ujira ujira komentáře u knih

Knihy rozhovorů mne málokdy zaujmou, tentokrát jsem vsadila na zajímavé téma a ještě zajímavější protagonisty rozhovorů, ovšem přinesly jen málo pozoruhodného, bylo to jako okousávat okoralý krajíc.

08.07.2023 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Co dodat o této knize? Pane Jirotko ,,ta se povedla,,...

29.06.2023

Aurelie Aurelie Gérard de Nerval (p)

Na mne to působilo spíš jako zápisky psychicky nemocného muže, taková psychoterapie psaním. Ale předpokládám, že v době Nervalové se tyto metody nepoužívaly. Každopádně dílko má bohatý jazyk a expresivní vyjadřovací prostředky, ale není to jednoduchá četba.

29.06.2023 2 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Docela dobré počtení o tom, jak může život překvapit, jak potřebujeme lásku rodiny, jak je těžké vyrovnat se s minulostí. Originální téma, další lepší britská krimi literatura.

10.06.2023 3 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Pokud bych doporučovala knihu pro děti s křestanskou tématikou, byla by to tahle od S.G.Hopkinse. Velmi dojemná, zároveň optimistická, moudrá i poučná, laskavá a hluboce promyšlená literatura o Bohu. Dětskému čtenáři se nepodsouvají prvoplánové poučky věroučné, ale naopak je veden k jinému přemýšlení o Boží existenci. Jen je mi líto, že jsem na ni narazila až v podzimu života a i přesto to byla pro mne přínosná četba po dlouhé době.

03.06.2023 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Docela zajímavá mystery prvotina s orientálního prostředí Japonska..hlavní hrdinka je svázaná láskou k Japonsku a jeho kultuře a k japanistovi Klímovi, který zachraňuje její uvízlou myšlenku a pomáhá řešit tajemství neznámého japonského spisovatele. Neobvyklý námět slibné autorky láká k dalším jejím dílům.

18.05.2023 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Steinbeck má slabost pro antihrdiny. Mezi bezdomovci, lenivci, alkoholiky, dokáže vykřesat charakterové drahé kameny jako je přátelství a podaná pomocná ruka, prostý lidský zájem. Román je specifický i jazykově, dokresluje atmosféru prostředí z okraje společnosti, ale nečetl se snadno.

17.05.2023 2 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Velmi pozoruhodná, čtivá, vzrušující biografie, zejména mě fascinoval popis jednotlivých obrazů, u nichž autor vytváří dojem živosti a podporuje představivost čtenáře. Leonardo da Vinci byl však tak zajímavou osobností s geniálními pozorovacími schopnostmi, zvídavou a neodbytnou myslí a vlastnostmi vědce a to vše se autorovi v biografii podařilo podrobně a zajímavě popsat.

26.04.2023 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Po delší době docela povedená detektivka ze zajímavého prostředí s vyšetřovatelkou v hlavní roli.

16.04.2023 5 z 5

Deset týdnů - besedy se spisovateli Deset týdnů - besedy se spisovateli Vince Flynn

Průměrný thriller z politickým podtextem, hlavní hrdina typický americký, nepřekonatelný, tvrdý, k padouchům neschovívavý, samostatně pracující agent. Antihrdinové z politického zákulisí voleb, neštítící se obětovat i své nejbližší, aby dosáhli na svůj cíl. Klišé, ale celkem dobře napsané, takže se to dalo poslouchat až do konce.

16.04.2023 3 z 5

Kuropění Kuropění Viktor Fischl

Jeden z autorů, který svou prózou pohladí duši, jedno z děl, které melancholicky ladí při čtení, ale nezarmucuje a naopak svou moudrostí a jemností rozehrává melodii života vyrovnaného, krásného, jasného a hlubokého. Navzdory smutku, vyhrává vděčná radost.

02.04.2023 5 z 5

Všichni moji strýčkové Všichni moji strýčkové Viktor Fischl

Milé, poetické, vzpomínkové čtení s lehce smutnou závěrečnou linkou z jedné velké židovské rodiny. Pan Fischl píše krásným jazykem, okořeněným humorem a lyrikou.

29.03.2023 5 z 5

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Ledasco, co pan Fulghum napíše mě oslovilo, ale význam rituálů mne neoslovil i když životní příběhy, na nichž autor vysvětluje význam rituálů, byl zajímavý. I nad vlastními významnými životními okamžiky jsem se vždy zamýšlela a brala je vážně, ale nakonec mi přišly ty věci kolem nesmyslné a zbytečné.

25.03.2023 3 z 5

Ani svatí, ani andělé Ani svatí, ani andělé Ivan Klíma

Co naplat, mám pro Klímu slabost. Jeho knihy , ač s obyčejnými hrdiny a obyčejnými příběhy, mne neobyčejně zaujmou. Tak stejně tahle. Dobře napsaná, čtivá, přesto nechybí hlubší psychologický pohled na život a jeho nesnadnost, na všednodennost.

19.03.2023 4 z 5

Ach jo Ach jo Robert Fulghum

Co dodat, novodobý kazatel Fulgum nezklame své posluchače a zaujme, pobídne k zamyšlení, pohladí duši, vytahá za uši, podá ruku a vyzve k nasledování či k cestě vlastní.

16.03.2023 5 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Z čeho by ses kál?
Z jednoho jediného.
Mluvil jsem o svém životě s hořkostí a prohlašoval, že se postavím urážce jakou představuje zapomnění i celé té jeho zrůdné beztvářnosti a v samém srdci té prázdnoty vztyčím kámen, kde si všichni přečtou mé jméno.
Této marnosti se nyní beze zbytku zříkám.

04.03.2023 3 z 5

Americký zabiják Americký zabiják Vince Flynn

První setkání s Vince Flynnem a jeho elitním agentem Rappem bylo pro mne zajímavým a příjemným překvapením. Protiteroristické. americké aktivity CIA, tajné operace, napětí, vztahy, motivace to vše obsahuje celkem dobrý thriller.

04.03.2023 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Docela slibný pokus o psychologický triller, využívající prvky jako lucidní snění, působení drog, nevěra, žárlivost, sociopatie, ap. , závěr je však zbytečně a násilně exaltovaný a ubírá celému románu na věrohodnosti a posouvá jej do roviny brakové literatury.

28.02.2023 2 z 5

Dech, duch a duše češtiny Dech, duch a duše češtiny Pavla Loucká

Moc hezká kniha o rodném jazyce, o jeho záludnostech i zajímavostech, krásně se čte nahlas pro někoho, protože čeština má ducha i duši i dech.

24.02.2023 5 z 5

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

kniha s úžasnými ilustracemi a méně úžasným obsahem literárním.

24.02.2023 3 z 5