ujira ujira komentáře u knih

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Román o zahrávání si s city, identitou, vztahy, román o zkoušce a nezralosti, o útěku. Docela čtivé, ale nepřesvědčivé.

07.11.2022 3 z 5

Úmluva Úmluva Zofia Kossak-Szczucka

Mysticky krásný, ale zároveň lidský starozákonní příběh napsaný až poeticky čistě a krystalicky jasně. Moc hezká klasika,

03.11.2022 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Silně emotivní příběh o vzniku židovského státu v Palestině, propojovaný životními osudy jednotlivých postav.

09.10.2022 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Autorovi se podařilo vystihnout podstatu aristokracie a dobré stránky ruské mentality a kupodivu román neztrácí nadhled a vtipnost a to i přestože se odehrává v ranné fázi převzetí moci bolševiky v Rusku.

30.09.2022 4 z 5

Utrhnout se ze řetězu Utrhnout se ze řetězu Simona Monyová (p)

Moje první Monyová, lehká, čtivá, plytká. Jednou za čas příjemná oddechovka.

27.09.2022 2 z 5

Nepravý Nero Nepravý Nero Lion Feuchtwanger

Feuchtwanger byl mistrovský autor historických románů.

27.09.2022

Kdo byl kdo Kdo byl kdo Ludvík Souček

Dodnes si v těch kartičkách s radostí a nostalgií zalistuji. Ovšem Googl je rychlejší.

27.09.2022 4 z 5

Sukně z listí Sukně z listí Patrick White

Román jsem četla už před časem, ale pamatuji si titul dodnes a také částečně obsah, takže to bylo zajímavé a napínavé čtení.

27.09.2022 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Konečně i jiný pohled na události kolem roku 1968, který se navíc dobře čte, má strhující dynamiku až do konce a navíc hrdinu, který stojí za větší popularizaci. Tušila jsem, že Dubčeka zlomili Rusové, ale že tolik chtěl zůstat v politice, aby podepsal cokoli a po roce1989 ho vytáhli jako hrdinu a přitom o Krieglovi se skoro nepsalo a nepíše. Autor mi doplnil mezeru ve výkladu současných dějin, protože jsem dítě, které vzdělávali za normalizace.

27.09.2022 5 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Docela jiné, vtipně realistické vyprávění o životě bílého chlapce vychovaného indiány. Vliv obou komunit, střet mezi dvěma civilizacemi a rozhodování, kam člověk patří se mi jeví ústředními tématy tohoto čtivého románu z Divokého Západu z hromadou velmi povedených vedlejších postav.

23.09.2022 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Pozoruhodný námět, neobvyklé fantasy kombinující mytologické a přírodní v osobité britské ,,Odyssee,, hlavního hrdiny.

21.09.2022

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Kniha plná zajímavých informací, leč jedna z nejhůře napsaných autorových knih. Jako by člověk četl novinové články popisující událost v západní Africe, pouze poslední kapitoly mne zaujaly více, protože přidávají hodnocení postoje různých společenských vrstev a zemí, které se k tomuto konfliktu mohly vyjádřit, či jej podporovat nebo odsoudit.

20.09.2022 2 z 5

Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Josef Bernard Prokop

Docela jiný pohled na závěr husitských válek, na vládu Zikmunda a Václava, na Kostnický koncil. Přes všechny negativní historické okolnosti byl Zikmund Lucemburský velkým vladařem, který se toužil vyrovnat svému ještě většímu otci.
Docela jiný historický román, psán formou tajných králových zápisků, jimiž je pověřen a které glosuje Lombard, historik a lékař,

14.09.2022 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Čímdálvíc,, jen,, přecpané vraždami. ,,Kostkař,, není špatný námět, ale druhý motiv,,vraždícího technika kriminalisty,, si autor mohl nechat do další knihy. Chyběla mi zde hlubší práce na postavách. a brutální popis zdravotních rizik vyšetřovatelů to nezachrání.

13.09.2022 3 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

Hrozná ptákovina a omlouvám se, ale srovnávat s Paasilinnovými humornými romány to je smutné.

08.09.2022 1 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Obyčejná biografie jedné významné české ženy a kdyby tam nebyly zařazeny významné události, jak je prožíval její manžel, bylo by to k velmi nezáživné.

08.09.2022 2 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Dobrý, moudrý a ironický román o starém dobrém, moudrém a vtipném francouzském venkovanovi. Hezky se to poslouchalo.

07.09.2022 5 z 5

Posloucháno v autorově audioverzi, místy humorné, až dojemné, místy krásně realistické postřehy z cest po zemích dalekých. Pan Zibura si čtenáře získává svou skromností a láskou k lidem a snahou poznat, jak žijí, ať putuje kamkoliv.

04.09.2022 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Svěží, moravský, vtipný, magický i poetický román zasazený do let, kdy nebylo na denním pořádku přemýšlet o vyšších citech mezi mužem a ženou, kdy se jen patřilo potírat imperialisty a nepřátele státu.

04.09.2022

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Jedna z méně vydařených autorových detektivek.

01.09.2022 2 z 5