Vixiene Vixiene komentáře u knih

Popravčí Popravčí Chris Carter

Popravčí se mnou procestoval Island a tím se mi zapsal do srdíčka ještě více. Po první Hunterovi jsem si dala opravdu dlooooouhou pauzu, o to lepší bylo se k sérii vrátit. Opět drsně popsané vraždy, vrah tentokrát zabíjí podle největších strachů svých obětí. Příběh nemá slepá místa, nenudíte se, odsýpá to. Chris Carter prostě umí.

23.08.2023 5 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Jsem přesvědčená, že kdybych takovou knihu četla dejme tomu před 10 lety, jsem z ní naprosto PAF. Zbožňuju cestování časem, zbožňuju hate/love a obojí Jenom nestvůra má. Příběhově je kniha celkem fajn, dokud se člověk příliš nezamyslí. Fungování svět je popsáno až příliš plytce, a postavy a jejich smýšlení je ploché jak žehlící prkno. Námět celého příběhu má mnohem větší potenciál, než jaký autorka využila, ale jako jednorázová oddechovka je to fajn.

22.08.2023 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tohle je prostě moc faajn. Rhysand je prostě zlatíčko, svět je pořád stejně super a i přes počet stran jsem se rozhodně nenudila a bavila mě prakticky každá stránka. :)

Bohužel se mi ale během čtení ošoupala stříbrná písmenka a naprosto se mi rozlomil hřbet, tolik ke kvalitě zpracování a měkké vazbě vs spoustě stran :(

06.08.2023 5 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Musím říct, že jsem ráda, že nebude třetí díl (teda snad). Malorie všeho všudy nebyla špatná kniha, ale ta hutná děsivá atmosféra se mi mnohem lépe vnímala v prvním dílu. A byť jsem u prvního dílu byla trošku zklamaná z toho, že se nedozvídáme nic konkrétnějšího o Tvorech, tak s odstupem času to vnímám jako skvělý krok autora a u druhého dílu mi naopak trochu vadilo, že se Tvorům snaží dát trochu konkrétnější charakteristiku. To, o čem člověk nic neví, je právě to nejděsivější.

Co mě tady ale vytáčelo doběla byla samotná Malorie a nebudu lhát, že jsem si párkrát nepřála, aby v tom příběhu vůbec nebyla. Celkově mi příběh přišel až moc natahovaný a kdyby autor ubral na stránkách, myslím, že by tomu jen prospělo.

Malorie nedoporučuju číst bez přečtení prvního dílu, úzce na něj navazuje. Kdybych si však měla zvolit, jestli si znovu přečtu celou duologii nebo jen první díl, rozhodně volím první díl a k druhému se již nejspíše nevrátím.

06.08.2023 3 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Zezačátku jsem byla trochu zklamaná z toho, že kniha je vyprávěná z pohledu jedenáctiletého chlapce, ale křivdila jsem vcelku zbytečně.

Od jisté části není kniha vyprávěna jen z pohledu chlapce, ale i z pohledu detektivů a tyto části mě bavily mnohem méně. Zdejší detektivové na mě působili dosti neschopně, abych se přiznala :D Naopak Billy mi na jedenáctiletého kluka přišel někdy až moc vyspělý a jeho chování mi vůči věku moc nesedělo (byť byl prezentován jako prakticky génius), takových scének tam ale nebylo moc.

Velké plus knize přidalo prostředí - oceán, divoké vlny, jeskyně - to já prostě můžu a z popisků jsem si připadala, jako bych byla na místě. Co se také nemůže autorovi upřít je to, že má poutavý styl psaní a řádky jen ubíhají. A to vydání je nádherné, nakladatelství Katto se opravdu povedlo.

Kniha vás postupně vede vyšetřováním zmizení turistky Olivie a je vystavěna na pár "nečekaných" zvratech. Když čtete knihu pozorně, některé věci vám dojdou kus předtím, než se dostanete k rozřešení (což ale nutně nemusí být mínus).

Když to shrnu, tak až na pár nelogičností jsem si thriller náramně užila a určitě si přečtu i autorovu Smrt u zavěšené skály.

06.08.2023 4 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Po Únikovce jsem sáhla hned v den, kdy jsem ji koupila, protože jsem na něco podobného měla šílenou chuť. Z anotace jsem byla hoooodně natěšená, ale bohužel přesně toho, co jsem očekávala jsem se příliš nedočkala.

Kniha to nebyla špatná, četla se opravdu dobře a rychle. Skupinka lidí, která byla původně přihlášena na psychologický experiment je unesena nějakým zvrhlým psychopatem a musí se prodrat reálnou únikovou hrou. Účastníci padají jako šišky a já se nemohla částečně ubránit pocitu nápadné inspirace Saw, tím pádem mě příliš nepřekvapily ani "šokující momenty". Vadilo mi, že detektivovi všecko docházelo tak nějak lusknutím prstu, nebo měl ohromné štěstí při vyšetřování, navozovalo to ve mně pocit, že autor netušil, jak "vyšetřovací" stránku knihy pojmout.

Také mi moc nesedl způsob - asi překladu? - vlastně ani nevím jak to popsat, ale chvílemi byl příběh napsán jako dětské povídání. Ale všimla jsem si, že podobný pocit mám občas u nih, které jsou přeloženy z německého jazyka.

Když to shrnu, čekala jsem (a těšila jsem se) na něco mnohem více realističtějšího, právě to by knihu udělalo děsivější. Jako jednohubka na jedno/dvě odpoledne je to ale fajn a na únikovky nezanevřu - ba naopak už se těším na přečtení další, která mi snad sedne více :)

11.07.2023 3 z 5

Island Island kolektiv autorů

Krásný průvodce pro základní toulky po Islandu "do kapsy". Vždy jsem si v den před prozkoumáváním oblasti přečetla danou sekci a několikrát jsem objevila skvělé tipy, které jsem sama neměla v už připraveném itineráři (a že už byl nabitý :D ). Jsou tam i tipy na oblíbené restaurace, kavárny, muzea, atd. Nebrala bych jej jako jediný základ, dle kterého výletovat, ale jako doplnění je to moc fajn.

11.07.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Stále parádní, i po všech těch letech :)

08.05.2023 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

2,5/5

Nebylo to špatné a četlo se to rychle a snadno, ale že bych dovedla teď, po asi měsíci říct, o čem kniha byla - to nehrozí. A to bohužel není nikdy moc dobré znamení. Hodně přemýšlím, jestli se budu chtít někdy vůbec pustit do dalších dílů, ale knihám hodně hraje do karet, jak jsou kratičké, byť na 160 stranách se toho moc nedozvíte, rovnou se pálí do akce.

Kdo má rád sci-fi, tak pro něj asi ideální jednohubka na odpoledne, která neurazí, ani nenadchne.

17.04.2023 3 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Romány nečtu moc často, proto Malibu v plamenech pro mě bylo příjemným překvapením. Dvě časové roviny se zde střídají velice efektivně a autorka nenechá čtenáře se nudit. Díky nim proniknete ještě hlouběji do života a nitra jednotlivýsch postav, naučí vás některé nenávidět a některé mít rád.

Jakmile se děj knihy překlenul na anotací avizovanou párty, začal mi příběh připadat trochu stojatý, objevovalo se hodně postav, které vlastně nebyly ničím podstatné a měla jsem v tom akorát guláš. Přišlo mi, že by se z konce dalo vyždímat ještě trošičku víc, ale i tak mě kniha poměrně solidně zabavila a mohu doporučit :)

17.04.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

After all this time? Always.

Sérii Harryho Pottera má v srdíčku mnoho čtenářů napříč mnoha generacemi. Já jsem měla chuť se do Bradavického dobrodružství pustit znovu a pořád je to stejně parádní, nadčasové čtení. A něco mi říká, že jakmile dočtu, budu pro změnu potřebovat celou sérii znovu vidět ve filmové podobě :)

19.03.2023 5 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Tak tohle mě moc nenadchlo upřímně.. mám ráda nechutné popisy, surovost v knihách, inspiraci na základě skutečných události...

Když to vezmu s odstupem, nebyl to vyloženě propadá, ale bylo to "hloupě" nechutné a prvoplánové... dovedu si představit, že kdyby to autor pojal trošku jinak, více by mi to sedlo. Nemohu však upřít čtivost a to, že stránky vám ubíhají pod rukama. Na autora nezanevřu a ráda si za čas přečtu jinou jeho knihu, ale k této se už nevrátím.

19.03.2023 1 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tento poklad se už dnes nedá moc sehnat, proto jsem ráda, že mně se poštěstilo, hodlám mít totiž celou sbírku Fitzeka :D

Zatím asi nejkratší, ale rozhodně ne méně kvalitní autorův příběh. Drželo mě to od začátku do konce a byť se to maličko vymyká standardu rozuzlení, který je pro S. Fitzeka nyní již typický, tak jsem se parádně bavila a i s koncem jsem nadmíru spokojená. Velice mě bavily surové scény a popisy, nad kterými se mi při představách mnohdy zkřivila tvář.

Kromě toho jsem zjistila, že existuje i filmová adaptace, což mě nesmírně potěšilo (dokonce i s celkem hezkým hodnocením).

Fitzekovy knihy prostě stále doporučuji všemi deseti.

18.03.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Po prvním dílu, který se mi opravdu hooodně líbil jsem citelně zklamaná z tohoto. Ne že by mě vyloženě nebavil, ale trvalo mi to prolouskat, nehledě na to, že je učebnicovým příkladem vycpávkového dílu :D

Asi nemá moc cenu se vyjadřovat k ději jako takovému, pokud jste nečetli první díl. Avšak většina tohoto dílu je o tréninku na závěrečnou zkoušku, o tom jak se hlavní postava z pozice vyvrhele zčistajasna stává globální hrdinkou a o neuvěřitelné repetetivnosti děje. Ani ta chemie mezi hlavní hrdinkou a její "chci-být-víc-než-kámoš" polovičkou mi už nepřijde tak fajnová. Nebýt cliffhangeru na konci, tak snad i uvažuji, že další díl už ne-e, avšak s odstupem díl hodnotím průměrně a ráda se k sérii vrátím, moje očekávání už však budou mnohem nižší, než po prvním dílu.

18.03.2023 3 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Toto bylo úplně parádní. Přiznám se, že knihu jsem si koupila jenom kvůli
1) velice dobrým hodnocením
2) obálce a celkově vizuální stránce

Anotací jako takovou jsem v tom nevnímala nic zvláštního, prostě jen nějaký ya thriller, který mi nejspíš nějak extra nic nedá. Jsem ráda, že jsem se pletla :)

Celá kniha se čte tak snadno a sama, že jsem ji přelouskala během jediného volného dne, což se moc často nestává. Nebudu lhát, že některé situace se tam nedají předvídat, ale to si myslím že se dá čekat. Hlavní hrdinka Pipa, která psala školní práci, na základě které si rozjela ono detektivní okénko, tak byla taková správňačka (někdy až moc na sílu teda) a celý příběh plynul velmi příjemně s nějakými těmi zvraty a víceméně čekanými rozuzleními. Potěšilo mě, když jsem zjistila, že se jedná o sérii a jsou již venku další dva díly, protože jsem na konci byla trošku překvapená, že některé dějové linky se neuzavřely a některé narážky a jiné drobnosti se neobjasnily.

Když to vezmu kolem a kolem, já jsem s knihou spokojená a pokud hledáte vskutku oddechovku, tak směle do ní :)

08.03.2023 5 z 5

Hostinec duchů Hostinec duchů Jason Dark (p)

Ne :-D Bylo to teda lepší, než Kyvadlo, u Hostince duchů jsem zvládla aspoň dočíst cca do strany 60 a pak to přeskákat k rozuzlení a tím jsem s touto sérií skončila :-D Neměla jsem vůbec přehnaná očekávání (neměla jsem vlastně skoro žádná) a i tak jsem byla překvapená, jak je to špatné. Na druhou stranu, když si to promítnu k tomu, že je kniha (asi) pro mladší čtenáře a ještě vydaná roku 1998, tak OK, ale ani tak jí to nedovedu odpustit. Dle hodnocení ostatních čtenářů si však nějaké své najde, což je samozřejmě dobře, já už jsem ji i s Kyvadlem odstěhovala do jedné z brněnských knihobudek :-)

05.03.2023 1 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Trošku slabší díl, možná tím že je stavěn na kratších povídkách v trošku jiném stylu? Ale i tak jsem si čtení užila, nejvíc mě bavil Sen tisíce koček.

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Druhý díl si udržel stejnou hladinku jako díl první :) ilustrace se mi líbily trošku více

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Do Sandmana doporučuji pustit se s tou správnou náladou. Pokud vás nebude komiks bavit po pár stranách, doporučuji nepokračovat a vrátit se později. Příběh je poměrně specifický, stavěný na atmosféře, která je temnější, plíživá. Četla jsem variantu, která měla černobílou kresbu a to mi popravdě moc nesedlo, byť musím uznat, že ti někdy dodávalo ještě další šmrnc. Svět Sandmana je skvělý a chci víc, budu si ho ale muset dávkovat. Všehovšudy, Neil Gaiman prostě umí!

Sága 4 Sága 4 Brian K. Vaughan

Hlavní linka mě stále baví víc než vedlejší, ale co se týče celku, tak stále si nemohu vynachválit.

05.03.2023 5 z 5