Xena011 Xena011 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Moc se mi nechce číst české spisovatele, protože ve většině případů nedosahují kvalit těch světových. Tady jsem ovšem narazila. Opravdu důkladně propracované dílo, od něhož se nedá odtrhnout. I když zde není moje oblíbená romantická linie, příběh neztrácí na síle a kvalitě. Moc se mi líbí vztah mezi Ilanem a kapitánem a dalšími postavami a jejich skvělé dobrodružství na cestách je dalším bonusem. Doufám, že spisovatelka bude stejně skvěle pracovat dál a třeba se dočká tohoto úžasného příběhu nebo i jiných stejně kvalitních knih i jiná země světa. Zatím nedokončená série si mě omotala kolem prstu a bude patřit mezi ty, co se dostaly k mému srdci nejblíže.

08.10.2018 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Krásná kniha, vynikající postavy a ještě lepší prolínání časů. Osobně mám velmi ráda historii, a v této knize se mi nic lepšího nemohlo stát. Děj krásně dotváří vztah hlavních hrdinů a jednotlivé zápisky a citáty za každou kapitolou. Tato kniha je jen trošku náročná na plno informací a letopočtů, které se na vás chlí ze všech stran, což mě nevadilo.Velmi napínavý děj, od kterého se nedá odtrhnout. Všem doporučuji! :)

05.01.2016

První První Kiera Cass

Krásná obálka, která se rozhodně kvalitami rovná i nádhernému ději uvnitř knihy. Jak už se zde někdo zmiňoval, už od začátku víme podle názvů dílů, kam se děj bude ubírat a jak dopadne, ale stejně je potom krásné, když čtete, JAK se všechno odehrává. Měla jsem ráda jak Aspena, tak i Maxona, ale ten konec mě stejně dostal. Škoda, že byly i ztráty na životech, ale jak to s Aspenem dopadlo, se mi líbilo. O tom, jak skončila Amerika, s kterou jsem dost vlastností sdílela, ani nemluvím. :) Jen mě mrzí, že to končilo tak rychle, chtěla bych nahlédnout také do jejich života po svatbě. Krásná kniha plná lásky a dalších skvělých okamžiků mezi Amerikou a Maxonem, což mám na knížkách moc ráda. .... škoda, že vztah těch dvou dál neuvidíme :( Krásnější obálky knih, jako jsou tady, jsem ještě nikdy neviděla.
Ještě jsem chtěla dodat, že všechny díly v sobě skrývaly i plno vtipných chvilek, což mě mnohokrát hodně rozesmálo :)
Kdo by se chtěl dostat do pohádky? :)

Někdy se mi stává, že kniha, kterou zrovna čtu, mě ovlivňuje a stává se
mou součástí, proniká hluboko do mého nitra. A pak když kniha končí, mám
pocit, že jsem něco ztratila, že část mě zmizela společně s koncem
knihy. ...Ale díky tomu vím, že jsem ji milovala ....a vyrovnat se s koncem a krásným dějem knihy mi vždycky nějakou dobu trvá

02.01.2016 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Myslím, že stačí jedno slovo na vyjádření celé knížky, byť i celé trilogie: NÁDHERA. Všechny knížky měly propracovaný děj a číšilo z nich plno napětí. Já se nejvíc vždy těším na konec, který mě pokaždé u jakékoliv knížky dostane. Zde mi přišel trošku divný a ne příliš vypracovaný a objasněný, nicméně takové ty hlavní věci se nakonec dozvídáme. Přesto se mi líbil, ale byl opravdu dost krátký a stručný. (Mrzelo mě, že hlavně o Hurikánovi, matce a dalších hlavních postavách, se na konci dozvídáme jen okrajově a dál už jejich život není rozebrán, což by za větší zmínku rozhodně stálo. Libilo se mi i zakončení vztahu s kočkou.) Dost se mi líbilo, že bylo vysvětleno, proč si vybrala nakonec onoho chlapce, i když toho druhého mě bylo zase líto, protože jsem si oblíbila oba.

Jednotlivé filmy se obsahově téměř podobaly knize, až na nějaké menší detaily, a přišly mi také velice zdařilé. (Narozdíl od Divergence a dalších dílů, které se od knihy už celkem značně odlišují). Moje oblíbené postavy (Katniss, Peeta, Hurikán, Finnick, Cinna) už lépe ztvárnit nemohli. Jen mě mrzí, že na konci není poznat, že Katniss s Peetou a Haymitchem vytvořili knihu všech nezapomenutelných osob.

30.12.2015 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

08.10.2018 5 z 5

Svůdné zúčtování Svůdné zúčtování Wendy Higgins

Nádherná kniha, NÁDHERNÁ trilogie....totálně mě ohromila. Kniha měla plno nečekaných zvratů plných napětí, kdy jsem byla plná očekávání při otočení na další stránku. Vyspělyzde a dost se změnily charaktery postav. Kaidan, který byl na začátku dost sebevědomý a dá se říct namyšlený, se změnil v osobu vyzařující plno lásky a štěstí, což jsem ani nečekala a totálně mi to bralo dech. A nesmím zapomenout na citrusové feromony, ty byly vždy neodolatelené :D. Takový žánr s a anděli a démony a vše kolem toho přímo zbožňuju, a hlavně když z něj vyzařuje plno lásky - tento díl byl naplněn láskou až po uši. Nejkrásnější byla kapitola Sen v oblacích....to byl vážně sen a v oblacích. Tuto kapitolu s předcházející a následující jsem si musela přečíst dvakrát a bylo to tak dojemné, že jsem se nevyhla slzám. V této části naplnila srdce postav štěstí a láska, která tnto cit probudila i v mém srdíčku. Poslední kapitola Měsíční salon byla dost zajímavá, ale ten konec se mi zas až tak nelíbil, čekala jsem ještě víc, i přesto tam byly okamžiky dost zajímavé. Hlavně, že byl svět zachráněn a nefilové si vydobili svoji volnost. Epilog by tam být ani nemusel, protože se odehrával o šest let později, a to se hodně změnilo, i když bylo vykresleno jen pár postav. Přesto jsme si poplakala a smutná budu ještě aspoň den. Nakonec předpokládám, že se Anně splnil její sen do všechn podrobností, který vypravovala Kaidanovi.

Moc se mi líbilo zasazení díla do naší současnosti, mluva mladých lidí, jejich chování, i sprostá slova, zvrhlosti postav...vypadalo to dost reálně a přiměřené věku.Super je, že se děj neodehrává v krátkém čase, ale během dvou let...díky tomu dojde k plno změnám ve vztazích i v charakteru postav. Krásné vykreslení pocitů, doteků, polibků...na tohle si potrpím. Dost mě překvapilo, že se spisovatelka zbavila zábran a některé pasáže byly odvážnější...to jsem u moc knížek neviděla, jelikož se jedná o knihy pro děti a mládež , ale byla jsem velmi spokojená.
Chvílemi jsme se cítila šřástná a plná smíchu z některých pasáží, chvílemi plná napětí a slz. Velké pozitiva mi dali i citáty objevující se v knize.

V angličtině vyšel 4. díl popisující Kaidana před setkání s Annou a rozsáhlejší epilog. Doufám, že bude taky tak krásný, jak ostatní kdnihy. (Jen nevím, jestli číst epilog.)

Na závěr musím zmínit, že první díl byl asi úplně nejlepší, protože ten mě tak neskutečně vtáhl do děje...ostatní díly už v tom jen pokračovaly. V druhém a třetím díle byly ale také moc krásné pasáže, které jsem ráda přečetla a užila si je. Tato trilogie chytí za srdce a jen tak ho nepustí. Vzala mi dech jako tvorba Cassandy Clare a předpokládám, že si ji opět znovu přečtu. Tudíž se zařadí na žebříček nejoblíbenějších knih na ty nejvyšší příčky. Opravdu VŘELE DOPORUČUJI, URČITĚ NIKDO NEBUDE LITOVAT!!!
Když už se mi nesčetněkrát o této trilogii i zdálo, tak na ni něco vážně bude :).
SPOILER!!
1. Mrzelo mě, jak dopadla Marna a Jay...to jsme brečela....chudák, ale staral se o Anis krásně spolu s Annou a Ginger.
2. Samozřejmě osud Patti byl otřesnou ránou.
3. Moc se mi líbil Marek z České Republiky..taky si na naši malou zemi sem tam vzpomenou v knihách :)
4. Nelíbilo se mi, že se najeddnou nikdo nezmínil o Veronice, jen že odlétla do Španělska, ale dál se s ní Anna nespojila.
5. Někdo už to tady psal....v epilogu je, že si Anna a Kai pořídí děti - poletí za Kolem a Zaine do Afriky...proto jsem nechtěla epilog o šest let později, myslela jsem si že to prostě dopadne jinak, doufala v to, že nakonec děti busou moct mít samy (ale to by Anna zemřela), nebo je modlitba zbaví sterility a úmrtnosti....nestalo se. Každopádně bych byla radši kdyby příběh spisovatelka utnula a myslela si, že zatím to budou volní manželé a děti budou mít někdy v budoucnu. Ještě mě vadilo (ale zas tak příliš to říct nemůžu), že jeli pro děti do Afriky (které mluvily i cizí řečí), místo současného státu, kde pobívali. Nicméně, když za ním přišla ta holčička a on začal plakat (nikdy dřív mu neukápla slza), tak jsem se také neudržela, bylo to moc dojemné. :)

21.01.2016 5 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Krásná a zajímavá knížka, která se dost odlišuje od ostatních, co jsem četla, ale díky tomu je právě zvláštní. Musím říct že mě děj již od začátku překvapil a pohltil. To se nedalo přestat odtrhnout oči od slov a museli jste číst stále dál a dál. Dost zajímavých zvratů, Adam neskutečný, v tomto díle jsem si ho moc oblíbila, Warnera jsem zatím moc nemusela, svými činy mě trošku dost štval. Ale v pokračování zjistíte význam jeho stinné stránky a určitě budete překvapeni zvraty a vyspěním postav.

18.01.2016 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Nádherná obálka, ale co se nachází uvnitř knihy je ještě lepší - opravdu jako pohádka, která vás úplně pohltí. Někdy si říkám, jak to vůbec může každého spisovatele napadnout napsat a vymyslet takové krásné příběhy. Jen mě mrzí, že se nejedná o skutečnost, nebo se nějakým zázrakem nemůžu dostat do knihy osobně. Jaks e vyvíjejí jednotlivé osoby je opravdu pozoruhodné, což i jednotlivé zvraty, které se v knize stanou. Koukala jsem i na to, jak se to vyvinulo s Marlee.

02.01.2016 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Ocitla jsem se v pohádce. :)

01.01.2016 5 z 5

Bennett Mafia: Zakázaná láska Bennett Mafia: Zakázaná láska Tijan (p)

Miluju témata mafie v romantické lince a tato kniha je velmi povedená. Jsou zde násilnosti světa mafie, ale hlavní hrdinové jsou přesně takový, jak bych je chtěla vidět. Kai,přesně tak má vypadat boss a hlava rodiny - sexy , velmi inteligentní, krutý, chladný mladý muž, který má ve skutečnosti láskyplné a ochranářské srdce pro svou rodinu a bližní, kteří jsou na prvním místě. Riley, žádná naivní a rozmazlená holka, ale chytrá neohrožená žena, která si dětství užila v bolesti a nesnílkuje, naopak je si vědoma kruté reality a snaží se pomáhat lidem v tíživé situaci uprchnout před násilím. Ti dva na cestě najít mezi těmito dvěma opačnými světy, dobrem a zlem, nějaký kompromis. Proč? protože láska vždy vítězí a překoná i největší překážky. Alespoň v knihách se šťastným koncem :)

20.06.2020 5 z 5

Turbulence Turbulence Whitney G. (p)

Úžasná kniha...moc moc doporučuji!!! Originalita a nevšednost ve všech směrech. Řazení kapitol je úžasné, první setkání hlavních hrdinů dost zábavné, Jakeovo tajemné chování a mluva velmi zajímavá, která dělá knihu knihou. Od děje se nedá odtrhnout, protože vždy nastane nějaká nečekaná a napínavá pasáž. Ten konec s profesí Gilian jsem vážně nečekala, což mě stejně jako Jakea překvapilo, ale nakonec všechno krásně a šťastně dopadlo, a v jistých pasážích jsem se i parádně nasmála. Škoda, že do reálnosti to má daleko, ale na to se stejně nehraje :) Kniha se zařadí mezi moje oblíbenkyně! :)
Doufám, že se přeloží další knihy od autorky :)

20.12.2017 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Pěkná kniha plná zvratů a napětí, jak co bude probíhat dál. Adama jsem začala litovat. Ale Warner, no to se těšte. U něho je dost velký zlom Toho jsem začala mít ráda. Nevím proč, ale tento díl mi přišel moc protáhlý, někdy zbytečné věci, ale i přesto jsem děj hltala. Ten konec začal být dost zajímavý. Však sami uvidíte.

18.01.2016 5 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Úžasná kniha, krásná atmosféra a chování ve viktoriánské Anglii v 19. století. Propracované vykreslení postav a jejich nádherných šatů, které se dřív nosily. Super postavy, napětí, vtipnost, krsáný vztah hlavních hrdinů ke knihám...této knížce se snad nedá nic vytknout, možná jen to , že člověka nenechá strhující děj na pokoji a knížku zhltne jedním dechem. Spisovatelka prostě nikdy nezklame.

03.01.2016 5 z 5

Mechanická princezná Mechanická princezná Cassandra Clare (p)

Nádherná trilogie, kterou nepovažuji za samostatnou, ale součástí velkého celku nazývaného shadowhunters. Ani nevím, jak ji popsat, protože je dokonalá ze všech pohledů a úhlů, na které se podívám. To propojení děje a postav s Nástroji smrti mi odpovědělo na spoustu otázek a epilog Města nebeského ohně sem četla znovu, abych si to mohla propojit. Tato série se mi moc líbila, zakládám samozřejmě na Nástrojích smrti, ty jsou takové hlavní pilíře, o které se postupně opírají další knihy. Nečekala jsem, že se jim ještě něco vyrovná, ale tato série se mi dokonce líbila ještě víc, s tím ohledem, že miluju chování, prostředí, oblečení a mnoho dalšího z minulých století a tohle mi prostě moc sedlo. Nastínění všech těch věcí a chování, to bylo jako sen (nynější realita je bohužel krutá), kam bych se bez váhání odebrala. Měla jsem v oblibě, jak Tessa a Will stále mluvili řečí knížek. Různé pasáže jsem si musela vychutnat a přečíst si je víckrát.

Dokonce jsem dříve v Nástrojích smrti neměla příliš v oblibě Magnuse, ale od té doby, jak se choval v této minulosti, sem si ho hodně oblíbila. Hlavní tři postavy jsou bezkonkurenčně moji favoriti. A ta láska mezi nimi...prostě nádhera. Taky bych chtěla něco podobného zažít. Nejoblíbenější postava opět William (jako Jace), i když sem je měla ráda všechny od Tessy po Gabriela.

Nakonec vlastně všechno dobře dopadlo, dokonce mohli navštěvovat Will se sestrou své rodiče, s Jemem byli také v kontaktu...jen škoda, že hlavní postava umřela...raději bych to nechala v přítomnosti knihy, ale muselo to tak být, aby mohlo dojít i na budoucnost....nesnáším loučení :/ Nakonec jsem byla spokojená a přála Tesse, že mohla milovat oba dva a prožít s nimi život, na který nikdy nezapomene (Doufám, že v budoucnosti o tom bude ještě velká zmínka a všechny postavy Pekelných strojů nebudou zapomenuty). Opět mi vrtají hlavou nějaké otázky, které doufám budou vysvětleny zase dále...

Dle mého názoru se jedná o velmi citově založenou trilogii (mnohem více, než Nástroje), nebo jsem já velká citlivka. Od 23. kapitoly mě začaly kapičky slz stékat po tváři, no a až přišel epilog, to už tekly proudem a musela jsme si dávat pauzy, aby mé oči opět mohly vidět písmenka. Když popisovala Tessa smrt Willa, hodně jsem soucítila a trpěla s ní, protože jsem ho taky milovala a bylo to těžké uvědomit si, že jednou odejde (Možná proto je lepší si v hlavě říkat, že kniha končí šťasťně ještě před epilogem). Nejraději bych je měla pořád živé všechny - ale je to hold minulost a předci nynějších hrdinů Nástrojů. Tím to pro mě byl citově mnohem těžší konec, než u Nástrojů, v kterých všichni žijí. Ale čas nejde zastavit a plyne neskutečnou rychlostí, proto si ho musíme vážit a zbytečně neztrácet. Musíme si užívat života co nejvíce, dokud jsme stejně staří jako naši knižní hrdinové. Taky by se mi více líbilo mezi požádáním o ruku a smrtí Willa dát třeba svatbu nebo něco, aby to nebylo tak rychlé. Pokaždé, když si přečtu úryvky o požádání Tessy o ruku a vzpomínku Tessy na jeho smrt, brečím a vždycky už budu. (Tak je to i při vzpomínání po 100 letech Jema a jejich svatbě). To už se nezmění, protože je to pro mě vždy velká rána. Představit si všechnu tu lásku, smrtelnost a nesmrtelnost....

Vždycky mě zajímala odpověď na otázku, o které se zmínil Magnus, že někdo chrání londýnský Institut. Zde jsem se radostně dozvěděla jméno, a vlastně i život dotyčného ducha. Dozvěděla jsem se něco víc o Cortaně, kterou zdědila Emma, a konečně zjistila, jak přesně získal rod Herondalů znamení hvězdy, když se Willa dotkl samotný anděl s jménem, které se později v Nástrojích smrti opět objevuje.

Tato série (vlastně vše, co jsem doteď přečetla) ve mě zanechala velkou stopu a doufám, že si ten velký celek znovu někdy zase přečtu, i když už nebudu v těch mladých letech našich hrdinů. Snad se nezmění vnímání, které mám teď.
Slova, která zde už psala kolegyně, vystihují vše: ….můžu dodat, že to tak opravdu je
Někdy se mi stává, že kniha, kterou zrovna čtu, mě ovlivňuje a stává se mou součástí, proniká hluboko do mého nitra. A pak když kniha končí, mám pocit, že jsem něco ztratila, že část mě zmizela společně s koncem knihy. ...Ale díky tomu vím, že jsem ji milovala

Na závěr přidávám citát knihy, který se zařadí na seznam mých nejkrásnějších. (Takových krásných si každý najde ještě mnoho, ale tento je ten nejhezčí.)
Nejsi poslední sen mé duše.
Ty jsi první sen.. jediný sen, o kterém jsem byl kdy neschopný přestat snít
Jsi první sen mé duše a od toho snu doufám, že přijdou i další sny.
Sny, které se stanou skutečností..

To, jak krásná kniha (spolu s dalšími, které Cassandra Clare napsala a ještě napíše), nejde ani napsat. Ty pocity a zážitky….To člověk musí cítit, když čte a sám si je vytvořit.
Pro mě je tato spisovatelka a její celek knih nejlepší a nejoblíbenější, co jsem kdy četla. :)

Kdo nezná, velmi doporučiju navštívit tyto stránky:
Je tam plno aktualit, překladů a popisů, které určitě potěší nejen mě. :) Dokonce v rubrice Extra najdeme povidku s názvem After Bridge, která pokračuje po Epilogu knihy a popisuje velké sblížení Tessy a Jema. Následně je tam i komiks o jejich svatbě, který mě taky hodně dojal, protože tam Will nemohl chybět :)

09.11.2015 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Krásná a hodně propracovaná kniha. Z hlediska cestování do minulosti, tedy prolínání několika rovin času, byl děj vynikající. Moc sem se těšila na vztah mezi Gideonem a Gwenn, který neměl chybu. Všechny ty informace jsem doslova hltala a celkem všechny je ihned pochopila, rodiče Gwenn jsem vydedukovala již v začátku příběhu, ale zde to bylo jen potvrzení pravdy. Dost jsem koukala, v koho se nakonec vyklubal hrabě. Mezi nejoblíbenější postavy patří samozřejmě Gideon, Gwenndolin a ostatní k tomu příběhu prostě musí taky patřit. Xemeriuse bych chtěla mít doma. Ten příběh velmi zpestřoval a dělal ho vtipným (nejen on). Pro mě prostě super postava, kterou jsme si velmi oblíbila. Koho jsem neměla ráda byla protivná Charlotte. Jen mě mrzí hodně otevřený konec. Sice si to může každý domyslet podle svých představ, ale raději bych to měla přesně osvětlené v řádcích. Bohužel mě konec hodně překvapil, a to právě neuzavřeným dějem. Autorka neobjasnila téměř nic po hlavním incidentu, což mě velmi, ale velmi mrzí. Přesto je to velmi zdařilá kniha.

05.01.2016 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Krásná kniha plná napětí, akce, vzpomínek a psychologického uvažování hlavní postavy. Nejdříve jsemviděla film, ale kniha mi dala odpovědi na spoustu otázek a ještě více dobarvila děj.

30.12.2015 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Super knížka na oddechnutí :) Ve skutečnosti se nic takového nestává, ale děj přesto září vtipem. Líbí se mi prolínání kapitol z obou pohledů. Je to dle mého názoru nejlepší díl série.

28.11.2015 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Začátek hodně náročný na porozumění světa a jednotlivých osob. Spousta neobvyklé terminologie. Trošku jsem se díky tomu ztrácela a nebavilo mě to, ale po pochopení už bylo vše dokonalé a nedalo se od děje odtrhnout. Postavy nejsou příliš charakterizované, jen typem jasnovidosti. Moc se mi líbí vykreslení snových krajin – hlavně louka plná vlčích máků Paige. Děj knihy je určitým způsobem uzavřený, je zde však plno otázek, které se snad objasní v následujících dílech. Hodně jsme si oblíbila hlavní hrdinku, protože prožívám stejné pocity, jako ona, a dokážu se s ní ztotožnit.

04.10.2018 5 z 5

Nerozvážnost Nerozvážnost Shannon Drake (p)

Sladký příběh, kde všechno skončí šťastně a nakonec se rozluští všechny záhady. Mám ráda Egypt a období, do nějž je kniha zasažena, hlavně chování a vztahy mezi lidmi. Nynější doba a jednání by se mělo z dřívější doby hodně učit.

04.10.2018 4 z 5

Na křídlech touhy Na křídlech touhy Shannon Drake (p)

Jako vždy krásný příběh na pozadí války mezi bílými a divochy, mezi kterými je Sloan, který si nakonec bude muset vybrat stranu. Ve válce mu umírají, jak bílí kamarádi, tak i indiánští příbuzní. Nakonec ho však zachrání láska.

03.04.2018 5 z 5