ujira ujira komentáře u knih

Domovní znamení staré Prahy Domovní znamení staré Prahy Lydia Petráňová

Inspirativní a zajímavá publikace. Škoda, že dnešní domy už nemají domovní znamení a že zanikly např.vývěsní štíty jako dobrý způsob reklamy, souvisí to s odosobněním architektury a ztrátou duše domů.

24.02.2023 4 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Nakonec jsem ráda, že jsem první Coelhovo dílo četla jako jedno z posledních, protože jsem nepochopila, co tak úžasného autor předkládá čtenářům. Podobně zaměřených knih vycházely před časem kvanta a použití syntézy křestanských hodnot s okultismem a východní filosofií se nepovedlo povýcšit ani na neobvyklý cestopis s propagací pouti do Santiaga de Compostela.

22.02.2023 3 z 5

Nejdelší den Nejdelší den Cornelius Ryan

Kniha je umocněna tím, že autor sám byl u toho, byl skvělým pozorovatelem a také vypravěčem osobních příběhů dalších účastníků. Možná to z knihy dělá nejen dobrou historickou prozu, ale je to silný příběh, který nás vtahuje do děje.

11.02.2023 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Dá se diskutovat, zda autor skvěle a neobvykle zachycuje pochody psychického šílence, nebo jen nezajímavě popisuje psychologické anomální duševní poruchy jednoho vyvrhele. Autorovi dám ještě jednu šanci s nějakou jinou knihou, ale tahle asi nepatří mezi jeho nejtypičtější a nejlepší.

01.02.2023 2 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Místy více, jindy méně zajímavé názory mediálně známého polského duchovního, který ,,zachraňuje,, sekularizací poničenou českou katolickou církev. Rozhovory místy civilně sympatické, místy bigotně podřízené, místy rozporuplné a hlavně ,,osobně,, zbožné.
Jeden Czendlik v katolické církvi, v České republice stačí, umí se hezky usmívat a jeho roztomilá čeština je také sympatická a jaký je křestan ať posoudí jednou Bůh.

28.01.2023 2 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Stačí vyjít na chvíli z hluku civilizace, ponořit se do ticha lesa a přírodu nechat působit. Je třeba pokory před velikostí všech krás a nitro se uklidní, mysl vyčistí a přicházejí myšlenky zdravé. Autorovy některé myšlenky a úvahy mohou k takovému kroku povzbudit, ale kniha je jen souborem esejů na téma ,,příroda,,.

19.01.2023 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Dobrá scifi oddechovka, trochu povadlejší oproti prvnímu dílu, dílem asi víc depresivní, víc filosofická, ale aspoň ne provoplánová.

11.01.2023 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Konečně nové zajímavé téma z historie USA, docela čtivě zpracované díky dvěma dějovým a časovým linkám, místy dramatičnost trochu vynucená, ale celkové dobrý román.

11.01.2023 4 z 5

Válka je mým osudem Válka je mým osudem Lenka Klicperová

Autentická výpověď o osudu Syřanů, jejich země zmítané válkou, a o tom, že vlastně o Sýrii tu vůbec nejde, pouze o to, kdo ovládne nerostná bohatství. Jak zaznělo v jedné výpovědi,, Vy se války obávat nemusíte, protože nemáte ropu,,.

14.12.2022 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hrabalovy knihy jsou lidsky opravdové, autor v nich na čtenáře nic nezkouší, na nic si nehraje. Píše obyčejně o obyčejných lidech a možných osudech. Ale přes všechnu opravdovost se nestal mým oblíbeným autorem.

13.12.2022 4 z 5

Návrat Malého velkého muže Návrat Malého velkého muže Thomas Berger

Podle mne ještě lepší ,,návrat,, k tématu bílého muže vychovaného indiány a dále se rozvíjející dilema, která skupina je na tom lépe. Rezonuje mi stále, že přes překážky, porážky a pronásledování je život,, primitivních,, mnohem bohatší a v souladu s přírodou.

10.12.2022

Duna Duna Frank Herbert

Skvělé sci-fi, klasika která nenudí, vtáhne na planetu Arakis a nenechá v klidu spolu s Paulem a dalšími hrdiny bojujícími o přežití a o přeměnu nehostinné planety na životu milou.

04.12.2022 5 z 5

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Podnětné úvahy o přírodním koloběhu ale i koloběhu lidského života.
Pan Cílek sice nenabízí zásadní řešení, ale nenechává nás bez zamyšlení nad tím, zda skromnost není právě řešením.

04.12.2022 4 z 5

Dotek Anthropoidu Dotek Anthropoidu Jiří Padevět

Knihy Jiřího Padevěta jsou neotřelými učebnicemi dějin naší republiky. Tato kniha o protektorátní době a atentátu na Heydricha díky vkládání dobových dokumentů, fotografií a novinových výstřižků se až mrazivě dotkne čtenáře a navodí děsivou atmosféru válečné doby.

01.12.2022 4 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Díky této knize, podle vzpomínek válečného stíhacího letce, velmi zajímavě a poutavě napsané a výborně načtené panem Dvořákem, jsem se musela podívat i na obrázky voj. letadel, na kterých sváděli bitvy ve vzduchu hrdinové 2. svět. války. Výborná literatura faktu.

26.11.2022 4 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Škoda, moc mě to nezaujalo, literárně nedonošené a nevyvážilo to ani aktuální ,,dramatické.. téma, které podtrhuje krátkost povídek. Jenže chybí zralost obsahu. Jako tvrdá, zelená hruška, láká k zakousnutí, ale vylomíte si na ní málem zub.

22.11.2022 2 z 5

Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách Jiří Kamen

Možná jiný, zajímavější průvodce po Vídni. Kolik nás toho s rakouskou metropolí spojuje.

22.11.2022 5 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Celkem dobrý, současný, psychologický román o partnerských vztazích silných osobností, o závislosti a touze po lásce, o toleranci a ničení se. Román je trochu nevyvážený, je to pohled ze strany hrdinky, mužská strana nedostala možnost se obhájit, ale nepovažuji to za zásadní chybu.

20.11.2022 3 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Autorka napsala opravdu zajímavý román o konci jedné lidské existence, kterou provázela stopa neštěstí, propadu a přes všechny osudové kopance neodchází opuštěna.
Jaroslav Hašek mne nikdy jako spisovatel nezaujal, ale po přečtení tohoto románu jsem o něm začala přemýšlet jinak.

20.11.2022 3 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Velmi zajímavá výpověď německého elitního vojáka, odstřelovače a pohled z druhé strany na druhou světovou válku. Válka postihla mnoho lidí různými způsoby a proto je tak zrůdná a neomluvitelná. Oceňuji, že zde není zbytečný patos a propaganda.

13.11.2022 5 z 5