XbookwormX XbookwormX komentáře u knih

Kmotr Mrázek Trilogie Kmotr Mrázek Trilogie Jaroslav Kmenta

Ufff...tak tohle bylo mra-zi-vý...pokud by i polovina byla pravda a zbytek přifouknutá fikce pro efekt, tak je to děsivý. Jak někdo může s těmahle informacema s čistým svědomím jít k volbám, jakýmkoliv volbám, a hodit hlas do urny? Vždyť je to výsměch do tváře nás všech. A za ty roky se nezměnilo vůbec nic. Mrázek byl asi poslední mohykán v tom, že mafie si podává ruku s politikou. Dnes už to jsou lidi mimo ten old school organizovanej zločin, jsou to lidi jako Janoušek, Rittig atd. A v politice pořád stejný svině...stačí se kouknout na svitu kolem Babiše nebo z hlubin Vysočiny vytaženýho Mlhy. Ten má teď místo "Vodníka" nový koně: Mynář, Nejedlý, Tvrdík a jedou podle stejných not.
Jdu blejt, velebnosti. Za tuhle investigativní žurnalistiku by si Kmenta zasloužil Pulitzera.

25.03.2020

Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Ondřej Neff

Nemůžu se dočkat dalších dílů, dalších světů pana Buriana!

14.03.2020 5 z 5

Hordubal - se mi četl hrozně, nevím, těžce? To tempo vyprávění mě dráždilo, bylo neklidný, překotný a já pořád měl pocit, že se mu nestačím. Konec mě ale překvapil.
Povětroň - mi nesednul a koukám, že to tady má víc lidí, ale ten finiš byl taky zajímavej.
Obyčejný život - tak už jenom kvůli tomu, stálo za to vzít tuhle knížku do ruky. Něco, co začalo tak obyčejně a pak se přitápělo pod kotel. Takže v tomhle případě to nejlepší na konec platí sto procentně. Jak já nesnáším "ty s lokty".

13.03.2020 4 z 5

Jako pára nad Texasem Jako pára nad Texasem Garth Ennis

Nemusíte mít rádi komiks, můžete ho třeba i z duše nenávidět, ale Preachera budete milovat! Ennis je scenáristickej chameleon a má svoje vrcholy i propady, ale tady nasadil laťku tak vysoko, že se jí těžko někdo přiblíží, i on sám. Dillon kreslil všechno stejně, to je fakt, ale tady vytvořili takovej tandem, že s někým jiným by to ani tak dobře nefungovalo. Stejně jako když spolu dělali Punishera. Jiný postavy mě od něj fakt iritujou, třeba jeho Wolverine je ble-e. A obálky od Fabryho jsou už jenom třešnička na dortu, doporučuju jeho art book k týhle serii. Pro mě je to klenot a svatej grál mojí sbírky a vždy se k němu rád vracím. A jak já se těšil na seriál, protože ten materiál si o to vyloženě říkal a pak....... :(
Takže hlavně mít vždy po ruce dostatek lubrikantu na pískomily!

13.03.2020 5 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Osoba gen. Pavla mě celkem zajímala už z rozhovorů a vystupování v mediích. Se spoustou jeho názoru se dokážu ztotožnit a tam, kde bych nesouhlasil, by to bylo spíš v rovině důslednější debaty, než zaslepené oponentury. Pokud jde o knihu jako takovou, části z rozhovory (vyjma té s kamarádem Klinovským - to je taky slušnej řízek :D ) se můžete vyhnout. Rodina (žena, děti, sestra) poskytne natolik vágní informace, že jsou v důsledku naprosto irelevantní. V tomhle kontextu je důležitý jenom rozhovor s otcem, který byl zjevným prekurzorem a přináší doplňující vhled do fungování armády v době, kterou gen. Pavel zažil už jenom okrajově, v jiném společensko-politickém klimatu a skrze model otec/syn se vytváří zajímavý most napříč generacema. Stejně tak bych měl výhrady k osobě autora, jak zde bylo již zmíněno, plave po hladině a chybí tomu hloubka, kterou by si to zasloužilo a z materiálu by se dalo vytěžit daleko víc. Každopádně na mě gen. Pavel působí jako člověk, kterej má v sobě dostatek pokory, životních zkušeností (první může být právě důsledkem druhýho) a vcelku jako sympatická persona s nohama pevně na zemi, který nechybí i jistá míra nadhledu.

24.02.2020 4 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Tohle máte v sobě dřív, než vám vystydne kafe. Což nijak nesnižuje výpovědní hodnotu a nic to nemění na faktu, že tyhle zrůdy tady s námi byly, jsou a budou. Je jedno jakej režim je zrovna u kormidla, některý zástupci druhu homo sapiens mají tyhle charakterový rysy zakódovaný ve svý DNA. Není nic horšího, než kolaborant...snitches get stitches...tak si to pamatujte, oportunistický kurvy.

23.02.2020

Klíčotepci Klíčotepci Robert Jackson Bennett

Tak tady jsem byl z Bennetta zklamanej. Konec byl nijakej a celou dobu jsem se pořádně nechytil, ten skok v čase mezi druhým a třetím dílem, bez toho aby se ve trojce zmiňovaný události nějak rozváděli, to byl blok, přes kterej jsem se až do konce nedostal.
První trilogii mám na žebříčku o kus výše.

28.04.2024 3 z 5

Nepřestat se dívat kolem sebe: Rozhovor o hudbě, politice a emocích Nepřestat se dívat kolem sebe: Rozhovor o hudbě, politice a emocích Milan Trachta

Tady prostě nemůžu zůstat objektivní a pět hvězd je povinnost. Spousta vzpomínek ožila, hodně věcí v knížce jsem zažil jako přímej účastník a skoro na ně zapomněl.
Obrazovej materiál je jako tsunami nostalgie a popis fotky o stopu do Belgie mě dostal, protože jsem si vybavil, jak nám to po příjezdu do Iperu popisoval a všichni jsme umírali smíchy.
Díky!
Souhlasím s Dopry, knížku jsem dopoledne otevřel a zavřel večer dočtenou, a to se mi nestalo už hodně dlouho.

26.03.2023 5 z 5

Malekithova zhouba Malekithova zhouba William King

Sice dávám plnou palbu, protože se mi to prostě trefilo do vkusu, ale ten konec...ten konec byl teda šup šup a otevřený dveře pro potencionální další dobrodružství a nebo taky ne.
Každopádně jsem hledal temnější, dospělejší fantasy a tu jsem dostal.
Vlivy, který na autora působěj, jsou tam jasně patrný a ani se nesnaží to kamuflovat a mě to nijak neuráží.
Za mě King v cajku a další knížky od něj si dám docela rád.

11.01.2022 5 z 5

Aenarionova krev Aenarionova krev William King

Pro co jsem přišel, to jsem dostal. Za sebe dávám plnej počet, protože mi po delší době fantasy fakt sedla. Žádná young adult debilita, kde se postavy chovají naprosto iracionálně nebo přehnaně afektovaně.
Tohle je temná, dospělá záležitost, která šlape od začátku do konce...teda konce prvního dílu, hned jdu na další.
Moje první nahlednutí do světa Warhammer ve všech jeho mutacích a hned jsem trefil, z mýho skromnýho pohledu, jackpot.

16.11.2021 5 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Tak tohle byla fakt kolosální nuda, kterou jsem si doslova přetrpěl a ještě že to bylo v audio podobě, páč jsem u toho mohl dělat něco smysluplnýho...třeba si udělat pořádek v šatníku a přetřídit rýži.

14.04.2021 1 z 5

Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Tohle sebraný dílo má jednu obrovskou chybu. To čekání na další díly je moc dlouhý!

17.02.2021 5 z 5

Jak poznat, když vám někdo lže Jak poznat, když vám někdo lže Joe Navarro

Takovej průměr, no. Když vynecháme fakt, že ty největší špeky nevytasí, protože represivní složky nenechají nikoho nahlídnout do karet, tak se dozvíte celkem málo. Abych byl přesnej, často je to repetetivní, některý obraty a dokonce témata se opakujou doslova a do písmene. Stejně tak se dozvíte, že ne vždy se dá popsanej vzorec chování brát jako zjevná lež. A hlavně, pokud jste alespoň trochu senzitivní, jste v běžným kontaktu s lidma a viděli jste pár krimi seriálů a filmů, tak toho už teď víte víc než dost.

15.03.2020 3 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Protože tohle četlo hodně lidí kolem mě a pěli na to ódy, a mimochodem se kolem toho motá koncept jedný dobrý kapely, tak jsem do toho skočil. No, mělo mě trknout už to, že mě v knihkupectví odkázali do echt dětský sekce a bylo to tam mezi Bořkem stavitelem a Dášenkou. Ale abych to nenatahoval, pokud jste malý dítě nebo emo hipsterka s permanentním pocitem, že jí křivdí celej svět a nejvíc její ex, tak to bude knížka pro vás. Pro mě to byla knížka na hraka.

11.03.2020 2 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Když čtu komentáře pod sebou, tak se nijak extra lišit nebudu. Trilogie naprosto luxusní a tím pádem se čtenář těšil na Kulový blesk. Dostal jsem kulový, ale blesk to nebyl, prostě jenom to kulový. Trilogie byla jízda, složitá ale i tak zábavná a strhující, ale tady jsem se musel neskutečně přemáhat abych to vůbec dorazil. Výsledek je, že na rozdíl od Vzpomínky na Zemi, nad kterou sem tam vnitřně disputuju ještě dnes, tady jsem po zavření knížky nevěděl co jsem vlastně četl a proč. S čistým svědomím bych doporučil budoucím čtenářům, ať to bez výčitek přeskočej a přečtou si další knížku, kterou mají na seznamu.

11.03.2020

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Marketingový kecy typu "zásadní dílo" nebo "musíte znát, jinak jste out", nutně nejsou záruka kvality. To, co mohlo v čase vydání vypadat jako zjevení, je dneska jenom archaická vykopávka ovlivněná klimatem studený války. Tohle Moore zvládnul líp, o tom žádná a jestli chcete Bruce za zenitem, kterej to pořád táhne s Clarkem v tom jejich ambivalentním vztahu, sáhněte po Kingdome come (Alex Ross vám ukáže jinej level). Když Miller, tak Sin City a 300.

10.03.2020

Albert Speer: Zápas s pravdou Albert Speer: Zápas s pravdou Gitta Sereny

Musím souhlasit s komentářem pode mnou, autorka odvedla opravdu KUS poctivý práce.
Pokud by se tomu chtěl někdo vyhnout, protože je kniha o AS, tak by to byla škoda, protože jde o skutečně komplexní dílo, a i když AS je samozřejmě hlavní "hrdina", dozvíte se spoustu zajímavých informací o dalších ústředních postavách Třetí říše.
V případě herr Speera jsem si jenom utvrdil svůj názor, že měl dostat provaz s ostatníma. Jeho účelový přiznání viny, tedy spíš nevědomého podílu na zvěrstvech režimu, kterýmu tak oddaně sloužil, bylo upřímný asi jako dodržení slibů Adolfa Hitlera. Chladnokrevnej technokrat moci, kterej včas poznal že to jde do pekel a potřeboval si vytvořit platformu, na který by demonstroval jak se obrátil proti svýmu chlebodárci. A na tohle potřeboval čas, to byl ten čas o kterej svým úsilím prohranou válku prodlužoval i za cenu dalších obětí.
I svůj trest dokázal obrátit ve svůj prospěch a konec tomu všemu jenom nasadil korunu, ve finále podrazil i jedinýho člověka, kterej při něm stál po celou tu dobu... vlastně tak ukázal svůj charakter v plný nahotě (při posledním vydechnutí asi doslova).
Co si taky myslet o člověku, kterej tvrdí:
"Já jsem nikdy moc nezvedal paži, dokonce ani později. Bylo to totiž tak hloupé."
Na Wiki v angličtině si najděte sami fotku, která je datovaná do období 1944... pravačka auf v předpisovým úhlu.
Jedna věc celkovej dojem kazí... neuvěřitelný množství překlepů, na celou knížku jich bude pár desítek určitě :/

04.02.2024 5 z 5

Velký nivelizátor – Násilí a dějiny nerovnosti od doby kamenné po 21. století Velký nivelizátor – Násilí a dějiny nerovnosti od doby kamenné po 21. století Walter Scheidel

Jako nebylo to špatný, ale pro mě zatím z edice Crossover nejtěžší, kvůli hromadě čísel a jejich srovnání a jako celek docela ubíjející. Dočetl jsem to jenom proto, že jsem to nechtěl nechat nedočtený a knížky v edici kupuju pravidelně. Cesty historií fajn, čísla, grafy, koeficienty, nuda.

04.10.2022 3 z 5

Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem Paul Collier

S autorem jsem se minul. Pár dobrých postřehů bych našel, ale jinak jsem na jiný vlně.
Knížka se měla jmenovat "Budoucnost narativu", protože tohle slovo je v ní notně nadužívaný a po dvacátý už mi to lezlo krkem.
Další co jsem si z četby odnesl je autorova zjevná fixace na jeho studium/působení v Oxfordu...zmínil jsem, že autor učí na Oxfordu? Jestli ne, on Vám to během čtení určitě připomene.
Vlastně si stačí přečíst posledních cca 20 stran, kde je resumé myšlenek z předchozích kapitol (když je skočíte, nic se nestane), pojmenování problémů a jejich řešení, který jsou stejnou měrou naivní jako nerealný.
Docela zajímavej je v kontextu volebních výsledků u nás, jeho rozbor pádu sociální demokracie v globálním měřítku...to ještě neviděl v akci naší hustou dvojku Maláčová/Stropnická, to už by se nedivil ničemu.
I když možná by si s nima rozuměl, protože jeho mantra je taky zdanit všechny a všechno a velký hráče legislativou donutit skákat, jak erár píská.

18.10.2021 2 z 5

44 dopisů z tekutého moderního světa 44 dopisů z tekutého moderního světa Zygmunt Bauman

Baumana mám rád, ale tohle bylo takový nijaký. Hlavně jsem pořád musel porovnávat s dobou, kdy svoje dopisy psal a jak se daný téma za jednu dekádu posunulo a dopisy hrozně rychle ztratily na svojí aktuálnosti. Jako sonda do konkrétního bodu v čase dobrý, ale jinak jsme už dneska někde jinde, ne nijak moc, ale posun je někdy celkem markantní a bohužel ne moc pozitivní.
Jenom bych vypíchnul dopis číslo 20, v době covidu, kdyby tak věděl jakou snesl prorockou vizi...

18.03.2021 3 z 5