Viky007 Viky007 komentáře u knih

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Přiznám se, že jsem jako první viděla seriál (ano, jsem barbar), který mě naprosto okouzlil. Knížka jako taková nebyla špatná, ale seriál zatím vede. Možná, že kdybych první četla knihu, bylo by to naopak, těžko říct. Příběh je skvělý a originální, nechybí sympatické postavy, humor i napětí. Plusem je navíc divoká skotská příroda a Skotové - nikdy bych nevěřila, že chlap v kiltu může být sexy :-D. Vytknout však musím jistou roztříštěnost příběhu a občasnou naivitu, viz souboj s vlkem, který byl víc než vtipný. Jinak ale knihu doporučuju. Sice je to čtivo na víc dní, ale zase si to čtenář opravdu vychutná.

31.10.2019 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tak jsem si dala po pár letech re-reading a opět mě nepřestává udivovat, jak dokonalý svět dokázal Tolkien vytvořit. Věřím, že Společenstvo je pro mnoho lidí spíš takový lehce zdlouhavý úvod, ale já mám tento díl nejradši. Miluju putování hobitů, hrozbu v podobě Černých jezdců, kapku pohádkovou srážku s Bombadilem ve Starém Hvozdu, Roklinku, kompletní společenstvo, všechny ty básně... prostě nádhera!
A když si zvyknete na ten květnatý jazyk, zjistíte, že se nemůžete odtrhnout.

04.10.2018 5 z 5

To To Stephen King

Po dlouhé době jsem četla knížku, u které jsem si přála, aby už skončila, ale zároveň ještě neskončila. Tahle kniha by se dala dlouze filozoficky rozebírat, ale raději nebudu zacházet do přílišných podrobností - přece jen píšu komentář, ne slohovku.

Musím říct, že jsem si partu Smolařů neskutečně oblíbila. Nejvíc asi Bena a Richieho, ale všichni byli skvělí, a všichni se nějakým způsobem dotkli mého srdce. Ta psychologická propracovanost charakterů byla prostě neuvěřitelná - King opět dokázal, že umí psát.

Ale nevím, nemůžu si pomoct. Očekávala jsem, že tohle je Kingův největší horor. Abych byla upřímná, zas tak moc jsem se nebála (u Osvícení jsem se rozhodně bála víc). Možná je to tím, že v To se vyskytuje víc postav, těžko říct. Spíš mě docela mrazilo z té šikany, domácího násilí atd.
Taky jsem přemýšlela, co je vlastně to To. Bylo to myšleno jen jako vesmírná příšera? Nebo se pod tím skrývá metafora lidského zla? Těžko říct...

"Chceš balónek? Budeš se vznášet. Všichni se vznášíme..."

29.05.2016 5 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Vyndejte žmolky z kapes. Nalepte je sem.
Sem umístěte nálepky z ovoce.
Zkuste stranu žvýkat.

Tak jo. Větší pitomost jsem v životě neviděla, vyjádřeno velmi slušně. Destrukční deník jsem dostala od sestry jako dárek. Jí to přijde děsně vtipné, mně neuvěřitelně hloupé. Škoda peněz.
Sestře jsem velmi důrazně řekla, že knihomol prostě knihy neničí. Sice ji to zklamalo, ale aspoň mám jistotu, že podobnou hovadinu už nedostanu. Raději pořádnou knihu.

06.02.2016 odpad!

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Z každé stránky čiší život. Z každé stránky čiší emoce. Tohle je jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Je to moje první kniha od Irvinga, která mě dodnes nepřestává udivovat. Film také nebyl špatný, ale kniha u mě vede na plné čáře. Doporučuji!

28.01.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Hodně zajímavá kniha o postavení černých obyvatel v 60. letech. Knihu jsem četla dlouho, protože ne vždy jsem na ni měla náladu. Tento příběh vás donutí přemýšlet nad různými otázkami, není to úplně odpočinková četba. Přesto je místy docela humorná a vy si oblíbíte všechny dějové linky. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, určitě se k ní někdy vrátím.

02.03.2024 5 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Zpočátku se mi to celkem líbilo, ale postupně se z toho stávala čím dál větší slátanina. Divná knížka. Hlavní hrdinka byla neskutečně na zabití. Nenáviděla všechno a všechny, včetně sebe, prakticky jen přežívala a chovala se naprosto iracionálně. Kdybych v tom hledala psychologii, řekla bych, že měla přinejmenším těžkou depresi, hraniční poruchu osobnosti nebo bipolární poruchu. To by ani tak nevadilo, protože psychické poruchy by neměly být tabu, jen to bylo hrozně vyčerpávající. Konec jsem nechápala. Je mi jasné, že tam šlo o jakési procitnutí a "skryté" poselství, že v životě máme právo na smutek, ale nesmíme zapomínat žít. Bylo to ovšem podané tak nešikovně, že to prostě vyšumělo a já si z toho odnáším jen pocit "co to ksakru mělo být". Škoda, vypadalo to nadějně.

24.10.2020 2 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Další knížka do knižní štafety (s přáteli si předáváme knihu a vepisujeme tam poznámky). Ať se na mě nikdo nezlobí, ale je to literární odpad. A knižní porno, jinak se to nazvat nedá. Ono kdyby to bylo aspoň trochu reálné, tak budiž. Na druhou stranu oceňuju, že jsem se konečně pořádně zasmála - ať už některým slovním obratům nebo situacím (autorka to tak asi nezamýšlela, ale to se prostě nedalo). Nejvíc mě dostalo, když se hlavní (bezdětné) hrdince zničehonic spustila laktace a ona nakojila svého milého :-D :-D. Omlouvám se za spoiler, ale myslím, že to zas taková významná událost není, jen jsem si to prostě nemohla nechat pro sebe :-D. Konec byl celkem originální a vtipný. Měla jsem chuť díky němu dát aspoň tu jednu hvězdičku, ale celkový dojem to bohužel nezachrání. A taky musím pochválit nápad s uměním a obrazy, abych jen nekritizovala. Takže tak. Jsem ráda, že už to nikdy nemusím číst. Nicméně na poznámky svých čtenářských kolegů se vážně těším :-).

29.09.2020 odpad!

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Atticus je zvláštní umělec. Jeho básně nejsou žádná veledíla podle přísných básnických pravidel, která žáci středních škol budou rozebírat v hodinách literatury. Někdy i pouhá myšlenka, kratičká a jednoduchá, se nás může dotknout. Ke knize se budu ráda vracet. Jeho slova přinášejí útěchu a naději v tomto zvláštním světě...

"Cítím, že v každé dívce
žije
rarášek,
a když se dostane na svobodu,
bude utíkat a tančit na travnatých pláních
až do skonání světa.
A až ta dívka vyroste,
rarášek se ukryje,
ale pořád tam je,
nezbedně jí vykukuje z očí
a zpoza brýlí na čtení
a čeká,
až se jednoho dne znovu roztančí." (str. 142)

06.06.2020 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Je pravda, že se jedná o příběh, na který nejspíš velmi rychle zapomenu, ale přesto má kniha své kouzlo. Vtáhne vás a vy se jen necháte unášet. Celkově bych ji charakterizovala slovem milá - tedy správná volba pro chladné podzimní večery, někde u krbu a s hrnkem čaje :-). Škoda jen, že některé dějové linky nebyly tolik propracované. A závěr byl na můj vkus až moc urychlený, jako by autorka nevěděla, jak knihu ukončit. Ale i tak se mi to moc líbilo.

16.10.2019 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Byl to opravdu nádherný příběh. Oceňuji především originalitu, zajímavé postavy (Vasja a Mrazík) a kouzelnou atmosféru, která prostupovala každou stránkou. Já se přiznám, že prostředí Ruska a celkově ruský folklór zas tak moc nemusím, ale tady to vážně sedlo. Jen bych knížku určitě nedoporučovala dětem. Nechápu, proč je v sekci Pro děti a mládež, protože já se místy fakt bála. Nedoporučuju knihu číst v noci! A teď mě prosím omluvte, musím nachystat kousek chleba pro domovoje - jistota je jistota! :-)

20.05.2019 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Kniha mě zaujala jak názvem - protože úplně spoutat se asi nenechám nikdy - tak grafickým zpracováním. Řeknu to hezky česky, poezie mnou ve většině případů ani nehne. Nejvíc se mi zhnusila při rozborech naprosto nepochopitelných básní, takže s těžkým (Nebo vlastně lehkým?) srdcem musím říct, že prozódie a podobná zvěrstva jsou hnus.

Atticus mě dostal. Vlastně ani nevím, jestli to, co stvořil, se dá nazvat básněmi. Spíš jsou to jen volné myšlenky, které chytil, a nakonec přece jen vypustil do světa. A to se mi moc líbí. Žádné komplikované zbytečnosti. Jen pravda... tak jednoduše řečená. Nad jeho slovy budu dlouho přemýšlet a ráda se k nim vrátím. Dokážou totiž pohnout srdíčkem.

Obvzlášť se mi líbí tahle:

Opouštíme své jednorožce,
ty, kteří utíkají,
ale nikdy úplně neodejdou,
vždycky tu zůstanou
a budou se toulat
po travnatých pláních naší duše.

22.09.2018 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Krasojezdkyně byla krásná. Trošku se odlišuje tím, že není přehnaně romantická, ale zaměřuje se spíš na čtrnáctiletou Sarah, která ztratila pevnou půdu pod nohama. Nechápu, jak to Jojo dokázala takhle dokonale propojit - všechny postavy, události,... tak, aby to sedělo. Opravdu jsem si to užívala.

01.08.2018 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

"Jestli čtete tuto knihu, pak jste tím dítětem, které čte při baterce a sní o jiných světech. Nebojte se jí, té uvnitř ukryté Krásky, ani jejích snů. Klidně ji vypusťte ven. Ona je vy, já, ona je magie. Není nic takového jako je žít šťastně až do smrti. Je jenom život. Je na nás, aby byl šťastný. Vy jste Ohnivák. A za vás jsem nejvíc vděčná."

Byl to opravdu kouzelný příběh. Motiv pohádky Kráska a zvíře tam byl hodně znát, ale přesto to bylo jiné... trochu temnější, ne přehnaně romantické, více na zamyšlení. Jeva mi byla sympatická, povahově jsme si blízké. Hodně se mi líbilo, jak se v Eovenovi bily ty dvě podstaty - zvířecí a lidská. Zkrátka žádné černobílé charaktery postav.

Celkově to měla autorka moc pěkně propracované a rozhodně jsem zvědavá na její další tvorbu.

10.06.2018 5 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Asi už mi došla slova. Byla to prostě jízda. Hodně drsná a krutá jízda. Ten frasák Dashner ví, jak na nás. Celá tahle trilogie se mi dostala pod kůži a patrně mě bude ještě několik nocí strašit ve snech.
Co víc říct? ZLOSIN je dobrý.

23.02.2018 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Může si člověk oblíbit vraha? Evidentně ano. Mírumilovný člověk, který vraždí, aby vykonal spravedlnost. Anděl smrti. Přesto si nemůžu pomoct, já si ho opravdu oblíbila.
Kniha jako taková se mi moc líbila. Napínavá, čtivá - přesně podle mého gusta. Sice se mi zdály některé situace trochu nelogické, ale to vůbec nevadí. Už se moc těším, až si od Nesba přečtu další knihu.

A ještě jedna úsměvná poznámka na závěr:
Chcete chodit s vrahem? V tom případě nebuďte překvapení, až najdete v mrazáku mrtvolu :-D. Nedivila jsem se Martě, že šla radši nakoupit :-D.

06.04.2016 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tahle kniha je prostě věčná! Doporučuji všem, kteří se chtějí zasmát, protože humoru je zde opravdu požehnaně :-).
A tetička Kateřina nemá chybu!

26.02.2016 5 z 5

J. K. Rowlingová je prostě mistryní svého oboru! Takhle kniha je tak neskutečná, nádherná, dokonalá,... doplňte dle libosti. U mě rozhodně vede Tichošlápek a následuje ho Náměsíčník :-).

26.01.2016 5 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Tuhle knihu by se měl přečíst každý rodič, učitel, vychovatel. Ale co to kecám, vlastně by si ji měl povinně přečíst KAŽDÝ. Je celkem děsivé, jak moc nás ovlivňuje rodina - bohužel se mnohdy přenáší i ty špatné vzorce. Takže jo, tohle mi sedlo. Bylo tam toho dost na zamyšlení a ráda bych se jednou dostala i na nějakou přednášku. Tak kdo ví, třeba v budoucnu.

11.09.2022 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Od této knihy jsem popravdě moc nečekala, takže jsem aspoň nebyla zklamaná. Jedná se o jednoduchou, odpočinkovou četbu. A tohle do puntíku splnila. Prostě děj, který hned po přečtení zapomenete. Jde o klasický příběh dvou mladých lidí s problémovou minulostí. On je samozřejmě děsně sexy, samé tetování, vypracované tělo a tak. Sice se k holkám chová jako ke kusu hadru, ale co, to se přece dá odpustit, že jo :-D. Ona zase v jednom kuse brečí a chce za svou minulostí udělat tlustou čáru. Takže se tihle dva jedinci postupně poznávají, on ji jako psychicky labilní osobnost párkrát odkopne, ale pak přijde s prosíkem. A ona mu samozřejmě dá další šanci, protože ho chápe. Ale teď vážně. Někdy to bylo celkem fajn a milé. Někdy naopak moc dlouhé a ubíjející. Víc se těším na příběh Spencera a Dawn, které jsem si mnohem víc oblíbila.

08.08.2022 3 z 5