochází k šikaně... Kuře má strach a utíká..., řada pronásledovatelů roste do okamžiku, než se kuře zastaví , pak zábava v běhu, z nadbytku energie končí... Názorná terapie... Děti vhodnou zábavou zabavíme, pak nemají čas na nudu...
Péče o zdraví, ovlivňuje spousta faktor: kvalita krmiva, hygiena kurníku, velikost výběhu, pískový bazén, pro čistotu peří apod. Přemýšlení nad péčí o vlastním zdraví, místo nařizování a příkazů.
Strana 42: Seznam 30 prudce jedovatých rostlin, které máme na zahrádce /Narcis bílý, žlutý, Ocún jesenní, Lýkovec jedovatý atd.
Četba vhodná pro každého.

07.08.2023

Těžko říct Těžko říct Zuzana Gabrišová

(SPOILER) Často se vracím k poezii, když mám rozbouřené emoce a mám pocit, že stojím na hraně šílenství... Přišly ke mně verše české autorky, která složila slib, žila v klášteře..., poznala řád, odříkání, velkorysost i bolest, emoce nevládly nad ní, ona nad nimi... Děkuji za obnovení víry v posunu lidskosti v člověku. Pomaloučku se učíme být hodni lásky..., aby se šířila všude kolem nás. Co zasejeme, zítra sklidíme. Odpovědnost za vlastní rozhodnutí je nepřenositelná jako naše zkušenost.

07.08.2023 5 z 5

Tvoření z přírodních materiálů „za pár kaček“ Tvoření z přírodních materiálů „za pár kaček“ Jana Talandová

(SPOILER) Dělání, dělání smutek zahání. Dělání je lék. Krize sama o sobě není zlá i za pár kaček lze druhému udělat radost, že na něj myslíme i v časech horších a sebe potěšíme výsledkem.
Pěkná inspirace.

07.08.2023 5 z 5

Sto léčivých míst jižních Čech Sto léčivých míst jižních Čech Pavel Kozák

Ach..., všechna slova se stávají nicotná, to zjistíme až na místech, která nám autor prozradil a naše srdce je poznává...

01.08.2023 5 z 5

Pečeme bez cukru Pečeme bez cukru Susann Kreihe

(SPOILER) Jde to a to dobře. Znáte to, sotva dojíte sladké, za kratičký čas klesne hladina cukru v krvi a mozek nepřetržitě vyžaduje další dávku. Pokud mu tři dny nevyhovíte, vzdá to. Ale malý kousek dortu bez cukru, s ořechy stačí. Máte loňské vlašáky? Zde najdete lákavý i nenáročný recept a dílo se povede.
Pečte s dětmi, hned to odkoukají.
Pokud se chybička vloudí, jukněte vaříme.cz /kuchařinky radí, jak svůj omyl neopakovat/.
Pročítám recepty jen dle potřeby.

08.07.2023 5 z 5

Věc: Vlasta Burian Věc: Vlasta Burian Vladimír Just

(SPOILER) Na cesty vlakem či při odpočinku na zahradě nebo pro dobrou náladu doporučuji tuto publikaci k přečtení. Pro osvěžení a pohodu. Humor a legrace v podání geniálního baviče , zažene případné chmury a načepuje do žil příval radosti a energie.

08.07.2023

Stromy Stromy Bruno P. Kremer

(SPOILER) Ozdoba každé domácí knihovny. Pozor na ptačí zob, stálo zelený keř, ale plody jedovaté.
Možno sehnat v bazaru. Moc pěkné fotografie i popis rostlin.

03.07.2023 5 z 5

Kniha umění Kniha umění kolektiv autorů

(SPOILER) Dobrý pedagog si všimne nadání, pracuje s žákem i individuálně. Inspirativní volnočasový koníček nebo základ pro další profesní období. Lze jen už doporučit.

Jak si nenechat ublížit Jak si nenechat ublížit Jane Goldman

(SPOILER) Učíme se respektu, spolupráci, ale i zajištění si respekt u pro sebe a vědět, jak se účinně bránit. Jak nato se dozvíte zde.
Mnohdy jsou charaktery ukryté pod maskou. Jak na koho vhodně reagovat a nedovolit nikomu šikanu apod.?
Špatný vzorec chování mohou kopírovat děti, a tím ničit vztahy kolem sebe a to i v jejich dospělosti. Vše má svoje meze i tolerance.